Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 25-12-2009, 13:57
tyd13 tyd13 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Ahlak Ne Demektir? Ahlak Gerekli midir?

Azizler, Azizeler ve Üstadlar
Ahlak sorunsalını görüşe açmayı öneriyorum. TDK sözlüğün Ahlak tanımından başlayarak sorular ve yanıtlarla ilerleyelim.

TDK: AHLAK

ahlak Ar. a¬l¥®
ç. a. (ahla:kı, l ince okunur) 1. Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre: “Ahlak düzelmeden hiçbir şey düzelmez.” -Ç. Altan. 2. Huylar: “Bu şoförler hepinizin ahlakını bozdu.” -M. Ş. Esendal.
Güncel Türkçe Sözlük

ahlak
Bir çeşit armut.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

ahlak
(< Ar. ahlâk) ahlak, yaradılış, huy
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

ahlak İng. morale
1. Toplu olarak yaşayan bireylerin uymak zorunda bulundukları eylem ve davranış kurallarına verilen ad. 2. Bir kimsenin içinde yaşadığı toplumsal çevrenin törelerine uyma yetisi.
BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974

ahlak İng. morals
1. a. Belli bir dönemde belli insan topluluklarınca benimsenmiş olan, bireylerin birbirleriyle ilişkilerini düzenleyen törel davranış kurallarının, yasalarının, ilkelerinin toplamı. b. Çeşitli toplumlarda ve çağlarda kapsamı ve içeriği değişen ahlaksal değerler alanı. 2. Bir kişi ya da bir insan öbeğince benimsenen eyleme kurallarının toplamı. 3. Ahlaksal olan şeylerle bağlantısı olan bir görüşler dizgesi (tek kişinin, bir ulusun, bir toplumun, bir çağın). 4. Felsefenin bir dalı olarak: a. Ahlak üzerine kavramsal öğretiler. b. İnsanların kişisel ve toplumsal yaşamdaki ahlaksal eylemlerine ilişkin sorunları inceleyen felsefe öğretileri.
BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975

ahlak
sağtöre.
BSTS / Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü 1966

ahlak İng. moral
1. Mutlak olarak iyi olduğu düşünülen veya belli bir yaşam anlayışından kaynaklanan davranış kuralları bütünü. 2. Bir kimsenin iyi niteliklerini veya kişiliğini ifade eden tutum ve davranışlar bütünü, mizaç.
BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü

Bu tanımlamaların okuduktan sonra Ahlakın önde gelen konularını sıralayabiliriz:
. İyi-Kötü
. Doğru-Yanlış
. Yapılması Gerekenler-Yapılmaması Gerekenler
. Bu üç konuya bağlı olarak oluşturulan ilkeler, değerler ve yargılar.

Önde gelen konuları inceledikten sonra veya hemen "Ahlak belirleyen ilişkiler nelerdir?" sorusu ile devam edebiliriz. "Ahlak gerekli midir?" sorusuna sonra gelelim.

Önerilen Siteler