Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-06-2007, 01:51
D.E D.E isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: İslam'da Yer-Gök Masalları

KoRKU_1 abim..

Sonuna kadar haklısın abim..

Bilimsel Hebelehübülü'yü kim görmüş..

Ölünce görecek ama ah edip vah edecek, çok geç olacak abim.

' İçinden ses çıkan kulaklığa and olsun ki Hebelehübülü görendir, bilendir. Elbette kimin ne olduğunu en iyi o bilir.'

Abim senin de Hz. Spartacus abim ile acilen irtibata geçmeni ve artık doğru yola dönmeni, Hebelehübülünün yolunda ilerlemeni diliyorum.

Nafiledir abim haklısın artık hebelehübülünün gerçek olduğunu görünce kendine gelmek..

Umarım hebelehübülü senide hidayete erdirir..

Sen sofusun, hep dinden dem vurursun;
Banada sapık, dinsiz der durursun.
Peki, ben ne görünüyorsam oyum;
Ya sen? ne görünüyorsan o musun?
Alt 08-08-2007, 18:13
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İbrahim Hakkı Erzurumlu'nun akıl ve bilimdışı olarak görülen yer-gök anlatımlarından örnekleri gördük. Şimdi de bu hazretin hakkını teslim edelim. 1701-1780 yılları arasında yaşayan Erzurumlu, Darwinden çok yıllar önce evrimi savunmuş, yaşamın önce bitkilerle başladığını, bitkilerden hayvanlara geçiş olduğunu ve hayvanlar içinde en gelişmişinin de insan olduğunu yazmıştır. Hem de insanı maymunla ilişkilendirerek.. Buyrun:

Hak Taâlâ'nın tesiriyle felekler, yıldızlar, dönüp ve hareket eyleyip; dört unsuru anlatılan başkalaşım üzere birbirine kaynaştırıp, hamur etmişlerdir. Ta ki unsurların kaynaşmasından, önce madenler hasıl olup, ondan bitkiler peyda olup, ondan hayvanlar vücuda gelmiştir. Hayvan kemalini buldukta; insan ortaya çıkmıştır. Bu dört bileşik cismin bileşik aracısı da vardır.

Madenler ile bitkiler arasında aracı mercandır. Zira ki salabette taş gibidir ve bitki gibi zerre zerre denizin dibinde bitip, suyun yüzünden yukarı gelip, kuruldukta; sert olur. Bitkiler ile hayvanlar arasında aracı hurma ağacıdır. Zira ki o, bitki iken hayvan gibi erkeğine yakın olmadıkça; neticesi hurma olmaz. Başını kesseler helak olup, kuru ve yapraksız, meyvesiz kalır. Hayvanlar ile insan arasında aracıların en belirgini maymundur. Zira ki, cümle azası, kıl ve kuyruğundan başka, dışı ve içi insana benzer.

Bu aracıların vücudunda hikmet budur ki, her biri kendi mertebesi altından son yükseklik mertebesine ulaşıp; varlıkların mertebeleri tek silsileyle bileşik ola ve insanlık mertebesinde nihayet bula. Şu halde zaman devrinin tamamlayıcısı, cihanın parçalarının zübdesi, yedi yüksek babanın ve dört aşağı ananın ve üç bileşiğin son hülasaları insan bedenidir. Belki her iki cihandan gaye ancak hazreti insandır. Bu feleklerin, unsurların, bileşiklerin kabuğu, zarfı ve kabıdır. O, cümlesinin iliği ve özünün özüdür. Bütün eşya, insana hizmetçidir O, hizmet ve ikram edilendir. Aziz, şerif ve muhteremdir. Zira ki o, cümleden güzel ve yücedir.

Marifetname
Alt 08-08-2007, 23:47
eylull eylull isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

zamaninda bilim meydanini bos bulmus atip durmus,icine karistirmadik hayal urunu birakmadan binbir gece masallarina bile tas cikarmis ..kendisini tebrik etmek gerekir aslinda
Alt 25-06-2010, 01:03
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yalan rüzgarı, güncelleme.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 25-06-2010, 01:24
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

TÜBİTAK'ın sitesine "İbrahim Hakkı'nın bilime katkıları" diye makale yazan aklı-evvele ne demeli.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bil...r/S-276-54.pdf

İbrahim Hakkı, 1701-1780 yılları arasında yaşamış, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan (!) bilgiler üretmiş ve bilime katkıda bulunmuş. Bu makaleyi yazana günaydın derim. O da İbrahim Hakkı'dan öğrenmiştir dünyanın yuvarlak olduğunu.

Ha bir de ay tutulması ve güneş tutulmasına izahat getirmiş. 1000'lerce yıldır bilinen bilgileri "marifetname" isimli eserinde anarak bilime katkıda bulunmuş.

TÜBİTAK yakında kuran kursları vermeye başlarsa şaşırmam.
Alt 26-06-2010, 10:45
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Exclamation enstantane

Kuzeyden esen kasırganın göz alıcı bir ışıkla çevrelenmiş, ateş saçan büyük bir bulutla geldiğini gördüm. Ateşin ortası ışıldayan madeni andırıyordu.
En ortasında insana benzer dört canlı yaratık duruyordu;
her birinin dört yüzü, dört kanadı vardı.
Bacakları dimdikti, ayakları buzağı ayağına benziyor ve cilalı tunç gibi parlıyordu.
Dört yanlarında, kanatların altında insan elleri vardı. Dördünün de yüzleri, kanatları vardı.
Kanatları birbirine değerek dosdoğru ilerliyor, ilerlerken sağa sola dönmüyordu.
Her yaratığın dört yüzü vardı: Önde dördünün yüzü insan yüzüne, sağda dördünün aslan yüzüne, solda dördünün öküz yüzüne, arkada dördünün kartal yüzüne benzer bir yüzü vardı.Yüzleri böyleydi. Kanatları yukarıya doğru açılmıştı. Her yaratığın iki kanadı yanda öbür yaratıkların kanadına değiyor, iki kanatla da bedenlerini örtüyordu.Her biri dosdoğru ilerliyordu. Canları onları nereye yönlendirirse, sağa sola sapmadan oraya gidiyorlardı.
Canlı yaratıkların görünüşü yanan ateş közleri ya da meşale gibiydi. Ateş yaratıkların ortasında hareket ediyordu; ışık saçıyor ve içinden şimşekler çakıyordu.Yaratıklar şimşek çakar gibi hızla ileri geri gidip geliyorlardı.
Bu dört yüzlü yaratıklara bakarken, her birinin yanında, yere değen bir tekerlek gördüm.
Tekerleklerin görünüşü ve yapısı şöyleydi: Sarı yakut gibi parlıyorlardı ve dördü de birbirine benziyordu. Görünüşleri ve yapılışları iç içe girmiş bir tekerlek gibiydi.
Hareket edince yaratıkların baktıkları dört yönden birine doğru sağa sola sapmadan ilerliyordu.
Tekerleklerin kenarı yüksek ve korkunçtu; hepsi çepeçevre gözlerle doluydu.
Canlı yaratıklar hareket edince, yanlarındaki tekerlekler de hareket ediyordu; yaratıklar yerden yükseldikçe, tekerlekler de onlarla birlikte yükseliyordu.
Canları onları nereye yönlendirirse oraya gidiyorlardı. Tekerlekler de onlarla birlikte yükseliyordu. Çünkü yaratıkların ruhu tekerleklerdeydi.
Yaratıklar hareket ettiğinde onlar da hareket ediyor, yaratıklar durduğunda onlar da duruyor, yaratıklar yerden yükseldiğinde onlar da yükseliyordu. Çünkü yaratıkların ruhu tekerleklerdeydi.
Kubbeye benzer, billur gibi parlak ve korkunç bir şey canlı yaratıkların başları üzerine yayılmıştı.
Kubbenin altında kanatlarının biri öbürünün kanatlarına doğru açılmıştı. Her birinin bedenini örten başka iki kanadı vardı.
Yaratıklar hareket edince, kanatlarının çıkardığı sesi duydum. Gürül gürül akan suların çağıltısını, ...., bir ordunun gürültüsünü ansıtıyordu. Durunca kanatlarını indiriyorlardı.
Kanatları inik dururken, başları üzerindeki kubbeden bir ses duyuldu.
Başları üzerindeki kubbenin üstünde laciverttaşından yapılmış tahta benzer bir nesne vardı. Yüksekte, tahtı andıran nesnede insana benzer biri oturuyordu.
Gördüm ki, beli andıran kısmının yukarısı içi ateş dolu maden gibi ışıldıyordu, belden aşağısı ateşe benziyordu ve çevresi göz alıcı bir ışıkla kuşatılmıştı.
Görünüşü yağmurlu bir gün bulutların arasında oluşan gökkuşağına benziyordu. Öyleydi çevresini saran parlaklık. ..... Görünce, yüzüstü yere yığıldım, birinin konuştuğunu duydum.

......................................

Alt 26-06-2010, 10:49
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Lightbulb bu neydi?

bir önceki yazdığım hikayeyi okudunuz mu ?
sizce neydi bu ?
bir bilim kurgu kitabından bir bölüm mü?
yada ney ?

peki ya anlatımdaki nesneyi kafanızda oluşturabiliyor, şekillendirebiliormusunuz?

zor mu ? yada anlayamadınız mı ?
ama yok kolayca şu damgayı yapıştırın işin içinden çıkın: "saçma"

bu anlatılanın ne olduğunu ve nasıl bir şekil olduğunu söleyeyim mi ?

ama önce bir düşünün, "saçma" demeden önce...
Alt 26-06-2010, 14:17
cin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cin cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Erzurumlu ibo efendi, Ya çok sıkı bir Yunan mitolojisi hayranı,

Yada kimyasal'ı fazla çekmiş bedenine,,

Etkileşimi bu kadar abartılı bir duruma, başka bir açıklama düşünemiyorum

Cevabı Bilinmeyen oLanın Çözümü, Teoride Sonsuzdur,,
Alt 26-06-2010, 14:20
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

http://www.turandursun.com/forumlar/...ead.php?t=1388