Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2008, 03:25
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

degerli vgm
bunlar seni baglayan yorumlar, seni ve seninle hemfikirleri baglayan yorumlardan baska birsey degil.....

sorun kizkardesi, halasinin kizi, bacisi....torunu olup olmadigi degil.....

sorun harunun ve ailesinin süleyman magbedi ile bir konumu var olup olmadigi
ve meryemin bu bahsi gecen magbede bir görevi olup olmadigi...
bu magbedetki görev yapanlarin bir bir ile olan konumlari / statüleri.....

malum ben müslümanim,
sizler ise arastrimaci insanlar....bu yukaridaki sorularin cevabini ariyorum.....yardimci olabilirmisin ? yoksa "zaten allah yok....ve peygamber neden onunla evlendi bununla evlenmedi" konusumu daha cazibeli ?

birde tabiki müslümani baglaycak olan
bu dine tabi olmayanlarin fikirleri degil....bu dine tabi olanlarin görüsleridir......
bundan da rahatsiz olunmamali.....
Alt 13-08-2012, 07:55
Kurmay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurmay Kurmay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran'daki Meryem Çelişkisi!

MERYEM-27/28:Kucağında çocuğu ile halkının yanına geldi. Onlar şöyle dediler: "Ey Meryem! Çok çirkin bir şey yaptın!""Ey Hârûn'un kız kardeşi! Senin baban kötü bir kimse değildi. Annen de iffetsiz değildi."

TAHRİM-12:Allah, bir de iffetini sapasağlam koruyan ve bizim de kendisine ruhumuzdan üflediğimiz, Rabbinin kelimelerini ve kitaplarını doğrulayan İmran kızı Meryem'i de (inananlara) örnek gösterdi. O itaat edenlerdendi.

ALİ İMRAN-35/36:Hani, İmran'ın karısı, "Rabbim! Karnımdaki çocuğu sırf sana hizmet etmek üzere adadım. Benden kabul et. Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin" demişti.Onu doğurunca, "Rabbim!" dedi, "Onu kız doğurdum." -Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir- "Erkek, kız gibi değildir. Ona Meryem adını verdim. Onu ve soyunu kovulmuş şeytandan senin korumana bırakıyorum."

BURADA MUSANIN KARDEŞİ MERYEM İLE İSANIN ANNESİ MERYEM KARIŞTIRILMIŞ. MUSANIN BABASININ ADI İMRAN KARDEŞLERİNİN ADI DA HARUN VE MERYEM. İSANIN ANNESİNİN HEM BABASININ ADI İMRAN OLACAK HEMDE HARUN ADINDA KARDEŞİ OLACAK BU KADAR TESADÜF OLABİLİR Mİ

AMA BUNA DA BİR AÇIKLAMA UYDURMUŞLAR HER İKİ İMRAN VAR DEMİŞLER VE İKİSİNEDE BİR SOY AĞACI YAPMIŞLAR.

Hz. Musa'nın babası İmrân'ın şeceresi İmrân b. Yashur b. Kahes (Fahas) b. Levi b. Yakub b. İshak; Hz. Meryem'in babası İmrân'ın şeceresi de İsâ b. Meryem b. İmrân b. Masan (Matan) b. Süleyman b. Dâvûd b. İşa b. Yehuza b. Yakub b. İshak olarak verilmektedir. (Zemahşerî, 1/185; Kurtubî, 4/63)

Ünlü İslam Tarihçisi ve tefsirci İbn Cerîr Taberî'ye göre, Meryem'in babası olan İmran'ın soyu şöyledir: İmran Yaşhem'in oğludur. Onun babası Emun, onun babası Minşa, onun babası Hazkıya, onun babası Ahzik, onun babası Yusem, onun babası Aazarya, onun babası Emsiya, onun babası Yavuş, onun babası Ahzihu, onun babası Yarem, onun babası Yahvaşat, onun babası Esabir, onun babası Ebiya, onun babası Recam/Rahbeam, onun babası Süleyman, onun babası Davud, onun babası İşa'dır(bk. Taberî, Ali İmran, 35. ayetin tefsiri).

ASLINDA BU İKİ KİŞİSİN VERDİĞİ SOY AĞACI BİLE BİRBİRİYLE TUTMUYOR. SİZLERİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR BU KONUDA BİLGİNİZ VAR MI?

"Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır." Mustafa Kemal ATATÜRK
Alt 09-06-2015, 00:51
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

güzel bir konu. tebrikler

insan olsak yeter
Alt 09-06-2015, 07:00
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kurmay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
BURADA MUSANIN KARDEŞİ MERYEM İLE İSANIN ANNESİ MERYEM KARIŞTIRILMIŞ. MUSANIN BABASININ ADI İMRAN KARDEŞLERİNİN ADI DA HARUN VE MERYEM. İSANIN ANNESİNİN HEM BABASININ ADI İMRAN OLACAK HEMDE HARUN ADINDA KARDEŞİ OLACAK BU KADAR TESADÜF OLABİLİR Mİ

Sevgili Kurmay

MERYEM-27/28:Kucağında çocuğu ile halkının yanına geldi. Onlar şöyle dediler: "Ey Meryem! Çok çirkin bir şey yaptın!""Ey Hârûn'un kız kardeşi! Senin baban kötü bir kimse değildi. Annen de iffetsiz değildi."

burada kuran hahamlarin meyreme söylediklerini bildiriyor

kuranin ifadesi deyil, kuran olanlarii anlatiyor

hahamlar musa ile harunun kizkardesi,nin adi meryem oldugu

icin ,hz meyreme Hârûn'un kız kardeşi diye hitap ediyorlar

olay bu .

Alt 10-06-2015, 00:51
vishnu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vishnu vishnu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

hahamlar meryemin 1500 sene önce yaşamış harunun kızkardeşi oldugunu sanıyorlarmış demek...

insan olsak yeter
Alt 10-06-2015, 05:06
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vishnu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hahamlar meryemin 1500 sene önce yaşamış harunun kızkardeşi oldugunu sanıyorlarmış demek...
isimleri anyni oldugu icin kizkardesi diye hitab ediyorlar dedim

sen saniyorlarmis demek anliyorsun.
Alt 10-06-2015, 12:09
Selmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Selmet Selmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

klasim islamci savunmalari iste. "onlarin kalpleri muhurlenmistir. gormek istemezler" buna benzer bir ayet vardi. zihniyetletine tam oturuyor.
Alt 10-06-2015, 15:54
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Nitekim İmâm Ahmed'in Abdullah İbn İdrîs kanalıyla... Muğîre İbn Şu'be'den rivayetinde o, şöyle demiştir: Allah Rasûlü (s.a.) beni Nec-rân'a gönderdi. Sizin «Ey Harun'un kız kardeşi...» diye okumakta olduğunuz şey hakkında görüşün nedir? Mûsâ, İsa'dan şu şu kadar önce değil midir? dediler. Döndüm ve bunu Allah Rasûlü (s.a.) ne anlattım da şöyle buyurdu :

Onlann kendilerinden önceki peygamberler ve sâlihlerin isimlerini (çocuklarına) isim olarak vermekte, olduklarını onlara haber vermedin mi? "

Hadîsi Müslim, Tirmizî ve Neseî; Abdullah İbn îdrfe.kanalıyla... Semmâk'dan rivayetle tahrîc etmişlerdir. Tirmizî : Hasendir, sahihtir, garîbdir. Sâdece İbn İdrîs'in hadîsinden bilmekteyiz, der.

İbn Cerîr der ki: Bana Ya'kûb'un... Muhammed İbn Sîrîn'den rivayetinde o, şöyle demiştir: Bana haber verildiğine göre Kâ'b : Şüphesiz Allah Teâlâ'nın «Ey Harun'un kız kardeşi.» âyetinde zikredilen Hârûn, Hz. Musa'nın kardeşi Hârûn değildir, demişti. Hz. Âişe ona: Yalan söyledin, dedi. Kâ'b : Ey mü'minlerin annesi, şayet bunu en iyi bilen ve en doğruyu haber veren Allah Rasûlü (s.a.) söylememiş olsaydi (ben de söylemezdim). Şu kadar var ki ben, ikisi arasında altı yüz sene olduğunu görüyorum, dedi. Hz. Âişe bunun üzerine sustu.

Ebu’l-Fida İsmail İbn Kesir, Hadislerle Kur’an-ı Kerim Tefsiri, Çağrı Yayınları: 10/5135-5139
İlk zikredilen rivayette, Muhammed tarafından yapılmış bir "açıklama" var. Ama bu açıklama "Harun'un kız kardeşi" nitelemesini anlaşılabilir kılmıyor. Ayrıca neden "Mûsâ'nın kızkardeşi" değil de Hârun'un ?

İsrailoğulları eğer gerçekten Meryem'i bu soya bağlama sâikiyle "Hârun'un kızkardeşi" demiş olsalardı, fazilet bakımından daha "üstün" görünen 'Mûsâ' adını zikretmeleri gerekmez miydi ? Tam aksine; Muhammed'in burada yanıldığı ve Mûsâ duruken "Hârun" adını zikrederek "Ulü'l Azm" peygamberlerden birini korumaya çalıştığı şüphesi doğuyor.

Aişe'ye soru sorup cevap alamayan Ka’bü’l-Ahbâr Yahudi kökenli olup Eski Ahit'i çok iyi bilen birisi. Çok hadis rivâyet eden Ebû Hureyre ile de yakın dost olmuş. Yaşar Nuri Hoca, Hureyre'nin bu adamdan etkilenip yığınla İsrâiliyat kökenli hadis uydurduğunu söyler. Ayrıca Muhammed ile hiç karşılaşmamış Ka'b'ül-Ahbar'ın Meryem'in, Hârun'un kız kardeşi olmadığını Muhammedden duymuş olması ve Aişe'nin de bunu bilmiyor olması başka bir tuıhaflık.
Alt 10-06-2015, 17:55
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bay Muhammed'in kıt kaynakları

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk zikredilen rivayette, Muhammed tarafından yapılmış bir "açıklama" var. Ama bu açıklama "Harun'un kız kardeşi" nitelemesini anlaşılabilir kılmıyor. Ayrıca neden "Mûsâ'nın kızkardeşi" değil de Hârun'un ?
...
Vefik bey, çok zarif bir noktadan yakalamışsınız. Bay Muhammed hata yaptığını bilmiyordu. Ama bay Musa ile bayan Meryem'i aynı devirde yaşatmayacak kadar bilgiliydi.

Bunu istediği an başvurabileceği bir kaynak eksikliğine verebiliriz derim. Ayrıca bu tür gaflar, bay Muhammed'in yalnız çalışmasına, ve benim de zaman zaman ima ettiğim bir ekip noksanlığına verilebilir mi ? Yani fırından yeni çıkmış ayetleri sorabileceği/danışabileceği/teyit edebileceği kişi ya da kaynak kıtdır dersek çok mu yanılmış oluruz ?

Bu elementer bilgileri averaj bir Yahudinin/Nasraninin bildiği ön kabulünü yaparsak, kendime şu soruyu soruyorum : bay Muhammed yalnız çalışan bir müteşebbis miydi ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 10-06-2015, 18:30
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Asinus Orientalis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...Bay Muhammed hata yaptığını bilmiyordu. Ama bay Musa ile bayan Meryem'i aynı devirde yaşatmayacak kadar bilgiliydi...
Aynı zamanda Hârun'un Mûsâ ile kardeş olduklarını da biliyordu.
Kur'anda bu net biçimde verilir.

Bu hatâ'nın nereden kaynaklandığı meçhûl.
Farklı yorumlar yapılabilir, ama gerçeği bulmak mümkün görünmüyor.

Tevrat'ta Mûsâ, Hârun ve Meryem üç kardeş olarak geçer.
Bütün mes'ele; Muhammed'in bu Meryem İle MESİH'in annesi Meryem'i karıştırmış olması.

"İmran'ın karısı: 'Ya Rabbi! Karnımda olanı, sadece sana hizmet etmek üzere adadım, benden kabul buyur, doğrusu işiten ve bilen ancak Sensin' demişti." (Âl-i İmran: 35)

Burada Rab'be adanan İsâ değil, Meryemdir.
Babasının adına dikkat !...
İmran.
Yâni Tevrat'ta "Amram" olarak geçen Mûsâ'nın babası...

"İffetini korumuş olan, İmran kızı Meryem'i de (Allah örnek gösterdi). Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden itaat edenlerdendi." (Tahrim: 12)

Bu âyet'te açık-seçik olarak Mûsâ'nın kız kardeşi Meryem ile, MESİH'in annesi Meryem'in karıştırldığının ıspâtıdır.
Bu bir "ekip" işi olsaydı, bu denlki bâriz hatâlar yapılmazdı.

Bakınız Tevrat'ta bu hususda nasıl bir bilgi var ?

"Amram'ın karısı Mısır'da doğan, Levi soyundan gelme Yokevet'ti. Amram'a Harun'u, Musa'yı ve kızkardeşleri Miryam'ı doğurdu." (Sayılar: 26/59)

Önerilen Siteler