Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-03-2015, 19:44
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Sen de çok uçtun be kardeşim! Mars'ı Ay mı zannettin. Hadi, Ay'daki yerçekimin dünyadakinin 1/6'sı olduğunu biliyoruz ama, Mars bir uydu değil, bir gezegendir. Yani ona göre muamele etmeniz gerekiyor.

Şimdi, Wiki'de Mars'ın yerçekiminin 0.376 GR olduğu bildiriliyor. Yani Mars'ın yerçekimi dünyadakinin 1/3'ünden biraz fazladır.

İkinci olarak, Mars'ta su kanalları olayı ilk kez İtalyan astronom Schiapparelli'nin 1877'de Mars'ın haritasını çıkarırken, orada kullandığı "Canali" kelimesinin yanlış bir şekilde tercüme edilmesiyle ortaya çıkar.

Mars'ta su kanalları var mıydı?

İtalyan gökbilimci Giovanni Virginio Schiaparelli 1877'de Mars'ın haritasını çıkarmaya girişmiş ve bu yönelimle bilim kurgu külliyatının da genişlemesine neden olmuştu. Schiaparelli, gezegenin koyu ve açık bölgelerini ‘denizler' ve ‘kıtalar' olarak adlandırmış ve dar boğazları İtalyanca ‘canali' kelimesi ile ifade etmişti. Ne var ki çağdaşları onu ‘kanal' olarak tercüme etmiş, bu ise Mars'ta kanallar inşa eden zeki canlıların olduğuna dair teoriler üretilmesine neden olmuştu.

Mars'ta gerçekten kanallar olduğuna kanaat getiren Amerikalı gökbilimci Percival Lowell, 1894-95'te yüzlerce kanal bulmuştu. Daha sonraki 20 yıl boyunca resimli Mars kitapları yayımlamış, gezegende kanallar inşa ederek su taşıyan, gelişkin mühendislik becerilerine sahip zeki canlıların bulunduğunu varsaymıştı. Lowell'den etkilenen başka bir yazar 1897'de zeki Marslıları anlatan başka bir kitap yazdı. Bu H G Wells'in Dünyalar Savaşı kitabıydı. Böylece bilim kurguda yeni bir kategori oluştu.

Aslında bir tercüme hatası ve hayal ürünü olan böylesi boğazların Mars'ta olmadığı bugün biliniyor.

Quiz'de hata bile yapmıştım!

Hatta YAHOO'da Mars ile ilgili bir Quiz aldığımda, "bu teoriyi ortaya çıkaran ilk kişi kimdi?" sorusunun yanıtını bildiğim halde yanlışlıkla Percival Lowell demiş (ki konuyla ilgili YAHOO'da çıkan haberlerde hep onun adı geçiyordu ve ben de buna aldanmıştım) ve bu yüzden başarı oranım, 6/10 olmuştum. Diğer 3 hatam ise, evrensel olmaktan uzak, Amerika'nın Mars hakkındaki çalışmalarından geldi.
Pardon, ben Mars'ın kütlesinin dünyanın 10'da 1'i olarak biliyorum. Yer çekimini oransal olarak aynı şekilde belirttim, hatalı olmuş.
Alt 07-03-2015, 20:09
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Jupiter'in sesi.

Sundance´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pardon, ben Mars'ın kütlesinin dünyanın 10'da 1'i olarak biliyorum. Yer çekimini oransal olarak aynı şekilde belirttim, hatalı olmuş.

Önemli değil be kardeşim. Biz, böyle şeylere takıntı yapmayız ve kimseyle uğraşmayız.

Peki Jupiter'deki yerçekiminden haberiniz var mı, arkadaşlar?

2.358 GR. Yani dünyada 1 KG gelen ağırlık orada 2.358 KG geliyor!

Bununla birlikte, Jüpiter Uranüs ve Neptün gibi dev bir gaz gezegeni olarak bilinir.

Ama bu tamamen doğru değil. Gerçi, linkten göreceğiniz üzere % 86'sı Hidrojen olan Jüpiter'deki gazlar dış yüzeyindedir. Eğer Jupiter'i gazlarından arındırırsanız, karşınıza Merkür, Mars ve Plüton gibi tamamen katı bir gezegen çıkar. Ama şaşırtıcı bir büyüklükte!

Bana göre, bunun en büyük delillerinden biri şudur:

Tıpkı saat gibi çalışıyor. Tüm gezegenlerde duyabileceğiniz en mükemmel, jilet gibi sesler bunda, arkadaşlar!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Konu upuaut tarafından (07-03-2015 Saat 20:17 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-03-2015, 20:46
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sundance´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu çarpışma teorisi ile ilgili bir kaynak gösterebilir misiniz? Benim aklıma dünyanın ilk bileşiğinde demir bulunması daha çok yatıyor. Yıldızların oluşumunda elementlerin dağılımı gibi bir takım teoriler var. Güneşe yakın olan gezegenlerin kaya ve uzak olan gezegenlerin neden gaz devleri olduğunu açıklıyordu.

Ben Mars'ta da demir olduğunu biliyorum. Bizdeki manyetik alanın nedeni bizim çekirdeğin hareket halinde olmasından. Mars'ın ki ise çeşitli nedenlerle manyetik özelliğini kaybetmiş.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim_zaman_%C3%A7izelgesi

Dev çarpışma hipotezine göre Ay, Dünya'nın Theia gezegeni ile çarpışması ve bu çarpışmada genç yaştaki Dünya'nın yörüngesine dağılan çok sayıda küçük Ay parçalarının tekrar birleşmesi sonucu oluştu. Yeni oluşan Ay'ın çekim kuvveti, Dünya yörüngesinin dalgalanma eksenini dengeleyip sabitleştirerek yaşamın oluşması için gerekli koşulları hazırladı.
-Alıntı-

Burada manyetosferle ilgili bir bilgi yok sadece çarptığı ve Ay'ı oluşturduğu söyleniyor. Çarpan gezegenin manyetosferin oluşmasını sağladığını bir belgeselde duymuştum. Belgeselin adını unuttuğum için kaynak veremeyeceğim.

Sizin de dediğiniz gibi manyetik alan için sadece demir bir çekirdek yeterli değil. Çekirdeğin hareketi, gezegenin dönüş hızı gibi etkenler var. Mesela Venüs'ün dönüş hızı çok yavaştır. Bu yüzden manyetosferi oluşmamış olabilir. Güneş'e yakın olanların kaya uzak olanların gaz olmasının sebebi Güneş sisteminin oluştuğu ilk zamanlarda ağır(yoğun) maddelerin Güneş'e yakın, gaz ve buz gibi hafif maddelerin uzak olmasından kaynaklanıyor.

Konu Nana Buluku tarafından (07-03-2015 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-03-2015, 21:10
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Korkutucu bir ses gerçekten, bazı yerlerinde 12 silindir arabanın veya raylarda giden bir trenin derinden gelen homurtusu gibi.

Kulaklıkla dinliyorum çok hoş teşekkürler.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 07-03-2015, 21:20
Üyeliğini Sonlandırmış

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Önemli değil be kardeşim. Biz, böyle şeylere takıntı yapmayız ve kimseyle uğraşmayız.

Peki Jupiter'deki yerçekiminden haberiniz var mı, arkadaşlar?

2.358 GR. Yani dünyada 1 KG gelen ağırlık orada 2.358 KG geliyor!

Bununla birlikte, Jüpiter Uranüs ve Neptün gibi dev bir gaz gezegeni olarak bilinir.

Ama bu tamamen doğru değil. Gerçi, linkten göreceğiniz üzere % 86'sı Hidrojen olan Jüpiter'deki gazlar dış yüzeyindedir. Eğer Jupiter'i gazlarından arındırırsanız, karşınıza Merkür, Mars ve Plüton gibi tamamen katı bir gezegen çıkar. Ama şaşırtıcı bir büyüklükte!

Bana göre, bunun en büyük delillerinden biri şudur:

Tıpkı saat gibi çalışıyor. Tüm gezegenlerde duyabileceğiniz en mükemmel, jilet gibi sesler bunda, arkadaşlar!

Dünyanın meteor bombardımanından Jüpiter sayesinde kurtulduğu düşünülüyor. Kuvvetli çekim etkisiyle meteorları kendine doğru çekip Dünyayı meteorlardan kurtarmıştır.

Videoda da gözüken Büyük Kırmızı Leke(fırtına) ile sesin arasında bir bağlantı var mı ?
Alt 07-03-2015, 21:37
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dünyanın muhtelif yerlerinde, gökyüzünden duyulduğuna dair pek çok bildirimi bulunan şu sesler ile bir ortak noktası var mı bu Jupiter'in sesinin?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 07-03-2015, 21:46
Üyeliğini Sonlandırmış

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dünyanın muhtelif yerlerinde, gökyüzünden duyulduğuna dair pek çok bildirimi bulunan şu sesler ile bir ortak noktası var mı bu Jupiter'in sesinin?
Ses boşlukta yayılmaz.
Alt 07-03-2015, 23:02
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ses boşlukta yayılmaz.
Zaten bu seslerin kaynağını "Gaia'nın kendini negatif olarak polarize etmesinin göstergesi" şeklinde açıklamıştı bir ilginç zat... Yani kaynak bizzat dünyanın kendisi...

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 07-03-2015, 23:10
Üyeliğini Sonlandırmış

Dialectics´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaten bu seslerin kaynağını "Gaia'nın kendini negatif olarak polarize etmesinin göstergesi" şeklinde açıklamıştı bir ilginç zat... Yani kaynak bizzat dünyanın kendisi...
Tamam anladım. Önceki mesajını tekrar okudum.
İlk okuduğumda iyi okumadım herhalde.
Alt 07-03-2015, 23:17
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ses boşlukta yayılmaz.

Bu soruya ben değil, Einstein cevap versin. Eee, ne de olsa bir fizikçi.

Evren'de mutlak sessizlik yoktur. Ancak yerçekimgücü çok yüksek yerlerde (süpernova, karadelik vs.) mutlak sessizliğe yakın bir ortam olabilir. Bkz.

Yani Güneş sistemindeki gezegenler kendi yörüngelerinde dönerek hareket ederlerken Dünya'daki gibi ses çıkarılar ama, uzaydaki hava ortam (boşluk) Dünya'dakine çok zayıf olduğundan, biz bu sesleri duyamayız. Bu yüzden NASA başta olmak üzere bilimadamları, gezegenlerden aldıkları sesler çok düşük frekanslarda kayıt ederler ve bu kayıtlardaki seslerin frekanslarını yükselterek duyabileceğimiz şekle dönüştürürler. Yani senin NASA'nın bir kayıdı olarak dinlediğin Jupiter'in sesi budur.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler