Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2010, 12:47
Ovidius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ovidius Ovidius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili Ahbap tebrikler çok güzel bir çalışma olmuş.

anlamak isteyene kısaca Tanrıların doğuşunu özetleyivermişin.
Ellerine sağlık.

''Havva anan dünkü çocuk.ANADOLUYUM ben.
A.Arif
Alt 25-01-2010, 12:53
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sevgili AhbAp,

tek kelimeyle harika! Eline, emeğine sağlık.

saygılarımla
Alt 25-01-2010, 13:53
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Akıldan Azamet ile Kudret meydana gelmiştir. Bunlar Tanrı'nın iki kolu mesabesindedir. Tanrı bunların birincisiyle hayatı doğurur: İkincisiyle onu yok eder. Kabbala tefekkürüne göre Tanrı hiçbir çıkar düşünmeden sevmek (aşk) ve kalp nuru aracılığıyla, ruh kendi benliğinden tecerrüt eder, aslına kavuşur. O zaman Tanrı'nın irade ve tefekküründen başka kendisinin irade ve düşüncesi kalmaz. İnsan için böyle bir İlahi Aşka malik olmak büyük nimettir).

Böylece zamanla Yahudilik İnancı gelişir, Sümer’in eski tanrıları meleklere, peygamberlere ve şeytanlara dönüşür (Tek Tanrı gene yalnız kalmaz).
Sümerler gerçektende belli sırlara vakıftı.

.Melek isimlerini ve Peygamberleri Tanrılara dönüştürmüşlerdir..

YERLERİN ve GÖKLERİ Tanrısı Hiç Değişmedi...O Allahtır.

Bediüs Semavati Vel Ard O dur.

Yer Tengri ve Gök Tennri yine O dur.

Olaylara ters açılardan bakıyoruz...Tanrılar meleklere dönüşmüyor,Sapmalar sonucu Bilge insanlar zamanla cahil kitlelere Tanrı diye lanse ediliyorlar...

Güzel bir Araştırma/Derleme ancak Hiyerarşide en üstte hep BİR TEK İLAH var.
Diğerleri nedense hep Güçlerini ondan alıyorlar..Yada Yakınlaşma Vesilesi oluyorlar.

Bazı anlatımlarda En üstteki diğerlerinin Gücünü kendisinde topluyor...

Ama sonuçta hep en üstte Bir var.

Kimin haklı olduğu konusuna girmeden,görüşümü belirtiyorum.

Saygılarımla...
Alt 25-01-2010, 14:11
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tüm değerli yorumlar ve katkılar için teşekkürlerimi sunarım.

Sevgili UlulElbab,

"Ama sonuçta en üstte hep BİR var" yorumuna katılmak mümkün değil. Metinde bunu anlattığımı sanıyorum. Hatta en başta, Sümerliler'in tanrılarının bile olmadığını, cisimler ve canlılar içerisindeki bir tür enerjiye inandıklarını yazdım. Ancak, insan aklının soyutu somutlaştırmak istemesi (işte ilkel din düşüncesinin en büyük temeli bu olsa gerek), bu güçleri Tanrılaştırma ihtiyacı doğurdu. Ve zaten devamında, hangi şekilde geliştiği çok açık (artık ilkel din düşüncesi olarak değil, politik bir güç unsuru, gökten yetkiler/görevler alındığı söylemleri şeklinde).

Şunu asla gözden kaçırmamalıyız diye düşünüyorum: Birbirini bu kadar etkileyen ve farklı isimlerle birbiri içinde yaşayan bu din düşünceleri ve gelenekler, bugün bile hâlâ yaşamaktadır. Dolayısıyla, her üç tek tanrılı din, genel olarak bu coğrafyanın bilinç altına yerleşen bu efsaneleri de derlemek zorundaydı. Bunları reddedip sıfırdan bir din yaratmak yerine, kaynağın şeklini değiştirmek daha mantıklıydı.

Ama şurası çok daha önemli: Sümerliler'den bu yana insanların bakış açısındaki bir şey hiç değişmedi: Soyutu somutlaştırma ihtiyacı. İşte bugün, bunu bize sağlayan bilimdir. Artık, tıpkı Sümerlilerin mitosları gibi, teist dinler de tarihin masalları arasında yerini çoktan almıştır/almalıdır.

İlk Tek Tanrının Marduk olduğu ile ilgili kısmı tekrar okumanı tavsiye edeceğim. Burada Marduk'un tek tanrı olarak ortaya çıktığını değil, İLAN EDİLDİĞİNİ görüyoruz. Sonra Marduk, bu ünvanını çeşitli kereler başka tanrılara kaptırıyor. Allah, bunlardan sonuncusudur. Baştan beri varolduğu düşüncesi, sadece bu konuda senin içsel ümidine dayanmakta olup, bunun böyle olduğunu gösteren bir kanıt yoktur.

Saygılarımla

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 25-01-2010, 14:26
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bugün dünyadaki tek tanrılı dinlerin ilham vericisi olan Sümer Dini, önceleri tanrısız bir dindi. İnsanlar öncelikle büyük tabiat güçlerine taparlardı. Büyük tabiat güçleri pasifti, yaratıcı güçten yoksundu. Bu tabiat güçlerine sonradan Tanrısallık biçilmiştir. İnsan aklı somuttan soyuta doğru gelişmiştir ve soyut şeyleri Antik Çağların insanları somutlaştırmak istemiştir (dinler de bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır). Örneğin Ninurta, önceleri rüzgarın içindeki enerjiydi, sonraları Rüzgar Tanrısı oldu. (Ninurta ismi, fonetik değişimlerle önce Nimurt ve sonra da Nemrut olmuştur, Bitlis’teki Nemrut Dağı)
(Ninurta)
Dostum, yazını yavaş yavaş okuyorum ama okuduğum yerlerde kafama takılan yerler oluyor..

Yukarıdaki iletide ve sonrasında, bir tür 'enerjiden' bahsediliyor.. Bu enerjiyi, Antik Yunan'da da çoklukla kullanılan 'idea/ruh/tin' veya can veren 'nefs' manasında mı kullandın?

Çünkü o zamanlar, bugün fizik biliminde kullanılan 'enerji'den haberdar olduklarını düşünmüyorum.. Burayı biraz açarsan sevinirim.

Aynı zamanda burada soyuttan, somuta doğru gelişen bir durum var gibi geldi bana..
Alt 25-01-2010, 14:30
Kıdemli Üye

sangre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum, yazını yavaş yavaş okuyorum ama okuduğum yerlerde kafama takılan yerler oluyor..

Yukarıdaki iletide ve sonrasında, bir tür 'enerjiden' bahsediliyor.. Bu enerjiyi, Antik Yunan'da da çoklukla kullanılan 'idea/ruh/tin' veya can veren 'nefs' manasında mı kullandın?

Çünkü o zamanlar, bugün fizik biliminde kullanılan 'enerji'den haberdar olduklarını düşünmüyorum.. Burayı biraz açarsan sevinirim.

Aynı zamanda burada soyuttan, somuta doğru gelişen bir durum var gibi geldi bana..
Sevgili Sangre,

Bu "enerji" kelimesi, bugün algıladığımız manada enerji değil elbette. Ancak Gönül Tekin'in bu ifadesini koruma yoluna gittim. Anlatılmak istenen, cismin ve canlının içinde var olan bir nevi "gizil güçtür".

İkinci kısımda ise bir yazım hatası var. Onu hemen düzeltiyorum. Zaten cümlenin devamında da "soyuttan somuta gidiş ihtiyacından" bahsedilmiş.

Teşekkürler.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 25-01-2010, 14:39
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili ahbab iyi bir derleme yapmışsın
bu programda gönül hanımın söylemediği ,hurufu mukatta, sümerlerden gelme büyü sembollerinin benzerleridir

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 25-01-2010, 18:18
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu programda gönül hanımın söylemediği ,hurufu mukatta, sümerlerden gelme büyü sembollerinin benzerleridir
Çok haklısın Sevgili Özgür Beyin. Gönül Hoca, o programda bu konuya girmekten özellikle kaçındı. Korkuydu sebep elbette.

Bir de, İsa'nın göğün ikinci katında kalması ile ilgili bazı bilgileri paylaşmadı, "Burada anlatmıyorum çünkü yazacağım" dedi. Bunu da paylaşmış olmasını çok isterdim. Yayınları kendi adıyla değil Harvard etiketiyle çıktığı için, her an ulaşmak da zor.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 25-01-2010, 18:36
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu programda gönül hanımın söylemediği ,
hurufu mukatta,
sümerlerden gelme büyü sembollerinin benzerleridir
Sevgili dostum ;

"Benzerleridir." dediğine göre bir bildiğin var.
Şuraya :
http://www.turandursun.com/forumlar/...hurufu+mukatta
devam edersen hem gözümüz hem gönlümüz açılır
Hem de konuda bilgilenmiş oluruz

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 16-02-2010, 22:05
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Gözümden kaçmış, güzel bir çalışma olmuş. Yalnız bizim Afrodite'in ne işi var bu güzel çalışmada anlamadım.?? (Amaç güldürmek ise başarmış sevgili Ahbap.)

İnsani olan her şey kabûlüm.

Önerilen Siteler

Etiket
gönül, sümer, tekin