Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-04-2013, 02:33
drdr drdr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart talak 4 yanlış tefsirler

Talak 65/4 ayetine makul bir açıklama bulabilmek için çok uğraştım, hatta reformcuların yorumlarını bile inceledim, ama nafile, gerçekler çok açıktı.

TALAK 4 . ayetten sizin düşündüğünüz bu anlam çıkmaz.eski müfessirlerin bu anlamı çıkardığını biliyorum ama hatalı bir sonuç.Bu ayetten dolayı dinden uzaklaştığınızı yazdığınız için açıklama yapma ihtiyacı hissettim.Kuranın diğer ayetleriyle çapraz bir değerlendirme yaptığımızda bu sonuç çıkmaz hatta tam tersine bir sonuç çıkar. eğer ayetten küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenilebilir diye bir sonuç çıkar diyenler varsa onlara şu soruyu sorunuz.

not:islam fıkhı ile alakalı bir değerlendirmedir.
soru:eğer çocuk ve bebek yaştakilerle evlenilebiliyorsa, 4 yaşındaki bir kız nikahlandı ve 5 yaşında boşanma durumu oluştu. Bu kızın iddet süresi ne kadardır.
cevap:Talak-4 e göre 3 aydır çünkü :"Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır." Yedi yaşındaki kız çocuğu adet görmez.CEVAP:3 AY
CEVAP 2:İddet yoktur.Ahzab 49 a göre:"Ey iman edenler! Kadınlarla nihaklanıp da ilişkiye girmeden boşadığınızda onlara iddet yoktur". Yedi yaşındaki kız çocuğuyla cinsel ilişki düşünülemez.yani daha küçük yaşlarıda örnek verebilirsiniz.CEVAP:İDDET YOK
SONUÇ:Talak 4 te geçen ‘âdet görmeyenler' ifadesini çocuk-küçük yaş diye anlayamayız.EĞER İFADEYİ O ŞEKİLDE ANLAMLANDIRIRSAK İKİ AYET ARASINDA ÇELİŞKİ ORTAYA ÇIKAR.
TALAK 4 te geçen âdet görmeyenler ifadesini çocuk diye anlamlandırmak hatalıdır.burada bir hastalık nedeniyle geçici bir süre veya kalıcı adet göremeyen erişkin bayanlar ile 18-20 yaşlarına gelipte hala adet görmeyen bayanlar kastedilmiştir.Allah en doğrusunu bilir

2. soru:Nisa sûrenin 4. âyetinde şöyle buyurmuştur:evleneceğiniz "Kadınlara mehirlerini cömertçe verin. Eğer ondan gönül hoşluğuyla size bir şey bağışlarlarsa onu afiyetle yeyin."
b
u ayettende açıkca anlaşılıyor ki evlenecek olan kişi mal ve para kavramına sahip olması ve mal para bağışlama veya tasarruf etmenin ne anlama geldiğini bilmesi gerekir. bu ayette evlenecek kişinin aklı başında olması gerektiğini vurgular .

detaylı bilgi için bir araştırma yazısı:http://www.suleymaniyevakfi.org/kuts...#comment-15868

Evrim teorisine ise hiç değinmiyorum.adında anlaşılacağı gibi teori.
bu teori ideolojilerin çatışması için kullanılanıyor.siz ideolojileri bir kenara bırakırsanız bu teorinin hiçbir anlamı kalmadığını ve ayrıca bilime hiçbir şey katmadığını görürsünüz. bana bir tane icatta,buluşta veya önemli bir bilimsel - sağlık-tıp herhangi bir alanında gelişmeye yolaçtığını söyleyin.İlla inanmak istiyorsan Allah evrimi kullanarak canlıları yaratmış diyebilirsin.Evrim zaten sudaki ilk organizmayı oluşturan atomların nereden geldiğini veya suyu kimin nereden getirdiğine değinmiyor.saygılarımla
Alt 23-04-2013, 00:06
Kozmik Perspektif Kozmik Perspektif isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın drdr

Yani "henüz hayız görmeyenler" tabirini erişkin olduğu halde patolojik nedenlerle hayız görmeyenler anlamına hamlediyorsun. Nevzuhur ilahiyatçıların bu izahatını şöyle cevaplayalım:

Ayet hastalık durumunu da kapsıyor olabilir ama sadece bu tür istisnai durumları kapsadığını söylemek keyfi bir tevil olacaktır. Zira ayetteki malum ibare tam olarak çocuk yaşta olduğu için hayız görmeyenleri de kuşatıcıdır -ki zaten dört mezhep imamı ayeti bu şekilde yorumlamıştır. Ve onları hariç tutucu herhangi bir kayıt da yok.

Talak 4'de 3 grup insandan bahsedilir:

1. Hayızdan kesilenler.
2. Henüz hayız görmeyenler.
3. Hamileler.

Buradan anlaşılacağı üzere ayet henüz menstrüasyon dönemine girmemiş olanlarla hamilelerin ve hayızdan kesilmiş (menapoza girmiş) kadınların iddet sürelerini düzenliyor. Ayrıca "El-hükmü li'l ekser" kaidesince hüküm çoğunluğa göre verilir. Mesela "henüz saçı olmayanlar" cümlesini düşünelim. İnsanoğlu saçlı bir vasfa sahip olduğundan bu cümle ile ilk akla gelen yeni doğmuş bebeklerdir. Yani henüz çok erken olduğu için saçları uzamayanlar anlamına gelir. Ama doğuştan kellik gibi ender rastlanan vakalar kastedilmez.

Ayette de iki uçlu bir topluluktan bahsediliyor; hayızdan kesilenler ile henüz hayız görmeyenler. Dolayısıyla ikinci grubun çocuk yaştaki kızlar olduğu su götürmez bir gerçek.

Buhari ve Müslim'in Muhammed'in Aişe ile 9 yaşında zifafa girdiğini rivayet etmesi, Kur'an'da inananlara cennet ödülü olarak tomurcuk memeli kızlar verilmesi, 60 yaşındaki Halife Ömer'in Ali kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmesi de bu hükmün sağlamasını yapmaktadır.

Her şeyi bir tarafa bırakıp sizin bahsettiğiniz yorumu doğru kabul etsek bile "O zaman neden Allah böyle yanlış anlaşılabilecek bir ibare kullanmış?" sorusu ortaya çıkar. Fazladan birkaç kelime daha kullanıp "küçük yaştakiler müstesna" diyebilirdi. Yani bu durum bile Kur'an'ın tanrısallığına gölge düşürür.

"Evrim teorisi ideolojik amaçlarla destekleniyor." dediniz.

Bunlar yalnızca yaratılışçı grupların ortaya attığı komplo teorilerinden ibarettir. Geçmişte evrim teorisinin politik amaçlar doğrultusunda sömürülmüş olması evrimi yanlışlamaz. Sosyal Darwinistlerin evrim teorisini istismar etmesi evrimi ideolojik yapar mı? Birçok uyuşturucu madde tedavi edici veya tedaviye yardımcı olması amacıyla üretilmişti. Zararları anlaşıldıktan sonra ise yasaklandılar. Ancak bir takım ahlaksız insanlar bu maddelerin ticaretini yaparak pekçok insanın hayatını kararttı. Şimdi bu durum kimya bilimini ideolojik yapar mı? Ayrıca bu şekilde yapılan bir karşı çıkış teknik açıdan da problemli. Zira "A yanlıştır. Çünkü A doğru ise akıbetimiz berbat olur" şeklinde bir itiraz mantıksal bir safsatadan öteye geçmez. Zira gerçek mutlak bir varlığa sahip olup insanların beğenilerine göre değişmeyen şeydir. Dahası bu ideolojinin vehmettiği gibi insan ırkları arasında öyle kalın çizgiler yoktur. En eski insan ırkları arasında azami 40,000 yıllık bir ayrışma vardır ki bu da genetik çeşitlenme için hayli kısa bir süredir. Ve insan ırkları arasındaki kalıtımsal farklılık da oldukça silik salmaktadır. Kısacası Sosyal Darwinizm ile evrim kuramını aynı kefeye koymak yanlış.

Kaldı ki dinî nutukların ve sloganların tahrip gücü Sosyal Darwinizm'den çok daha yüksektir. Günümüzde dahi İslam topraklarında ateistlere ve diğer azınlıklara karşı oluşan linç kültürü bunun somut bir örneğidir.

"bana bir tane icatta,buluşta veya önemli bir bilimsel - sağlık-tıp herhangi bir alanında gelişmeye yolaçtığını söyleyin."

Bir tane değil birçok gelişmeye yol açmıştır. Öncelikle evrim gerçeği biyolojinin temelini oluşturur ve bugün tüm biyolojik branşlarda onaylanmış bir kuramdır. Evrim mekanizmalarını kavramadan biyolojik çeşitliliği açıklamak mümkün olmadığı gibi ne tarımda ne mikrobiyolojide ne doğal çevreyi korumada ne de hastalıklarla mücadelede mesafe katedilebilir. Hayvan ve bitki nesillerini terbiye etme çalışmaları evrim bilgisi olmadan verimsizdir. Evrimin *işleyişi kavranılmadan tarım zararlılarıyla mücadelede başarıya ulaşılamaz. Farmakolojide yeni ilaç üretimi evrimsel kriterler esas alınarak uygulanmaktadır. Geniş bilgi için tıklayın.

"İlla inanmak istiyorsan Allah evrimi kullanarak canlıları yaratmış diyebilirsin."

Evrim teorisi tanrıyı yalanlamayabilir, ancak dinleri kesin bir şekilde yalanlar. Çünkü bu kuram dinlerin öne sürdüğü yaratılış efsanelerini açıkça yanlışlıyor. Gerek Hristiyan gerekse Müslüman reformistler sembolizme saparak bu ayetleri kurtarma çabası içindeler. Ancak bu dinlerin ömrünü uzatmaktan başka bir işe yaramayan nafile bir girişimdir.

İslam'a dönmüş eski bir ateist

Konu Kozmik Perspektif tarafından (23-04-2013 Saat 00:19 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-05-2013, 21:53
Britist Agent MKemal Britist Agent MKemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Harun Yahya bugün yaptıklarıyla evrimi canlı tutan ve evrimcilerin elini güçlendiren 1 numaralı adamdır. Zaten o misyonla piyasada.
Alt 30-05-2013, 22:14
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Harun Yahya evrime olan ilgiyi artırmıştır denebilir.
Alt 13-07-2013, 01:26
h4yfans h4yfans isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Harun Yahta sayesinde ateistim diyebilirim. Ona karşı bir lafım yok ama kitapları okumaya çalıştım ve evrimin gerçek olduğunu anladım.
Alt 14-07-2013, 22:07
HzFederal779 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HzFederal779 HzFederal779 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinlerden arınmak..Saçmalıkları ve sapkınlıkları bir tarafa bırakmak.İnsan gibi,,insani kurallar çerçevesinde yaşamak...İslamın adamlarına bakıyorsun..muhamed---ömer--bunlar bebek denilecek yaşta küçük kızları alıp evlendik safsatasıyla çok yalnış örnek olmuşlar..zaten diğerleride onlarca kadın,,cariye sefası içerisinde yaşayarak en yakın arkadaşları taraflarından öldürülerek toprak olup gitmişlerdir..

Küçük Kız Çocuklarıyla Evlenmek İnsalık Suçudur.
Alt 14-11-2013, 13:10
okirpiko okirpiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

drdr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Talak 65/4 ayetine makul bir açıklama bulabilmek için çok uğraştım, hatta reformcuların yorumlarını bile inceledim, ama nafile, gerçekler çok açıktı.

TALAK 4 . ayetten sizin düşündüğünüz bu anlam çıkmaz.eski müfessirlerin bu anlamı çıkardığını biliyorum ama hatalı bir sonuç.Bu ayetten dolayı dinden uzaklaştığınızı yazdığınız için açıklama yapma ihtiyacı hissettim.Kuranın diğer ayetleriyle çapraz bir değerlendirme yaptığımızda bu sonuç çıkmaz hatta tam tersine bir sonuç çıkar. eğer ayetten küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenilebilir diye bir sonuç çıkar diyenler varsa onlara şu soruyu sorunuz.

not:islam fıkhı ile alakalı bir değerlendirmedir.
soru:eğer çocuk ve bebek yaştakilerle evlenilebiliyorsa, 4 yaşındaki bir kız nikahlandı ve 5 yaşında boşanma durumu oluştu. Bu kızın iddet süresi ne kadardır.
cevap:Talak-4 e göre 3 aydır çünkü :“Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır.” Yedi yaşındaki kız çocuğu adet görmez.CEVAP:3 AY
CEVAP 2:İddet yoktur.Ahzab 49 a göre:“Ey iman edenler! Kadınlarla nihaklanıp da ilişkiye girmeden boşadığınızda onlara iddet yoktur”. Yedi yaşındaki kız çocuğuyla cinsel ilişki düşünülemez.yani daha küçük yaşlarıda örnek verebilirsiniz.CEVAP:İDDET YOK
SONUÇ:Talak 4 te geçen ‘âdet görmeyenler’ ifadesini çocuk-küçük yaş diye anlayamayız.EĞER İFADEYİ O ŞEKİLDE ANLAMLANDIRIRSAK İKİ AYET ARASINDA ÇELİŞKİ ORTAYA ÇIKAR.
TALAK 4 te geçen âdet görmeyenler ifadesini çocuk diye anlamlandırmak hatalıdır.burada bir hastalık nedeniyle geçici bir süre veya kalıcı adet göremeyen erişkin bayanlar ile 18-20 yaşlarına gelipte hala adet görmeyen bayanlar kastedilmiştir.Allah en doğrusunu bilir

2. soru:Nisa sûrenin 4. âyetinde şöyle buyurmuştur:evleneceğiniz “Kadınlara mehirlerini cömertçe verin. Eğer ondan gönül hoşluğuyla size bir şey bağışlarlarsa onu afiyetle yeyin.”
b
u ayettende açıkca anlaşılıyor ki evlenecek olan kişi mal ve para kavramına sahip olması ve mal para bağışlama veya tasarruf etmenin ne anlama geldiğini bilmesi gerekir. bu ayette evlenecek kişinin aklı başında olması gerektiğini vurgular .

detaylı bilgi için bir araştırma yazısı:http://www.suleymaniyevakfi.org/kuts...#comment-15868

Evrim teorisine ise hiç değinmiyorum.adında anlaşılacağı gibi teori.
bu teori ideolojilerin çatışması için kullanılanıyor.siz ideolojileri bir kenara bırakırsanız bu teorinin hiçbir anlamı kalmadığını ve ayrıca bilime hiçbir şey katmadığını görürsünüz. bana bir tane icatta,buluşta veya önemli bir bilimsel - sağlık-tıp herhangi bir alanında gelişmeye yolaçtığını söyleyin.İlla inanmak istiyorsan Allah evrimi kullanarak canlıları yaratmış diyebilirsin.Evrim zaten sudaki ilk organizmayı oluşturan atomların nereden geldiğini veya suyu kimin nereden getirdiğine değinmiyor.saygılarımla

arkadas bence cok guzel acıklamıs ve ben hayret edıyorum bir kez daha anladım kı ınsan oglu mezhep ımamıda olsa yanılabılır. bazıları dıyebılır yav kardesım sen kımsın fıkıh bılmıon tefsır bılmıon arapca bılmıon sen mı dogrusunu bılıon evet bunları bılmıom ama 4 mezhep ımamıda fızyolojıyı. anatomıyı, embroyolojıyı bılmıodu. (mesela ısım yanlsı olabılır ama ımam safı hz lerının net bır hatasını soyleyeyım fıkıhta bır erkek baglansa ve kadın onla zorla ılıskıye gırse zına olur mu bu dıye evet dıyor cunkı erkek cınsel organı ereksıyon olması kısıye baglıdır dıyor yanlıs ıste neden cunkı ereksıyon bır cınsel seylerı dusunmekle olur bırde penısı uyarmakla bır erkek uykuda olsa ve penısını uyarırsanız sanırım parasempatık sıstemdı yanlıs olmasın penıs ereksıyon olur. ve cınsel ılıskı mumkun hale gelır. yanı kasıt olmasada ) ya henuz adet gormeyenler sozunden nasıl cocukları cıkartabılıyorsunuz ben anlamıyorum anlayamıyorum. ben doktorum kız 15-16-17-18-20 yasına gelmıs hala adet gormemıs. nıye testıkuler femınızasyon , ımperfore hymen uterın hıpoplazı bır suru sey yazılabılır bence ayet bunu duzenlıo yanı kronolojık olarak buluga ulasmıs ama hala adet gormemısse supheye dusersenız bunlarıda 3 ay bekleyın dıyor . neden ımperfore hymen yanı kapalı kızlık zarı ıse adet gormez ama evlenırse ılıskı ıle hamıle kalabılır ama testıkuler femınızasyon hıpoplazık uterus ıse hamıle kalamaz bu kadar basıt. 3 ay bekleın kı emın olun dıyor. USG baktırın kanda HCGn baktırın denemıyor 3 ay bekleyın dıyor. sımdı bazı arkadaslar dıcek kuran evrensel bır dın 2 kelıme daha koysaydı yaratıcı deseydı. e dememıs dese sen ateıst olmucadın. artı modern cagdakı ınsanın aklınıda anlamıom sımdı kızlar 13-14 yasında adet goruyor . evlenılecek kızlar mı bunlar yasal olarak cocuk evet ama ısın dogasında yetıskın buluga ermıs yanı ısın tıbbı boyutunda bu kız cocugu hamıle kalabılııııır. cocuk yapabılır. ıster kabul edın ıster etmeyın ıster sapıklık deyın cınsel serbestlıgın oldugu bır cok ulkede kız cocukları 13-14 yasında cınsel ılıskıye gırıp hamıle kalıo ve kurtaj yaptırıo. kuranda hıc bır yerde su yastakı kızla evlenılır bu yastakı ıle evlenılemez dememıs bunu her kultur kendı duzenlıo mesela tv ızlıom 15-16 yasında kız mankenlık yapıo benım 2 katım yanı ne yapıo bedenını ve kıyafetı sergılıo kımse ayıplamıo. o dogru oburu yanlıs nasıl bır celıskıdır kı bu. her ulke evlılık cagını kendı duzenlıo mesela turkıyede 16 yasındakı bır kızla kendı ıstegıyle bıle olsa cınsel ılıskı suc ama bazı avrupa ulkelerınde degıl eee turkıye daha mı modern bır ulke

Konu okirpiko tarafından (14-11-2013 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-11-2013, 13:37
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Burada atladığınız bir nokta var hadisler. Muhammed ayşe ile evlendiğinde 6 yaşındaydı.
Bunu cümle alem biliyor Talak 4 te ise Ayşenin durumundaki kızlardan bahsettiği apaçık ortada iken neden istisnai durumları göz önünde bulundurarak 20 yaşında bir kızın halen adete başlamamış olmasını işin içine dahil ediyorsunuz?
Hadi diyelim ki dahil ettiniz. Kuran apaçık bluğa ermemiş bir kadın ile evlenilmez dememiş. ve 1400 yıldır islam dünyasını pedofiliye boğmuştur.
Allah geleceği biliyor ise bunu bu duruma geleceğini de bilmeliydi ve açıklayıcı bir ayet yollamalıydı.
O zaman allah yetersiz demeye getirmiş oluyorsunuz.
Yani Allahı sanunacam diye çırpınmalar, allahın sıfatlarına saldırmış oluyorsunuz.

Öyle ise ya iki ayette çelişki var demelisiniz yada allah yetersiz bir kitap yolladı demelisiniz.
Hangi cevabı vereceğinizi merak ile bekliyorum. ona göre şekillenen konudan ilerleme yapalım.
Alt 14-11-2013, 20:43
Kozmik Perspektif Kozmik Perspektif isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslam'da evlenme yaşı kültürel yapıya bırakılmışsa Pakistan, Afganistan, Yemen, Arabistan gibi ülkelerde çocuk gelinlerin var olması Kur’an açısından eleştirilemez. Örfe aykırı olması da dinen evlenme cevazını ortadan kaldırmaz. “Allah’ın müsaade ettiği birşeyi kul yasaklayamaz” görüşü fıkıh metodolojisinde hakimdir. Tahrim Suresi delil sayılabilir.

İslam'a dönmüş eski bir ateist
Alt 15-11-2013, 00:26
okirpiko okirpiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada atladığınız bir nokta var hadisler. Muhammed ayşe ile evlendiğinde 6 yaşındaydı.
Bunu cümle alem biliyor Talak 4 te ise Ayşenin durumundaki kızlardan bahsettiği apaçık ortada iken neden istisnai durumları göz önünde bulundurarak 20 yaşında bir kızın halen adete başlamamış olmasını işin içine dahil ediyorsunuz?
Hadi diyelim ki dahil ettiniz. Kuran apaçık bluğa ermemiş bir kadın ile evlenilmez dememiş. ve 1400 yıldır islam dünyasını pedofiliye boğmuştur.
Allah geleceği biliyor ise bunu bu duruma geleceğini de bilmeliydi ve açıklayıcı bir ayet yollamalıydı.
O zaman allah yetersiz demeye getirmiş oluyorsunuz.
Yani Allahı sanunacam diye çırpınmalar, allahın sıfatlarına saldırmış oluyorsunuz.

Öyle ise ya iki ayette çelişki var demelisiniz yada allah yetersiz bir kitap yolladı demelisiniz.
Hangi cevabı vereceğinizi merak ile bekliyorum. ona göre şekillenen konudan ilerleme yapalım.
OFF OF dıkkat edıyorum hep takılınan konular ıslam ulkelerınde nıye böyle arkadasım pedofılının yasal oldugu ulke tayvan cocuk sexının en yaygın oldugu ulkeler hındıstan uzak dogu . ya bana soylermısınız kuranın neresınde cocuklar ıle cinsel ılıskıye gırebılırsınız yazıyor nerde. donup dolasıp kıç dinine geliyoruz. insanlar yanlıs kararlar vermiş olmaz mı ya bır de cogunluga göre karar verilirmis. cogunluk hep dogrumu bilecek. tam tersı özgur kadınların istegı dısında evlendırılmesı bıle mumkun degıl.

hz aişe olayına gelınce

Peygamberliğin gelişinden on yıl sonra, 50 yaşındayken eşi Hz. Hatice'yi kaybeden peygamberimiz (asm.) kendisine hem ev işleri ve çocuklarının bakımında yardımcı olacak, hem de İslâm'a davet faaliyetlerinde destek olacak eşlere ihtiyacı vardı. Bunun için bir yandan yaşlı ve dul bir kadın olan Sevde'yi, öte yandan da en yakın arkadaşı olan Hz. Ebubekir' in kızı Hz.Ayşe'yi istetti.

Hz. Peygamberin bu isteği, vahyin başlangıcından 10 yıl sonradır. Hz. Ayşe vahiy başlangıcından beş altı yıl önce doğmuştur. Dolayısıyla Hz. Ayşe'nin peygamberimizle evlendiği yaşın 17-18 olduğu ortaya çıkar.

Bu konu, daha detaylı bir şekilde Mevlana Şibli' nin "Asr-ı saadet" kitabında geçer. (İst. 1928. 2/ 997)

Hz. Ayşe'nin evlendiği zaman yaşının büyük olduğunu, ablası Esma'nın biyografisinden kesin olarak anlıyoruz. Eski biyografi kitapları Esma'dan bahsederken diyorlar ki: "Esma 100 yaşındayken, hicretin 73. Yılında vefat etmiştir. Hicret vaktinde 27 yaşındaydı. Hz. Ayşe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre, onun da hicrette tam 17 yaşında olması icap eder. Ayrıca Hz. Ayşe, Hz. Peygamber'den önce Cübeyr'le nişanlanmıştı. Demek evlenecek çağda bir kızdı." (Hatemü'l enbiya Hz. Muhammed ve hayatı, Ali Himmet Berki, Osman Keskioğlu, s. 210)

buda net bir açıklama . peygamberlıkten 6 yıl once dogmus peygamberlık 40 yasında geldıgıne göre ve hz hatıce öldugunde 10 yıl sonra 50 yasında evlendıgıne gore yaklasık 17 yasında oluyor. 50 yasındakı kısı 17 yasındakı kisi ile evlenebılırmı . baskası yapınca bu ask oluo da peygamber yapınca neden pedofılı olsun kı. bu banada dokunuo yanı bız ask evlılıgı yaptık esımle aramızda yaklasık 16 yas var napalım ayrılalım mı. sıze daha oncede soyledım sızın, kanunlarınız ve kurallarınız benı ılgılendırmıyor. hz aişenin peygamberimize askı sevgısı cok net bır cok unlude bu sekılde evlenıyor kımse onları asagılamıyor hatta magazin programlarında flash flash dıye verıyorsunuz.

gelelim ALLAH neden mutlak guc ve zeka sahıbı olmasına ragmen neden mudahale etmedı tersten dusunelım blug nedır kadın için adet görmemi kronoljık yas mı , yoksa 1.80 cm boy mu hangısı söyleyın hangisi cevap hıc bırısı. 9 yasında bır kız adet gorebılırmı cevap evet dunyada bu sekılde dogum yapan cocuklar var, kronoljık yasda blug herzaman olmuyor herkesde farklı oluyor, 1.80cm boy mu buda dogru degıl demek blug göreceli bir kavram. kuran bir tıp kıtabı degıl kı. net olarak yazsın ne yazacaktı kuranda 18 yasına gelmıs bır kız cocugunda adet gormek kaydı ıle boyuda en az 1.60-70 olmak kaydı ıle evlenılebılır mı yazacaktı. bu yaratıcının zaafı degıl kı ınsana bırakmıs. pedofoli varsa toplumun genelınde kuran napsın. yaratıcı dunyada ınsanlara kuralları koyuyor ve mudahale etmıyor ama ölumden sonra buyuk mahkemede hesap soracak. ayrıca afganıstan pakıstan demıssınız parası olan avrupalılar tayvana akın edıo. afganıstana pakıstana degıl. yetersız bır kıtap mıdır kuran eger bır fızyolojı kıtabı beklıyorsanız fizyolojı kıtabı degıl kı. en bılınen fızyolojı kıtabı guyton bıle hele bılmem kaç bın sayfa . demek kuran baska bısey anlatıo. kuranı bır anayasa gıbı dusunun tum kanunları kapsıyor ve herseyden genel bahsedıo ama detaya girmıo. detaylandıran peygamberın davranısları mesela kuranda namaz kılın dıyor ama nasıl namaz kılınacagını anlatmıyor peygameberden ogrenıyoruz

Önerilen Siteler

Etiket
din, özgürleşme, skandallar, yaratılışçı