Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-07-2013, 11:18
aldemira aldemira isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

diyanet sitesinde mi,

adres linki verebilir mi

Konu Neva tarafından (04-07-2013 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: mesaj birlestirme
Alt 04-07-2013, 12:43
sugibi sugibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben başka bir linkten indirmiştim. aşağıdaki siteye upload ettim. linkten indirebilirsiniz.

http://www.dosya.tc/server12/r1gop4/...meali.pdf.html
Alt 04-07-2013, 14:26
Ebu Sübyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ebu Sübyan Ebu Sübyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sugibi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben başka bir linkten indirmiştim. aşağıdaki siteye upload ettim. linkten indirebilirsiniz.

http://www.dosya.tc/server12/r1gop4/...meali.pdf.html
sugibi teşekkürler...

aslında en büyük eksik, kuranın ayetlerin sebepleriyle yazılmış bir meal, hatta tefsirin olmaması...

bunun eksikliğini hissediyorum, nüzül sırasına göre okumaya başladım, ancak ayetlerin "ne için, ne sebeple, ne zaman, nerde, hatta nasıl" (5N1K gibi oldu) olduğunu bilmeden, ayetlerin içeriğinden tahmin ederek anlamaya çalışıyorum.

islamcılar neden böyle bir meal, yada tefsir yapmaz? kuranı değiştirmek falan olarak mı algılıyorlar yoksa? halbuki böyle bir tefsir olsa, aynı zamanda kuranın ışığında bir siyer kitabı da olmuş olur.
Alt 04-07-2013, 15:12
sugibi sugibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ebu Sübyan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aslında en büyük eksik, kuranın ayetlerin sebepleriyle yazılmış bir meal, hatta tefsirin olmaması...
Esbabı Nüzul Bedrettin Çetiner'in kitabı var. Sadece ayetler hakkında olduğu ileri sürülen sebebi nüzullara yer verilmiştir.

Yine rivayet tefsirlerinin en önemlisi İbn Kesir Tefsiri var. Günümüz ulemalarından Vehbe Zuhayli'nin Tefsirul Munir var. Bunlarda da çokça sebebi nüzul rivayetleri vardır.

Önemli olan bu tefsirlerdeki sebebi nüzulların bağlayıcılığı. En sağlam Buhari-Müslim deki hadisleri bile yeri geldiğinde metin tenkidi yaparak sahih değildir diyen alim ya da ulemaya bu tefsirlerdeki sebebi nüzul rivayetleri çok hafif kalır. bağlayıcılığı çok zayıftır. Zira çeşit çeşit sebebi nüzul rivayetler olduğundan bir alim, diğer alimi rahatlıkla tenkid edebiliyor.
Alt 04-07-2013, 15:28
Ebu Sübyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ebu Sübyan Ebu Sübyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

nüzul sebepleri (çelişkili de olsa) ile anlatan "esbabı nüzul" u duymuştum. ancak benim asıl demek aradığım ve eksiklik olduğunu söylediğim konu; nüzul sebebini açıklayarak nüzul sırasına uyarak (kurandaki şimdiki sıraya göre değil) bir meal yada tefsir olması idi.

yine de Esbabı Nüzul Bedrettin Çetiner'in kitabını hemen edineceğim, ve burda verilen nüzul sırasına göre okuyacağım...
Alt 25-11-2015, 18:35
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Güncelleyelim. Güzel çalışma orta yerde olsunki bilinsin...
Alt 10-11-2016, 13:23
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çok merak ediyorum acaba ayetlerin şekil değiştirmesinde Hatice'nin ölümünün bir etkisi var mı?

Mekke ayetlerinin bir diğer özelliği de Hatice'nin sağ olduğu dönemde yazılmış olmaları.

Hatice ölüyor, arkasından hicret geliyor.

Muhammed, Hatice'nin koruması kalmadığı için hicret etmek zorunda kalmış olabilir mi?
Alt 01-07-2018, 16:50
Ahmetseker Ahmetseker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Asıl sebep Hz Hatice'nin ölümü değil Ebu Talib in ölmesi diyebiliriz. Arab toplumunda şu anki düşündüğümüz manada bir devlet yapısı yok, bir grubun koruması ( protection ) altında hareket edersin. Ebu Talib öldükten sonra Ebu leheb himaye kaldırdığını söylüyor, sonrasında Peygamber ( sav ) taif e gidiyor. Hicret evs ve hazrec kabilelerinin himaye kabul etmesiyle başlıyor . Peygamber Hicret'i sonra oluyor. Protection bir çeşit vatandaşlık gibi düşünülebilir.
Alt 20-07-2018, 12:43
kaderci kadir kaderci kadir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Kim Diyanetin yazdığının doğru olduğunu söyledi ki

Çok önemli hata yapıyorsunuz. Kuranın ilk ayetinin ve son ayetinin ne olduğu konusunda bugüne kadar üstünde görüş birliği yoktur.

Daha önemlisi şudur: Kuran'ın son ayeti olarak, bu kitap burada bitmiştir. Daha başka ayet gelmeyecektir şeklinde bir son cümle var mıdır? Ya da Kuran'ın her hangi bir yerinde içindekiler kapsamında olabilir ya da bir ayette olabilir, Kuran …. cümleden, ya da … ayettenden oluşur diye bir açıklama var mıdır? YOKTUR.

Dolayısıyla, belki yeni ayetler gelecek. Evet Kuran başka peygamber gelmeyecek diyor ama mademki melekler var, belki yeni ayetler melekler tarafından gelmeyeceğini kim söyleyebilir.
Alt 29-07-2018, 01:18
Ahmetseker Ahmetseker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kaderci kadir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok önemli hata yapıyorsunuz. Kuranın ilk ayetinin ve son ayetinin ne olduğu konusunda bugüne kadar üstünde görüş birliği yoktur.

Daha önemlisi şudur: Kuran'ın son ayeti olarak, bu kitap burada bitmiştir. Daha başka ayet gelmeyecektir şeklinde bir son cümle var mıdır? Ya da Kuran'ın her hangi bir yerinde içindekiler kapsamında olabilir ya da bir ayette olabilir, Kuran …. cümleden, ya da … ayettenden oluşur diye bir açıklama var mıdır? YOKTUR.

Dolayısıyla, belki yeni ayetler gelecek. Evet Kuran başka peygamber gelmeyecek diyor ama mademki melekler var, belki yeni ayetler melekler tarafından gelmeyeceğini kim söyleyebilir.
bakara suresinin ilk ayetlerinde sana inene ve senden önce inene inanır diyor. senden sonra ineceklere inanır ifadesi yok. bu bir delil olarak kabul ediliyor.

Önerilen Siteler

Etiket
ayet, ayetler, kuran, kuran ayetleri, nüzul, nüzul sırası