Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-12-2011, 16:10
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yergin faiz hakkında ne düşünüyosun.
Alt 23-12-2011, 16:27
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Son 1 yılda 9755 yeni milyonerimiz olmuş. Ekonominin bu kadar kötü olduğu ve insanların yoksulluk içinde yaşadığı bir ülkede 1 yılda bu kadar milyoner yaratılabiliyorsa birileri sömürülüyor demektir.

Sayın yergin, İşsizlik ile ilgili yorumlarınıza katılmıyorum. İşsizliğin asıl nedeni işverenlerin çalışan değil köle aramalarıdır. İnsanların muhtaç durumda olmalarından yararlanarak 3 kuruş paraya işçi çalıştıran işverenleri bilirsiniz belki. Bu işçilerin hiç bir hakkı yoktur. Ölse kalsa hesabını soracak kimse de yoktur. Ülkede iş gücü üzerinde bu şekil bir sömürü düzeni kurulmuşken, suçu "tembellik" diyerek bu düzene eğilmeyen kişilere atmak işin kolayına kaçmaktır.

Bir işveren, çalıştırdığı kişiyi, iliğine kadar sömürüp, 2 kişinin işini bu tek kişiye yaptırıyorsa, üstüne bir de hakkını vermiyorsa suç burada ne çalışanın ne de işsiz olanındır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 23-12-2011, 16:59
kharon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kharon kharon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Türk-iş her yıl yoksulluk ve açlık sınırı ile ilgili rapor hazırlıyor, bu sene hazırlanan rapordan bir alıntı koyalım :

Çünkü tek bir işçi için “insan onuruna yaraşır” gelir düzeyi Kasım 2011 itibariyle 1.020,77 lira olarak hesaplanırken, geçmişte işveren-hükümet kesimi tarafından belirlenen ve halen geçerli olan net asgari ücret tutarı 658,95 liradır.
kaynak

bakan böyle birşeyi neden söyler ?

Bizim ekonomik programımız iflas etti tüyü nereye dikelimmi diyor ?
Devlet üzerine düşeni yaptı, özel sektör zayıf, suçlu onlarmı diyor ?
Yaklaşık 6 milyon asgari ücretlinin ödediğ vergi en büyük 90 şirketin ödediğine eşit, asgari ücretli ülkeyi sırtında taşıyor itirafı mı ?
Biz işçinin insani şartlarda yaşamasından yana değiliz mi diyor ?
Yanlış hatırlamıyorsa aynı bakan seçim öncesi de vatandaşı korkuttu, Chp kazanırsa 2001 kriz şartlarına döner dedi ülke, şimdi de Yunanistana döneriz sakın ha hakkınızı istemeyin daha beter olursunuz mu diyor ?
Ya da ne anlıyorsunuz bu söylemden ?

Sevgili Yergin,
Aslında sende iyi bir noktaya değinmişsin, o insanları hepimiz biliyoruz zaten, ama o milyonları cebe indiren insanların nasıl çalıştığını ve harcadığını herkes bilmez, en iyi ben bilirim demiyorum ama bir kısmı ile hasbel kader tanıştım, nasıl çalıştığını, nasıl harcadığını az çok gördüm, ödemelerini ben yapıyordum çünkü,sevgililerine aldığı evleri arabaları,markalı eğlence mekanlarında yaptığı harcamaları,yurtdışı tatileri vs.. fazla detaya gerek yok sanırım, senin çalıştığın çevrede bu insanlar olmayabilir ama önemli bir kısmı bu şekilde yaşar.

Anladığım kadarıyla sende ücretlisin ve şartların iyi, diğer ücretli çalışanların da seninle aynı koşullarda yaşamasını/çalışmasını istermisin ? elbette istersin, patron tarafından olaya bakmak yerine biraz da işçi tarafından baksak herşey farklı olur.

saygılar

Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz. B.Russell
Alt 23-12-2011, 20:24
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu konunun farklı konuların da ele alınmasını gerektiren bir konu olduğunu düşünüyorum. Asgari ücretin gerçek yaşama ne kadar yansııdığı konusundan başlayarak gelir dağılımdaki adaletsizlik, eğitim ve nüfus sorununa kadar giden bir yol izlenebilir. Ayrıca asgari ücret artışının gerçek yaşama yansıdığı hangi sektörlerde hangi nitelikte firmaların batabileceğinin de ele alınması da gerekebilir. Daha da irdelediğimizde kapitalist sistem ve sistemin sürekliliği-ücret ilişkisinin de değerlendirilmesi gerekebilir.

Kısaca aktarmak gerekirse asgari ücretin miktarı kadar o ücretin satın alma gücünün göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum. Belli bir zamanda emekçi 1000 TL ücretle evine ayda 1 Kg et götüremiyorsa, bir diğer zamanda 650 TL ücretle evine ayda 10 Kg et götürebiliyorsa, yani gereksinimlerini insan onuruna yaraşır bir şekilde karşılayabilecek düzeyde bir ücret olarak 650 TL yeterli ise, 650 TL ücret, o emekçi açısından insan onuruna yaraşır bir ücret olarak görülecektir.
Alt 27-12-2011, 17:30
perfect_storm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
perfect_storm perfect_storm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aslında yapılabilecekler var ama devlet ve halk , geçmişte bu yana üretim teknik sanayi gelişimi ve tüm bunları insanıyla buluşturabilecek bir zeka geliştirmemiş

ben türkiye için, işin aslı hiçte iyimser değilim ve acilen yapılması gereken ilk şeyin eğitim sisteminin anaokulundan profesörlüğüne kadar külliyen değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum
nedense hiçbir hükümet buna yanaşmadığı gibi halk da buna karşı sağlam bir duruş da sergileyebilmiş değil
iktidarlarda halkın içinden çıkan insanlar onların hiçbirini uzaylılar yetiştirmedi, insanlar kaliteli bir nesil isteyecek ve yetiştirecekki sıra devlete gelebilsin ama bu da mümkün gözükmüyor eşeğini yürüten sesini kısıyor , yürütemeyende isyan ediyor ama sesi kısık ve yinede insan eti yemeye alıştırılmış patronların üç kuruşluk maaşına mecbur kalıyor

devletin, halkını karıştırmasını anlayabilirim, bu bir nebze olsun anlaşılabilir ama insanların da birbirine körkütük kini var
farklı görüşten insanların birbirine tahammülünün bu denli aşağılarda olduğu bir memleketten bundan daha iyisini beklemek bence 0 ın altında bir ihtimaldir
saygılar

Konu perfect_storm tarafından (27-12-2011 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.
Alt 31-12-2016, 13:08
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnternet Adil Kullanım Kotası 2018 Sonunda Kaldırılacak.
Osman Gazi Köprüsünün 89 lira olan geçiş ücreti, bu gece itibarıyla 65,65 liraya düşürüldü.

Üstteki 2 olayın asgari ücretle yakından ilgisi var. 2017'de tüm yıl boyunca asgari ücretin 1404 TL olmasına karar verdi akp. Hen de tüm yıl için geçerli olacak 1404 TL. Bugün 1404 TL'nin dolar karşılığı 398 USD - United States Dollar. Bir yıl sonra bugün 1404 TL kaç USD olacak, o güne tanık olan anımsasın bunu. 2016 yılı başında asgari ücret 1300 TL karşılığı 433 dolar idi. 2017 yılında asgari ücret 1404 TL yani 398 dolar. Demekki her yıl TL, Dolar karşısında 135 lira eksiliyor. Bugün 398 den 135 eksiltince asgari ücretin 263 dolar olacağı sonucuna varıyoruz 2017 aralık ayında.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 22-02-2017, 22:55
Cercis Hz Circis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cercis Hz Circis Cercis Hz Circis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2017'nin son ayına gelindiğinde 1404 TL yarı yarıya değer kaybedecektir. Dolar kuru referandum ay'ı nisanda 4 TL olacaktır ve her ay doların değeri kabaca 5 kuruş artacağına göre asgari ücretli çalışanlara 2017 pek de iyi gelmeyecektir.
Alt 04-06-2017, 23:37
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Japonya'da asgari ücret aylık 220,000 Yen, Türkiye'de 1,404 TL.

Japonya'da sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 3 katı; 660,000 Yen. (220,000 Yen X3 =660,000)

Türkiye'de sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 16 katı; 22,464 TL. (1404 TL X16 =22,464 TL)

Japonya'da 1 saatlik çalışma 932 yen X günde 9 saat çalışmak = 8,388 yen X 26 gün = 220,000 yen.

100 Japon Yeni 3,2 TL. 100,000 yen 3,200 TL yapıyor. 220,000 yen 7,040 TL yapıyor.

Japonya'da kasiyerlik saatliği 950 yen X 9 saat çalışmak = 8,550 yen X 26 gün = 222,300 yen.

Japonya'da bir hanede asgari ücret ile çalışan birisi rahatlıkla kendi arabasına binebilirken, Türkiye'de bir hanede asgari ücret ile çalışan 3 kişi varsa ancak bir araba alabiliyorlar. Bu nedenle Japonya'da bir kasiyer kendi arabası; toyota corolla, honda civic, nissan pulsar markalı orta sınıf arabalarına rahatlıkla binebilirken, Türkiye'de bir kasiyer 1,404 TL maaşını ancak bir evin kirasına ve faturalarına yetiştirebiliyor.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 04-06-2017, 23:56
hoatzin hoatzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Japonya'da asgari ücret aylık 220,000 Yen, Türkiye'de 1,404 TL.

Japonya'da sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 3 katı; 660,000 Yen. (220,000 Yen X3 =660,000)

Türkiye'de sıfır Suzuki gsxr250'nin fiyatı, asgari ücretin 16 katı; 22,464 TL. (1404 TL X16 =22,464 TL)

Japonya'da 1 saatlik çalışma 932 yen X günde 9 saat çalışmak = 8,388 yen X 26 gün = 220,000 yen.

100 Japon Yeni 3,2 TL. 100,000 yen 3,200 TL yapıyor. 220,000 yen 7,040 TL yapıyor.

Japonya'da kasiyerlik saatliği 950 yen X 9 saat çalışmak = 8,550 yen X 26 gün = 222,300 yen.

Japonya'da bir hanede asgari ücret ile çalışan birisi rahatlıkla kendi arabasına binebilirken, Türkiye'de bir hanede asgari ücret ile çalışan 3 kişi varsa ancak bir araba alabiliyorlar. Bu nedenle Japonya'da bir kasiyer kendi arabası; toyota corolla, honda civic, nissan pulsar markalı orta sınıf arabalarına rahatlıkla binebilirken, Türkiye'de bir kasiyer 1,404 TL maaşını ancak bir evin kirasına ve faturalarına yetiştirebiliyor.
Çok güzel bir açıklama olmuş, önemli olan asgari ücretin miktarı değil ki.

Önemli olan asgari ücretin alım gücü.

En fazla para karşılığı okunan sure olan Yasin'in 21. ayeti: "Sizden ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."
Alt 05-06-2017, 02:37
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

önceden bulunduğum şehirdeki bir fabrikanın islamcı sahibi "asgari ücret vererek iyilik yapıyoruz, para olunca içkiye hovardalığa para harcar insan, bunun önüne geçmiş oluyoruz" demiş. utanmaz pezevenk. dalga geçer gibi insanları böyle sömürüyorlar..

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***

Önerilen Siteler