Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-10-2008, 18:55
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aklına ve eline sağlık Aydoe,

Ayrıca imtihan da nerden çıkıyor.Allah Herşeyi bilmiyormu?Bilmiyorsa ilminde eksiklik var demektir.
Kurandaysa herşeyi bildiğini söylüyor.
Alt 20-10-2008, 19:11
breymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
breymin breymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayin elturhani,eskiden isyeri sahipleri bir cirak aldiklarinda dükkanin birkösesine ya para ya deyerli birsey atip ciragi denerlerdi ama ciraga önceden söylemezlerdi eyer söylerlerse zaten bu deneme olmazdi,bu nasil bi Allahki hem deniyor hemde önceden haber veriyor?.
ikincisi bu kadar zirvayi kockoca bir yaraticiya nasil afdedebiliyorsunuz?bunu hangi mantikla yapiyorsunuz?vede hic korkmuyormusunuz?hadi türkiye gene biraz iyide arabistan corafyasina bakdigimizda Allah adina insanlara yapilan zulümleri ne ben nede bu beyenmediyiniz ateistler birbaskasina yapabilir,sorbakalim o senin din kardeslerin hic Allahdan korkmuyorlarmi?bence korkmuyorlar TINLAMIyorlar bile,sence hangisi Allahsiz?

Bir dinin tabii olmasi icin akla,fenne,bilime ve mantiga uygun olmasi lazimdir.
M.K.ATATÜRK
Yalan ne kadar büyükse inanani o kadar cok olur.
adolf hitler
Söylesem tesiri yok,sussam gönül razi deyil.Fuzuli
Alt 20-10-2008, 20:54
müritkefer müritkefer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Değerli InVi, yıllar içinde edindiğim bir tecrübe bana şöyle söylüyor; İnsan tanrı değildir, ama tanrısaldır! Tanrısal olana öğüt vermeye ise gücüm yetmez, olsa olsa konuşmak isteyenle sohbet ederim o kadar.

Müslümanları bu yalancılığa iten temel neden, taşımak zorunda oldukları bu tanrısallığı taşımak istemeyişleridir. Çünkü onların Allah'ın görüşü ve bilişi hakkında hiç bilgileri yok. Onlar için, cennette karı bulan bir tanrı fikri daha kolay ve daha anlaşılırdır.
Benim bu tanrı tanımaz gençlere arka çıkmamın nedeni de budur, çünkü onlar kendi benlik şeytanlarına karşı daha dürüstler.

Çıkarımınızı doğru buluyorum, evet müslümanların zannettiği gibi bir Allah yok, kesin olarak yok. Zaten bu nedenle pek çoğu cehennemi hakediyor olacak gibi görünüyor.

Muhammet hakkındaki değerlendirmelerinizi de doğru buluyorum, bana göre üstün zekalı bir insan gerçeği anlamıştı ve gereğini yaptı. Neler yaptığını açtığımızda, sanırım Çakırcalı beni fırçaladığına biraz üzülecek.

Amentü diye bir kalıbın olmadığını ise hiç söylemedim, konuştuğumuz şimdilik sadece "billahi"si o kadar.

Söz konusu din ise, tanrının bizzat kendisinden başlamayan tüm sorular cevapsız, tüm tartışmalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.
Alt 24-10-2008, 00:42
Üye

"De ki, o allah birdir,"

Allah'ın insanın kendi nefsinde yarattığı bir hayal olmayıp, vaktiyle El İlah olarak bilinen bir kavram olduğuna,
El İlah denilen bu kavramın görünen sonsuz evrenle insanın, artık sonsuza kadar sürecek birlikteliğini anlattığına yeterince yaklaştığımı,
Artık ikinci ayeti okumaya geçebileceğimi düşünüyordum ki, dilaverin bir çalışması beni yine durdurdu.
"İslam dışındaki dinler" forumunda, "Rahman" başlığı altında verdiği bu çalışmada Kuran'dan bir ayeti hatırlatıyor;
"De ki; İster Allah deyin ister Rahman, ne derseniz deyin birdir, en güzel isimler onundur. İsra 17/110"

Dilaverin değindiği bu karanlık konuyu çok önemsiyorum.
Bu önemli noktada "de ki" sorunu bile artık önemsiz kalıyor, ister allah desin, ister cebrail desin, isterse Muhammet. Artık kimin söylediği önemli değil, önemli olan söylenmiş ve Kuran'a yazılmış olmasıdır.

Önemsememin asıl nedeni ise, bu cümleyi "toplumsal akıl" cebrail'e atfen, Hz.Muhammet'in ne söylediğinin farkında olarak bizzat kendisinin söylediğine inanıyor olmamdır.
Bence Hz.Muhammet birşeyler anlatmak istiyordu.

Başka bir açıdan,
Rahman da aynı kapıya çıkıyorsa eğer, El İlah'ı Rahmanla birlikte ele almadan tek başına açıklamaya çalışmak hem bilimsel bir tavır olmayacak, hem de doyurucu olmayacaktır.

Dilaverin aslında islam forumunda yer alması gerektiğini düşündüğüm bu çalışmasını tekrar tartışmaya açmak üzere buraya kopyalamayı düşünmüştüm ama sonra vazgeçtim. Çünkü başka arkadaşların başka önemli yaklaşımları da var ve o başlığı orada güncellemek daha doğru olacak.
"Rahman" ismi konusundaki tespit ve yaklaşımlarımı o başlıkta paylaşacağım.

Geciktiğimiz için de canınız sıkılmasın, çünkü İhlas'ı okumayı bitirdiğimizde Kuran'ın üçte birini okumuş gibi olacağız. Ben demiyorum, Hz.Muhammet diyor.

Söz konusu din ise, tanrının bizzat kendisinden başlamayan tüm sorular cevapsız, tüm tartışmalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.
Alt 24-10-2008, 01:54
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

elturhani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepiniz boş konuşuyorsunuz. Allah vardır ve Hz Muhammed onun peygamberidir. Peygamber ne getirmiş neyi yasaklamış. Getirdiği ve yasakladığı hususlarda kendisine ne var. Bugun yeryüzünde milyonlarca müslüman var.Bunların içerisinde cahili, okumuşu, profu, dr, doçenti, başbakanı, Cumhurbaşkanı var. Onların hepsi ahmakta bir sizmi akıllısınız !!! Peki diyelimki bunların hepsi ahmak veya araştırmadan inanmış kimseler peki koministken marksis leninistken müslüman olanlara ne diyorsunuz mesela Roger Garaudy. Onun müslüman oluşunu nasıl açıklayacaksınız. Yoksa o sizin bildiklerinizi bilmiyormuydu. Ben size bir şey söyleyeyimmi yeryüzünde bir tek ataist kalmasa bile siz yine ataistliğinize devam edersiniz. Sebebi de sistemin ot gibi yetiştirdiği cahil müslümanlara alın gıcıklığınızdır. Ayrıca varsayalımki siz haklısınız peki benim namaz kılışım oruç tutuşum kazancımın bir kısmını ihtiyaç sahiplerine verişimin bana ne zararı olacak ! Peki ya müslümanlar haklıysa ya Allah varsa, Kuran onun kitabı ise ve Hz Muhammedde bir peygamber ise ve sizde bu durumda bunun hepsini yalanlamış ve en eski ve kademeli kıdemli Dinlerden Özgürlük grubu üyesi Ebu Cehil müritlerindenseniz ne olacak ?
Sayın elturhani,
Avele hanek anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur. Yani, bir salakla oturup ciddi bir konuda konuşmak, ona doğruyu gerçeği anlatmak, olası en zor çabalardan biridir.

Roger Garaudy'nin müslüman olması, George W. Bush'un hıristiyan olması Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olması, R.T.Erdoğan'ın başbakan olması, Müslüm Gündüz'ün şeyh olması... neyi ispatlar?

Bak bakalım, akıl-zeka gerektiren işlerde başarı sağlamış, isim yapmış kişilerden, bırak dinler içindeki en gerici, en akıldışı din olan müslümanlığı, hıristiyanlığı veya yahudiliği kaçı benimsemiş? S.Hawking gibi, A.Einstein gibi, P.S.Laplace gibi, E.Kant gibi, R.Dawkins gibi...

Sonunda yaşlı adam da oğluna demiş ki: "Oğlum, ben sana adam olamazsın dedim; vali olamazsın demedim ki!.."
Alt 24-10-2008, 05:31
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Peki diyelimki bunların hepsi ahmak veya araştırmadan inanmış kimseler peki koministken marksis leninistken müslüman olanlara ne diyorsunuz"
Hah aferin kendi ağzınla kendini sıkıştır. Karşındaki yüzlerce üyenin büyük bir kısmı bir zamanlar Müslümandı da sonradan Deist Ateist Agnostik oldu. Sen buna ne diyorsun? Ayrıca bir insanın Müslüman olması beni rahatsız etmiyorken bir insanın ateist olması seni neden rahatsız ediyor?
Alt 24-10-2008, 22:26
duyurucu1 duyurucu1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Smile Bu yazıyı Cebrail yazdırdı.

imhotep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Yoksa Kuran'ın Cebrail aracılığı ile de geldiği bilinen bir şey.

Saygılar
Sevgili imhotep,
"Kur'an'ın cebrail aracılığı ile geldiği bilinen bir şey"diyorsun.

Cebrail nedir?Bu sorunun cevabını araştırdın mı?Cebrail Tanrı ile Muhammed arasında postacı mı?Cebrail elle tutulmayan gözle görülmeyen ve ancak Muhammedin gördiğü maddi varlığı olmayan bir varlık mıdır?Maddi olmayan şey nasıl varlı olabilir?Daha bunun gibi çok sayıda soru.Sen cebraili nasıl tanımlıyorsun?

Ama önce ben cebraili nasıl tanıdığımı ve algıladığımı,anladığımı anlatayım.Turan Dursun sitesinde bir yazı yazdım."Bu yazıyı Cebrail yazdırdı" başlığı ile .Lütfen bu yazıyı oku.Arama bölümüne başlığı yazınca çıkıyor.

Selam ve sevgiyle kal
Alt 04-11-2008, 23:10
Üye

"Rahman" konusunu dilaverin başlığında güncellemeyi düşünmüştüm ama, kendi başlığımdaki konu bütünlüğünün bölüneceği ve İhlas'ın besmelesiz kalacağı aklıma gelince yine vazgeçtim. Çalışmaya dilaverin başlığından kısa bir özet vererek yine burada devam edeceğim ve ilk işim güncellemedeki bir tespiti buraya taşımak;

"Geçmişte orucu çalıştığım bir gece, bana garip gelen bir durumla karşılaşmıştım. Hz.Muhammet'in Mekke dönemine ait surelerde "oruç" kelimesi hiç yoktu, sadece Medine dönemi surelerinde geçiyordu ve hadis dediğimiz bazı hatıralar da bunu doğruluyordu.
Bu gece az önce, benzeri bir gariplikle daha karşılaştım sanırım. Başlığı güncellemek için çalışıyordum, kuranmeali.com'a girdim ve diyanet eski mealinde "rahman" yazıp aramaya başladım. Farklı meallerde farklı sayısal sonuçlar vermesi bir yana, bir şey dikkatimi çekti. Kuran'da geçen "rahman" kelimelerinin neredeyse tümü Mekke dönemine aitti, Medine döneminde sadece bir kez kullanılmış, o da Bakara 163'de.

Mekke döneminde rahmandan söz eden Muhammet, Medine döneminde neden aniden sessizliğe büründü.?
Ben mi yoruldum da yanlış görüyorum, yoksa herkesin bildiği birşeyi ilk defa öğrendiğim için mi şaşırdım, ne dersiniz.?

Eğer bu gördüğüm doğruysa, bana sanki Kuran dilaver'i bizzat kendisi doğruluyor gibi geldi de.."

Alt 04-11-2008, 23:19
Üye

Rahman başlığını açan dilaver'i ve katkıda bulunan spartacus'ü kutlayıp teşekkür ederim. Sizi bilmem ama ben bu yazılanlardan daha fazlasını bilmiyordum, hatta yazılanlardan öğrendiğim yeni şeyler oldu diyebilirim.
Bana göre son derece zengin bir derleme olmuş ve ekleyebileceğim daha farklı bir bilgim yok. Bu güncellemede sadece mevcut bilgileri sıralamaya ve ulaşabildiğim sonuçları aktarmaya çalışacağım.

Neler biliyormuşuz.? Arkadaşlarımızın topladıkları bilgilerden şu sonuçları çıkarabiliriz;

Abdullah (Allah'ın kulu), Abdurrahman (Rahman'ın kulu) gibi isimlerin Muhammet öncesinde var olduklarını, Allah ve Rahman kelimelerinin İslam coğrafyasında yaşayan eski kavimlerce tanındığını biliyoruz.

Yemen yöresinde yaşayan ve Yemame Rahmanı olarak tanınan bir adamın yaşadığını, bu yaşlı adamın peygamberlik iddiasında bulunduğunu, hatta büyük bir ihtimalle Muhammedin ticaret için gittiği Hubase panayırında bu adamla tanışmış olabileceğini biliyoruz.

Yemende bulunan eski bir taş kitabede Rahman sözcüğüne rastlandığını ve bu kitabenin Muhammetten önceki bir tarihe ait olduğunu biliyoruz.

Muhammedin, " iman Yemenlidir" " Rahman'ın kokusu Yemenden geliyor" sözleriyle, Yemen yöresindeki Rahman inancını kasdettiğini biliyoruz.

Rahman kelimesinin İbrahim, Abraham, Brahman kelimeleriyle ilişkisi olabileceğini biliyoruz.

Bu ilişkinin bir yandan antik Mısır tanrısı Ra ve Amon'a, diğer yandan Hindistanda Brahmanizm'e kadar uzanabileceğini biliyoruz.

Gerek tarihteki olaylardan gerekse Kuran'ın ifadelerinden, Allah ve Rahman kelimelerinin en azından Arap yarımadasında birbirine karşıt farklı iki tanrı olarak algılandığını biliyoruz.

Dilaverin de dikkat çektiği gibi, bu birbirinden bağımsız karşıtlığın Kuran ayetlerinde de hissedildiğini ve "De ki; İster Allah deyin ister Rahman, ne derseniz deyin birdir, en güzel isimler onundur. İsra 17/110"
ayetiyle barıştırılmaya çalışıldığını biliyoruz.

Kervan yolu üzerindeki Mekkelilerin bu çok eski kelimeyi hiç duymamış olmaları mümkün olmadığına göre, muhtemelen Yemenlilerle olan siyasi veya ekonomik çıkar çatışmaları nedeniyle kabullenmek istemediklerini biliyoruz.

Bu reddedişin ilk olarak daha Muhammet'in sağlığında, büyüklenmeden söz eden Fil suresinin çarpıtılması uğruna Ebrehe'nin olmayan filleriyle düşman ilan edilmesiyle ortaya çıktığını, daha sonra da Hudeybiye anlaşmasında Mekke'li Süheyl tarafından açık olarak dile getirildiğini biliiyoruz.

Başka neler biliyoruz,

Rahman kelimesinin, Kuran'ın anahtar cümlesi "bismillahirrahmanirrahim"de bir kelime olduğunu biliyoruz.

Allah ve Rahim kelimeleri bir yana, deyimin en karanlık kelimesi olduğunu biliyoruz.

Bu konuda bilgi bankası Wikipedinin bile bilgi sahibi olmadığını biliyoruz.

Muhammedin bu deyim hakkında;
" Davud oğlu Süleyman'dan başka hiçbir peygambere indirilmeyen bir ayet bana indirildi, bu ayet "Bismillâhi'r-rahmanirrahim"dir."
"Allah'ın en ziyade sevdiği isimler Abdullah ve Abdurrahman'dır."
"Besmele ile başlanmayan her önemli iş sonuçsuz kalır"
"Besmele her kitabın anahtarıdır." dediğini biliyoruz.

Başka.?

Ve ne acıdır ki, asıl bilmesi gereken din adamlarımızın "Allah", "Rahman", "Rahim", kısacası okudukları Kuran'ın giriş kapısı olan besmele hakkında hiçbir şey bilmediklerini, bunu itiraf ettiklerini, ancak uydurmaya devam ettiklerini biliyoruz.

Alt 05-11-2008, 00:14
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Sayın Müritkefer

Allah'ın ismi diye sanılan tüm isimler Müslümanlar tarafından alınırsa da Rahman adı isim olarak alınamaz.

İstanbul'da Rahmanlar semti içlerinde MSP nin de oldugu MC hükümetleri dönemimde Atalar olarak degiştirilmiştir.

Bunları da bilelim.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com

Önerilen Siteler