Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-10-2011, 18:53
zulkar zulkar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

selamun aleykum

boşanmış olmak ya da dul olmak bir hata veya yanlış değildir.

ancak bundan bir sorumlu aranacaksa neden tarafların dışındaki bir değer suçlu olsun ki?

ihmal edilen kız ya da erkek evladın neler yapabildiğini şahsen biliyorum.
yalnız kadın denen varlık her daim daha ayrıcalıklı olmakta.
özellikle belli bir refah seviyesi varsa.

refah seviyesi düşük ailelerde açıkçası din bile kurtaramıyor desem yeridir.(sulandırılmaması gereken bir konudur)

ben yıllarca kardeşimle aynı yatakta yattım tek odalı kömürlükten(bildiğiniz kömürlük) bozma bir evde çocukluğumu geçirdim.

tuvaletimiz dışarıdaydı. anne babam gece postasında (23-08) çalışırken tuvalete gitmemiz gerektiğinde korkudan çıkamazdık. evdeki leğene bevlederdik.

bu duygular ve daha onlarca(oldukça geçerli ve ciddi) olumsuzluklarla çocukluğum geçti.

bütün bunlara rağmen ben halen normal bir evlilik kavramı denen şeyin var olabileceğine inanırım.

o yüzden diyorum ki; kadın daha etkendir aile birliği açısından.
Alt 17-10-2011, 18:57
TUBA TUBA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

zulkar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
o yüzden diyorum ki; kadın daha etkendir aile birliği açısından.
yani diyorsun ki, kadına uygulanan şiddet ve ikincilik yaftasının önünü ancak kadınların kendisi keser.
Alt 17-10-2011, 19:02
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Normal evlilik dediğin nasıl bir bir evlilik? Başına normal kelimesinin geldiği tamlamaları oldum olası anlamamışımdır.
Alt 17-10-2011, 19:05
zulkar zulkar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

@tubaya
benim sözlerimden nasıl böyle sonuçlara varılıyor anlamıyorum.
sonra da cevab verme iştiyakım kaçıyor.

birbirini seven sayan bir aile ortamında 2. sınıf kavramı oluşmaz diye düşünüyorum.

2. sınıf tahkir amaçlı davranış veya şiddet zaten suçtur nesini tartışacaz ki...
Alt 17-10-2011, 19:25
Üyeliğini Sonlandırmış

Neyse biz öncelikle kadına yönelik şiddetin nedenleri tartışıp sonra da kadının kurtuluşunun koşullarının neler olması gerektiğini tartışalım.

Bugün kadına yönelik şiddetin Türkiye'de artmasının nedeni Türkiye'de vahşi kapitalizme geçişin yarattığı sosyolojik etkilerin yattığını söyleyebilir miyiz? İktidarın hukuksuzluğu yaygınlaştırmasının etkisi ve dinin siyasallaşmasının etkisi ile arttığını mı iddia etmeliyiz? Bunlara ek olarak medyadan kaynaklı olarak kadındaki sağlıksız bilinçlenmenin etkisinden mi söz etmeliyiz?

Kadının kurtuluşu konusunda ise Clara Zetkin'den bir alıntıyla konuya adım atalım derim...

Kadının kurtuluşunun tarihsel önkoşulları

Bugünkü toplumsal düzende, bu durumu ve hukuki yeri temelden devrimden geçirecek ve kadının hak eşitliğini sağlayacak karşı konulmaz, durdurulamaz tarihsel güçlerin işbaşında olduğu, “Kapital”den ikna edici bir güçle çıkmaktadır. Marx burada klasiklere yaraşır bir ustalıkla, kapitalist üretiminin gelişmesini ve özünü en ince dallarına, en karışık aşamalarına değin tahlilci bir biçimde ele alarak ve onun kendine özgü hareket yasasını artı-değer yasasında keşfederek, -özellikle kadın ve çocukların çalışmasını ele alan açıklamalarında- kapitalizmin kadının eski ev ekonomisi faaliyetinin temelini yıktığını, böylece eskiden kalma aile biçimini çözdüğünü, kadını aile dışında ekonomik olarak bağımsızlaştırdığını ve böylece onun eş, anne ve vatandaş olarak hak eşitliği için sağlam zemini inşa ettiğini ikna edici bir biçimde kanıtlamıştır. Ama Marx’ın eserlerinden şu da açık bir şekilde anlaşılmaktadır: sosyalist toplum düzeni ile kadın sorununun tam çözümü için vazgeçilmez toplumsal ön koşulları yaratabilecek olan ve yaratmak zorunda olan tek devrimci sınıf proletaryadır. Burjuva kadın hakları savunuculuğunun, proleter kadınların toplumsal kurtuluşunu ne mücadele ile elde etme isteğinde ve ne de bu yetenekte olmadığını bir yana bırakırsak, onun, kapitalist toplum düzeni içinde, cinsiyetlerin toplumsal ve hukuksal eşitliği zemini üzerinde yeşermek zorunda olan yeni zorlu çelişkileri çözmekte de aciz olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çelişkiler ancak, insanın insan tarafından sömürülmesi ile birlikte bununla koşullu olan çelişkiler de aşıldığında ortadan kalkacaktır.

Clara Zetkin

"Koca Dayağı", Gebelik ve Başbakan

Aile içi şiddet kuşaktan kuşağa geçer, büyük oranda yinelenir ve ilişki devam ettikçe tırmanır. Eşine şiddet uygulayan erkekler çocuk sahibi olmasın. Kadınlara Başbakanın "Üç çocuk" öğüdünü dinlememelerini öneriyorum.

http://bianet.org/bianet/bianet/1055...ik-ve-basbakan

Konu Neva tarafından (02-11-2011 Saat 01:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: mesaj birlestirme
Alt 20-10-2011, 19:42
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

"Kadınlara şiddet uygulayan erkekleri yetiştirenler de kadınlardır." argumanını okuduğumda şu soru geliyor aklıma:

HANGİ kadınlar?

K.C.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Kadınlara şiddet uygulayan erkekleri yetiştirenler de kadınlardır." argumanını okuduğumda şu soru geliyor aklıma:

HANGİ kadınlar?
http://www.turandursun.com/forumlar/...treply&t=26599

??

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/

Konu Neva tarafından (02-11-2011 Saat 01:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: mesaj birlestirme
Alt 22-10-2011, 18:51
Üyeliğini Sonlandırmış

O argümanı ortaya koyan üye görmemiş olabilir. Özel mesaj yoluyla soruyu yanıtlaması için ricada bulunabilirsin.

Güçlü Bir Cinayet Şebekesi: Erkekler

Gerçekten erkeklerin kadınları öldürmesini akıl almıyor. Nedenler onlarca, ama hiçbiri tek başına bu cinayetleri anlatmaya yetmiyor. Bu yüzden kadın hareketinden Handan Koç’la konuştuk. Sorduk, yanıtladı.

Aklın sınırlarını zorluyorlar, elleri hemen silaha, kezzaba, ipe, bıçağa gidiyor. Nedenleri farklı, yemeğin tuzu fazla, gömleğin yakası iyi temizlenmemiş, ondan habersiz arkadaşına gitmiş, boşanmayı ya da ayrılmayı istemiş... Savunmada ise hemen hemen hepsi aynı cümleyi kuruyor: Namusumu temizledim! Eh ne de olsa namusu sadece kanla ölçen bir toplumun içindeyiz!

http://bianet.org/biamag/kadin/13371...ekesi-erkekler

Konu Neva tarafından (02-11-2011 Saat 01:15 ) değiştirilmiştir. Sebep: mesaj birlestirme

Önerilen Siteler

Etiket
kadın, kadına yönelik Şiddet