Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-09-2008, 21:52
kandahar
Üye Değil

Gökyüzüne bakınca ne görüyorsunuz? Hilal, güneş ve yıldızlar. Bunlar kimsenin mülkü olamayacağına göre farklı farklı milletlerin bayraklarında kullanılmış olmalarında da şaşıracak bir şey yoktur. İlla birinin diğerinden almış olması icab etmez, nitekim Türkler daha Orta Asya'dayken hilal ve yıldızı sembol olarak kullanmışlardır hatta paralarının üzerinde de AY-YILDIZ sembolü birlikte vardır. Dolayısıyla hilal ve yıldızı Bizans'a maletmek abesle iştigaldir.

http://www.coinlink.com/2006/images/turkcoin.jpg

Öte yandan bu sembolün Araplar'dan geçmediği de kesindir. Ayrıca Arap tanrıçalarıyla falan da ilgisi yoktur. Nitekim İslam'ın ilk bayrağı sadece siyah bir kumaş idi.

Konu serüvenci tarafından (22-09-2008 Saat 22:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-02-2009, 21:13
OQONUC OQONUC isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

:eek: Türkiye'de harf devrimi hangi yılda oldu ?

http://www.atonet.org.tr/yeni/files/...919-1919-0.pdf
Alt 06-02-2009, 22:43
Denetimdeki Üye

http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=1112&l=1

Buradaki açıklamaya göre , bunların yenidentürkçe olarak dizayn edildiğini mi anlamam gerekiyor.

Ayrıca baskılardaki mürekkep lşekelri falan photoshop mu sahi?

Hayret , neden böyle bir şey yapsınlar ki!

Eğer sizin dediiniz gibi bir şey varsa ve bunu açıkça belirtmeden de bu kadar güzel eskiterek kağıdı bunu yaptılar ise en azında bunun orjinalllerinide eklerdi diye düşünüyorum.

Düşünsenize, kağıdın üstünde karışan mürekkep ile zaten yazıların çoğu okunamazken, neden okunamayan yazıyı tercüme etsin, hadi etti diyelim. Nasıl etti?

Yolladığım linkte bir açıklama var,
"
Ama kılı kırk yardık ve yılmadan iğne ile kuyu kazarcasına gazete sayfalarına ulaştık.Elinizi attığınızda lime lime olmuş gazeteleri, büyük bir özenle fotoğrafladık. Ancak sayfaların büyük bir bölümü, okunamaz halde perişandı. Ama teknolojinin imkanlarını kullanarak, yakın tarihimizin o sayfalarına yeniden hayat vermeyi başardık. "
.
buradan da bişey anlaşılmıyor benim açımdan.

İzah ederseniz sevinirim. Özellikle kağıtlardaki lekeler ve resimlerin yerleşimi hakkında uzman birinin bilgisi beni mutlu eder.

Sitede daha önce söz konusu olay sanırım, cumhuriyet veya başka bir milli gazetenin 1920 yılındaki istanbul gazetelerinin tercümesi ile oluşturduğu bir çalışmaydı.
Alt 06-02-2009, 21:31
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Bu gazeteler forumlarımıza daha önce de konuk olmuştu. Biraz dikkat ederseniz bu gazetenin cumhuriyet sonrasında basıldığı anlaşılır. Yani bir tür kurgulama yapılarak bir günlük gazete etrafında Kurtuluş Şavaşı süreci anlatılmaktadır.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 07-02-2009, 00:31
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

birinci dünya savaşında insanlık penicilin'i bilmiyordu bu yüzden sayıları çok, yaralı asker
basit yaraların tedavisi (penisilin yokluğundan) mümkün olmadığından ölmüştür

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 07-02-2009, 01:12
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ayrıca baskılardaki mürekkep lşekelri falan photoshop mu sahi?

Hayret , neden böyle bir şey yapsınlar ki!
1919 yılında değil de mesela 1928 yılında basılmış olsa sizce mürekkep lekeleri filan açısından çok farklı olur muydu ?

Dikkat ederseniz gazetenin ismi bile bir nevi kahinlikle oluşturulmuş. Henüz oratada olmayan ve çok sonraları konan bir ismi almış: İstiklal Harbi Gazetesi !!

Yine dikkat ederseniz ancak Atatürk'ün Nutku sayesinde öğrendiğimiz bazı özel bilgilere
tam da onun ağzından çıkmış biçimiyle günlük olarak gazeteden öğreniyoruz. (bakınız
padişahla M.Kemal arasında geçen konuşmalar)

Anladığım kadarıyla bir tür geçmişe yolculuk yöntemiyle Kurtuluş Savaşı gazete etrafında
anlatılmış.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 13-02-2009, 19:13
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

http://kutuphane.tbmm.gov.tr/cgi-bin....pl?bib=284543

sanirim yukardaki kitabi kullanmislar, ama yaptiklari sey icin bir aciklama yapmalari gerekirdi. Bu sekilde sanki o yillarda böyle bir gazete varmis gibi göstermisler.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 14-02-2009, 01:37
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

belirli çevrelerce çok mutassıp olduğu olduğu zannedilen osmanlı toplumunun
cinsellikte zannedildiğinden daha özgür olduğunu. seksle ilgili bir sürü kitap yayınlandığını
homoseksüel fahişelere (hiz oğlanları) vesika verdiğini ve belirli yerlerde çalışması için yer tahsis edildiğini biliyormuydunuz

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 20-02-2009, 22:01
Denetimdeki Üye

Sitedeki Sunuş Yazısı
...........................

ATO'DAN UNUTULAN MANŞETLER

Eskilerin meşhur bir sözü vardır, "Hafıza'i beşer nisyan ile malüldür"diye. Yani "insan aklı unutma özürlüdür" der atalarımız ve bu teşhis tam isabettir.

Ne yazık ki insanımız bu hastalığın önlemini alma konusunda pek başarılı olamadı. Tam tersine her gün bir unutkanlık hapı yutmuşcasına tarşhten ders alma refleksimiz köreldi. Bu nedenle toplum olarak hatalarımızı bir kısır döngü içinde tekrarlayarak bugünlere geldik.

Ve de Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği "çağdaş uygarlığa" bir türlü sıçrayamadık.

Ünlü yazar Bertolt Brecht'in şu sözleri tam da bu meseleyi ifade eder...
"Büyük sıçrayışları gerçekleştirmek isteyenler birkaç adım geri gitmek zorundadır. Bugün, yarına dünle beslenerek yol alır"

Ben de bu durumu, geri ve dikiz aynalarına bakmadan yol almaya benzetiyorum. Bunu yapamadığımız için de pek çok kez yol kazalarına uğradığımız bir gerçektir.

Elinizdeki bu çalışma gerçekten çok yorucu ama bir o kadar da keyif veren bir emeğin ürünüdür. Geniş bir ekip, büyük bir titizlikle, aylarca arşivleri taradı.

Kurtuluş Savaşı'ndan bu güne kadar, Cumhuriyet tarihimizin kilometre taşları denilecek olaylar bir araya getirildi. Özellikle Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait gazete arşivlerine ulaşmak çok zor oldu.

Ama kılı kırk yardık ve yılmadan iğne ile kuyu kazarcasına gazete sayfalarına ulaştık.Elinizi attığınızda lime lime olmuş gazeteleri, büyük bir özenle fotoğrafladık. Ancak sayfaların büyük bir bölümü, okunamaz halde perişandı. Ama teknolojinin imkanlarını kullanarak, yakın tarihimizin o sayfalarına yeniden hayat vermeyi başardık.

Bu nedenle, çok faydalı olacağını umduğum bu çalışmanın ortaya çıkmasında inanılmaz katkıları olan odamız çalışanlarından, özellikle Esra Erten, Yakup Asil, Tarık Çoruk ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Ankara Ticaret Odası'nın bu hizmetinin, tarihten ders çıkartmama hastalığımızı yenmemize bir nebze oldun katkı sağlayacağı umuduyla, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sinan AYGÜN
Ankara Ticaret Odası Başkanı

.................................................. ..........

Sayın Sinan Aygün,

Konu başlığında belirttiğim linkte yapılan önemli ve tarihi çalışmanızı gördüm. Büyük bir heyecanla tam da ikna edeceğim kişiler için önemli bir belge diyerek arkadaşlarıma mail attım.

Ancak, çoğu arkadaşımdan gelen bilgide hayretler içerisinde kaldım. Bu tıpkı orijinal gibi duran gazeteler meğerse Fake imiş.

Konumuzun içeriği zaten, harf devrimi ne zaman başladı olduğu için, bu yayını sizin orijinalmiş gibi gösterme becerinize bağladılar. Hatta orijinal belge gib görünsün diye de çok dehşet paralar dağıttığınızı söylediler.

Soru : 1919 yılında İSTİKLAL HARBİ GAZETESİ diye bir gazete varmıydı?

Soru: 1919 yılında italik Türkçe harf ile çıkan Türk gazetesi varmıydı?

Soru: Eğer bu gazete küpürleri orijinal değilse, böyle bir kurguyu sarih ve net hiçbir açıklama yapmadan nasıl yayınlayabilirsiniz.

Soru: Bu çalışmada böyle bir okuyucuyu gerçek ile kandırma yöntemi izlendi ise; bu aklı size veren sivri akıllı kimdir?

Saygılarımla

**8-212***
544-3**-**-44
.................................................

Üstte Sinan Aygün'ün sunuş yazısında konu ile ilgili yerleri işaretledim.

Fakat Frodo'nun ikazı da gerçekten yerinde. Kendisinden umulmadık bir sağduyu göstermiş. Sağolsun.

Altta da Bence Sinan Aygün'e ağır hakaret ettiğim maili astım. Henüz tahmin edildiği üzere yanıt, mesaj ulaşığı okunduğu halde bir cevap gelmedi.

Yine de , Ticaret odasında çalıştığı halde böyle bir çalışmayı yapabilecek kadar grafik bilgisine sahip çalışanları kutlamak gerek.

Ya da her zaman olduğu gibi, yalandan başka bir şey bilmeyen Sinan Aygün'ün karekterini ortaya koyan önemli bir delil olur.

Anlayamadığım ise şu; bu kadar hafif bir adamın ERGENEKON ile adının anılması.. Ben bunlara koyun güttürmem; adamn Ankara'yı yönetiyor..

Hoş Koyun, Ankara kelimeleri brbirini kapsayan kelimeler ne de olsa

Her neyse, bir cevap gelirse yazacağım burada.
Uyaran arkadaşa teşekkür ederim. Tekrar bu grafiği hazırlayan ATO çalışanlarını veya beş haneli rakamları esnafın cebinden alıp bu çalışmayı yapan grafikeri kutlarım.

Not:Konu havada kalmasın diye yazdım...

Alt 20-02-2009, 22:27
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Soru : 1919 yılında İSTİKLAL HARBİ GAZETESİ diye bir gazete varmıydı?
Soru: 1919 yılında italik Türkçe harf ile çıkan Türk gazetesi varmıydı?
Soru: Eğer bu gazete küpürleri orijinal değilse, böyle bir kurguyu sarih ve net hiçbir açıklama yapmadan nasıl yayınlayabilirsiniz.
Soru: Bu çalışmada böyle bir okuyucuyu gerçek ile kandırma yöntemi izlendi ise; bu aklı size veren sivri akıllı kimdir?

Çok güzel bir çalışmayla ortaya konmuş "Unutulan Manşetler" adlı bir kitap yayınlamış ATO.
Kitabın önsözünde de gerekli açıklamalar yapılmış.

*** Yaklaşik 500 gazetenin sadece birinci sayfalarina yer verilen kitap, 15 Mayis 1919 tarihli İstiklal Harbi Gazetesinin birinci sayfasiyla başliyor ve 2 Mayis 2007 tarihli Yeniçağ Gazetesi'nin manşetinde yer alan ''Mahkeme 367 şart'' başlikli birinci sayfa haberiyle son buluyor.

*** Kitapta, Türkiye'nin 15. Başbakani Adnan Menderes ile 1970'lerin öğrenci liderleri Deniş Gezmiş ve arkadaşlarinin idamindan, Kibris çikarmasina kadar birçok birinci sayfa haberi yer aliyor.

*** Kitapta 25 Ocak 1993 tarihli Cumhuriyet Gazetesinin, ''Uğur Mumcu'ya bombali suikast'' başlikli ilk sayfasina da yer verilen kitapta, günümüzden de 20 Ocak 2007 tarihli Türkiye'de YeniÇağ Gazetesinin, gazeteci Hirant Dink'in öldürülmesine ilişkin ''Gün ortasinda karanlik kurşun'' başlikli sayfasi, 13 Nisan 2007 tarihli Vatan Gazetesinin, ''Sözde değil özde Başkomutan'' başlikli sayfasi, 30 Nisan 2007 tarihli Akşam gazetesinin ''Ne darbe Ne şeriat Demokrat Türkiye'' manşetli sayfalari da bulunuyor.

Adam büyük bir hizmet vermiş, demediğinizi bırakmadınız yahu.. :eek:

1919'a ait gazete manşetleri eski yazı ile basılsaydı kim anlayabilecekti?

Önerilen Siteler