Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-08-2006, 00:41
Üye Değil

Standart Varsayalım ki Tanrı Var...

Düşünüyorum da varsayalım ki tanrı var. Dünyayı ve insanı yaratmış. İnsana da akıl vermiş. İşte bu noktada artık tanrının geriye çekilmesi gerekmiyor mu? Ama o ne yapmış? Ben size iyilik yaptım iyiliğimin karşılığını istiyorum diyor. Benim bildiğim bir iyilik yapılacaksa karşılığı beklenmemeli. Ama bu tanrı karşılık bekliyor. Nerde o zaman bu tanrının büyüklüğü...

Hani ''Bir deli bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı da o taşı çıkarmaya uğraşırmış.'' diye bir söz vardır. Bizimki de o misal. Bir uyanık kalkmış tanrı var demiş. Biz de bu in midir, cin midir demeden peşine takılmışız. Yani kendi putumuzu kendimiz yaratıp ona da tapmışız. Hani biz insanlar bazen aklımızı onların tabiriyle şeytanlığa çalıştırırız ya. Bu tanrı olayı da öyle bir şey. Ve bu şeytanlar bu saf kullarını uyutmak ve sömürmek için bu putu asırlardır kullanıyorlar ve kullanmaya devam ediyorlar...

Sanki çaresiz kaldığı zaman tanrı yardım ediyormuş gibi dört elle tanrıya sarılıyorlar. Ya yok işte. Doğa tanrı felan tanımıyor. Eline fırsat geçti mi biz insanı yok ediyor. Depremde , selde, hastalıklarda hadi tanrı insanı kurtarsın bakalım. Yani sonuç olarak doğayla mücadele biz insanlara kalıyor. Eğer tanrıya kalsaydı işimiz yanmıştık. O depremler o seller o hastalıklar kökümüzü getirirdi. Gerçi geri kalmış ülkelerde bu doğa olayları onların kökünü götürüyor ya!...

Bir de ben bu insanoğlunu anlamıyorum. Yani bu dünyada tanrısız yaşanılmaz mı? Dünyaya geliyorsun. Belirli bir ömrün var. Bu ömrünü en güzel şekilde en iyi şekilde geçirmeye çalış. Bunun için de tanrıya gerek yok. Aklın var. Yeter ki sen o aklı kullan. Göreceksin ki tanrıya ihtiyacın olmayacaktır.

Aklımızı kullanalım. Yani bilime inanalım. Tanrının biz insanı düşündüğü yok. Yine biz insanı düşünen bilim oluyor. Bilim doğayla amansız bir mücadele içerisinde. İnsanlığın gelişimi ve refahı için müthiş bir çaba sergiliyor.Bu çabaya dudak büken insanları anlamakta zorlanıyorum. Japonya da deprem oluyor kimsenin burnu kanamıyor. Ama bakıyorsun geri kalmış ülkelerde binlerce insan ölüyor. Üstelik binlerce insanın öldüğü bu ülkeler en çok tanrıya ibadet eden ülkeler. Bakıyorsun hastalandığı zaman hemen doktora koşuyor. Ya hani sen tanrıya inanmıyor muydun? Kaderin bu değil mi? Takdiri ilahi değil mi? Ne işin var dokdorda senin. Ondan sonra kalkar bilime dudak büker. Ne garip değilmi?...

Yani diyorum ki biz insanız. Dünyayı anlamlaştıran da biz insanız. Niye birer insan olarak kendimize değil de tanrıya güveniyoruz. Kendi gücümüze niye inanmıyoruz. Üstelik bu tanrının çözüm değil de çözümsüzlük olduğunu bile bile...Bir psikolojik rahatlama uğruna değer mi?...

Tanrı olayı insanın o ulaşılmaz egolarını tatmin olayından başka bir şey değildir. Gerçekçi olmak zorundayız. Bu doğanın gerçeği neyse onu kabulenip yaşamımızı sürdürmekte yarar vardır. Bir put uğruna yaşamımızı kendimize zehir edip kendimizi prangalara mahkum etmek akıl dışıdır.

Ama iyi ki bu dünyada aklını kulanan bilimsel düşünen insanlar var. O akıllı insanlar sayesinde bu dünya yaşanılır bir dünya haline geliyor...Umarım bir gün bu insanlar bu dünyada çoğunluğu sağlar, insanlık da rahat bir nefes alır. İyi ki varsınız...Saygılarımla...
Alt 21-08-2006, 09:30
Üye Değil

Standart Re: Varsayalım ki Tanrı Var...

site yöneticisi bunu yazarsa bu şekilde imanı tanıyorsa * valla bilemiyorum ne demek lazım kendini akıllı zanneden kimseye *
kendisine önce * ALLAHIN SIFATLARINI *öğrenmesini * ve yaratılış gayesini bilmesini *ve yapılan iyiliklerin * sadece ve sadece bizim ihtiyacımızın olmasını * ALLAHINDA senin *yaptığın *iyiliğe ihtiyacının olmadığını * v.s *bir sürü yazılacak var ama gerek yok * ve ister inan ister inanma * *seni zorlayanda yok * ölünce açılır *anlarsın
Alt 21-08-2006, 09:33
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ezkamo hocam kusura bakma ama bir yeri yanlış yorumlamışsın.

Tanrı'ya en çok ibadet eden yerlerde deprem de insanların daha fazla ölmesi tanrı'nın merhametindendir. O insanları hemen huzuruna alıp cennete koymak istiyor. Orada hurilerle birlikte olsun, içki dolu kadehlerle sarhoş olsunlar istiyor. İşte tanrı böyle merhametlidir.
Alt 21-08-2006, 11:00
M.onur M.onur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vallahi ben İslamiyetten çıktıktan sonra haliyle İslamiyetin Allahınıda kabul etmez oldum, açıkçası kendime yeni bir tanrı arama gereğide duymadım. Böyle iyi yani, herkese tavsiye ederim. *

Karışan falanda yok, bir de tanrıylamı uğraşacağız. O da varsa eğer bizimle uğraşmasın, gitsin Muhammedin uçkuruyla uğraşsın. Mümkünse gölge etmesin başka ihsan istemez.

Lay beside me, tell me what they've done. Speak the words I want to hear, to make my demons run. The door is locked now, but it's open if you're true. If you can understand the me, than I can understand the you.
Alt 21-08-2006, 11:11
Üye

O nasıl bir zulümdür öyle kardeşim. İnsan tuvalete hangi ayağıyla gireceğini, hangi eliyle yemek yiyeceğini, yatağın hangi tarafından kalkacağını tanrıyamı soracak??

Tanrı değil nazi subayı mübarek. Vallahi eski günlerim aklıma geldi de sinirlendim şimdi bak

Lay beside me, tell me what they've done. Speak the words I want to hear, to make my demons run. The door is locked now, but it's open if you're true. If you can understand the me, than I can understand the you.
Alt 21-08-2006, 11:18
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Affedersiniz ama siz eskiden salakmışsanız,bunda Allah'ın suçu ne.Allah tuvalete nasıl gireceğinizi bana sorun mu dedi?Sorduysanız size cevap mı verdi?
Alt 21-08-2006, 11:29
Üye

Affetmem canım. Bak ben senle konuşurken ağzımı bozmuyorum. Sende bozma tamammı güzelim. Yok bozma konusunda ısrar edersen pişman olursun. Emin ol altta kalmam, hatta üstüne çıkarım.

Ayrıca sen kim oluyorsunda kafana göre bunlar dinde yoktur diyebiliyorsun. Sen 1400 yıldır Kuranda yazan tomurcuk memeli hurileri üzümdür diye, darbeyi dövmek demek değildir diye bize yutturmaya kalkan adam değilmisin?

Alt 21-08-2006, 11:42
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

1.Ne demek istediğimi anladın mı?
2.Evet ben o adamım.
Alt 21-08-2006, 11:50
painkiller painkiller isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hiramusta,

tuvalete şu ayakla girin bu ayakla çıkın gibi şeylerin sünnet olduğunu ve islam da olduğunu en iyi sen biliyor olmalısın...
Alt 21-08-2006, 11:59
Üye Değil

Arkadaşlar, konuya sadık kalsak ve kişiselleştirmesek tartışmları daha iyi olmaz mı?
Teşekkürler..

Önerilen Siteler