Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-01-2006, 09:46
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart New & Trendy: Postmodern Müslümanlar

* Bu canlı türü yeni millenium ile birlikte ortaya çıkmış olup kendisini doğrudan Müslüman diye tanımlayamayan; bin dereden su getiren, Kuranın ve Sünnetin (İcma ve Kıyasu Fukuhanın) arkasında durmanın müşkülünü göze alamayan yeni müslüman türüdür..

* Bir yaratıcı inançları vardır, fakat kitapsız olmakla övünürler.

* Bir yaratıcı varsa o da ancak Allah olmalıdır derler.

* Allah İslamda ise, o takdirde müslümanız derler..

* Yaratıcının varlığını ve isbatını üstlerine vazife addedip 'Tebliğ'e geçerler.

* Mantık ve Akıl abidesi olduklarından İslamın ''menfi'' yönlerine dinsizler

ile birlikte hücuma geçerler ki; yaptıklarının Riya ve Takıyye değil - İhlas

olduğu izlenimi doğsun.

* İslami şartlanmalardan ötürü kırdıkları pot çokçadır.

* Bir mezhebleri yoktur.

* Muhammed Mustafa'nın, Ashabının yılmaz eleştiricileri olduğundan

haklarında şüphe uyandırırlar..Fakat bu bilinçli bir tutumdur..

Ne kerte sağduyulu ve 'Akıl' sahibi olduklarının altını çizmektir maksat.

* Dolaylı yoldan bir yaratıcı (Tanrı) Tebliği yaparlar..

* Tanrı-Yaratıcı varlığını ispatlamak için her türlü zırvayı + Bilimi + Bilim

adamlarını kullanmaktan yüksünmezler..

* Müslüman bir ülkede salyangoz satmanın müşkülünün bilinci içinde

zerre kadar yanakları kızarmadan Müminlerle ''Mümaşat'' yapar. ''Aslında

biz de sizdeniz ama bazı saçmalıkları da çok akıllı olduğumuz için

reddediyoruz'' isimli bir oyunun 3. sınıf figüranlarıdır bu zevat..

* Tamamen dinsiz olmak; aşkınsal bir gücün ''eteğinin altına'' saklanma

olasılığından mahrum olmak bu muhteremler için bir karabasandır.

İnsanların Dinli veya dinsiz olması önemli değildir tabii ki. Kişisel bir seçimdir.. Ama insanların az çok tutarlı olmaları; basiret ve dirayteten nasiplerini almış olmaları önemlidir..

Eni konu omurgalı olup bir duruş sergileyenler (İmanlı olup olmasından tamamen bağımsız olarak) saygıdeğer kişilerdir. Hele İhlasla bir İtikade bağlanmış ve orda huzur ve Mağfiret bulanlar şanslı bile addedilebilir.

Aynı huzur ve iç dinginliği, mutluluğu dinlerden uzak yaşayanlarda muhakkak vardır..

Fakat iki arada bir derede kalan; hem Kuran ve Sünneti; Ehl-i Kitabı yerin dibine sokan hemde İslamda kalabiliyor olmayı savlayan ''Postmodern Müslümanlara'' biraz tutarlılık, bir tutam İslam'ın İhlası, Takva'sı, bir ölçek de ''Omurga'' & ''Duruş'' niyaz etmekten başka elden bir şey gelmiyor..

Hamiş: Kendi arzettikleri patetik portrenin ayrımında olamayacak durumda olan bu muhteremlerin; bir de marifetmiş gibi taraftar toplama,Tebliğ teşebbüsleri Max Frisch ve Dürrenmat'tan öğrendiğimiz
grotesque'in ta kendisi olarak tezahür ediyor..
Alt 29-01-2006, 10:42
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Onlarda bizim kardeşimiz ve ben onları gerçekten samimi buluyorum.Bu akımın yeni olduğu konusundada,kesin bir bilgim olmamakla beraber sana katılmıyorum. Bir şeyin yeni duyulmaya başlaması,onun daha önce var olmadığı anlamına gelmez.Mesela Trkiyede kadınların cuma namazına katılması, birkaç kadınla birkaç yıldır gerçekleşiyorken ve kadınlarımızın birçoğu (atıyorum%99 u) hala cuma namazı kılabileceklerini bilmiyorken.Arabistanda dahil dünyanın birçok bölgesinde kadınlar 1400 yıldır cuma namazı kılmaktadırlar.

Mutezile kardeş bir insana müslüman denilebilmesi için asgari 3 şey gerekir.
1.Allah'a iman etmesi.
2.Birgün aldığı her nefesin hesabını vereceğine iman etmesi.
3.Doğru ve yararlı işler yapması.

Bunları yapan bir insan müslüman olduğunun farkında olmayabilir.Bir yaratıcıya inanır,onada Allah demezde mesela ışık diye seslenebilir.Yaptığı herşeyin sonsuzlukta yankılanacağına (Gladyatör filminin bir repliği) inanır.E kendiside zaten hayatını insanlara faydalı olmak için adamıştır.(bu aynı zamanda Allah'a kulluktur.)Kusura bakmada mutezile senin keyfin için ben bu insana Müslüman (Allah'a teslim olan) değil diyemem.O sapına kadar Müslümandır.Dünya ahred kardeşimdir.
Alt 29-01-2006, 11:51
carpediem carpediem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aspartam dedıklerıne katılıyorum nedense ozellıkle bu forumda garıp bır onyargı var..cıdden benım cevremdekı gercek_ muslumanlar hıc dedıınız gıbı değıl ama nasıl ınsanlar tanıyorsanız cevrenızde her muslumanın aynı olmadıını artık herkesın bılmesı lazım ..

klasık laflardır zaten lutfen asalım kendımız bıraz...

carpe diem..
Alt 29-01-2006, 12:31
Üye

Aspartam yazdı:

''Onlarda bizim kardeşimiz ve ben onları gerçekten samimi buluyorum.Bu akımın yeni olduğu konusundada,kesin bir bilgim olmamakla beraber sana katılmıyorum. Bir şeyin yeni duyulmaya başlaması,onun daha önce var olmadığı anlamına gelmez.''

Bu tamamen doğru, eskiden de var olabilirler. Ama seslerini son yıllarda internet ortamında duyuyoruz.. ''Hanif Müslümanlardan'' 3 adım öteye geçerek İslamla ilgili herşeyi reddeden -Kuranla alay eden- bir kişinin kendisini müslüman addetmesi bana tutarlı görünmüyor.

Aspartam bu samimiyetten sen ne anlıyorsun bilemem; benim anladığım ellerin eldiven takarak İslam nosyonunu ''ele alıyorlar''..

Ben bunda samimiyet falan değil, pişkinlik, korku, Riya, takıyye benzeri durumlar görüyorum.. Samimi müslüman kafi derecede tanıdığım var; dostlarım var..

Yanar-döner olmak samimiyet ise, bu zevat biraz fazla 'samimi'

Diğer taraftan aspartam dostum İman ile ilgili verdiğin tanım eminim senin temiz kalbinin ve iyi niyetinin bir tezahürüdür. Zira İslamın savladığı İman tanımı biraz farklı:

Şamil İslam Ansiklopedisinden:

''İslam Istılahında İmanın Manası, Hakîkati ve Rükûnleri

İslami ıstılah olarak "iman", Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in Allah (c.c.) tarafından getirdiği kesin olarak bilinen haber, dini esas ve hükümlerin doğru ve gerçek olduğuna tereddütsüz inanmak, bunların tamamını iz'an ve kabul ile tasdik ve itiraf etmektir. Yani Allah'a, Hz. Muhammed'in son Peygamber olduğuna ve "Zarûrât-ı diniyye" diye bilinen İslâmî esaslara, hükümlere ve haberlere, kesin olarak inanmak, tamamını kabul ve itiraf etmektir. Zarûrât-i diniyye; Peygamberimizden tevâtür yoluyla naklolunan ve aklî delile muhtaç olmadan bilinen; Kur'an'ın Allah kelâmı olduğu, ölümden sonra dirilmenin ve âhiret hayatının hak olduğu; namaz, oruç, zekât ve Hac gibi ibadetlerin farz; zinanın, şarabın, faizin, adam öldürmenin ve yalan söylemenin haram olduğu gibi İslâmî esas, hüküm ve haberlerdir. Kesinlik ifade eden bu gibi dinî esaslara her müslümanın tereddütsüz inanması gerekir. Bu bakımdan, dini terim olarak iman, taalluk ettiği şeylerin arzettiği hususiyet bakımından daha özel, dilciler nazarında ise daha genel ve şümullüdür.''

Carpediem yazdı:

''cıdden benım cevremdekı gercek_ muslumanlar hıc dedıınız gıbı değıl ama nasıl ınsanlar tanıyorsanız cevrenızde her muslumanın aynı olmadıını artık herkesın bılmesı lazım .. ''

* Gerçek müslüman kimdir?

* Sen insanların İmanını ne ile ölçüyorsun? Skala - ölçek nedir?
Alt 29-01-2006, 12:49
carpediem carpediem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aspartam sıralamıs zaten sartları bende aynen katılıorum...farklı bsy yazmama gerek yok zaten...ınsanların ımanını benım olcme gıbı bı yetkım yok olamaz da..zaten herkesın sınavı farklıdır...

ayrıca bence cok uzun yazılar yazmassak cok daha ıyı olur

carpe diem..
Alt 29-01-2006, 13:35
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çaresiz Ateizmin düştüğü duruma dikkatinizi çekerim..
Onlar için hurafelerle , yanlış inançlarla dolu , kolay eleştirilebilecek ,
şeyhlerin , şıhların , müritlerin , gerici ve yobaz söylemlerin , bilimden uzak hatta bilime karşı anlayışların yerleşik ve hakim olduğu İslama vurabilmek çok kolaydı..

Aklı olan , gerçekleri görebilen insanlar , ateizmin bilimi kendisine destek olarak ortaya koyduğu eleştiriler karşısında;
"Doğru söylüyorlar , Bilimde onların dediğini açıklıyor" diye düşünmekten kendini alamıyor ve ara renkleri ve gerçekleri göremeden , araştıramadan , bilemeden kendini ateizmin kucağında görüyordu...

Halbuki asıl olan Yaratıcı gerçeğiydi..Bilimi reddetmeyen insanlar ilk defa ortaya çıkmıyorlar..
Ad olarak aldığı nick'in dahi gerçeğini görmezden gelip , İslam'da ta başından itibaren akla ve bilime dayalı görüşün varlığını inkar etmenin mantığı var mı?

Mutezile kardeşim ;
Sen Mutezile akımını , Farabi'yi , İbni Sina ' yı ,İbni Rüşd'ü , Ahmet Yesevi'yi, Hallac-ı Mansur'u , Muhyiddin-i Arabi'yi , Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi,Hacı Bektaş Veli'yi , Yunus Emre'yi inkar mı ediyorsun??

Bizler onları inkar mı edelim?? Ülke senin kolay eleştirebileceğin sadece Gazali görüşleriyle ya da Said-i Nursi görüşleriyle mi İslam olsun?

Sen de Atatürk'ün de mi işaret ettiği bir bilime dayalı,akla dayalı bir inanç sistemi anlayışı yok..
Herşey ya ak ya kara olsun..Ya ak kazansın ya kara..
Ya ateizmin maddeci-ruhsuz-inançsız batağında , ya da İslam diye önümüze sürülen - gerçek İslamdan uzaklaştırılmış - gerici karanlığında boğulsun insanlar öyle mi??

Yağma yok..
Ne dünyada ne Türkiye'de senin düşüncen geçerli değil..
Deizmi , Panteizm/panenteizmi , Tasavvufu ve diğer inançları da yok saymaktır bu düşünce...

Mutezile aklı sıra Ehlisünnet ağzıyla sesleniyor;
Ya Ehlisünnet gemisiyle cennete gidin..Ehlisünnetden ayrılırsanız cehennemlik kafir olursunuz..
Ya da Ehlisünnet kaka gelin Ateizme...
İnsanların gözü açıldı artık..
Diyalektiği de , Determinizmi de araklamış ve bilime sahiplenmişti ateizm ama;
Keser döner sap döner , gün gelir hesap döner...
Bilim de elinizden kaydı gitti , çırpının artık..
Hesapta 20.yüzyılda Tanrı inancı tamamen yokolacaktı kafalardan..
21.yüzyılın başında insanlar ,ateizmi kafalarından silmeye başladılar..

Türkiye'nin aydınlık , çağdaş , bilime dayalı inanç anlayışı yerleştiğinde bu size de yarayacak , dönüp geldiğinizde karanlığı değil ışığı bulacaksınız hiç olmazsa..Onun için bırakın bu taktikleri..
Bu taktikler Yobaz taktiği.. Başka adı yok...
Alt 29-01-2006, 13:49
Üye Değil

Standart ...

gerçek İslamdan uzaklaştırılmış - gerici karanlığında boğulsun insanlar öyle mi??
"Gerçek islam" nedir? Kur'an'da anlatılanlar "gerçek islam" ise ben almayayım..Rezalet çünkü....Ha Tasavvuf derseniz o olabilir tabi ama o zaman da Kur'an'ı reddetmek gerekir.. kafir olanları inanmayanları dine girmeyenleri doğrama, bulunduğu yerde öldürme cehennem de derilerin eritilmesi, din Allah'ın oluncaya kadar DİNSEL savaş gibi anlayışları reddetmek gerekir... Hayatın anlamının Kur'an'da anlatılan sadece "la ilahe illalah mhammeden resulullah" anlayışıyla sınırlı olamayacağını anlamak gerekir...
Alt 29-01-2006, 14:24
Üye

Carpediem uzun yazılardan hoşlanmıyorsan; kısa yazıların olduğu topiclerle ilgilenebilirsin.

''cıdden benım cevremdekı gercek_ muslumanlar hıc dedıınız gıbı değıl ama nasıl ınsanlar tanıyorsanız cevrenızde her muslumanın aynı olmadıını artık herkesın bılmesı lazım ..''
Çevrendekileri g e r ç e k müslümanlar olarak nitelediğin için sana sordum.
* Gerçek müslüman nedir ?

* Sen gerçekliği sahteliği nasıl ölçüyorsun dedim.

Anlaşılan seni sorularla rahatsız etmemek gerekiyor. Lafa kalabalığı ile cevap veriyorsun. Kısaca yanıtlamak istemiyorum da diyebilirsin..

Panteidar ben ateist, agnostik, deist, teist ve diğer karın ağrılarından falan değilim.. Bu görüşlerin, tarik'lerin ne tebliğcisiyim, ne sözcüsüyüm..İnsanları tanımadan etmeden yaftalar yapıştırmamanı öneririm..

''Ad olarak aldığı nick'in dahi gerçeğini görmezden gelip , İslam'da ta başından itibaren akla ve bilime dayalı görüşün varlığını inkar etmenin mantığı var mı? ''

Serbest forumda 2. sayfada 'Muhammedordusu' nickli üyenin açtığı ''MUTEZİLE HAKKINDA'' adlı topice göz gezdirmende fayda var.. Bilmeden etmeden ne söylesen boş..

Uğur Mumcu'nun ünlü sözüdür: ''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak beyhude uğraştır''..

Keser döner sap döner , gün gelir hesap döner...
Bilim de elinizden kaydı gitti , çırpının artık..
Bu abesle iştigal lafları yanlış adrese yöneltiyorsun. _izm'lerden şunu ya da diğerini tebliği görev bilenlere adreslemen gerekiyordu..

Türkiye'nin aydınlık , çağdaş , bilime dayalı inanç anlayışı yerleştiğinde bu size de yarayacak , dönüp geldiğinizde karanlığı değil ışığı bulacaksınız hiç olmazsa..Onun için bırakın bu taktikleri..
Bu taktikler Yobaz taktiği.. Başka adı yok...
Taktik ve yobaz yakıştırmasını sana doğaldır ki, harfiyyen iade ediyorum..

Esip gürlerken itidali elden bırakmamanı şiddetle öneririm..

Cümlenin içindeki mantığın her tarafından çürük olduğunu, iler-tutar tarafı kalmadığını görmek zor değil..

''Aydınlık, çağdaş, bilime dayalı bir inanç anlayışından bahsediyorsun..''

Bu iddialarla ortaya çıkan tarikatler, cemaatler oldu. Hindistandan, Amerikaya kadar..

Ortaya yeni bir din koyuyorsan isimlendirmen gerekir,İslama bir reform uygulamayı öneriyorsan bunu Turandursun.com da değil islami sitelerde Müminlere tebliğ etmen daha tutarlı gözüküyor;Yok İ s l a m d a n bahsediyorsan- İslam'ın ne olduğunu, düsturlarını, paradigmasını biliyoruz.

Senin tekrar şerh etmene gerek var mı?
Alt 29-01-2006, 17:40
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Mutezile Diyor ki
"yaptıklarının Riya ve Takıyye değil - İhlas olduğu izlenimi doğsun."
Mutezile ;
İtidale davet ederken , kendi üslubunu düzeltmen gerekir önce..

Mutezile Diyor ki
"Tanrı-Yaratıcı varlığını ispatlamak için her türlü zırvayı"
Riya ,Takiyye ve zırva lafların ve;

"
Müslüman bir ülkede salyangoz satmanın müşkülünün bilinci içinde zerre kadar yanakları kızarmadan Müminlerle ''Mümaşat'' yapar."
yukarıdaki sözlerin aynen dediğim gibi yobaz taktiğidir..

Yobazlığı sadece İslam içinde aramayalım..İşte apaçık bir örnek size..
Bu lafların başka açıklaması var mı..Asıl zırva bunlar..

Tanrıyı ve her türlü inancı reddedenin adı ateisttir..Kendini saklamanın anlamı yok..İzmlere bağlı değilim falan hikaye..
O halde ben Allahsız ya da Allah'a inanmayan biriyim de..Hiçbir ..izm'e bağlı değilim demek laf oyunu sadece..

Mutezile Diyor ki
"3. sınıf figüranlarıdır bu zevat.."
3.sınıf figüranların kimler mi ;
Zora girince İslamın takvası , İslamın ihlası diye yalaka sözlere sığınanlar..

Omurga & duruş bu mu Mutezile...Kendini alçaltma...

Başkalarının görüşlerine tebliğ diye çamur atarken , senin ki neyin tebliği;
Allahsızlığın değil mi? O halde diğerlerine de saygılı ol..

Bu alay ve aşağılamalarla bir yere varamazsınız..Bilimsel tartışmalardan kaçıp , sadece hadis ve ayetlere sığınarak Tanrısızlığı aşılayamazsınız..
"Bilgisi olmayanın fikri olmaz" doğru..Senin yaptığın gibi çamur atar..
Çok mu ihtiyaç duydun bu başlığa..
Ne oldu? Dinlere karşı dinsizlerle ittifakınız..Baktınız ki olay Tanrıya inananlarla-İnanmıyanlara dönüştü..Çaresiz mi kaldınız!!

Atatürk'ün ve tüm aydınların ışığında ilerliyoruz karanlıkları delerek..
Durduramıyacaklar halkın coşkun akan selini...
Alt 29-01-2006, 18:10
Üye

Konu başlığı altında yazılanların içinde herhangi bir şahıs adı yok.

Hanif Müslümanların adı ise kıyaslamak için verilmiş..

Konuya daha yeni başladık; rahatsız olduysan okumazsın..

Bir şeyler karalarken, zihin egzersizi yaparken; birilerine beğendireceğiz

diye uğraşmam. Birileri alınır üzülür diye de kafaya takmam..

Konuyu kişiselleştirme çabalarını takdir ediyorum, ama boşuna

uğraşıyorsun..

Zora girince İslamın takvası , İslamın ihlası diye yalaka sözlere sığınanlar..

Çirkefleşmeyelim; tekrar söylüyorum çirkefleşmeyelim..

Yanlış yolda emin adımlarla ilerliyorsun..Dikkatini çekerim

Önerilen Siteler