Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-10-2008, 23:23
pervane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pervane pervane isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hadramut kadınları, Muhammed'in ölümünden sonra bayram yapmış.
Yapmış ama, sormamışlar "niye?" diye.
Ebubekir'in emriyle iki bilekleri de kesilmiş hepsinin.

http://www.turandursun.com/forumlar/...?t=3644&page=2
Bu süperdi pante, Turan Dursun sitesi kadınları sakın sormayın niye? diye
Alt 27-10-2008, 00:53
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

duyurucu1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili frodo,

Ben bu sitede ilk yazıyı yazdığımda yazı numarası 1 dir ve başlığı da "Bu yazıyı Cebrail yazdırdı"dır. Yukaradki arama düğmesine tıkladığınızda yazı karşınıza geliyor.Neden önce bu yazıyı okumak zahmetine katlanmıyorsun da "Şimdi duyurucu arkadaşımız çözmüş, yarın bir başkası çözer.[/" yargısına varıyırsun?

Selam ve sevgiyle kal
Sayın duyurucu maalesef o yazıyı ilk astığınızda okumuştum. Ama benim neden bahsettiğimi anladığınızdan emin değilim. Daha basitleştirip sorayım.

Basitleştirerek, evrendeki her şeyin birbirleriyle ilgili ve birbirlerine etkili olduklarını biliyoruz. Ve bu etkileşimin sadece kütleçekimi boyutlarında bile, bırakın evreni güneş sistemimizde bile ortaya çıkaracağı sonuçları bu günden hesaplayıp bilebilir durumda değiliz. Ne b.sayarlarımız, ne matematik yeteneğimiz bunu başarabiliyor. Ve siz bu sistemin yaratıcısı olarak gördüğünüz Allah'ın kullarına öğüt olarak gönderdiği ve apaçık olma iddiasındaki kitabı kimse anlayamadığı için kendinizce tefsir ediyorsunuz.

İşte burda bir problemimiz var sayın duyurucu. Siz duyurma işine fazla daldığınızdan işitme yeteneklerinizde azalma olmuş olabilir. Şimdi bu inanılmaz evreni tasarlamış ve hayata geçirmiş olduğuna inandığınız Allah kullarının anlama kapasitesinin ötesinde bir kitapmı gönderdi ki her önüne gelen farklı mücevherler buluyor ? Peki duyuruculara ihtiyaç varsa Allah kullarıyla kafa mı buluyor "apaçık bir kitap gönderdik" diye ?

Bana öyle geliyor ki aslında inandığınız Allah'ın yetenekleri konusunda şüpheleriniz var. Çünkü Allah kitabında ne söylerse söylesin siz onu eğip büküp kendinizce yorumlamaya çalışıyorsunuz.

Yahu bu Allah bu kadar yeteneksiz mi yazma konusunda ? Allah kitabında, Cebrail ile Muhammed Mustafa'nın karşılaşmasını son derece gerçekçi bir tasvirle neredeyse "bir yay mesafesinde" anlatıyor ama siz cebrail'le anlatılmak istenenin insanlığın ortak aklı olduğunu iddia ediyorsunuz. Yani Allah böyle demek istemiştir diyorsunuz.

Ben de diyorum ki sayın duyurucu Allah kitabında her şeyi söylemiş sadece yazdıklarını söylememiş. Nerden mi biliyorum ?

Duyurucular öyle diyo .....

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 27-10-2008, 13:16
prometheus4517 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prometheus4517 prometheus4517 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

prometheus4517 - İCQ üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - MSN üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

euzubillahimineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim ve artı olarak hasbinalllah.

ve bilimum sabır isteyen ifadeler...
Alt 27-10-2008, 13:42
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Necm Suresi
1. Battığı zaman yıldıza andolsun ki;
2. Arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve batıla inanmadı.
3. O,arzusuna göre de konuşmaz.
4. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir.
5. Çünkü onu güçlü kuvvetli biri (Cebrail) öğretti.
6. Ve üstün yaratılışlı(melek), doğruldu:
7. Kendisi en yüksek ufukta iken.
8. Sonra (Muhammed'e) yaklaştı,(yere doğru)sarktı.
9. O kadar ki (birleştirilmiş) iki yay arası kadar, hatta daha da yakın oldu.
10. Bunun üzerine Allah, kuluna vahyini bildirdi.
11. (Gözleriyle) gördüğünü kalbi yalanlamadı.
12. Onun gördükleri hakkında şimdi kendisi ile tartışacak mısınız?
13. Andolsun onu, önceden bir defa daha görmüştü,
14. Sidretü'l-Münteha'nın yanında .
15. Cennetü'l-Me'va da onun yanındadır.
16. Sidre'yi kaplayan kaplamıştı.
17. Gözü kaymadı ve sınırı aşmadı.
18. Andolsun o, Rabbinin en büyük ayetlerinden bir kısmını gördü.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 27-10-2008, 15:13
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili duyurucu1 anlayamadım nereye varmak istediğini, evrensel hocam da yok ki mealini yazsın.

Şimdi duyurucu 2.0 versiyonunu mu bekliyelim, yoksa SP1 (service pack 1 for duyurucu) çıkaracakmısın.

Selamlar.
Alt 27-10-2008, 15:53
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sayin duyurucu,birsey anlatmak icin cok sey yazmissiniz,bizede biraz insaf edin oku oku bitmiyor,suna kisacasi bizler arzularimizin kölesiyiz deseydininiz bu kadar uzun yazmaniza gerek kalmazdi.saygilarimi sunar selam ederim

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 27-10-2008, 16:19
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sizin ne söyldiğiniz önemli değil çünkü her zaman''imam bildiğini okur'' duyurucuda bu tip imamlardan biri . duyuruvcunun en karakteristik özelliği çok yazıp hiç bir şey anlatmamadır

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 27-10-2008, 18:53
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder

duyurucu1'in anlattığı şeytan insanın içindeki kötü istek ve arzularıdır. Bu tanım Kuranda anlatılan şeytan tanımının sadece bir kısmını kapsıyor.
Ama aşağıda vereceğim ayetler bunun aksine somut varlıklara işaret ediyor.

Onun (Süleyman) için dalgıçlık yapan ve bundan başka işler de gören şeytanlardan da onun buyruğu altına verdik. Onların hepsini biz gözetiyorduk. Enbiya-82

Tomurcukları şeytanların başları gibidir. Saffat-65

Ve göğü taşlanan bütün şeytanlardan koruduk. Hicr-17

Biz böylece, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar birbirini aldatmak için süslü sözlerle vesvese verirler. Enam-112

Bir de duyurucu kardeş şeytanı açıklarken hangi kaynakları referans alıyorsun ?
Yada bu açıklamara sadece kendi akıl yürütmelerinle mi ulaşıyorsun merak ettim

Konu sinner tarafından (27-10-2008 Saat 20:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-10-2008, 20:33
duyurucu1 duyurucu1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Smile Ne yapmalı?

(800-lü yıllarda aniden ortaya çıkan bu hadis ve siyer kitapları kaldırıp atıldığında, geriye ne Muhammed kalıııır ne 4 halife kalııııır ne de Mekke ve Medine. Çünkü bunlar hakkında tek bilgi(!) kaynağı bu kitaplardır. Başka kaynak yoktur. Sakın Tarih bahsediyor gibi bir şeyler söylemesin kimse. Çünkü tarih kitaplarında geçen Muhammed, 4 halife, Mekke ve Medine’nin kaynağı da bu hadis kitaplarıdır. Başka kaynak yoktur. Okullarda da İslam Tarihi adı altında bu masalların bir özetinin günümüz Türkçesine çevirisini bol bol okuduk.
Hatta 1400 yıl öncesi bilgisi(!) de sadece ve sadece bu hadislerde geçer.
Hatta Kuran’ın Muhammed’in ağzından döküldüğü bilgisi(!) de sadece ve sadece bu hadislerde geçer.
Duyurucu1’in çöpe attığını söylediği hadis kitaplarında geçer.
Başkaca kaynak da yoktur
**
DreiMalAli´isimli üyeden Alıntı
Laf kalabalığı arasında kaynayıp gitmesin diye soruyu tekrarlıyayım:
Bütün hadisleri (ki Muhammedden 200-300 yıl sonra yazılmışlardır) bir kenara bırakıp, göz ardı ettikten sonra
- Muhammed hakkında
- Mekke ve Medine hakkında
- ilk 4 halife hakkında
...
bilgileri nerde buldun?
Böyle bilgiler var mıdır?
Nerede?

Sevgiler
**
niveru´isimli üyeden Alıntı
"Laf kalabalığı arasında kaynayıp gitmesin diye soruyu tekrarlıyayım:
Bütün hadisleri (ki Muhammedden 200-300 yıl sonra yazılmışlardır) bir kenara bırakıp, göz ardı ettikten sonra
- Muhammed hakkında
- Mekke ve Medine hakkında
- ilk 4 halife hakkında
...
bilgileri nerde buldun?
Böyle bilgiler var mıdır?
Nerede?"

Eger hadisleri bir kenara koyacak olursan ,muhammed, yoktur, yasamamistir
muhammedden geriye bir vesika bir belge kalmis degildir ..
medine vesikasini bile boluk borcuk hadislerden ogrenebilmisdir , ki bu islamcilarca islam devletinin ilk anayasasi kabul edilir (cogunluk olarak)
**
Şu sorduğum soruda yanlış anlaşılabilecek bir durum var mı?
Hayır!
Soruyu tekrar edeyim:
Madem hadisleri tarihin çöplüğüne attın,..
Peki bu başlık altında bol bol bahsi geçen Muhammed kimdir?
Yine bu başlık altında bol bol ismi geçen halifeler kimdir?
Yine bu başlık altında bol bol ismi geçen Mekke ve Medinedeki 1400 yıl önceki yaşam hakkında bilgileri nererede buldun?
....
Umarım bu sefer anlaşılmıştır.
Şu sorduğum soruda yanlış anlaşılabilecek bir durum var mı?
**
Ama Duyurucu1 ne yapmış?
Hem hadisleri kaldırıp çöpe attığını yazıyor bu başlık altında, hem de hala Muhammed’den, Mekke’den, Medine’den, Ömer’den vs. bahsediyor. Hem de hadislerde geçen bilgileri, masalları, efsaneleri kullanıyor.
Bu ne pehriz dir.
Ve bu ne lahana turşusu?
Anlayan beri gelsin.)
**

Sevgili DreiMalAli,

Seni şimdi anladım.

Muhammed döneminden çok sonra kurulmuş bir devlet Osmanlı İmparatorlığu.Osmanlı İmparatorluğu dahi henüz tam anlamıyla anlaşılmış ve belgelerle nasıl bir sistem olduğu açıklığa kavuşmamıştır.Maalesef tarihi süreç içerisinde yeni kurulan devletler yerini aldıkları eskisinin izlerini hemen silme yoluna gitmişlerdir.Bu Osmanlıda da böyle olmuş,Selçuklularda da ,Abbasilerde de ve Emevilerde de .Bu Avrupada daha önce kurulan Asya devletlerinde de aynı olmuştur.Hatta Amerikada da aynı olmuştur.Hatta Amerikayı işgal eden Avrupalılar Amerikan yerli halkın kültürünü ve yaşam biçimini yok etmekle kalmamış o halkı tümden yok etmişler.Kökünü kurutmuşlar.

Her yeni kurulan devlet eskisini yadsımış ve eskiyi tarih sahnesinden silmeye çalışmıştır.Eskiden kalma ne varsa yok etme yoluna gitmişlerdir.

-Gelelim Muhammede ve kurduğu devlet düzenine ve toplumuna.

-Bu toplumun ideolojik temeli olduğu iddia edilen ve kutsal kabul edildiği için yükseklere asılan Kur’ana.Muhammed tarafından vahiy ürünü olarak sunulan ve fakat ,Muhammedden sonra yazıldığı iddia edilen Kur’ana.

Muhammed diye bir insan gerçekten yaşamış mı?Nereden bileceğiz?İşte Muhammedin fotoğrafı.İşte nüfus kayıtları mı diyeceğiz?Hayır “Canım Tarih öyle söylüyor” diyeceğim ama DreiMal Ali kabul etmiyor.”Tarih tarih dediklerinin de kaynağı hadislerdir “diyor.

Ben de isterim,Sevgili DreimalAli,”Al işte Muhammedin yaşadığına dair yazılı belgeler.Muhammed döneminin devlet arşivleri.Savaşlara ilişkin esir değiştirme tutanakları.İşte Mekke kuşatması ve anlaşması , İşte Bedir İşte Uhud vs ye ilişkin asker sayısı.Kaç tane yaya, kaç deveye binmiş asker, kaç tane ok vardı.Kaç tane araba vardı.İşte hepsinin kayıtları.Hatta inanmıyorsan orjinalleri şu müzelerde sergileniyor” demeyi çok isterdim. Ama maalesef yok. Geçmiş dönem son 100 yıl öncesinden itibaren geriye doğru gittikçe koyulaşan bir karanlık altında.Geçmişin gittikçe koyulaşan karanlığı sadece Anadoluda veya Arabistanda yaşayan insanlar için değil,tüm dünyada yaşayan insanlar için de geçerli.Dünyanın maalesef geçmişi karanlık.

İnsanlığın geçmişinin aydınlatılması gerek En azından tam aydınlatılmasa bile el yordamıyla geçmişte neler olduğunun az çok zamanımıza taşınması gerek.

Bunu kim yapacak?Tarihçiler.Arkeoloğlar yapacak.Sümeroloğlar yapacak. Mısıroloğlar, Türkoloğlar yapacak.Bizlerde onların çalışmalarını okuyacak ve ahkam keseceğiz.Akıl yürüterek tartışacağız.

İnsanlık tarihinin geçmişi karanlık.Bu bir olgu.

Hadis Dini mensuplarının da iddiaları var,varsayımları var ve çok sayıda insan bunlara inanıyor.Bu da bir olgu.

Ne yapmalı?

1)İnsanlık tarihinin aydınlatılma girişimlerine hız verilir(Bu işi zaten ilgililer tarafından dar ekonomik olanaklarla yapıyorlar.Çünkü geçmişi aydınlatma işi masraflı bir iş)Ben bunu yapmıyorum.

2)Hadis Dini mensuplarının varsayımlarının temellerinin olmadığı,Muhammedin yaşadığının ispatlanmadığı,,Geçmişin koyu bir karanlık içerisinde olduğu,geçmişin henüz bilinmediği bu nedenle hadis dini mensuplarının inançlarını terk etmeleri istenir.Yada saçma bir inanca sahip oldukları söylenir.İnançları ile alay edilir.Ben bunu yapmıyorum.

3)Geçmişin koyu bir karanlık içerisinde olduğu bilinir.Ancak hadis dini mensuplarının inandıkları ve savundukları varsayımlar teker ele alınır. Bu varsayımların geçmişi incelenmeye çalışılır.Diğer inançlarla bağlantıları araştırılır.Hadis dininin ortaya çıktığı iddia edilen zaman dilimine ve mekana gidilmeye çalışılır.Tabi bu geriye gidiş sanal ortamda zamanı geriye çevirerek değil.O dönemdeki sosyal ve sınıfsal yapıyı anlamaya çalışarak yapılır.O dönemde o mekanda neler olmuştur?Nasıl bir düzen kurulmuştur yada kurulmuş olabilir.Geçmişin karanlığı eldeki veriler baz alınarak araştırılır.Ve akıl yürütme yöntemi kullanılarak ,Geçmişte 1400 yıl önce şu mekanda eğer Muhammed yaşadıysa ve insanları da devlet düzeninde birleştirdiyse,savaşlar yaptıysa,o zaman bu toplum şöyle şöyle yaşamış olabilir diye tahminlerde bulunulur..Yaşarken sosyal düzenlerini şu şu kurallara göre düzenlemiş olabilirler.diye tahmin ve varsayımlarda bulunulur.

Tabi bu tahmin ve varsayımlar kesin değildir.Tartışmaya açıktır.Akla ve mantığa uygun olanları olabilir akla ve mantığa uygun olmayanlar olabilir. Tartışılır.

Kesinlik ancak fizikte ve kimyada olur.Laboratuvar ortamında ,yapılan deneylerle ileri sürülen varsayımlar ve tahminler test edilir.Bir daha bir daha test edilir.Sonunda ulaşılan sonuçların kesin olduğu ileri sürülür.Bu kesinlik bir başka bilim adamının kesin olduğu iddia edilen sonuçları çürütmesine kadar devam eder.

Ben 3 numarada anlatılanları yapıyorum.İleri sürdüğüm düşüncelerin dayanakları en başta ,yazınının ilk sayfalarında belirtilmiştir.Zaman zaman onlardan alıntı yapıyorum.Alıntı dışı yazılanlar benim kendi öznel düşüncelerimdir.Ben zor ve zahmetli olanı yapmaya çalışıyorum.

Konu:Kur’anda Kadın.

Konu:Kur’anın Tanrı kelamı yada Muhammedin kelamı olup olmadığı değil.yada değiştirilmiş Kur’an yada yazarı meçhul Kur’an ,yada hadislerle uydurulmuş Kur’an yada yaşamadığı halde yaşadığı iddia edilen Muhammed değil.

Konu;Kadın hakları da değil.

Konu;”Kur’an’da Kadın”.Kur’an’da kadına ilişkin ayetler ve bu ayetler aracılığı ile zamanımıza taşınabilecek kurallar var mı?Ben bunu araştırıyorum.

Ben bu araştırmayı yaparken DreiMalAli beni damgalıyor.Alnıma bir damga vuruyor.Diyor ki”Duyurucu1 hadis dini mensubudur.” Sevgili ozgur_insanda ,sürekli ,sen necisin?Rengini belli et diye sıkıştırıp ,benim hangi dükkana ait olduğumu merak ediyor.Diğer bazı okuyucularda beni bir türlü bir dükkana tabi kılamadılar.Hatta “Dur bakalım duyurucu1’in amacı nedir”gibilerden seslendirenlerde var.

Sevgili arkadaşlar,

Benim şuncu yada buncu olmam o kadar önemli değil.Ben kalkıpta “Evet hadis dini” mensubuyum hemde koyu sünniyim “desem ne olacak?Yada “hayır ben vahhabiyim” desem ne olacak.Yada “Yok yok ben alevi dönmesiyim.Önce alevi idim şimdi elhamdülillah hidayete erdim” desem ne olacak?Önemli olan benim kişiliğim değil.Önemli olan benim yazdıklarım ve yazılarımda ileri sürdüğüm düşüncelerim.

Örnek vermek gerekirse: Kur’anda zıhar diye bir konu var.
-Bu konuda , gerek zamanımızda gerek zamanımızdan önce kadın ve erkek arasında sorun var mı?Var.
-Bazen erkek bazen kadın cinsel ilişkiye yanaşmıyor mu?Evet.
-Bu durum kadınla erkeğin arasını açıyor hatta zaman zaman boşanma nedeni oluyor mu?Evet.

Bu toplumda kanayan yara.Fakat kimse açığa çıkarmıyor.

Ben ne yapıyorum.Kur’andaki zıhar konusunuı işliyorum.Zıharın Kur’an ‘a göre insanların hayatından nasıl kaldırıldığını anlatıyorum.

Müslüman erkek ne anlar?Evet demekki zıhar Kur’an ayetleri ile kaldırılmış.Bundan böyle kadınları penisten mahrum etmeyeyim.
Müslüman kadın ne anlar.Erkeğinde vaginadan yararlanma hakkı var.Ona karşı biraz daha müsamahalı davranayım.

Tanrıtanımaz ne anlar?Yaşamını sorgular gerçekten yaşamında eşi ile ilgili böyle bir sorun var mı?Eşler birbirime karşı müsamahalılar mı?Yoksa cinselliği yaşayabilmek için birbirlerine kul köle mi oluyorlar?Cinselliği meşru eşiyle yaşayamadığı zaman başka birisiyle mi yaşıyor? Bunun sonucu olarak da kadın ve erkek arasındaki güven sıfırlanıyor mu?...

Şimdi bu konu işlenirken Muhammedin yaşayıp yaşamadığı,Ömerin yaşayıp yaşamadığı konumuz değil.Tanrı var mı Yok mu?Miraçta Muhammed göğe çıktı ve Tanrıyla konuştu mu?Konumuz değil.

Denilecektir ki”Ama Kur’an’ın kim tarafından yazıldığı belli değil?Sen de meçhul birinin yazdığı kitabı irdeliyorsun?”

-Eğer milyonlarca insan Kur’ana tapmasaydı beni ilgilendirmezdi.Ama bu gün milyonlarca insan Kur’an’a tapıyor.Ruhlara tapıyor.Cinlerden medet umuyor.Şeytan azdırdı diyor. Bu nedenle Kur’an ve ayetlerini irdelemek onlardan ne anladığımı açıklamak zorundayım.

Bu çalışma İncil için de yapılmalı.Çünkü Müslümanların bağlılarından çok daha fanatik olarak bu gün Hıristiyanlar hem kendileri üzerinde hemde diğer inanç sahipleri üzerinde etkin ve egemenler.Üstelik Hıristiyanlar Müslümanlardan çok daha tutucu.Bu nedenle Hıristiyan düşünürlerinin de İncili inceleyip anladıklarını açıklamaları gerek.

Sevgili DreiMalAli,

Eleştirilerine karşılık düşüncelerim bunlar.Eleştirilerin beni ziyadesiyle memnun ediyor.Bunu bilesin.Çünkü böylece meydanı boş bulup desteksiz atamıyorum.”Bir DreiMalAli var desteksiz atarsam beni eleştirir yerden yere vurur” diyorum.Kendime biraz daha çeki düzen veriyorum.Tabi bu düşüncem beni eleştiren diğer insanlar içinde sonuna kadar geçerli.

Selam ve sevgiyle kal.

Not ve düzeltme:Ben hadis kitaplarını çöpe atmadım.Ait oldukları yare nostalji müzesine kaldırdım.
Alt 27-10-2008, 20:53
duyurucu1 duyurucu1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Smile Evlenen kadının durumu nedir?

F)EVLENEN KADININ DURUMU NEDİR?

27)EVLİLİK KURUMU ZAMANLA VE MEKANLA DEĞİŞİR Mİ?

Zamanımızda bir kız evlenirken ,evlilik aktine imza atarkan kendi serbest iradesi ile hareket etmesi kuralı hakimdir.En azından çoğu ülkelerde ,evlilik birliğinin ideal olan kurulma biçimi budur.Kimler evleniyorlarsa akit defterine(nikah defterine) onlar imza atar.Evlenenlerin yerine bir başkası defteri imzalamaz.Taraf olamaz.

Bu anlatılan evlilik birliğinin en ideal biçimde kurulma şeklidir.En çağdaş ve dolayısıyla en İslami kurulma şeklidir.

Ancak hemen belirtelim ki zamanımızda dahi evlilik birliğinin kurulma şekline evleneceklerin dışında çok sayıda insan karışmaktadır.Anne baba kendilerini otomatik olarak tarafları oluşturmada ve akit koşullarını belirlemede etkili ve yetkili olarak görmektedirler.

Zaman olarak geçmişten bu yana ve coğrafya olarak dünyanın çeşitli bölgelerine baktığımızda evlilik birliğinin kurulması,koşulları,tarafların hak ve yükümlülükleri gibi konularında değişiklikler olduğu gözlenir.

Evlilik, toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak değişiklik göstermiş ve günümüzde de sürekli değişen bir kurumdur.Duragan bir evlilik kurumu hiç bir zaman var olmamıştır.Çünkü duragan bir toplum hiç bir zaman var olmamıştır.Toplumdaki değişime bağlı olarak evlilik kurumunun kurulma ve dağılma koşullarının da değişme göstermesi kaçınılmazdır.

Evlilik zamana ve mekana bağlı olan göreceli bir kurumdur.

Önerilen Siteler