Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2011, 18:28
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

jadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz Osman'in yaktirdigi Fatma'da duran kuran vardi. Sanirim Aleviler o nushayi kabul etsede su an boyle bir kitap bulunmadigindan mecburan Hafsa'nin nushasina mahkum kaliyorlar. O yuzden bu kurana tipatip uymadiklari gerekce gosterierek Alevilerin Islam ile hicbir alakasi yoktur denilemez. Aleviligin islamla ilgisi olmasindan ziyade asimile olmasi veya donusmesi durumu vardir. Bunlari reddetmeye calisman senin tarihi kulturunle barisik olmadigini gosterir. Dedigim gibi, samanizm var o da ayni sayilir.
Arkadaşım anlatamıyorum allah sana öldür diye emir veriyor ama sen diyorsun ki öldürmek ne olursa olsun düşkünlük sebebidir allahın emirlerine bile karşı geliyorsun lafı döndürüp dolaştırmasana... Ayrıca var mı öyle bir şey islamin bir kısmını kabul edim gerisini etmiyim ama cennete gidim....

Ayrıca hz. osman zamanında yakılmış ve kopyası olmayan bi kitaba nasıl uysunlar bunun mantığını açıklar mısın bana? Eğer öyle bir kitabı var kabul edelim bir nüsrası mı varmış?

Benim tarihle bir sorunum yok ama senin her türlü konuyu karıştırıp çorba yapma gibi bir alışkanlığın var açıkcası jadi.
Alt 06-12-2011, 18:33
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Su an sunni muslumanlarin bile buyuk cogunlugu oldur emrinin gecerli olmadigini kabul ederken sen bunu nasil Aleviligin islam olmadigina kanit diye gosterebilirsin?

Islam dinine bu gozle baktigin icin kendini ordan ayristirma ihtiyaci duyuyorsun. Islam ve hristiyanlik gibi dinler su an bize antipatik geliyorsa eger bu onlarin gecmiste imparatorluk dini olmalariyla alakalidir. Yoksa butun dinler uc asagi bes yukari birbirine benzer. Biri iyiidir oteki vahsidir diye bir sey soylenemez. Temel ozellikleri insana ruhsal tatmin duygusu vermeleridir. Aleviligi cok ustun ama islami cok ilkel gosterme cabalari da bana biraz ters geliyor zaten
Alt 06-12-2011, 18:43
Kıdemli Üye

Su an sunni muslumanlarin bile buyuk cogunlugu oldur emrinin gecerli olmadigini kabul ederken sen bunu nasil Aleviligin islam olmadigina kanit diye gosterebilirsin?

Islam dinine bu gozle baktigin icin kendini ordan ayristirma ihtiyaci duyuyorsun. Islam ve hristiyanlik gibi dinler su an bize antipatik geliyorsa eger bu onlarin gecmiste imparatorluk dini olmalariyla alakalidir. Yoksa butun dinler uc asagi bes yukari birbirine benzer. Biri iyiidir oteki vahsidir diye bir sey soylenemez. Temel ozellikleri insana ruhsal tatmin duygusu vermeleridir. Aleviligi cok ustun ama islami cok ilkel gosterme cabalari da bana biraz ters geliyor zaten
Bu onların inançları ile ilgili sıkıntıları ne beni ne Alevi'liği ilgilendirmez Alevi'likte var ama uygulanmıyor diye bir şey bile yok...

Kim ne kadar müslüman bilemem ama kuran'a tam olarak uymaları gerektiği herkesin bildiği bir gerçektir allahın emirlerine ya uyarsın ya cehenneme gidersin. Zaten islam içerisinde de vardır her müslüman cenetliktir demiyor he kim gider kim gitmez falan filan beni ilgilendirmez tabi....

Alevi'liğin tek iyi tarafı zamana ayak uydurmaya çalışmasıdır. Herkesin inançı kendine demesi ve bunda samimi olmasıdır. Bu tür laflar boşa söylenmiş laflar bile değil...

Bide herhangibir caba yok sadece gerçekte olan şeyler anlatılıyor. Her konuda bilginiz var ya Alevi'liğin kötü yanlarını bana söyler misiniz? Dinliyorum...
Alt 06-12-2011, 18:48
Yasaklandı

Aleviligin degil de Alevilerin bazi kotu yanlarindan bahsedebilirim. Bence en kotu ozellikleri elestriye tahammulsuz olmalaridir diyebilirim. Kendileri sunnilige agiz dolusu hakaret ederken hemde. Hickimse dogarken dinini veya mehzhebini secemiyor. Sen Alevi dogdun diye sevgi pitircigisin ama sunniler agzindan salyalar akitan katil yobazlar oyle mi? Hadi ordan

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t...BC%C4%9F%C3%BC

Konu jadi tarafından (06-12-2011 Saat 18:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-12-2011, 19:12
Kıdemli Üye

Aleviligin degil de Alevilerin bazi kotu yanlarindan bahsedebilirim. Bence en kotu ozellikleri elestriye tahammulsuz olmalaridir diyebilirim. Kendileri sunnilige agiz dolusu hakaret ederken hemde. Hickimse dogarken dinini veya mehzhebini secemiyor. Sen Alevi dogdun diye sevgi pitircigisin ama sunniler agzindan salyalar akitan katil yobazlar oyle mi? Hadi ordan

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t...BC%C4%9F%C3%BC

Her birey kendinden sorumludur. Yaptıklarından ne içerisinde bulunduğu topluluk nede inanc grubu filan sorumlu değildir veya yaptıklarından dolayı o grup veya inanç direk olarak sorumlu değildir. He direk inançtan dolayı veyada içerisinde bulunduğu grubun kuralları gereği filan yapıyor ise bu zaten bireysel bir hareket yada davranış, tavır olmaz.

Hiç bir yerde ve hiç bir zaman bütün Alevi'ler iyidir şeker gibi insanlardır yerim ben onları tavrında mesaj yazmamışımdır. Bu gün pek çok Alevi ile hem siyasal hemde farklı konularda o kadar zıt'ız ve çekişme içerisindeyiz ki bunu anlatmam epey uzun zamanımı alır.

He senin o dediğin tahamülsüzlük şuradan olabilir. Daha çoçuk yaştan itibaren sırf Alevi olduğun için atılan iftiralar laflar hakaretler ve sırf Alevi olduğun için ikici sınıf insan muamelesi görmen he olmuyor deme ben 21 yaşındayım ama ben bile çok kez yaşadım. Kendi teyzemin evinden kendi kuzenim tarafından sırf Alevi olduğum için kovuldum ve bu sadece biri yani tahamülsüzlük bu tip sebeblerden artık insanlar bıkmışlar bu tür söylemlerden bu yüzden bu tür şeylerin bazıları gerçekten haklı tahamülsüzlüktür.

He bide Alevi doğdun diye bir şey yok aile'nin Alevi olması çoçuğunda aynı yolda ilerliyiceği anlamına gelmez bunuda eklemeden geçemiyicem.
Alt 06-12-2011, 19:20
Yasaklandı

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Her birey kendinden sorumludur. Yaptıklarından ne içerisinde bulunduğu topluluk nede inanc grubu filan sorumlu değildir veya yaptıklarından dolayı o grup veya inanç direk olarak sorumlu değildir. He direk inançtan dolayı veyada içerisinde bulunduğu grubun kuralları gereği filan yapıyor ise bu zaten bireysel bir hareket yada davranış, tavır olmaz.

Hiç bir yerde ve hiç bir zaman bütün Alevi'ler iyidir şeker gibi insanlardır yerim ben onları tavrında mesaj yazmamışımdır. Bu gün pek çok Alevi ile hem siyasal hemde farklı konularda o kadar zıt'ız ve çekişme içerisindeyiz ki bunu anlatmam epey uzun zamanımı alır.

He senin o dediğin tahamülsüzlük şuradan olabilir. Daha çoçuk yaştan itibaren sırf Alevi olduğun için atılan iftiralar laflar hakaretler ve sırf Alevi olduğun için ikici sınıf insan muamelesi görmen he olmuyor deme ben 21 yaşındayım ama ben bile çok kez yaşadım. Kendi teyzemin evinden kendi kuzenim tarafından sırf Alevi olduğum için kovuldum ve bu sadece biri yani tahamülsüzlük bu tip sebeblerden artık insanlar bıkmışlar bu tür söylemlerden bu yüzden bu tür şeylerin bazıları gerçekten haklı tahamülsüzlüktür.

He bide Alevi doğdun diye bir şey yok aile'nin Alevi olması çoçuğunda aynı yolda ilerliyiceği anlamına gelmez bunuda eklemeden geçemiyicem.
Yani dedigim sey sunnilere oldur emri var dedin diyeydi. Sunniler bu dunyanin bir imtahan olduguna inanir ve bu imtihana son verme hakkini kendilerinde gormezler. En azili kafir bile ileride musluman olabilir. Oldurmek sadece islamin ilk yayilma asamasinda uygulanmasi gereken birseydi onlar icin. Hep onlar bizi eziyor derken sizde onlara her turlu hakareti saydirmaktan geri durmuyorsunuz cogu zaman. Ben mesela, bazen Aleviler hakkinda hicbir hakaret iceren soz soylemedigim halde, sadece bazi seyleri elestirdigim icin yedigim ana avrat kufurler karsisinda agzim bes karis acik kaliyorum. Bu tahammulsuzlugun bir bahanesi olabilecegini sanmiyorum. Aleviligi elestir dedin diye yazdim bunlari da, gordugun gibi kusursuzluk diye bisey yok

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=13666514
Alt 06-12-2011, 19:27
Kıdemli Üye

Yani dedigim sey sunnilere oldur emri var dedin diyeydi. Sunniler bu dunyanin bir imtahan olduguna inanir ve bu imtihana son verme hakkini kendilerinde gormezler. En azili kafir bile ileride musluman olabilir. Oldurmek sadece islamin ilk yayilma asamasinda uygulanmasi gereken birseydi onlar icin. Hep onlar bizi eziyor derken sizde onlara her turlu hakareti saydirmaktan geri durmuyorsunuz cogu zaman. Ben mesela, bazen Aleviler hakkinda hicbir hakaret iceren soz soylemedigim halde, sadece bazi seyleri elestirdigim icin yedigim ana avrat kufurler karsisinda agzim bes karis acik kaliyorum. Bu tahammulsuzlugun bir bahanesi olabilecegini sanmiyorum. Aleviligi elestir diye yazdim bunlari da, gordugun gibi kusursuzluk diye bisey yok

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=cenk+koray

Konuyu çarpıtıyorsun yine her zamanki gibi islamiyette bu kuranda açık bir emirdir. Sunniler yani müslümanlar daha doğrusu islamiyet bu dünyanın bir imtihan yeri olduğunu doğru yolun ise sadece kuranda anlatılanlar olduğunu anlatır. Sıkıyorsan uyma denir kısaca....

Açıkcası o eleştirilerinizi merak ediyorum hiç kimse durup durduk yere küfür etmez. Ayrıca tekrar ediyorum diyelim ki etti sen Alevi'lilk nedir dedin karşındaki kişide sövdü bu kişinin Alevi olması japon olması budist olması önemli değildir bu o küfür eden kişinin nasıl biri olduğunu gösterir.

Kimse ve hiç bir şey kusursuz değildir.
Alt 06-12-2011, 19:39
Yasaklandı

Sn Firestorm, ben sadece Aleviler artik kimliklerini sakladan yasamayi ogrensin dedim diye kufur yemis insanim. Kimse durduk yere kufretmez lafin bile sende bir baska tahammulsuzluk gostergesi zaten. Yalan soylucam sanki. Verdigim eksi sozluk linkinde adam ''red kid'deki gizli Alevi propogandasi'' diye bir baslik acmis ondan bile kufur ve tehdit yemis. Sivas olayi ergeneko prokasyonudur diyorsun, kufur yiyorsun. Ve bu mutemadiyen olan bisey. Ben her seyi oldugu gibi bu toplumun problemli tutumunu da elestirmek istiyorum ama maruz kaldigim kufurler bunu imkansiz hale getiriyor
Alt 06-12-2011, 19:45
Kıdemli Üye

Sn Firestorm, ben sadece Aleviler artik kimliklerini sakladan yasamayi ogrensin dedim diye kufur yemis insanim. Kimse durduk yere kufretmez lafin bile sende bir baska tahammulsuzluk gostergesi zaten. Yalan soylucam sanki. Verdigim eksi sozluk linkinde adam ''red kid'deki gizli Alevi propogandasi'' diye bir baslik acmis ondan bile kufur ve tehdit yemis. Sivas olayi ergeneko prokasyonudur diyorsun, kufur yiyorsun. Ve bu mutemadiyen olan bisey. Ben her seyi oldugu gibi bu toplumun problemli tutumunu da elestirmek istiyorum ama maruz kaldigim kufurler bunu imkansiz hale getiriyor
Jadi sen adamı kanser edersin ve bunu ciddi anlamda söylüyorum ve buda tahamülsüzlükten dimi oysa iki saatir laf anlatan ben ve anlamayan sen değilsin bu yüzdendir bu tahamülsüzlüğüm ve evet insanlar tahamülsüz olabiliyorlar artık yeter anla yüzündendir.

Ben az önce ne dedim. Her birey kendinden sorumludur eğer öyle dedin diye küfür etti ise bu onun ayıbıdır. Sadece onun ayıbıdır.
Alt 06-12-2011, 20:16
Katibe Bartleby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katibe Bartleby Katibe Bartleby isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Alevi'liğin tek iyi tarafı zamana ayak uydurmaya çalışmasıdır.
Firestorm, aleviler bu söylediğin iyi yanlarını bile İslam karakteri olan Hz. Ali'nin öğüdü olduğunu söylüyorlar.

“Sizler; çocuklarınızı bulunduğunuz zamana göre değil, onların bulunacağı zamana göre yetiştiriniz.” Hz. Ali

Yani anlayacağın, onlar yaptığı her şeyi islama ve islam karakterlerine dayandırıyolar. Yaptıklarının islamdan olmadığı sizin iddianız.

...........................

Bir de alevilerin cennet-cehenneme inanmadıklarını nerden çıkarıyorsun? Ya da, kuran'da olanları kabul etmediklerini?

Mesela, hiç alevi cemlerine katıldın mı bilmem, orda dedeler "kul hakkının" ne kadar günah olduğunu anlatırken, Allah'ın "namazınızdan, orucunuzdan eksiğiniz varsa affedebilirim, ama kul hakkını affetmem" dediğinden filan bahseder, alevilere kul hakkı yememelerini söylerler. Bu "alevilerde namaz kılınmaz oruç tutulmaz" anlamına gelmez.

Alevilerin büyük çoğunluğu ateist gibi yaşıyor olabilir, ya da sünni müslümanlardan farklı. Ama bu aleviliğin islamdan olduğu gerçeğini değiştirmez.

Önerilen Siteler