Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-01-2022, 22:55
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Evrim Üzerine Sorularım

Evrim sanırım türlerin ileriye doğru gelişimi gibi bir kuram.
Yani insanı baz alırsak bir maymun gelişmiş düşünen bir canlıya dönüşüyor

Sanırım bu arada genetiği ve DNA sı da gelişip değişiyor.

1- Öncelikle bu değişim bir süreç midir?
Belli eşik ve sıçramalar mı vardır?

İkincisi

2 - Bir tür evrimleştiğinde hangisi daha doğrudur

a - Tek bir bireyi ya da kimi bireyleri evrimleşir

b - Bir grup olarak evrimleşir

c - Türün neredeyse tüm bireyleri aynı yaklaşık zamanda hep birlikte evrimleşir

Sonuç olarak bunun cevabına dair yapılandıracağım soruyu da sorayım

3 - Evrim kuramında soyaçekim, kalıtım ya da çiftleşme dediğimiz dışında bir DNA aktarım bağlantı modellemesi var mı?

4 - DNA nın gelişim modellemesi nedir nasıldır?
Daha doğrusu türün DNA sına eklenecek bir gelişim kodu varsayalım. Bunun türün tüm bireyleri arasındaki paylaşım yolu nedir nasıldır?

Son olarak genetik geçmiş köprü hesaplanıyor.

Genetik gelecek köprüye dair bir öngürü bağlantı modellemesi var mı?

Bunu açmak için şu örneklemeyi vereyim. Yüz binlerce yıl önce yaşamış binlerce insanın genetik mirasını taşıyor ve aktarıyorum. Şimdi bu zamandayım. Taşıyıcıyım. Eğer yüzbinlerce yıl sonra neslim varsa benim genetiğimi taşıyor olabilirdi.

Yani benim gibilere göre gelişme ve ilerlemenin bir boyutu da burada saklı olabilirdi.

3. soruya dayanarak geri dönersek

Virüsleri paylaşıyoruz ve DNA hırsızları. Bana göre taşıyıcı da olabilirler ama bir 100 maymun deneyimiz var.

Şöyle anlatmayı deneyelim. Güneşin hareketlerini ölçebiliriz ve 10 gün sonraki hava durumunu kestirebiliriz. Oysa 10 gün sonra gelecektedir yine de bu tam belirsiz değil. 10 gün öncem de şu an için belirsiz değil.

Bana göre gelişimi gelecek köprülemesi sağlamalıdır.
Bunun nasıl yapılanacağını bilmiyoruz. Bir tür kolektif hafıza ortak havuz ya da bağlantıdan sözedebilmekiydik.
DNA/biliş işbirkiği zamana dayalı bir ölçme yapmalı
Bana göre başka kayıp parçalarda var.
Bilgi transferi aracısı ya da bulut depolama alanı gibi..

Her neyse ben anlatamamış olabilirim ama kuramı bilenlerimizin anladığı kadarıyla yanıt vermesini rica edeceğim.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 28-01-2022, 14:25
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın içtenlik merhaba, güzel bir soru sormuşunuz tebrik ederim.

Sorularınıza ben de bir ilave yapmak isterim:

Göz, kulak ve beyin gibi vücudun çeşitli organlarını düşünelim.
Bunların hepsi, karmaşık yapılarıyla, insan yapısı en karmaşık aygıttan daha hayret uyandırıcıdır.
Görme, işitme veya düşünmenin gerçekleşebilmesi için bu tür organların her kısmının tam bir işbirliği içinde çalışmasının gerekli oluşu, evrim için öteden beri ciddi bir sorun olmuştur.

Bu organları oluşturan kısımların hepsi tamamlanmadan, bunlar hiçbir işe yaramazdı.
Bu durumda şu soru ortaya çıkıyor:

Acaba evrimin itici gücü olduğu düşünülen bilinçsiz rastlantılar, bu organları oluşturan değişik kısımları tam zamanında bir araya getirerek böylesine ayrıntılı şekilde hazırlanmış düzenekler meydana getirmiş olabilir mi?

Saygılarımla

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 28-01-2022, 16:23
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

hur-kus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın içtenlik merhaba, güzel bir soru sormuşunuz tebrik ederim.
Ne sormuş, bize 1 satırlık özet net bir soru ile anlatırmısınız? Sayın içtenlik' in neyi anlamak istediğinden ben hiç bir şey anlamadım?

Göz, kulak ve beyin gibi vücudun çeşitli organlarını düşünelim.
Bunların hepsi, karmaşık yapılarıyla, insan yapısı en karmaşık aygıttan daha hayret uyandırıcıdır.
Görme, işitme veya düşünmenin gerçekleşebilmesi için bu tür organların her kısmının tam bir işbirliği içinde çalışmasının gerekli oluşu, evrim için öteden beri ciddi bir sorun olmuştur.
Öyle bir şey yok. O sizin hüsnü kuruntunuz. Evrimle ilgili gerekli açıklayıcı bilgiler web' de fazlası ile mevcut. Anlamak, bilgilenmek için okursanız ancak gerçeğe ulaşırsınız. Beyin insana oyunlar oynar. Gerçek olmayanı, görmek istediğini görür. Sizi anlıyorum. Siz tabularınızı yıkamıyorsunuz. Evrenin yaratılmadığı gerçeğini kabulleniye hazır değilsiniz. Veya kabul etmemeye şartlanılmışsınız. Dolayısı ile size yapılabilecek bir şey yok. Hasta tedavi olmak isteyecek ki, tedavi olsun. Başka türlüsü mümkün değil.

Konu Pasteur tarafından (28-01-2022 Saat 17:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-01-2022, 18:13
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın içtenlik' in neyi anlamak istediğinden ben hiç bir şey anlamadım?
Basitçe

1- Evrimleşirken genetik olarak evrimleşiyorsun genetik sürekli olarak gelişiyor ya da dönüşüyor değil mşi?

2- Bu DNA'nın sürekli değişim ve gelişime açık olduğu anlamına gelirdi değil mi?

1-2 eğer doğruysa insan DNA'sı sürelkli mutasyona uğramaktadır

3- Bu mutasyon sürekli olarak tüm zamanlara eşit olarak yayılmış biçimde sürer mi ya da mutasyonlar belirli dönemlerde anlık sıçramalarla mı gerçekleşir diye sordum

4- DNA mutasyonları türün bireyleri arasında nasıl paylaşılır diye sordum

Yani türün tüm bireyleri aynı an da aynı mutasyonu mu yaşar
Yaşarsa nasıl
Her bireye kendine özgü mutasyon mu yaşar
Yaşarsa nasıl

DNA mutasyonları türün bireyleri arasında çiftleşme dışında payaşılabilir mi?
Paylaşılabilirse nasıl?

Kabaca bunları sordum

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 29-01-2022, 19:02
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Basitçe

1- Evrimleşirken genetik olarak evrimleşiyorsun genetik sürekli olarak gelişiyor ya da dönüşüyor değil mşi?

2- Bu DNA'nın sürekli değişim ve gelişime açık olduğu anlamına gelirdi değil mi?

1-2 eğer doğruysa insan DNA'sı sürelkli mutasyona uğramaktadır

3- Bu mutasyon sürekli olarak tüm zamanlara eşit olarak yayılmış biçimde sürer mi ya da mutasyonlar belirli dönemlerde anlık sıçramalarla mı gerçekleşir diye sordum

4- DNA mutasyonları türün bireyleri arasında nasıl paylaşılır diye sordum

Yani türün tüm bireyleri aynı an da aynı mutasyonu mu yaşar
Yaşarsa nasıl
Her bireye kendine özgü mutasyon mu yaşar
Yaşarsa nasıl

DNA mutasyonları türün bireyleri arasında çiftleşme dışında payaşılabilir mi?
Paylaşılabilirse nasıl?

Kabaca bunları sordum
Evrim "her şey"i açıklamaya yönelik bir kuramlar zinciri ya da doğa gerçeği değildir. Evrim olgusunun kendisi açıklanmaya çalışılan bir gerçektir ve Evrim Kuramları da sadece canlıların nasıl türleştiğini ve çeşitlendiğini açıklar. Örneğin Evren'in nasıl var olduğu konusuyla ilgilenmez ve bir açıklamada bulunmaz. Bu, fiziğin konusudur. Dolayısıyla Evrim Kuramı'na olduğundan fazla anlam yüklemek, evrimin kendisine zarar vermez ama kişilerin bir bilim gerçeğini anlamasını zorlaştırabilir -ki aslında bilim düşmanlarının istediği de budur, bu yüzden evrimi abartarak sanki tüm bilimlerin üzerindeymiş gibi göstermeye çalışırlar. https://evrimagaci.org/tesaduf-geliy...yer-yok-mu-405
Evrim'in açıklama gücünden pek çok yazımızda bahsettik. Bu açıklama gücünü evrime kazandıran olgu, Evrim Mekanizmaları olarak bilinen 6 temel mekanizmadır: Doğal Seçilim, Yapay Seçilim, Cinsel Seçilim, Mutasyonlar, Genetik Sürüklenme, Göçler. Bunların ayrıntılı açıklamaları için Yazı Dizini'mizdeki "Evrim Mekanizmaları Yazı Dizisi"ni okuyabilirsiniz. Biz burada sadece bunların rastlantısallık miktarlarını inceleyeceğiz. https://evrimagaci.org/tesaduf-geliy...yer-yok-mu-405
Alt 29-01-2022, 23:11
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrim'in açıklama gücünden pek çok yazımızda bahsettik. Bu açıklama gücünü evrime kazandıran olgu, Evrim Mekanizmaları olarak bilinen 6 temel mekanizmadır: Doğal Seçilim, Yapay Seçilim, Cinsel Seçilim, Mutasyonlar, Genetik Sürüklenme, Göçler. Bunların ayrıntılı açıklamaları için Yazı Dizini'mizdeki "Evrim Mekanizmaları Yazı Dizisi"ni okuyabilirsiniz. Biz burada sadece bunların rastlantısallık miktarlarını inceleyeceğiz. https://evrimagaci.org/tesaduf-geliy...yer-yok-mu-405
Kabaca tek soruya indirelim .Bir türün/popülasyonun yaklaşık tüm bireylerinin (ya da en azından belli çevreyi paylaşan bir grubun bireylerinin) genetiği eşzamanlı olarak mı mutasyona uğrar tersi mi ? Yani gruptaki bireyin mutasyonu diğer grup üyeleri ve popülasyondan bağımsız mı?

Daha genişi

Afrika da aynı/yakın çevreyi paylaşan iki ya da çok kabileyi ele alalım. Her kabile kendi içinde eşleşerek çiftleşiyor olsun

a,b,c kabilelerinin evrimine dair öngörü var mıdır?

İkinci olasılıkta ve örnekte bir ormanda oldukça dağınık küçük gruplarla yaşayan 50 binlik bir popülasyonda

Daha sonra a (eşzamanlı evrim, tüm brieylerin evrimi ve ortak tür mutasyonu) ve b (her birey için ayrı bağımsız mutasyon) için ayrı ayrı sorularım var

Daha önce belirttiğim gibi bilen herhangi birimizin yanıt verip vermemesi kendi seçenği/tercihi olmakla birlikte kapsamlı bir evrim kuramı incelemsi sürdürebileceğimi sanmıyorum çünkü spesifik sorularım var ve bunları hedefleyen bir cevaplama ve cevap srayışı için en kadar bir okuma/arama sürdürmem gerekeceğini ve yanıtların orada olup olmayacağını kestiremiyorum

Yani daha açığı kuram spesifik sorularımın yanıtlarını içermiyorsa baştan okuma yapmam anlamsız ve gereksiz olacak..

Alt 01-02-2022, 20:55
Üye

Buna benzer bir şey arıyorum
Tekil evrim çelişiktir

Bir Japon araştırma grubu, bacillus carpophilus kasumi bakteri ailesi ile deney yaptı. Bu bakteri türü,
tuz içeren üreme ve çoğalma ortamlarında ancak ortama aynı zamanda karbon ilave edildiği takdirde
hayatta kalıyordu. Ortam ikiye bölündü ve bakterilerin sadece yarısına hayatta kalabilmelerini
sağlayan karbon verildi. Araştırmacılar, ortama karbon verilmeyen diğer yarının da hayatta kaldığını
ve bunun bakteri kolonileri bir cam veya plastik paravan ile birbirlerinden ayrıldıkları zaman dahi
gerçekleştiğini tespit ettiklerinde hayrete düştüler. Bunun üzerine yazarlar, bakterilerin karbon
olmadan hayatta kalabilmelerinin ancak, «hayati önem taşıyan bilgilerin fiziksel yollarla» bir bakteri
kolonisinden diğerine «aktarılmaları» ile mümkün olabileceği sonucuna vardılar (6).

Bir diğer deneyde insan kanındaki akyuvarları, forbol-12-miristat-13-asetat maddesi ile reaktif
oksijen türlerini (ROS) aniden açığa çıkarmaları için uyarıldılar. Bu reaksiyonun, sübstansın
maddesel olmayan (immateryel) bilgisinin bir audio yükseltici yardımıyla akyuvarları içeren bir
çözeltiye aktarılması ile de tetiklenebilmesi çok etkileyiciydi (7).

(6) Msichio Matsuhi et al.: Studies on Carbon Material Requirements for bacterial Proliferation and
Spore Germination under Stress Conditions: A News Mechanism Involving Transmission of
Physical Signals; Journal of Bacteriology, p. 688-693, 1995.

(7) Y.Thomas et al.: Activation of Human Neutrophis by electronically transmitted phorbol-myristat
acetate. Medical Hypotheses, 54 (1). s.33-39, 2000.
MEDICAL HYPOTHESES. (SCI_Expanded kapsamında)
Monthly ISSN: 0306-9877
CHURCHILL LIVINGSTONE, JOURNAL PRODUCTION DEPT, ROBERT STEVENSON
HOUSE, 1-3 BAXTERS PLACE, LEITH WALK, EDINBURGH, SCOTLAND,
MIDLOTHIAN, EH1 3AF

https://klinikarezonans.com/wp-conte...nsderleme1.pdf

Alt 02-02-2022, 00:04
küvet küvet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrim sanırım türlerin ileriye doğru gelişimi gibi bir kuram.

Değil.
Evrim en özetle "survival of the fittest" yani en uygun olanın hayatta kalması.

Bu bağlamda hiç ya da uzun süreli değişme olmayacağı gibi(genetic drift i saymazsak), ileriye ama aynı zamanda geriye doğru da bir değişim olabilir. (Bkz: Sindirim sisteminin kaybetmiş bağırsak kurtları)

Yani gelişme, ilerleme tamamı ilen bir yanılsama. Mitos. Önce buradan başlamak gerekiyor.

Ancak başlangıç noktasını x/y eksenindeki 0 noktası olarak kabul edersek, soldaki duvara göre gidilebilecek tek yön var. Sağ taraf =)

Çeşitlilik zorunlu olarak sağda sonuç ve görüntü verebildiği için sen ilerleme var; yön, amaç bu zannediyorsun. Halbusü evrimin ne bir yönü, ne de bir amacı var. Bildiğin kör saatçi işte.

Yani insanı baz alırsak bir maymun gelişmiş düşünen bir canlıya dönüşüyor
Yukarısının bağlamında bu da doğru değil. En azından tam olarak. Gelişme, gelişmiş, izafi, "insansı" bir kavram. Sisteme eklenecek her parça ek bir metabolik yük, bozulma ihtimalini artıran yeni bir unsur demektir. Daha çok karmaşa, daha çok soruna da gebedir. Bak bakterilere, daha basit ve çok daha fazla. Dünyanın da, biyokütlenin de hakimi onlar. Global bir felaket sonrası en son hayatta kalacak olanlar da. Yani "dirim bilimsel" olarak en başarılı olanlar. Sen hiç şizofren ya da saralı bir bakteri gördün mü? Canlılık karmaşıklığa "katlanır" aslen.

Yani gelişmişlik burada bir lütuf, paye değil. Biz insancıkların kibri olsa olsa, bir tabir olarak. Güdük bakış açısını bir yana çekersek...

Bu konuda bir temele sahip olabilmek için, özellikle yukarıdaki yanlış başlangıç noktaları bağlamında, Stephen Jay Gould'un "Yaşamın Tüm Çeşitliliği" adlı kitabı öneririm.

Yoksa burada anlatmakla bitmez, laf yetişmez.
Alt 02-02-2022, 16:37
Üye

küvet´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Değil.
Evrim en özetle "survival of the fittest" yani en uygun olanın hayatta kalması.
.
Değil.
Yani gelişme, ilerleme tamamı ilen bir yanılsama. Mitos. Önce buradan başlamak gerekiyor.
.
Bilmediğim için soruyorum
Sanırım katı maddenin devinirken canlıları olulturduğunu (canlıların oluştuğunu) varsayıyoruz
Yani taşlar, kumlar, elementler gibi şeyler
Canılara dönüştü
Sanrım hayatta kalmak için canlılara dönüştü ve erildi
Öyle mi anlamalıyız

Bu konuda bir temele sahip olabilmek için, özellikle yukarıdaki yanlış başlangıç noktaları bağlamında, Stephen Jay Gould'un "Yaşamın Tüm Çeşitliliği" adlı kitabı öneririm.

Yoksa burada anlatmakla bitmez, laf yetişmez.
Temelinde çelişki olmadığı ve orada bilgi olduğuna inansam okumak araştırmak için hiç bir şey beni durduramazdı..

Dürüst olalım. Forumda yeni olabilirsiniz. Benim eski doğa fiozfolaflaır ve örneğin Parmenides gibi bir varlık anlayışı mvar
Yani ,varlıkta bir doğuş, başlangıç ve oluş olması bize göre çelişiktir. Sosnzudur ve bu sonsuzluk ezeli (öncesiz) ve doğuşsuzdur..

Yani şuna tam olarak katılıyorum

Değil.
Gelişme, gelişmiş, izafi, "insansı" bir kavram. .
Aynı zamanda, zaman, doğuş, başlangıçç hepsi izafi.

Yani bana göre türlerin ya da varoluşun kökeni bulunamaz
Varoluşlta neden ve köken yoktur. Bu sorgulamalar sonuç vemreycektir

Tanrı olmadığında hemfikiriz.

Alt 06-02-2022, 11:37
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

https://www.ted.com/talks/martin_han...fe?language=tr

Besine ulaşma ve Çoğalma.
bunlar o kadar kurgusallaşmış ki besine ulaşma dediğimiz şey lüks yemeklere, restoranlara, masterchef yarışmalarına dönüşmüş.
çoğalma dediğimiz şey de aşklara, flört uygulamalarına, cinayetlere, evliliklere vs dönüşmüş.
nereden nereye..

Önerilen Siteler