Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-11-2007, 17:11
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Tarihi veriler ışığında Rum Suresi

Evvela ayetler ne diyor ona bakalım. Sonra ayetlerin ne zaman indirildiğine bakalım. Sonra da tarihi verileri gözden geçirelim:

Ayetler ne diyor?
Rumların yakın bir yerde (fi ednal ard) yenildiğini (ğulibeti-r-rum), fakat birkaç yıl içinde (fi bid'ı sinin) galip gelecekleri haber veriliyor.

Bu ayetler ne zaman indirilmiştir?
17.ayeti hariç, surenin tamamının Mekke'de indirildiği söylenir. 17. ayet de dahil olmak üzere tümüyle Mekke'de indirildiği de söylenir. Dolayısıyla bu ayetlerin hicretten (622) evvel indirildiği açıktır. Bu dönem Herakleios/Heraclius (610-641) dönemidir.

Tarihi veriler ne diyor?
Burada tümüyle iki üniversitenin internet sayfalarını kaynak olarak vereceğim. Böylece ulaşılabilir ve güvenilir kaynaklarla konuyu ele almış olacağız ve isteyen tüm kardeşlerim de kaynakları gözden geçirebilecekler.

Herakleios 610 yılında tahta çıkmıştır. Hükümdarlığının başlarında Persler'le savaşmıştır (613-628). *Persler 613'de Suriye'ye girmiş ve 614 yılında da Kudüs'ü almışlardır. Ardından 616'da Mısır'ı da işgal etmişlerdir. Bizansın karşı saldırısı ise 622 yılında olmuş ve Persler'i bozguna uğratmışlardır. Persler durumu dengelemeye çalışmışlarsa da 627 yılında Ninova Savaşı'nda (Battle of Nineveh) Herakleios kesin bir zafer elde etmiş ve Pers kralı Chosroes (Khosrau) II devrilmiştir (628). ---Bu kral, peygamberimizin İslam'a davet mektubuna saygısızca yırtan kraldır.--- Ardından tahta geçen oğlu Kavadh II Biznaslılar'ın lehine bir barış antlaşması imzalamıştır (628). Böylece Herakleios Pers kralının hamisi (guardian) durumuna gelmiştir (1).

Farklı bir kaynaktan kronolojiye tekrar bakalım (2):

-HERACLIUS (610-641)
-613 Persians capture Damascus and Antioch (Persler, Şam ve Antakya'yı ele geçirir.)
-614 Persian Sack of Jerusalem (Persler Kudüs'ü yağmalar.)
-618-19 * Persian Conquest of Egypt (Mısır'ın fethi.)
-622 * Heraclius launches counteroffensive vs. Persia (Heraklius Persler'e karşı genel taarruz başlatır.)
-627 * Battle of Nineveh: Destruction of Persian army (Ninova Savaşı: Pers ordusunun bozguna uğratılması.)
-628 * Overthrow of Chosroes II, Heraclius imposes peace on Persia (II.Kisra'nın devrilmesi. Heraklius'un Persler'e barışı kabul ettirmesi.)

-----------------------------------

(1) Ohio State University, http://isthmia.osu.edu/teg/50501/17.htm
(2) Tulane University, http://www.tulane.edu/~august/H303/c...e_Dark_Age.htm
Alt 04-11-2007, 17:24
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Tarihi veriler ışığında Rum Suresi

körelmiş, neyi savunduğunu anlamadım. bir '' mucizeden'' mi bahsediyorsun?

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 04-11-2007, 17:42
-Maximus- -Maximus- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bak ne diyor 2 ve 3 ayet

2 - Rumlar yenildi.

3 - *en yakın bir yerde onlar, bu yenilgilerinin ardından mutlaka galib geleceklerdir.

sonra diyorki

5 - (Bu da) Allah'ın yardımıyla (olacaktır). Allah dilediğine yardım eder, galip kılar. O çok güçlüdür, çok merhamet edicidir.

allah rumlarada yardım etmiş, kerata sırf oralık kızışsın diye bir rumlara bir araplara yardım ediyor.

yükseldikçe, uçma bilmeynlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır
Alt 04-11-2007, 18:30
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu başlığı açarken en azından tarihi karşı çıkışlarla zevkli bir tartışma ortamını bulacağımı ümit ediyordum. Karşı çıkışlar oldukça, ben de konuyu daha derinlemesine araştıracak ve yabancı kaynakları Türkçe'ye çevirerek burada paylaşacaktım.

Yanılmışım.

Çok hafifsiniz. Üflemeye bile değmez.
Alt 04-11-2007, 19:06
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Korelmis,
Verdigin bilgilerin dogru oldugunu biliyorum. Ben de buna benzer bir arastirma yapip adi gecen sureyi incelemistim. Ama ne yazikki bu bize bir sey kanitlamiyor. Cunku Kuran , Muhammed oldukten sonra toparlaniyor. Yani bahsi gecen tarihlerden cok sonra. Yani bilinen bir gercegin , kehanet olarak Kuran'a gecmis olma ihtimali bulunur. Surelerin buyuk cogunlugunun inis donemleri soylenceler uzerine kuruludur.

Savinin temel taslari saglam degildir:

"17.ayeti hariç, surenin tamamının Mekke'de indirildiği söylenir." - korelmis

Saygilar,
Alt 04-11-2007, 19:09
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

körelmiş seni tebrik ederim güzel bir çalişma her nekadar agnostik biride olsam tebrikler....fakat bu konuda benimde fikirlerime hak vereceğine inanıyorum.....
öncelikle rum surisinin60 ayet olması ve sadece ilk dört ayetinnin rum ve pers savaşından bahsetmesi bi tezat.... ayrıca allahın burada bi kehanette bulunuyorsa neden bir kaç yıl içinde galip gelecekler diyerek tam bir tarih koymuyor ..???????????
ayette bizansın araplara yakın bi yerde yenildiği söyleniyor...bu belirttiği yer araplara en yakın yer mısırdır ve 616 yılında kaybedilmiştir...bizanslıların bu yenilgiden sonraki ilk başarıları 622 yılında ermenistanda olmuştur dolayısıyla arada birkaç yıl diil tam 6 yıl vardır...gelelim işin aslına....
Bizans-Sasani savaşları Müslümanlar tarafından da ilgiyle izlenmekteydi. Müslümanlar, Semavi dine inanan Bizanslıların galip gelmesini arzu etmekteydiler. Çünkü, Ateşperestlerin ilk başlardaki galibiyetleri Mekkeli müşriklerin hoşuna gitmekte, bu durum da Müslümanları rahatsız etmekteydi. Müşrikler, "Eğer Allah, sizin dediğiniz gibi yegane galip olsaydı, ehli kitaptan olan Bizanslıları üstün getirirdi" diyerek şımarmaya başlamışlardı. ne varki kullarıyla söz düellosuna bayılan allah bir süre sonra Rum Suresinin 4 ayetini gönderiri, Bizanslıların birkaç yıl içinde galip geleceklerini, müminlerin Allah'ın yardımıyla sevineceklerini, Allah'ın dilediğine yardım ettiğini ve mutlak güç sahibi olduğunu haber verir(1-5 Ayetleri). burada ben muhammedin bir kumar oynadığını düşünüyorum nitekim zamanı tutturamamakla beraber galibi tutturmuştur....ama ilginç olan güya allahın kazanmaları için yardım ettiği heraklitos başkanlığında olan bizansla müslüman arapların yaptığı savaşlardır....629 yılında araplar o çok destekledikleri(allahta fazla desteklemiş olmalı) bizanslılar tarafından bozguna uğratilirlar...acaba bizanslılara yardım edipte kazandıran allah kendi ordusuna neden yardım edememiştir....

"Gerçek, inanmayı bıraktığında, çekip gitmeyendir."
Alt 04-11-2007, 19:12
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Körelmis;
Bugüne kadar ben hiç kimseden " Rum suresinde bildirilmiş olan yanlıştır. Tarihte böyle bir savaş yoktur. Ya da Rumlar galip gelmemiştir." dediğini duymuş değilim.
Yani tarihi anlamda bir karşı çıkış söz konusu değil.

Neden ve nasıl karşı çıkılıyor?

Başta bu ayetin bir mucize olarak sunulmasına...
Çünkü insanlar kendilerinden olana, kendilerine yakın olana yakınlık duyarlar ve onlardan yana olurlar. Ya da haklıdan, zayıftan yana olmaya çalışırlar. Yakınlık duyduklarının kazanmasını isterler.
Irak, bunun bir örneğidir. ABD'nin işgali sırasında, Iraklıların ABD karşısında çok zayıf olmasına rağmen ben dahil birçok insan "Daha savaş yeni başlıyor" demiştir. Nitekim ABD'nin kendisi Irak'ta kaybettiklerini söylüyor. Bunu tahmin etmek mucize değildir.
Bir Fenerli Olmama rağmen Beşiktaş-Liverpool maçında gönlüm Beşiktaş'tan yanaydı ve kazanacağını istiyor ve söylüyordum. Nitekim Beşiktaş Liverpool'la kıyaslanmayacak derecede zayıf olmasına rağmen kazanmıştır. Bu da bir mucize değildir.

Roma İmparatorluğu ise güçlü bir devletti. Müslümanların gönlü de ateşe tapanlar olarak bildikleri Perslere karşı Hristiyan olan, tek Tanrı inancında olan Rumlardan yanaydı ve Rumların tekrar kazanacağını söylemeleri ve bunun gerçekleşmesi mucize değildir.

Ama bunlar hakkında tarihi kaynakları sunman güzel. Bu kaynaklar sağlamsa, bilgiler sadece yazarların tahminine değil, tarihi kanıtlara dayanıyorsa kimsenin karşı çıkacağını sanmam. Linkleri incelemedim. Bu kanıtlardan da bilgi sunarsan veya değişik kaynaklardan bilgi aktarırsan faydalı olacaktır.
Alt 04-11-2007, 19:43
Üye Değil

gematria";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
....629 yılında araplar o çok destekledikleri(allahta fazla desteklemiş olmalı) bizanslılar tarafından bozguna uğratilirlar...acaba bizanslılara yardım edipte kazandıran allah kendi ordusuna neden yardım edememiştir....
O da birşey mi? Aşere-i mübeşşere'nin yarısı Aişe'nin yanında, karşılarında Ali ve Allah'ın kılıcı Zülfikar, Allah sesini çıkarmadan seyrediyor, iki taraftan da en az beşer bin kişi telef oluyor.

Bu kadar uğraştım, bunları adam edemedim, Allah'larından bulsunlar dedi herhalde *

Ama Allah'ın hikmetinden sual olunmaz, vardır bir bildiği. Benim merak ettiğim, Ali ile Talha ve Zübeyir cennette halâ dövüşüyorlar mıdır? Değerli dindar kardeşlerim buna bir açıklama getirirlerse sevinirim.
Alt 04-11-2007, 19:48
-Maximus- -Maximus- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

korelmis";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu başlığı açarken en azından tarihi karşı çıkışlarla zevkli bir tartışma ortamını bulacağımı ümit ediyordum. Karşı çıkışlar oldukça, ben de konuyu daha derinlemesine araştıracak ve yabancı kaynakları Türkçe'ye çevirerek burada paylaşacaktım.

Yanılmışım.

Çok hafifsiniz. Üflemeye bile değmez.
üfürükçülük yaptığını bilmiyordum, bak istersen aramızdaki buzları eritmek için ben sana
koriş diye hitab edeyim, ne dersin, barış için.

şimdi sen bu kurandaki bir kaç satırdan mucize çıkarmaya çalışıyorsun, ama ne kadarda zorlasanız olmuyor be gülüm, kuran ortada, neresinden tutarsan tut taşımıyor sizi, zorla
mucize olmaz be *koriş, aklın sıra suyu bulandırıp kurana derinlik kazandıracaksın, hemde
din karşıtı bir sitede, su dup duru koriş, balık ortada, suyu bulandırarak balık avlamayı
neden seçiyorsun, ve aklın sıra bizi bulaştırarak.

mucize dediğin nasıl olur biliyormusun koriş, mucize * atomun bilinmesidir, mucize amerika
kıtasından haberdar olmaktır, mucize radyofrekans'ın bilinmesidir. eğer muhammed ta o
zamanlar bunları bilebilseydi işte bu mucize olurdu. hani ilk okullarda bazen sorarlar *alinin
150 lırası var şu şu kişiler arasında paylaştırın, sınıfın en az % 60 ı bilir, bu soruyu, hemde
bunlar 7- 8 yaşlarındaki çocuklar, ama senin peygamberin basit bir miras dağıtımında bile sınıfta kalmış sen kalkmış bu adamın yazdıklarında mucize arıyorsun.

muhammed sadece *güneşin dünyanın etrafında değilde dunyanın döndüğünü, tanrısından *diğer gezegenler hakkında biraz bilig alıp bunları insanlara aktarsa idi bu gün ne dinsiz olurdu ne
yahud ine hırıstiyan, herkes muslüman olurdu, ama güneşin balçığa battını sanan bir adama
değer vermemizi bekliyorsun. üflemek yerine düşünmeyi dene koriş.

yükseldikçe, uçma bilmeynlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır
Alt 04-11-2007, 19:53
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Pante zaten benim işin aslı diyerek anlattığım olayı açıklayarak senin dediklerini kastettim muhhammedinki bi beklentiydi ve tuttu....

"Gerçek, inanmayı bıraktığında, çekip gitmeyendir."

Önerilen Siteler