Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-01-2010, 23:59
mehmet1965 mehmet1965 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Merakin ve korkunun gucu.

Benim hayat hikayemde dinin ilk onceleri onemi birinci siradaydi. Cocuklugumda hep kendi kendime tanriyi sorgulardim. Nereden, nasil, ne gibi, hukumu, korkusu, buna benzer sorularla kendime sordugumda cevap alamaz, uc kulufu bir elham okur tovbe istifgar ederdim.
Ilk onceleri 12 yasimda tanrinin nerede oldugu dusuncesi ile karsi karsiya kaldim, aileme sordugumda ''Allah nerede anarsan orada'' diye cevap verirlerdi. Bende kendi kendime derdim ki; oyle ise tanri sapkanin icinde derim ve o sapkayi yakarim, o zaman allah yanar mi? Diye kendime soru sorardim.
Benim ailem cevrem herkes muslumandi.
Okul yillarimda bu soru cevap devam etti. Bu arada camiye gidiyordum, oruc tutuyordum. Kendimi solcu olarak goruyordum. Solculara kiziyordum, tanriyi inkar ediyorlar diye.
18 yasima kadar (1988) bu dusuncelerle hayatim gecti. Ama kendimi tatmin edecek cevabi bulamamistim.
Sonra kuran mealini okudum. Ilk okudugumda mutis bir hayal kirikligina ugradim. Kafamdaki islam ile kurandaki islam arasinda daglar kadar fark vardi.
Birde ben islami kulaktan dolma cevrede ogrendigim kadar biliyordum. Kurani okuduktan sonra, din cevrelerinin bize isine gelen yerleri anlatildigini fark ettim. Islamda kadinin yeri, insan haklari, insana bakis acisi, kolelik, bu konularda islerine gelen ayet ve hadisleri tamamini vermediklerini gordum.
Birde kuran ayetlerinde cok celiski vardi, bir ayet diger ayeti tutmuyordu. Ornek olarak dunyanin yaratilisi, insanin yaratilisi, allah ile seytan arasindaki tartisma bana cok basit ve sacma geldi. ALLAH o kadar guclu oldugu halde seytan ile neden tartistigini kabullenemedim. Birde Allah seytani kovdugu halde cennete nasil girdigini Adem ile Havva yi nasil kandirdigini kabullenemedim.
Tanri ezeli ve ebediyi bilen bir guc ise seytanin kac kisiyi kandiracagini o zaman Tanri bilmedigini gordum. Diger yanda imanin alti sartindan biri olan kaza ve kadere iman hukmunun ortadan kalktigini gordum.
Tabi bu arada cok kitaplar okudum, arastirdim, incili ve tevratida okudum karsilastirmali olarak, kitaplari secerken, tek dusunceye (idolojiye) bagli kalmadim. Her kesimin kitaplarini okudum.
Ve gordum ki kitapli dinlerin (tevrat incil kuran) tanrisi gibi bir tanrinin olmadigina karar verdim.
Cunku tanri bu kadar kucuk, aciz ve gucsuz olamaz. Oyle bir varlik kral gibi tasvir edilemez.
Su an cok rahatim, dogaya inaniyorum, evrime inaniyorum dunyayi bu hale getirenlerinde allah degilde insanlarin oldugunu goruyorum.
Cikar cevreleri dini kendi cikarlarina gore kurup ayarladiklarini goruyorum.
Allah 124 bin peygamber gonderdigi halde dunyada barisi saglayamadigini acligi onleyemedigini goruyorum. (eger varsa) Eger allah olsaydi tek din ve peygamber ile herseyi halledecegine inaniyorum. Cunku mutlak kadir olan bir varlik her seye gucu yetecegine inaniyorum.
Oyle olmadigina gore, Allahin olmadigina karar verdim ve su an cok rahatim.
Icimdeki korkulardan kurtuldum, ne cehennem atesini dusunuyorum, ne cennet hurilerini.
Insanca, insanlarla beraber daha guzel bir dunyanin olusmasini gelecek nesillerin daha rahat baris huzurlu bir yasama kavusmasini diliyorum.
Liseyi bitirdikten sonra askerligimi yaptim dogu anadoluda. Su anda ise bir fabrikada isci olarak calisiyorum.
Iste benim hayat hikayem, bu yaziyi okuyanda da dusunce ve onerilerini bekliyorum.
Hic bir insan herseyi dogru bilemez, herkesin kendine gore bir dogrusu vardir.
benimde hatalarim yanlislarim olabilir.
Alt 07-01-2010, 00:06
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger mehmet1965;

Dusunceli bir ozguven ve ozveri ile dile getirmis oldugun oykun icin seni kutlarim.

Hele hele herseyden once, insanoglunu temel alman, zaten sorunlarinin cozumune ve yanasimina basli basina bir cozumsel icerik getirir.

Ayrica "ben buyum" temelli, bir ideolojik, inancsal izm sabitligine de sapma ihtiyaci hissetmemen, taktire sayan.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 07-01-2010, 00:09
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İçten paylaşımınız için çok teşekkürler.

"Icimdeki korkulardan kurtuldum, ne cehennem atesini dusunuyorum, ne cennet hurilerini.."

Hep bir korku itiyor insanı Din çemberine, bir yendinizmi o korkuyu içinde melekler olmadanda bir bahçenin güzel olacağını anlıyor insan.

Saygılarımla

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 07-01-2010, 00:25
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Korkulardan arınmış olmak yani özgür olmak ne güzel...
Alt 07-01-2010, 03:46
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Saygıdeğer mehmet1965,

Bu samimi ve bir o kadar da ilginç hikayeni bize okuma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

İzninizle Paragraflar halinde konuya ilişkin nacizane düşüncelerimi Mavi Renkte aktarmaya çalışacağım;

mehmet1965´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim hayat hikayemde dinin ilk onceleri onemi birinci siradaydi. Cocuklugumda hep kendi kendime tanriyi sorgulardim. Nereden, nasil, ne gibi, hukumu, korkusu, buna benzer sorularla kendime sordugumda cevap alamaz, uc kulufu bir elham okur tovbe istifgar ederdim.
Bende Minareleri Allah zannederdim
Ilk onceleri 12 yasimda tanrinin nerede oldugu dusuncesi ile karsi karsiya kaldim, aileme sordugumda ''Allah nerede anarsan orada'' diye cevap verirlerdi. Bende kendi kendime derdim ki; oyle ise tanri sapkanin icinde derim ve o sapkayi yakarim, o zaman allah yanar mi? Diye kendime soru sorardim.Benim ailem cevrem herkes muslumandi..
Aslında bu anlatımlardan o kadar çok faydalanıyorum ki...Gerçek Teslimanların Çocuk yetiştirme konusunda ciddi
Metod eksiklikleri var. bo konuda Teoloji ve Sosyoloji alanında çalışmalar yapılması gerekiyor.Boş beleş İlahiyat Fakültesi okuyan "Kütüklere" duyurulur...

Okul yillarimda bu soru cevap devam etti. Bu arada camiye gidiyordum, oruc tutuyordum. Kendimi solcu olarak goruyordum. Solculara kiziyordum, tanriyi inkar ediyorlar diye.
18 yasima kadar (1988) bu dusuncelerle hayatim gecti. Ama kendimi tatmin edecek cevabi bulamamistim.
Sonra kuran mealini okudum. Ilk okudugumda mutis bir hayal kirikligina ugradim. Kafamdaki islam ile kurandaki islam arasinda daglar kadar fark vardi.
Birde ben islami kulaktan dolma cevrede ogrendigim kadar biliyordum. Kurani okuduktan sonra, din cevrelerinin bize isine gelen yerleri anlatildigini fark ettim. Islamda kadinin yeri, insan haklari, insana bakis acisi, kolelik, bu konularda islerine gelen ayet ve hadisleri tamamini vermediklerini gordum..
Sol görüşlü olmanın İslamla çeliştiğini düşünmüyorum.Aksine İslamın Sosyalizmin en mükemmel hali olduğunu
ancak bu şuan yürürlükteki islam dan ziyade Hanif-Protestan İslam için geçerli olduğunu düşünüyorum.Bu konuda Sayın Prof.Eliaçık ile aynı doğrultuda düşünüyorum.İNFAK anlayışının İslamda bilerek saptırıldığı ve köreltildiği de bir Gerçek.
HADİS konusunda Tesbitinize katılıyorum ve Hadis külliyatının tamamını Red ediyorum.Kuran yeter diyorum.
Keşke ilk okuduğunuz Kuran mealini de burada belirtseydiniz.Çünkü hangi çeviri ? sorusu beni fazlasıyla ilgilendiriyor...
Bence insanlar Kuranı okumaya başlamadan önce Hadis zırvalrından tamamen sıyrılmalı ve onun yerine Tarafsız bir Bilimsel kurulun oluşturacağı bir "Kuran Kavramları ön hazırlık Kitabı oluşturmalı.Çünkü bana göre Kutsal metinleri belli bir altyapı olmaksızın okumak
gerçektende olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Birde kuran ayetlerinde cok celiski vardi, bir ayet diger ayeti tutmuyordu. Ornek olarak dunyanin yaratilisi, insanin yaratilisi, allah ile seytan arasindaki tartisma bana cok basit ve sacma geldi. ALLAH o kadar guclu oldugu halde seytan ile neden tartistigini kabullenemedim. Birde Allah seytani kovdugu halde cennete nasil girdigini Adem ile Havva yi nasil kandirdigini kabullenemedim.
Tanri ezeli ve ebediyi bilen bir guc ise seytanin kac kisiyi kandiracagini o zaman Tanri bilmedigini gordum. Diger yanda imanin alti sartindan biri olan kaza ve kadere iman hukmunun ortadan kalktigini gordum.
Tabi bu arada cok kitaplar okudum, arastirdim, incili ve tevratida okudum karsilastirmali olarak, kitaplari secerken, tek dusunceye (idolojiye) bagli kalmadim. Her kesimin kitaplarini okudum.
Ve gordum ki kitapli dinlerin (tevrat incil kuran) tanrisi gibi bir tanrinin olmadigina karar verdim.
Yaratılış konusu ve Şeytan-Allah dialogları için yukarıda belirttiğim gibi bir ön bilgi gerekiyor.
Maalesef insanlarda Cin,Şeytan ve Melek önyargıları oluşturan da yine sahte islam. Bu üç unsur bir İnsanda mevcud bazı özellikler olduğunu düşünüyorum.Bu konu her ne kadar Geniş bir anlatım gerektirse de kısaca değinmek istiyorum:İnsanın yaratılışında (+),nötr ve( -) yönlerini kısaca örnek gösterebilirim.Ne öyle bir Şeytan nede bir Cin var bunların hepsi sahte dinlerin uydurmasıdır...Anlatımlar Kutsal metinlerde Müteşabihtir. Ne Ademin yasak meyvesi ne cennet öyle anlaşılmalıdır.Şeytanın cennete Allahtan habersiz girmesi de zaten mümkün değildir...kısacası hiçbirşey göründüğü gibi değildir...Tüm bu yanılgıları insanlara önceden yüklenen yanıltıcı bilgilere bağlıyorum...Belki de daha derin düşünmek gerekiyordur?
İmanın Altı şartı ve İslamın beş Şartı bunların hepside uydurmadan ibarettir.Benim Dinim İslamın şartu-şurtu yoktur.
Kayıtsız şartsız Allahın varlığına ve Birliğine inanmak ve SEVGİ-BARIŞ ilkelerini korumak yeterlidir.O şartları uyduranlar yalancıdırlar.
O Sahte bir Din oluşturanların yalanlarıdır.
Özellikle şu ifadeniz çok hoşuma gitti:

Cunku tanri bu kadar kucuk, aciz ve gucsuz olamaz. Oyle bir varlik kral gibi tasvir edilemez.

İşte bu temiz bir Akıl sahibinin Sözleridir.Allahı bir Kral gibi görüp günde 5 kez karşısında eğilenler hata yapmaktadırlar...O öyle
sıradan bir Kral değildir...Puta tapanlar eski alışkanlıklarıdır bunlar.Allahın huzuruna durmak veya Onun huzurundan Ayrılmak diye birşey yoktur. O halde nasıl bize Şah damarımızdan daha yakın olur? O bizleri ihata etmektedir...Yani "surround" dediğimiz çepeçevre kuşatmaktadır.Ama bunu anlayacak bir AKIL gerekmekte...O da biim Sünni ve Şia da yok.

Su an cok rahatim, dogaya inaniyorum, evrime inaniyorum dunyayi bu hale getirenlerinde allah degilde insanlarin oldugunu goruyorum.
Cikar cevreleri dini kendi cikarlarina gore kurup ayarladiklarini goruyorum.
Allah 124 bin peygamber gonderdigi halde dunyada barisi saglayamadigini acligi onleyemedigini goruyorum. (eger varsa) Eger allah olsaydi tek din ve peygamber ile herseyi halledecegine inaniyorum. Cunku mutlak kadir olan bir varlik her seye gucu yetecegine inaniyorum.
Oyle olmadigina gore, Allahin olmadigina karar verdim ve su an cok rahatim.
Icimdeki korkulardan kurtuldum, ne cehennem atesini dusunuyorum, ne cennet hurilerini.
Insanca, insanlarla beraber daha guzel bir dunyanin olusmasini gelecek nesillerin daha rahat baris huzurlu bir yasama kavusmasini diliyorum.
Liseyi bitirdikten sonra askerligimi yaptim dogu anadoluda. Su anda ise bir fabrikada isci olarak calisiyorum.
Iste benim hayat hikayem, bu yaziyi okuyanda da dusunce ve onerilerini bekliyorum.
Hic bir insan herseyi dogru bilemez, herkesin kendine gore bir dogrusu vardir.
benimde hatalarim yanlislarim olabilir.
Haklısınız böyle bir dine ben olsam bende inanmazdım...Ama Gerçek..yani Çıplak Gerçek öyle değil
BİR ALLAH var ve Ona ben Allah diyebilirim Siz Tanrı diğeride xxx diyebilir...Değişmez gerçek şudur ki O RAHMAN dır ve
Biz insanlar çok Seviyor..Ona ulaşmamız çok kolay bir O kadar da zor...
O aslında bize ne cennetler vaad ediyor nee de Huriler...
Gerçek şu ki Cenneti oluşturmak bizim kendi ellerimizde ve KADER de kendi ellerimize O'nun tarafından verilmiş...
Afrikada ki aç çocukları veya etrafında ki fakirleri doyurmasını beklemeni değil Senin sorumluluk almanı istiyor..Bunun
için gereken herşeyi vermiş ve daha fazlasınıda sunmaya hazır..yeter ki içinde ki İYİLİĞİ bir kez harekete geçir ve Doğruyu HİSSET.

Sevgi ve Saygılarımla...

UlulElbab
Alt 07-01-2010, 10:20
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
.......................
Sol görüşlü olmanın İslamla çeliştiğini düşünmüyorum.Aksine İslamın Sosyalizmin en mükemmel hali olduğunu
ancak bu şuan yürürlükteki islam dan ziyade Hanif-Protestan İslam için geçerli olduğunu düşünüyorum.Bu konuda Sayın Prof.Eliaçık ile aynı doğrultuda düşünüyorum........................
İslamda böyle bir şey yok, İslam aksine sınıflı ve erken dönem köleci bir toplumu kabul eder, sadaka kurumunu sınıfsız bir topluma evrilmek isteyen sosyalizmle karıştıranlar çok olmuştur...
Nahl 71...
Alt 07-01-2010, 11:01
Fatihcrs Fatihcrs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sizler islamı bile daha ayrıntılı bilmiyorsunuz.Kölelikmiş pehhhh

Dikkat et Kuranda sırf kölelik bitsin diye ne kadar çok köle azad etme ayetleri var...
ve şu anda köleliğin bitmesini sağlayan da islam'dır...

Sol düşünce islama biraz uzak kalıyor onu kendi emellerine uydurmaya çalışıyorlar...

Allah heryerdedir bunu maddesel olarak düşünmeyiniz onun belirli bir mekanı yoktur.
Bizlere şah damarımızdan daha yakındır.Bunları siz anlamassınız ama en azından anlamaya çalışın beyin jimnastiği yapmış olursunuz...

Kaza ve Kaderi inkar edenin inkarı bile, bilki, Kaza ve Kaderdendir.www.evrimkomedisi.com
Alt 07-01-2010, 14:17
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Fatihcrs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizler islamı bile daha ayrıntılı bilmiyorsunuz.Kölelikmiş

Dikkat et Kuranda sırf kölelik bitsin diye ne kadar çok köle azad etme ayetleri var...pehhhh
ve şu anda köleliğin bitmesini sağlayan da islam'dır...pehhhh

Allah heryerdedir bunu maddesel olarak düşünmeyiniz onun belirli bir mekanı yoktur. pehhhh
Bizlere şah damarımızdan daha yakındır.Bunları siz anlamassınız ama en azından anlamaya çalışın beyin jimnastiği yapmış olursunuz...
jimnastikmiş pehh

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 07-01-2010, 18:21
´´asanda , hasanda ´´ ´´asanda , hasanda ´´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

´´asanda , hasanda ´´ - MSN üzeri Mesaj gönder

mehmet1965,

etrafınıza bir bakın..

birede şu soruya cevap verin kendi kendiniz.

ilk insanı kim yarattı veya oluştu ?

dünyayı kim kurdu?

hemen karar vermeyin.. mutlaka bir yaradan vardır.. biz kendi kendimize gelmedik ya bu dünyaya..

zaten din saçmalığı peygamber kuran öyle iğrenç şeylerede inanmayın

saygılarımla..
Alt 07-01-2010, 22:15
mehmet1965 mehmet1965 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaslar, yaziya vermis oldugunuz elestiri ve dusuncelerinizden dolayi tesekkur ederim.
Yazmis oldugum bu yazida kendi hayatimda fazla detayina girmeden, belirli noktalarda konuya deginmistim.
ululelbab arkadas kuran mealinin yazarini sormus, o zaman okumus ve baska arkadaslara vermistim. Yazari simdi hatirimda degil, ama simdi elimdeki kuran mealinin yazarlari ''Dr. ali ozek baskanliginda; Hayrettin Karaman, Ali turgul, Mustafa Cagirici, Dr. Ibrahim Kafi Donmez, Sadreddin Gumus, medine-i munevvere 1987''
Zaten turkce mealini okurken orada ne demek istdigini o zaman ve bu zamanda uc asagi bes yukari biliyorsun.
fatihcrs arkadasimizin dusuncesine saygi duyuyorum, banada onceleri boyle anlatiliyordu.
Turan Dursun, Ilhan Arsel, Cemil Sina, Arif Tekin i tanidiktan onlarin kitaplarini okuduktan sonra islamda koleligi kaldiracak hic bir calisma olmadigini gordum.
Zaten kuranda, Kuttub-e sitte hadislerinde koleligi algilayis bicimini cok guzel anlatiyor.
Kole azat etme isine gelince de bir gunah karsiligi veya yemin karsiligi azat ediliyordu.
Muhammed in hayatta oldugunda da bir suru kolesi vardi.
Azat etseydi once ornek teskil etmek icin muhammed tum kolelerini azat ederdi.
Ama bunu yapmadi, kole hediye etti veya kole kabul etti.
Allah heryerdedir, dusuncesine gelince bu en dogal soylemdir. Kitapli dinlerde allahin yaratimdan sonra goge cekilip istirahat ettigini yazar.
Eski dusuncelerdeki gibi allahi insan gibi tasavvur ederler, ona gore tanimlarlar, insanin yapmis oldugu hareket ve davranislarini yakistirirlar.
Benim dusuncem, dine inananlar en azinda ateistler kadar arastirsalardi, tanriya ona gore inansalardi.
Cunku ateist olmak o kadar kolay bir sey degil. Ben oyle laf olsun diye olmadim.
Yirmi yilimi aldi. Icimize kazilmis, korkutulmus, ceza cesitleri aciklanmis, cehennem atesi harlandirilmis, cennette huriler, gilmanlar bedava (beles) yasam, sarap, bal irmaklari tum bunlari hangi insan elinin tersiyle iter? Ben bunlari bir cirpida birakmadim.
Bunlari bir insana tavsiye etseler (cahil) o insan bunlardan vazgecmemek icin canini dahi verir.
Tarihte ornekleri ile doludur. Kitapli dinlere inananlar birde bu yonuyle baksinlar olaya, ateistlere bu yonde tebrik dahi etmeleri gerekiyor.
Size bir animi anlatayim, Askerligimi mardin de seyyar jandarma olarak yaptim, o donem tam bir can pazari yasaniyordu, Alay a edirne muftusu (2 defa) gelmisti bize vaaz veriyordu.
yapmis oldugumuz gorevden dolayi, tutmus oldugumuz nobetten dolayi.
Rutbeli askerleri cikarmislardi asker rahat olsun ve konussun diye.
Orada muftunun bir sozune gulmustum. Muftu demisti ki; asker ocaginda tutulan her saniye nobete 70 bin sevap yaziliyor demisti. Bende gunde 12 saat ile 18 saat nobet tutuyordum. (12 saat sinirda gorev yapiyordum. Gecis ihbari gelince de cift hat pusu atilirdi aksam 5 den sabah (5) hava aydinlanana kadar veya gunduz 12 ye kadar nobet tutardik) 15 ay bu boyle devam etti. Kabaca hesap yapmaya calistim, dedim ki sen dunyada tum sevaplari kazanmissin.
Halbuyse hicte oyle degildi. bizi tesfik etmek askerin morelini duzeltmek icindi.
Askere normalinde konussalar bu kadar etkili olamayiz diye dini kullanarak onlarin morelini ve dusuncelerini yuksek tutmaya calisiliyordu.
Bilincli olan bunu anliyordu, digerleri ise isin sevap bolumune bakiyor ne kadar kazancli ciktiklarini konusuyorlardi.
Yeri geldikce hayatimin hikayesine devam edecegim.

Önerilen Siteler