Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2008, 01:27
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart : Sosyalizm neden basarili olamadi?

Sosyalizm neden basarili olamadi?

Saygideger arkadaslar;

Kapitalist uretim iliskilerinin tarihsel gelisiminde once Ingiltere ic savasi ve sonraki Fransa Ihtilali'nden sonra,hem kapitalist iliskiler,hemde milli bilinc birlikte yukseldi.

Bu sirada feodal koyluler-isciye,feodal beyler-burjuvazi(sehirli) ye donusunce;Marks ve Engels Kapital ile birlikte diger kitap ve yazilariyla Insanlik tarihinin ilk ve en uc iki ayrimini ortaya koydu.(emek-sermaye) boylece yine tarihte ilk defa evrensel temelde ayni toprak altinda yasayan topluluklar iki buyuk kutuba bolunmeye basladi.

Bu bolunmeyi de ilk defa Lenin o zamanki carlik Rusya'sinda iyi orgutluyerek,Carlik Rusya'sini yikarak kendi deyimiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birligi'ni kurdu.Iki ana sorun vardi;

1)Devrim ust yapida gerceklesmis,ulke henuz kapitalist uretim iliskilerine hem fiziksel hem de dusunsel bakimdan hazir degil,

2) Cumhuriyetler Birligi,yani milli bilincin gelismeye tarihsel hiz verdigi zamanda bir sinir altinda birbirlerinden farkli dil ve kultur yapisina sahip topluluklar var.

Butun bunlar olurken.Kapitalizm de kendi ic sinirlarina sigmaz duruma gelmis,bilhassa Afrika kitasina yayilarak kapitalizmi dis somuru-sermaye ye donusturerek emperyalizme gecmis.

Tekrar Lenin'e donersek, o birseyin farkindaydi.ulke halki kapitalist uretim iliskisi yasamazsa ust yapi devrimi alt yapiya tasinamayacak ve devrim uzun omurlu olmayacakti.Bu yuzden ulke icinde kapitalist uretim iliskilerini gelistirmeye karar verdi.Dusuncesinde"ben ulkeyi sosyal yapiyla idare ettigim olcude kapitalizm ust yapiyi ele geciremez"vardi.Bu dusunce temelinde kimsenin zengin olmasina izin vermeyecekti.Bunun icin herkesin ana ihtiyaclarini karsiliyor,ekstra parasi olanlar bu nu para ustune cevirmesin diye paralari belirli araliklarla degistiriyor,elde biriken paralari gecersiz kiliyordu.Boylece devlet ekonomik olarak guclenmis,ve dunya artik emperyalistlerin at kosturdugu eski dunya degildi.Artik ciddi bir rakipleri vardi.

Stalin,Nihilizm'in de etkisiyle ulkesinde katliam yapmis (kendine gore belki hakli nedenleri var) ve halkinin cogunun nefretini kazanmisti.Bu arada parti uyeleri daha rahat ve ferah yasamaya baslayinca toplum icinde ister istemez ekonomik yasam farki dogdu.

Bu arada emperyalistler bos durmuyor ulke icinde bolucu milli ayrisma propagandasi yurutuyordu.Kendi toplumunu bir arada tutmakta zorlanan SSCB birde sinir disindaki ulkeleri kendi gibi yapma hevesine katilinca,-ki bu sozde marxist girisimi amerikan idealizmi Afganistan ve Irak ta uyguladi ve baska ulkelerde de uygulayacaga benzer.(Amaclar farkli olsa bile SSCB ve ABD'nin yaptiklari ayniydi) Afganistan'i isgal ederek kendiside emperyalistlerin yontemini uyguladi.

Stalin den sonra artik ust yapidakiler Lenin gibi dusunmemeye basladilar.Boylece alt yapiyi hazirlayayim derken ust yapi degisiyordu.Afganistanda basarili olamadiklari gibi,kendi ulkelerinde de geriye donus baslamisti.

Tabi bu arada emperyalistlerin hem terorismi dunyaya tanitisini,hemde ulke icindeki soros calismasini goz ardi etmemek lazim.Sonrasi corap sokugu gibi geldi once SSCB parcalandi ve gercek (arzulanan,kitaplara yansiyan) sosyalizm alt yapiya yayilamiyarak olusamadan bitti.Kominizm onun ust ve kendi kendisine gelecek asamasiydi.

YERYUZUNDE SOSYALIZM YA DA SOSYALIST URETIM ILISKILERI HIC GERCEKLESMEMISTI.KALDIKI KOMINIZM.

Aslinda Osmanli Imparatorlugu ve Carlik Rusya'si o kadar cok benzerlikler tasiyordu ki,ikisinde de feodal uretim iliskileri hakim surmekteydi ve ikiside milli yukselisi ve onun getirdigi toprak kaybini durdurmayi bilmiyorlardi.Tek fark rusya ilk basta toprak kaybina ugramadan SSCB ne donusebilmis,osmanlilarda boyle bir gelisme olmadigi icin topraklarini tutamamisti.

Lenin'in devrimiyle Ataturk'un devrimi de benzerlikler tasiyordu.Ikiside ust yapi devrimiydi.Ikiside ust yapi devrimini alt yapiya tasimak icin toplumsal uretim iliskilerini kapitalist yapmak zorundaydilar.Lenin'in Ataturk'e yaptigi silah ve ekonomik yardim dayanismasi bu yuzdendir

.Lenin SSCB'ni cok toplumlu ulke yapisini bilerek kurdu.

Ataturk cok toplumlu yapiyi tek toplum altinda toplamayi tercih etti.

Bir yerde SSCB'ni parcalayan soros ve terorizm oldu.Turkiye Cumhuriyeti uzerinde ayni terorist (ustelik icsel-PKK) ve soros calismasi var.SSCB parcalandi,Rusya kaldi.Umarim Turkiye Cumhuriyeti Sevr'e gore parcalanip yerine Ilimli Islam Cumhuriyeti kalmaz.Bunun boyle olmamasi yani tarihin tekerrur etmemesi icin ne yapacaksak,nasil yapacaksak,kimlerle yapacaksak v.s. yapalim.Inanin vaktimiz kalmadi,tarih aleyhimize isliyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 10-03-2008, 02:43
Kıdemli Üye

Standart Re: Turkiye'nin guncel sorunu nedir?

Saygideger arkadaslar;

Genelde butun yaptigimiz hep tarihte olanlari,yapilanlai dile getirmek,sikayet etmek,bize o yapildi,bu yapildi,ya da bize onu ,bunu nasil,nicin,niye yaparlar(ki yapilip bitmis zaten) diye.Gelin gelecege donelim ve soralim;

TURKIYE SINIRLARI ICINDE VEYA DISINDA YASAYAN AMA, YUREGI DUSUNCESI HEP TURKIYE ICIN DUSUNEN VE ATAN KENDINI HANGI MILLI-DINI KOKENSEL YAPIYLA TANITIRSA TANITSIN TURKIYE NIN BIRLIGI,BUTUNLUGU UNITER YAPISINI SAVUNAN HERKESE SORUYORUM:

GELECEKTE HEPIMIZI KUCAKLAYACAK MEMNUN EDECEK NASIL BIR TURKIYE ARZULUYORUZ VE BU KONUDA HERBIRIMIZE AYRI AYRI DUSEN GOREVLER NEDIR? Aciklarmiyiz?

sizi,dusunce,yorum ve soyut ya da somut onerilerinizi cekinmeden samimiyetle yaziya dokmeye davet ediyorum,buyrun(lutfen birbirimize karsi saygili olalim ve biribirimizi -yazi ne gibi bir dusunce icerirse icersin- yazilarimizda kisisel atisma-satasma olmadan ne dusunuyorsak serbestce ve bireysel hak ve ozgurluklerin baska bir birey tarafindan sinirlandiginin bilinciyle dusuncemizde ne varsa icimiz de ne ukte olduysa yazimiza dokelim)

Bu samimi davetimi kabul edipte yazisini yazacak arkadaslara simdiden tesekkurler.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 10-03-2008, 03:12
Kıdemli Üye

Standart Sevgi ve cesitleri

Sevgi ve cesitleri

Saygideger arkadaslar;

iki turlu sevgi vardir.Birincisi kisisel ve karsilikli sevgidir.Bu sevgi duygusal bir sevgidir ve karsilik bulmazsa nefrete donebilir.

Eski Turk filmlerini hatirlarsak orada biri birisini sevdi mi mutlaka sevdiginin de onu sevmesini ister,sevdiginin kendi kisisel dusunceleri onun icin onemli degildir,onun kendisini sevip sevmedigi onemli degildir ve sevgisinin karsiligini almak icin her turlu korku felsefesini uygular hatta intikama gider onun baskasini sevmesini kaldiramaz v.s.

Bir baska ornekte buyugun kucugu sevmesidir (anne-babanin evladi,abi-ablanin kardesi v.s. Burda da sorun buyugun sevgisinin kucuk uzerindeki hakimiyetidir.Yani anne-baba evladini sevdigi icin evladini kendi istedigi gibi yetistirmek ister,hep evladinin kendi algisina gore iyiligini,dogrulugunu v.s. dusunur,ama hic bir zaman kendi dusuncelerinin evladiyla olan uyumuna bakmaz veya evladini kndi dusunceleriyle yasamasini algilayamaz.Boylece iki nesil arasinda itilaf dogar yerine gore evlat isyan eder,evi terkeder v.s.

Bu iki sevgi orneginde de eksik olan sey sevilenin dusunce ve davranislarina saygi gostermemektir onun kendi hak ve ozgurluklerini kullanmaya izin vermemek ya da bunu algilayamamaktir.Bu tip sevgi karsilikli anlayis ve saygi temelinde olmazsa cogunlukla geri teper.

Ikinci sevgi cesidi ise karsiliksiz sevgidir.Dogaya,insana,millete,ulkeye,inanca,
hayvana,bitkiye,okumaya v.s. olan sevgidir.Bu tip sevgilerde bir bireyin yasam standartini,dusunce ve davranislarinin temelini belirler.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-03-2008, 04:03
Kıdemli Üye

Standart Re: Birey ve dusunsel degisim

Bu gun tek bir ideoloji var ,o da amerikan idealizmi.Amerikan idealizminin temeli bireyci akilciliga dayaniyor ve bireyci akilcilik iflas ettigi icin dunyada ortacaga bir donum var.Bu geri donus planinda amac muslumanligi da yok edip dunyayi evengelist yapmak ve tek din olarak yonetmek tabi guce dayanarak.

Oyuzden amerikan idealizmine karsi her turlu musluman hareketi bir deger kazaniyor-Iran'in direnisi gibi.Musliman karsi cikis isin sadece gorunur tarafi,ideolojik karsi cikis ise ancak insansal karsi cikisla mumkun.

Musluman toplumlar da vatandaslar yasar ve birey yoktur,gelismis ulkeler de de bireyler yasar ama toplumsal cikis yoktur.Dolayisiyle,amerikan idealizmine karsi koyabilmek icin bireysel cikislar yetmez-ki Turkiye dahil hic bir musluman ulkesinde idare sistemi zaten birey yetistirmez,vatandas yetistirir.

GELISMIS ULKELERDE ISE AMERIKAN IDEALIZMI ULKELERI BOL-YONET POLITIKASI IZLEYEMEZ,CUNKU HICBIR FARK TOPLUMSAL-KUTUPLASMA DEGIL-Tamamen bireysel hak ve ozgurluklerin hukuk temelinde korunmasidir.

Dolayisiyla amerikan idealizmi felsefesi birey toplumlarini elde edemez.Bireyci aklin son duragi olan amerikan idealizmi iflas ettigi icin dunyayi ortacagin karanlik guc donemine cekmektedir.Bunun karsisinda duracak guc,ne ulkelerin kutuplasmis vatandas toplulugu,ne de gelismis ulkelerin sirf kendi cikarini dusunen bireyleri,karsi koyacak tek guc,dusunce de insan olabilme ve birey temelli insanin urettigi dusunce.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 10-03-2008, 11:11
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Turkiye'nin guncel sorunu nedir?

Bağımsız Demokratik Halk Cumhuriyeti istiyorum.
Tüketen değil üreten bir ülkem olsun istiyorum.
Borç alan değil parası olan bir ülke istiyorum.
Vatandaşı olmaktan gurur duyabileceğimiz bir ülke istiyorum.
Ayrılıkların değil birlikteliklerin yaşanacağı bir ülke istiyorum.
Bireysel hak ve özgürlüklerin olduğu bir ülke istiyorum.
Halkının kardeş olduğu bir ülke istiyorum,
Bilim üreten,çocuklarına iyi eğitim verebilen bir ülke olsun istiyorum.
Çok çalışan çok üreten hakça paylaşan bir ülkem olsun istiyorum.

Bunlar olmayacak işler değil yeter ki biz bu kararlılığı gösterebilelim.
Çalışmaya başlayalım,yaşamak istediğimiz ülkeyi biz kurabiliriz.
Saygılar

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 12-03-2008, 01:10
Kıdemli Üye

Standart Bir senaryo

Saygideger arkadaslar;
Soyle bir senaryo yapalim.BEN BIR DUSUNCE URETIYORUM-SEN BUNU BILMIYORSUN,BEN URETTIGIM DUSUNCEYI ONEMSIYOR VE YAZI-KONUSMAYLA SANA HABERIN OLSUN DIYE ILETIYORUM.SENIN BU YAZI-KONUSMA ILGI ALANINA GIRIYOR-GIRMIYOR BENIM NE DUSUNCEYLE YAZI-KONUSMAMI DILE GETIRDIGIMI BILEMEDIGIN ICIN,SEN KENDI DUSUNCENLE-KI BUNUDA BEN BILMIYORUM-BANA,SANA UYGUN OLAN VEYA SENI ILGILENDIRMEDIGINI BELIRTEN BIR YAZI-KONUSMA YAPIYORSUN.

Ustelik bazan kisiye sorarsin bunu niye yaptin-soyledin diye kisinin davranisa yansiyan dusuncesi o kadar alisilagelmis olurki kendi bile neden yaptiginin-dediginin cevabini veremez iste boyle bir kesmekeste karsilikli ve layikiyla-hem veren hem alan acisindan anlasabilmek ve karsilikli iletisimde ortak yaziyi-konusmayi bulabilmek ve hem vereni hem alani mutlu kilabilmek neredeyse okyanusta bir damla gibidir.

Ama en azindan algilamaya yonelik soru-cevap uretmek;hem dusunceyi iletenin ilettigi dusunceyi daha detayli aciklamaya,hemde iletilenin neyi iletmek istedigini sordugu soru ve verilen cevaplardan daha acik algilamaya yarar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 12-03-2008, 01:36
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Bir senaryo

Sayın Evrensel-insan ,
Ben 6 aydır bu forumdayım şu ana kadar beni bir kişi anladı
O da yanlış anladı
Rahat ol istediğin gibi yaz ben senin bütün yazılarını okuyorum
Gerekli gördüğüm zamanlarda da düşündüklerimi yazarım
Ama bir başlıkta devam edersen seni izlemem daha kolay olur
Saygılar,sevgiler

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 12-03-2008, 15:06
Üye Değil

şimdi ben de birşeyler yazayım. bir kişi var sürekl kendi düşüncesi doğrultusunda yazıyor. eklediği *bir yazıya cevap ve soru yöneltilmesini beklemeden tekrar yazılar ekliyor. bu arkadaş farklı konular da açarak yazılar ekliyor. bir mecliste konuşan ve başkasının söz almasını beklemeyen bir hatip gibi davranıyor. düşüncesini yansıtırken karşısındaki kişinin paradigmasına göre davranmıyor. karşısındaki kişinin paradigmasının o düzeye ulaşması için bir çabası yok. bu yazıları yazan kişinin karşısında bir başka tip insan daha var. bunlar zaten bu kişinin düşüncesini bilen ve bunların farkında olarak kendi belirledikleri ölçüde yaşamlarına bir şekilde uygulamış kişiler. bir kişiye bildiğini anlatınca o kişi sıkılıyor tabii.
şimdi başka bir şey daha yazayım. bir topluluğa girildiğinde o topluluğun yaşam biçimini alışkanlıklarını ve kurallarını anlamak gerekir. eksikleri vurgulanması gerekiyorsa vurgulanır. kurallar değişmesi gerekiyorsa değiştirmek için çaba sarf edilir. ancak bu bir anda olacak birşey değildir. önce kendini onlara gerçekçi davranışlarla ve o topluluğa tanıtman gereken şekliyle tanıtırsın ve kabul ettirirsin. işte bu noktadan sonra kuralların vs. nin değişimi için ortak bir akılk oluşturursun.

sevgiler saygılar.
Alt 12-03-2008, 15:15
Üye Değil

önemli olan uzun yazmak değil konunun özünü kısa bir şekilde aktarabilmektir. bir insanın bir şeye ulaşmasını istiyorsan ona sorular sormalısın ya da kendine sorular sormasını sağlayabilmelisin. kişi kendi bilincini kendisi oluşturmalıdır. uzun yazılar yazıp o kişiye bu böyledir şu şöyledir deyip bir çerçeveye sıkıştırmaya kalkarsan o da sana direnir tepkisini gösterir. sana dair antipati oluşur. onun için herşeyden önce kendini tanıt ve kabul ettir. arkadaş olduğunu göster.
Alt 14-03-2008, 00:54
Kıdemli Üye

Standart Disaridan bakis acisi

Disaridan bakis acisi

Saygideger arkadaslar;

Birseyi butun ebatlari ve icerigiyle gormek icin ve onu layikiyle ifade edebilmek ve resmini cizebilmek icin disaridan bakmak gerekir.

seyin icinden bakarak,seyi ortaya koymak mumkun degildir.Cunku eger seyin icinden bakiyorsaniz,zaten seyi oldugu gibi gormeniz mumkun olmadigi gibi,bakarken de bulundugunuz yeri goremezsiniz.Cunku bakis aciniz iceride bir noktadandir ve bulundugunuz o noktayi gormeniz ve anlatabilmeniz mumkun degildir.

Ingilizce'de kendinden bakis acisi-yani iceriden bakis acisi:worm's eye view.
* * * * * * * * kendi disindan bakis acisi-yani disaridan bakis acisi-bird's eye view.
olarak izah edilir.Bu farki Turkce'de ortaya koymak oldukca zordur.Bir kisi birsey soyluyorsa o, o nun fikridir,algisi turkce'de cok yaygindir.

Halbuki herhangi birseyi oldugu gibi anlatmakla,kendi gorusunu katarak anlatmak farkli seylerdir.Aslinda haberlerde buna cok rastlanir.bir kazada uc kisi oldu demek,kazada olen sayisini ortaya koymak demektir,ama uc kisi sundan oldu demek,kisisel gorus belirtmek ve haberin objektifligini bozmak demektir.

Bunu ayirmak cok zor,hatta imkansizdir.Sonucta objektif veya subjektif kendi kendini ortaya koyamayacagina gore;mutlaka bunlari ortaya koymak icin bir ozneye-subjeye gerek vardir.

Iste bu oznenin-subjenin ortaya koydugu objektif yada subjektif konu,bir ozne-subje tarafindan ortaya kondugu icin,o ortaya konanda koyanin oznelligi-subjektivitesi olmamasi mumkun degildir.Cunku ayni seyi ortaya baska bir ozne kendi oznelligiyle koyabilir.Bu da ayni objektif yada subjektif ortaya konan olgunun farkliligini getirir.

YANI BENIM ORTAYA KOYDUGUM YA BENIM KISISEL GORUSUM OLABILIR,YA DA BANA GORE ORTAYA KONANIN NE OLDUGUDUR.

Eger ikincisiyse,o benim kisisel gorusum degil-yani benim savundugum ya da karsi ciktigim degil-
benim algiladigimdir.Iste bu algi kisisel yorum icermez,sadece bird's eye view olur.

Aslinda bu anlatmaya calistigim seyi Turk'ce de anlatmak ve anlamak cok zordur.Cunku dil ve toplum yapisi ve yetistirilis olarak boyle bir gelenegimiz yoktur.

O yuzden bu yazima gelecek her turlu yanit-algilamaya gore-kabulumdur ve saygi duyarim.

Saygilarimla
evrensel-insan

Önerilen Siteler