Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-07-2018, 14:10
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İklim şartları gelişmeyi ve inancı etkiliyor mu?

kısaca şöyle diyelim; soğuk iklim ve sıcak iklim dini inançları arttırıyor yada azaltmasına etken oluyor mu? soğuk iklim ülkeleri gelişme konusunda daha mı üretken?

dikkat ederseniz sıcak iklim de yaşayan topluluklar daha inançlı oluyor, mesela akdeniz ülkeleri, latin amerika, orta doğu, hint coğrafyası, afrika.

soğuk iklimde yaşayanlar inanç konusunda zayıf topluluklar, iskandinavya, rusya, kanada, almanya, hollanda, japonya vs.

soğuk iklim ülkeleri teknolojik, demokrasi,gelişmişlik vs konularda ileride. sıcak ülkeler çok ilerleme kaydedememişler pek çoğuda ilkel kalmış.

yukarıda saydığım ülkelerin kuzeyi ile güneyi arasında da farklar var, mesela kuzeyde ki almanlar dindar değilken güneydeki bavyeralılar dindar. italyanın kuzeyi az dindarken güneyi koyu dindar! sanki sıcaklık soğukluk arttıkça inancın derecesi değişiyor.

ben buradan şunu çıkartıyorum; sıcak iklim insanları tembel, üretmeye meyilli değiller, üretmeyince dine yönelmişler.
soğuk iklim insanları çalışkan üretken, sanayide bilimde teknolojide ilerledikçe din geri planda kalmış.

elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama genel hatlarıyla bakınca söylediklerim pekte yanlış sayılmaz.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 29-07-2018, 14:37
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İbn-i Haldun bu tesbitleri yüzyıllarca önce yapmıştı ve doğru olduğu ortada.

İbn-i Haldun döneminde bilinen Dünya coğrafyası ve kendi olanakları belli iken tesbitleri harika.
Alt 30-07-2018, 17:05
astropay11 astropay11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Tabi ki etkiliyor yoksa adamlar neden güneşe tapsın
Alt 10-10-2018, 06:43
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Nasıl etkiliyor ?
Konu hakkında bir kaç kaynak olsaydı keşke.
Alt 10-10-2018, 09:15
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence soğuk iklim sıcak iklimle ilgisi yok gelişmenin.

Örneğin Kazakistan çok soğuk ama gelişme çok düşük.

Başka bir sebep olmalı Yine bir örnek M.S. 300 -900 yüz yıllarında en gelişen bölgeler Çin, Mısır ve İtalya (roma ) arası idi. Osmanlı akdeniz i (ticaret yolu) kapattığında Avrupa da devletler yeni keşifler yaptı bu keşiflerden yeni maden ve kıymetli topraklar bulundu Bu sayede Avrupa günün gelişmesini yakaladı. Amerika kıtası keşfedildi . Gelişme farklı bölgelere taşındı. Bunların din ve inançlarla ilgisinin olduğunu sanmıyorum.

Gelişmeyi dinde reform a bağlarsak belki daha iyi sonuçlar görebiliriz. İslam dini reform yapamadı ve gelişmenin gerisinde kaldı.
Alt 21-10-2018, 03:21
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kutuplarda Bedir,Hendek savaşı,cihad nasıl yapılabilirdiki..insanların eli ayağı donardı,rahat haraket edemezdi ki kılıcı savursun..misyonerler ülke ülke gezeyim derken donabilir,yolda mahsur kalabilir,ölebilirlerdi.Tanrı seçimini kutuplardan yana kullanmamışsa bu gibi sebeblerden dolayıdır diye düşünmek dışında inanırların başka alternatifleri yok gibi..

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 22-01-2019, 14:58
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

manas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben buradan şunu çıkartıyorum; sıcak iklim insanları tembel, üretmeye meyilli değiller, üretmeyince dine yönelmişler.
soğuk iklim insanları çalışkan üretken, sanayide bilimde teknolojide ilerledikçe din geri planda kalmış.
kısaca fikrimi belirteyim. bahsettiğiniz konunun kökeni tarih felsefesine kadar gidiyor diyebiliriz. iklim bir ülkenin ekonomik, dini yapısını etkiler mi diye gerçekten incelemek isteseydik bir tarih felsefesini alıp antik çağlardan bu yana yaşamış bütün başlıca medeniyetlere, devletlere uygulamamız gerekirdi. bu geçmişte çok defa yapılmış. halen de yapılıyor.

Türkü'nün dediği gibi İbni Haldun bunu kendi zamanına kadar yapan en ileri örnekti. eseri Mukaddime oluyor, başka var mı bilmiyorum henüz okumadım. hatta sevgili turan dursun mukaddime'yi çevirirken öldürüldü, o yüzden tamamlayamadı diye biliyorum. hatta ben de mukaddime'yi ararken buldum bu siteyi...
ziya gökalp, fuad köprülü gibi türkologlar da türkiyedeki ilk çalışmaları yaptılar diye biliyorum. karl marks ise bunu dünya genelinde ve tüm zamanlarda tüm medeniyetlere uygulanabilir iddiasındaki tarihsel maddecilik felsefesi ile yaptı.

cevaba gelirsek iklimin evet medeniyetlerin yapısında etkisi olur. lakin bunu sadece iklimle sınırlandırmak hatalı olur. genel olarak coğrafya diyebiliriz. coğrafyanın etkisi ilk çağlarda daha fazla olurken, insanoğlu gelişip doğaya karşı üstün gelmeye başladığında (mesela daha kalın kıyafetler, binalar, merkezi ısınma araçları, askeri açıdan bakarsak mesela tankların uçakların icadı, füzeler vs), coğrafyanın etkisi de azaldı.

yani iklimin katkısının olduğu doğru fakat onun dışındaki bütün tespitleriniz yanlış. iklimin (daha doğru ifade ile coğrafyanın) dine değil ekonomik yapıya katkısı olur, ekonomik yapı da devletin dini karakterini belirler. yani ılıman iklimlerde tarım hayvan besiciliği daha rahat yapılır, iklim bu endüstrilerin gelişmesine katkı sağlar, endüstri geliştikçe insanların bir arada yaşaması artar. bir arada yaşam arttıkça kentleşme oluşur, kentleşme modernleşmeyi doğurur, modernleşme insanları güçlendirir, dine olan bağlılıklarını zayıflatır gibi bir genelleme yapabiliriz.

mesela rusyanın iklimi soğuktur fakat ortaçağ rusyası gericidir. çarlık rusyasına özel sermaye girmeye başladığında toplum ilericileşmek zorunda kaldı. iklim aynı kalmasına rağmen sosyalist devrim olunca insanlar çok ilericileşti. yine iklim değişmemesine rağmen, devrim yıkılınca insanlar tekrar gericileşti gibi...

mesela kanadaya iklimin katkısından bahsedemeyiz. çünkü kanada amerika ile beraber kurulmuş, sadece zengin olmak hayalinde koşan, ekonomisi buna göre örgütlenen sonradan olma bir devlettir.

buna rağmen dendiği gibi mesela kazakistan da soğuktur fakat hem ekonomik olarak, hem muhafazakarlık olarak geridir.

türkiye de öyle. türkiyenin doğusu soğuktur fakat ılıman iklimli batıya rağmen daha muhafazakardır. yani tam tersi. sebebi ise iklimsel değil ekonomiktir.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 22-01-2019, 15:12
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nasıl etkiliyor ?
Konu hakkında bir kaç kaynak olsaydı keşke.
server tanilli - yüzyılın gerçeği ve mirası. ilk ciltler okunabilir
ibni haldun - mukaddime (okumadım. ben günümüz tarih felsefeleri ile aşıldı diye biliyorum. @türkü önermiş)
a. şenel - kemirgenlerden sömürgenlere insanlık tarihi
** a. şenel - ilkel topluluktan uygar topluma geçiş aşamasında ekonomik, toplumsal, düşünsel yapıların etkileşimi
**ilker belek - dinin toplumsal kökenleri
**ilker belek - din, toplum, iktidar

yıldız koyduklarım daha spesifik çalışmalar. diğerleri genel tarih.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın

Önerilen Siteler