Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-07-2009, 13:34
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Emek sermaye çelişkisi, anti-emperyalist mücadele için belirleyici değildir.
Dünyadaki tüm ulusal kurtuluş mücadelelerini ele aldığında, belirleyici olanın sınıf mücadelesi değil, bağımsızlık amacı olduğu görülür. Büyük çoğunluğu bağımsızlıklarını kazandıktan sonra kapitalist sistemlere yönelmiştir. Kurdukları ekonomik sistemler, yönetim şekilleri geçmişteki kurtuluş mücadelelerinin anti-emperyalist olmadığını göstermez.
Bu inadı nereye kadar sürdüreceğini merak ediyorum.
Konuyu emek-sermaye çelişkisine kitleyip sosyalist olmayanın anti-emperyalist olamayacağını iddia etmek saçmalamaktır. Marksist-Leninist literatürde de yeri yoktur.
Amerika'da, Afrika'da yerliler, emperyalistlere karşı savaşırken sosyalistliğin ne olduğundan dahi habersizdiler. Onlar yurtlarını, mallarını, ırzlarını korumak için savaştılar.
Antikapitalist olmak ayrı, anti-emperyalist olmak ayrı kavramlar.
Jose Marti sosyalist değildi diye onu anti-emperyalist olarak görmeyecek misin şimdi?
Nelson Mandela'yı sosyalist olmadığı için emperyalizm yanlısı olarak mı göreceksin?
Atatürk'ün sosyalist olmaması da, verilen ulusal kurtuluş mücadelesinin anti-emperyalist olmadığını göstermez. Aynı şekilde Kemalistlerin de...
Alt 24-07-2009, 14:08
kafasikarisik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kafasikarisik kafasikarisik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ben enternasyonalistim.asla öyle bir düşüncem yok.aslında kemalizmin bir ulusu nasıl yoksaydığı üzerinden eleştirisi hem kolay hemde anlamlı olurdu.
Kürtlere gelince sevimli, minik ulus ve ulusalcık, Türklere gelince faşist ulusalcılar. Yokedilmesi lazım. Yok saymak lazım.

Kafam iyice karıştı. Ulusları yok mu saymak lazım? Bazısına cici bazısına kaka mı demek lazım? Yoksa kim ve nasıl olursa olsun ırk/din temelli bir yapılanma kötüdür mü demek lazım?

İnsanları ırklara ve dinlere bölen emperyalizmi göklere çıkararak nasıl bir enternasyonalizm olacak merak konusu.

insanlar yağmurdan kaçar
ama su dolu küvetlerde
otururlar. C.Bukowski
Alt 24-07-2009, 19:51
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kısa süre öncesine kadar solun ulusalcılarlarla ittifak yapmasını, en azından eylem birliği yapmasını düşünürdüm.

Ulusalcılar hakketen bu sitedekiler gibiyse, faşistsiniz siz, bu gün değilseniz EDİT yemediğinden, azcık rüzgar essin alayınız gamalı haç taşırsınız.

Konu prozac tarafından (24-07-2009 Saat 20:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-07-2009, 20:33
Neferkamin Anu Neferkamin Anu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

qw19´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kısa süre öncesine kadar solun ulusalcılarlarla ittifak yapmasını, en azından eylem birliği yapmasını düşünürdüm.
Solun Neo-Merkantilistlerle işbirliğine girmesi demek emperyalizme teslim olması anlamı taşır.Çünkü solun ekonomik programı yoktur, tek programı herkese eşit sefalet ilkesidir.Polüt büro yahudileri hariç.

Ulusalcılar hakketen bu sitedekiler gibiyse, faşistsiniz siz, bu gün değilseniz EDİT yemediğinden, azcık rüzgar essin alayınız gamalı haç taşırsınız.

Rüzgarları bir gün estiricez, o günlerde yakındır.
Alt 24-07-2009, 21:12
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[quote=Neferkamin Anu;205952]Solun Neo-Merkantilistlerle işbirliğine girmesi demek emperyalizme teslim olması anlamı taşır.Çünkü solun ekonomik programı yoktur, tek programı herkese eşit sefalet ilkesidir.Polüt büro yahudileri hariç.

Nefertiti git başımdan,
EDIT

Adam Smith'le, Keynes arasındaki farkı bilmezsen işte böyle çuvallarsın;
merkantalist diyip şapa oturursun.

Bari Keynesyen programlar de, bilmediğin anlaşılmasın.

Konu Titan tarafından (24-07-2009 Saat 22:50 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-07-2009, 03:09
Neferkamin Anu Neferkamin Anu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Adam Smith'le, Keynes arasındaki farkı bilmezsen işte böyle çuvallarsın;
merkantalist diyip şapa oturursun.

Bari Keynesyen programlar de, bilmediğin anlaşılmasın.

Valla biz dört sene keynesle yattık kesnesle kalktık.

Fakat burda sorun M-L cilerin dünyayı anlayamaması, İnsan daima haz ve elem güdüleriyle ekonomik işler yapar.Bu noktada stabil düşünce ve ekonomi politiği dünya üzerinde başarılı olma şansı yoktur.

Konu başlığı kemalizm anti-emperyalistmidir, önceki yazılarımdada belirttiğim üzere dünya ekonomi tarihinin son yüz yılını detaylı olarak analiz edebilecek arkadaşlar varsa bu konuyu geniş bir projeksiyonda maddelere bölerek işleyelim.

Ve katılımcıların sabit olup arada parazitlerin girip konunun sulanmaması benim için önemli.

Böyle bir başlık açıp katılımcı sayısını ve konuları dağıtmadan işlersek gerek M-L cilerin gerekse sağcıların bu ülkede niye başarısız olduğu konusunda aydınlatıcı bir başlık olabileceğini düşünüyorum, tabi inançlı M-L ciler ve sağcıları işin içine katmıyorum.

Evet dünyanın son yüz yılını ekonomik anlamda analiz edebilecek varmı.

Dünya tarihi kaosunmu yoksa komplonunmu ürünü hep beraber görelim.
Alt 25-07-2009, 12:40
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

arkadaşlar ve sayın pante
farkındamısınız hala bir emperyalizm tanımı yapmadınız,yapamadınız.306 ileti olmuş.
anti-emperyalist olmak için anti-kapitalist olmak gerekmediği demogojisine sığınıp kaldınız.
madem ortaya önerme koyuyorsunuz.önce tanımlarınızı yapmalısınız.
kapitalizm,emperyalizm,sosyalizm,anti-kapitalizm,anti-emperyalizm nedir.kemalizm bu kavramlara ait kendi tanımlarını ortaya koymalı ki,önermelerin tutarlı olup olmadıklarını test edelim.
sizin tanımlarınız üzerinden devam edeceğim.

bu arada sömürgeciliğe karşı olmak anlamında antiemperyalizm kelimesini kullanmaktan vazgeçin.
emperyalizm kapitalist hegemonyanın dayatılması anlamındadır.sömürgecilik ise emperyalizmin içindedir ancak daha dar bir dairedir.
emperyalizm sömürgeciliği kapsar ancak emperyalizm sömürgecilikten daha fazlasıdır.
bu bağlamda açık ve net tanımlarınızı yapın.önermelerinizi o tanımlar üzerinden test edelim.

Konu Khaos tarafından (25-07-2009 Saat 13:07 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-07-2009, 13:02
Üye

sayın neferkamin
estireceğiniz rüzgarları merak ettim.
sizde ülkücüleri hatırlatan bir tarz var.herkese aba altından sopa gösterir bir eda ile konuşuyorsunuz.ortaya bir tez de koyduğunuzu göremedik.
anladığım kadarıyla iktidara talipsiniz ve yakında darbe falan yapmayı planlıyor gibisiniz.
sanıyorum örgütlü bir yapının içinde olmalısınız ki çoğul eki kullanıyorsunuz.
istihbaratçı falanmısınız.

sayın kafasıkarışık
cidden kafanız birhayli karışık olmalı.ne yazdığınızı anlamak mümkün değil.
benim yazılarımdan alıntı yapmayın lütfen.size cevap vermek zorunda kalmak yorucu oluyor.
Alt 25-07-2009, 13:44
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

farkındamısınız hala bir emperyalizm tanımı yapmadınız,yapamadınız.306 ileti olmuş.
anti-emperyalist olmak için anti-kapitalist olmak gerekmediği demogojisine sığınıp kaldınız.
madem ortaya önerme koyuyorsunuz.önce tanımlarınızı yapmalısınız.
kapitalizm,emperyalizm,sosyalizm,anti-kapitalizm,anti-emperyalizm nedir.kemalizm bu kavramlara ait kendi tanımlarını ortaya koymalı ki,önermelerin tutarlı olup olmadıklarını test edelim.
sizin tanımlarınız üzerinden devam edeceğim.
Tanımlara ihtiyaç ya da talep mi vardı ki, şimdi sanki buna yanıt verilememiş gibi sitem ediyorsun anarşist?
Madem gerekli buluyordun, konuya girişte kendin yapmalıydın.
Ayrıca sana-bana göre emperyalizmin, kapitalizmin tanımı olmaz. Marksist literatürde bunların tanımı mevcuttur. Ama birileri çıkar ve Stalinist anti-emperyalizm anlayışı milliyetçi bir anlayıştır da diyebilir. Sen de başka birşey söyleyebilirsin.

Ben sana başka birşey söyleyeyim:
"Geçti Bor'un pazarı, sür eşeğini Niğde'ye" derler ya; (aslında daha anlamlısı vardı da belden aşağı olduğu için yazmadım) emperyalizm geldiği gibi gittiyse, onun daha davası olmaz, antiemperyalist miydi, değil miydi diye.
Sen sömürgeci dönemi bırak, yeni sömürgeciliğe karşı anti-emperyalist mücadele nasıl verilecek, kimlerle verilebilecek, ona bak.
Çünkü daha önce düşman halkın somut olarak karşısındaydı, şimdi emperyalistleri halka gösterip ikna edebilmek zorundasın. Asıl tartışılacak olan konu budur. Bugün halka AB'yi emperyalist olarak sunabilir misin?
Bırak halkı, sol içinde AB'ye girmeye karşı bir direniş mevcut mu?
AB'ye girmeye en fazla karşı çıkanlar kimler?
Hadi bakalım sağı solu koklamadan AB hakkında düşüncelerini alalım da, asıl ona göre tartışalım, renkler belli olsun.
Alt 25-07-2009, 15:52
Üye

sayın pante
2. ve 3. enternasyonallerde üretilen palavraların gerçeği karşılamaktan uzak olduğu ortada.
kapitalist emperyalizmin dayanağı olan komployu size açıkladım.
100 yıllık tarihin sağladığı bilgi birikimi bu gün bunu anlamayı kolay kılıyorsa da lenin gibi büyük ustaların bile göremediği yada önemsemediği şey şu.
emperyalizst saldırının karşısına ulusal bir kimlikle çıktığınızda savaş bitmiş emperyalizm kazanmıştır.o andan itibaren emperyalist savaşı bitirip çekilmenin koşullarını araştırır.emperyalist savaşın amacı askeri değil siyasidir.bu amaç saldırıya uğrayanın emperyalist hegemonya içinde yer almaya zorlanmasıdır.yoksa ağır askeri yenilgiyle yok edilmesi değildir.eğer ulusal mücadele sosyalist bir rejim tarafından yürütülüyorsa o zaman toptan yokedilmesine uğraşılır.kamboçya,vietnam laos örnekleri.
ama ulusal mücadele açıkça burjuva değerler içeriyorsa kesinlikle amaç siyasi amaçla sınırlı tutulur.
marksın kapitali yazdığı günden beri burjuva sınıfı işçi sınıfının bilinçlenmemesi için gerekeni yapıyor.antiemperyalist ulusal mücadele söylemi kapitalist komplonun temelidir.
bir çok usta bu komployu uyanamamış ve teorik ideolojik destek sunmuş olsada durum bu kadar açık.
2. ve 3. enternasyonaldeki lenin ustanın bile içine düştüğü bütün bu tutarsızlıkların arkasında; ulusdevlet ideolojisinin sosyalizmi tarih sahnesinin dışına itekleyici gücünün yeterince anlaşılamamış olmasıdır.
gelinen sürecin bütün başarısı ulus devlet anlayışının yaygınlaşması sayesindedir.
bu sayede ulusal çıkar anlayışı sayesinde burjuvazi gittikçe güçlenebilmiştir.
çözüm; marksist tutumun 2 ve 3. enternasyonaldeki tortulardan temizlenerek daha basit yeniden üretimindedir.teori tartışılmalıdır.geliştirilmelidir.
emek sermaye çelişkisi hala emek sermaye çelişkisidir.ortadan kaktığını kimse iddia edemez.ben tarihselci bir bakış açısıyla başarının mutlak olduğunu söylemiyorum.eğer sömürülen sınıflar küçük burjuva inançlarından vazgeçmezse bu düzen böyle devam eder.ama sömürüsüz bir dünya kurulacaksa bir gün o dünyayı işçiler kuracak.
o halde mücadelenin başlangıç noktası bellidir.
SENDİKA

Önerilen Siteler