Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-09-2009, 21:04
TomSawyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
TomSawyer TomSawyer isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart sizce tanrı var mı yok mu?

öncelikle şunu söylemek istiyorum:

konuyu saptırmayınız..

başka yerlere çekmeyiniz ve polemik yaratmayınız..

evet arkadaşlar tamamen merak ettiğim için açıyorum.

sizce tanrı var mı, varsa neden yoksa neden?

Alt 23-09-2009, 21:10
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger TomSawyer;

Bu soru; hem s1k1s1k, hem kesin cevap iceren, hem sahiplenme hem de sabitleme temelli bir sorudur. 21. Yuzyilda, bu tip sorular ve cevaplari; kritik dusunce ve qua yanasimi sayesinde, tarih olmustur.

Bunun yerine soyle sorulabilir. Bir tanrinin varligini nasil ortaya koyuyorsunuz?, ya da; yok diye nitelediginiz, tanrinin tanimi nedir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-09-2009, 21:15
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

TomSawyer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
öncelikle şunu söylemek istiyorum:

konuyu saptırmayınız..

başka yerlere çekmeyiniz ve polemik yaratmayınız..

evet arkadaşlar tamamen merak ettiğim için açıyorum.

sizce tanrı var mı, varsa neden yoksa neden?

Bu soruyu cevaplayabilmek için (her zamanki gibi) önce ''Tanrı''dan ne kastedildiğine bakmak gerekir. ''Tanrı'' kelimesinden ne kastedildiğini de onun varlığını iddia edenlerin söylemesi gerekir.

Şöyle ki:

Teist - Ateist:

Teist: Ben Tanrı diye birşey'e inanıyorum, ya sen?
Ateist: ''Tanrı''dan kastettiğin nedir?
Teist: Tanrı bütün bu evreni (ya da ilk amillerini) yoktan vareden, sonusuz güce ve bilgiye sahip, bizlerden kendisine ibadet etmemizi isteyen, yaşamımız için birçok kurallar koyan, uymayanları ölümden sonraki sonsuz hayatta cezalandıracak olan doğaüstü varlıktır.
Ateist: Buna inanmam için hangi kanıtlar var.
Teist: (...)
Ateist: Kanıt yetersizliğinden dolayı böyle bir tanrının yokluğundan yola çıkmaktayım. Varlığı kanıtlanamayan herşeyin yokluğundan yola çıktığım gibi. Bu anlamda Tanrı yoktur.

Deist - Ateist

Deist
: Ben Tanrı diye birşey'e inanıyorum, ya sen?
Ateist:
''Tanrı''ı kelimesinden kastettiğin nedir?
Deist: Tanrı bütün bu evrenin oluşumundaki ilk amilleri yoktan vareden doğaüstü varlığın adıdır.
Ateist: Böyle bir şeyin varlığına inanmamı gerektirecek kanıtlar nelerdir.
Deist: (...)
Ateist: Kanıt yetersizliğinden dolayı böyle bir tanrının yokluğundan yola çıkmaktayım. Varlığı kanıtlanamayan herşeyin yokluğundan yola çıktığım gibi. Bu anlamda Tanrı yoktur.

Panteist - Ateist

Panteist: Ben Tanrı diye birşey'e inanıyorum, ya sen?
Ateist: ''Tanrı''dan kastettiğin nedir
Panteist: Tanrı evren'dir. Ben evrenin kendisine ''Tanrı'' diyorum.
Ateist: Elbette ki evren vardır. Sen buna Tanrı demeyi uygun görüyorsan diyebilirsin. Ama ben muhtemel kavram kargaşasından ötürü evrenin kendisine ''tanrı'' demeyi anlamlı/uygun bulmuyorum.

saygılarımla
Alt 26-09-2009, 02:35
Sarayli Sarayli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[QUOTE=ulpian;237702]Bu soruyu cevaplayabilmek için (her zamanki gibi) önce ''Tanrı''dan ne kastedildiğine bakmak gerekir. ''Tanrı'' kelimesinden ne kastedildiğini de onun varlığını iddia edenlerin söylemesi gerekir.

Şöyle ki:

Adam: Atom denilen birşey var, haberin var mı?
Çoban: ''Atom" kelimesinden kastettiğin nedir?
Adam: Atom bütün bu evrenin oluşumundaki ilk amillerin temel parçacığıdır Çoban: Böyle bir şeyin varlığına inanmamı gerektirecek kanıtlar nelerdir,elimle tutup,gözle görüyor muyum???
Deist: (...)Mikroskopla falan görünüyo,kimyasal formülleri felan var ama elle tutulup yenilip içilmiyor....
Çoban: Kanıt yetersizliğinden dolayı Atomun yokluğundan yola çıkmaktayım. Varlığı kanıtlanamayan herşeyin yokluğundan yola çıktığım gibi. Bu anlamda Atom yoktur.
Alt 09-10-2009, 23:01
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu soruyu cevaplayabilmek için (her zamanki gibi) önce ''Tanrı''dan ne kastedildiğine bakmak gerekir. ''Tanrı'' kelimesinden ne kastedildiğini de onun varlığını iddia edenlerin söylemesi gerekir.

Şöyle ki:

Teist - Ateist:

Teist: Tanrı bütün bu evreni (ya da ilk amillerini) yoktan vareden, sonusuz güce ve bilgiye sahip, bizlerden kendisine ibadet etmemizi isteyen, yaşamımız için birçok kurallar koyan, uymayanları ölümden sonraki sonsuz hayatta cezalandıracak olan doğaüstü varlıktır.

Deist - Ateist

Deist
Ateist:
Deist: Tanrı bütün bu evrenin oluşumundaki ilk amilleri yoktan vareden doğaüstü varlığın adıdır.

Panteist - Ateist

Ateist: Elbette ki evren vardır. Sen buna Tanrı demeyi uygun görüyorsan diyebilirsin. Ama ben muhtemel kavram kargaşasından ötürü evrenin kendisine ''tanrı'' demeyi anlamlı/uygun bulmuyorum.

saygılarımla
ateist VS herhangi biri (h.b.)

ateist=ben ateistim yani tanrı diye bişey yoktur.
h.b.=olmayan bişeye isim vermen ilginç, bu kısım neyse peki olmadığına dair bir kanıtın var mı?
ateist=...
h.b.=bişeyin olmadığını kanıtlayamıyorsak olduğuna inanmak daha mantıklı bence.

diye bir diyalog da gelebilir.

saygılar...
Alt 15-10-2009, 10:40
taabbud taabbud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

[QUOTE=ulpian;237702]Bu soruyu cevaplayabilmek için (her zamanki gibi) önce ''Tanrı''dan ne kastedildiğine bakmak gerekir. ''Tanrı'' kelimesinden ne kastedildiğini de onun varlığını iddia edenlerin söylemesi gerekir.

Şöyle ki:

Teist - Ateist:

Deist - Ateist

Deist: Ben Tanrı diye birşey'e inanıyorum, ya sen?
Ateist: ''Tanrı''ı kelimesinden kastettiğin nedir?

Sen şimdi varlığı kanıtlanamayan birşeyin yok olduğunu düşünüyorsun öylemi? Peki bana söylermisin baş ağrısının varlığını nasıl kanıtlarsın, 5 duyu organının görevlerini bana nasıl açıklarsın. ten dokunur ve hisseder o zaman hissetmek vardır sen bana hissetmeyi gösterebilirmisin. Görmeyi, tad almayı, kokuyu, duymayı bana göster bende sana hak vereyim o zaman.

Aslında mesele ne biliyormusun? Mesele insanın aciz olduğudur. Bunu anlayamayanlar, kibirlenir kendi aklını, mantığını her ilmi anlayacak tüm meseleleri kavrayacak bi akıl zannederler. Oysaki akılda tüm yaratılan şeyler gibi sadece izin verilen kadarını anlar. Örnek verecek olursak İnsan gözü sınırlı olarak insana verilmiştir, ona gerektiği kadar yani, bir insan gözüyle bir kartalın gözünü kıyasladığında elbetteki insan gözü aciz kalır. buna benzer mesela insan burnu ve köpeklerin burnu, insan gücü ve fillerin gücü gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte insan aklının yetmediği şey aslında yoktur demek insan aklının acizliğinin kesin kanıtıdır bence.
Alt 24-05-2015, 23:18
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Şöyle ki:

Teist - Ateist:

Deist - Ateist

Deist
Ateist:

Panteist - Ateist

saygılarımla
Teist diyaloğuna katılmıyorum;

Teist açısından; Tanrı'dan vahiy/mesaj aldığını düşünen insanlar vardır ve bu insanlar ciddi anlamda Dünya üzerinde etkili olabilmişlerdir... Ve teist, tanrının doğa veya insanlar vasıtasıyla kendisi ile iletişim kurduğunu düşünür-etrafında gerçekleşen bir takım anlamsız/çözümlenmemiş olayları tanrıya atfeder...

Olasılık dahilinde olmasına rağmen, düşük olasılıkta ki bir şeyin ortaya çıkmasını Tanrıya atfeder..
Teist kendi içinde tutarlı gerekçelere sahiptir..

Teistin problemi ise gerçekten Teist olamaması, Teistliğinden kaynaklı birilerine kul/köle olmasıdır-dinlere...
Tanrının haricinde birilerine kul/köle olduğunun farkına varan hiç bir teist bunu yapmaz, keza tanrıya bile kul/köle olmamasının bilincinde olur..

Deist ise; Teistin bu gerekçeleri nedeniyle bir tanrı var etmiştir kendince ama Teistin gerekçelerini reddetmiştir..
Alt 23-09-2009, 21:16
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Doğa üstü mitolojik varlıklar ancak ve ancak kavramsal olarak vardır bir hobbit bir elf bir leprechaun ya da unicorn kavramsal olarak zihnimizde vardır ama nesnel olarak var olduklarına dair hiçbir delil yoktur. Aynen tanrı gibi.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 23-09-2009, 21:28
ozgurrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurrr ozgurrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Allah , Rab, God vb. Tanrı bence yoktur. Tanrı insanoğlunu yarattığı bir kavram olmasına rağmen yaratıcısının zekası onu var olup olmadığını ispatlamaya yetmemektedir.
Alt 23-09-2009, 21:39
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bence Tanrı yoktur. Tanrıyı insanlar iktidarları için yarattı. Varsada hiçbirşeye karşımıyor demektir. Çünkü eğer bir tanrı varsa, kendi adını kullanıp yüzlerce yıl iktidar olanlara izin vermezdi.

Önerilen Siteler