Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2016, 19:14
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tamam guzel.
Peki ayna noronlar nedir?

Mesela ben bir B.Kinge gittim diyelim.
Yedim ictim ciktim. Sigarami yakip bir nefes aldim.
daha once de kapisinda mendil satan kucuk kizi gordum.

Bu sefer bu kiz tuvalete gitmek istedi ve daldi iceriye.
Icerdeki gorevli kocaman gobegi, sert mizaciyla kizin kazaginin ense yakinini tutup atti disari.
hava da epey soguk

Kucuk kizin wc'yi kullanmak istedigi belliydi cunku kivraniyordu yerinde.

Sen gordun ve kizi yonlendirip birlikte girdin.
utanmaz adam kiza tekrar hamle yapip cok sohretli sirketinin itibarini korumak amacli kiza yoneldi.

Bu kiz benimle.
Parasi da burada.
Bir fanta ver, buz olmasin dedin kiz adina.
Kizin pek bisey anladigi yok.
o sira tuvalete gidip ihtiyacini sabirsizlikla karsilamayi dusunuyor.

Biri boyle davraniyor.

Ne yapardin mesela?
Onunden gecip bu rezalete sahitlik mi ederdin?
Gereksiz bir ayna noron/empati olarak mi nitelerdin sigarandan ikinci dumani almaya calisirken?

He dostum?
Burada bencillik nerede?

Sence buradaki X kisisi yanlis mi yapti?
Enayi miydi bir kac tl lik fanta aldigi icin.
Alt 09-03-2016, 19:30
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bu dediğin ahlakla ilgili bir şey. Ahlakın temelinde mantık bulunabilir.

Mesela bu örnekte, mendil satan kişi pozisyonunda olmak o kızın suçuysa yardımcı olmam. Aklını kullansaydı ve o pozisyonda olmasaydı derim. Kendi hatasıyla yüzleşmesi için bırakırım. Yardımcı olmamam ona fayda sağlar aslında, çünkü uyanmasına sebep olabilir.
Ama kendi elinde olmadan o pozisyona geldiyse yardımcı olurum, çünkü ileride mantıklı bir insana dönüşme olasılığı vardır.
Peki o kızın hangi durumda olduğunu nereden anlayacağım? Küçük olduğuna göre -muhtemelen- kendi hatası pek yoktur ve bu yüzden yardım ederim, ama koca adam olsaydı -muhtemelen- mantıksızlığından dolayı o hale geldiği için yardım etmezdim.

Duyguları, hazla ve ahlakla ilişkilendirdin, bu kısımlara girersek bakış açım biraz farklılaşır.
Alt 09-03-2016, 19:32
Üyeliğini Sonlandırmış

Otobustesin.
iki yasli var.
Biri kaliteli giyinmis felan.
Digeri pek de parasi olan birine benzemiyor.

Tasaksiz, meymenetsiz adaletsiz bir sistem... olabilir.

Yer verme ihtiyaci hissettin.

1-kime yer verirdin?
2-bu yoneliminin temeli, sebebi nedir?
3- yada ne yer vercem, ayakta gitsinler, oyle bir zorunluluk mu var derdin?

Ahlak kaygisi yada dinsel dogma tasimadan normal cevap ver mesela.
sadece ne yapacagini ve neyi neden yapma gudusune sahip oldugunu merak ediyorum
Alt 09-03-2016, 22:39
Barlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Barlas Barlas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şahsen ben şu kadına (Leonor Varela) bitiyorum, onunla gezmek, tozmak, yemek-içmek, gülmek, eğlenmek, 24 saat vakit geçirmek istiyorum. Peki böyle bir imkân var mı? Yok...

Demek ki duygular biraz boktan şeyler...

Alt 09-03-2016, 22:40
Üyeliğini Sonlandırmış

Bize ne kanitlamak istiyosun?

Duygulari iptal edelim.

Ee?
Sonra yani?

Duygunu nasil safdisi edeceksin?
Neyle?
Sana ait olan seylerle mucadele edip daha mi mantikli olacaksin?

Ne mantigi?
Ne mantigi var sende?
Neyin mantigi?
Zihin dedigin ne?
Mantikli dusunmek ne?
Bilimsel dusunmek mi?
Hangi duygunu iptal edeceksin?

Bu sikkolik muhabbetinden bi bok anlasilmiyor.
Bosa gittigini dusunuyor insan konustukca.

Yahu mantikli tutarli olmak ne demektir?
Bence en mantiklisi git intihar et.
en guzeli bu.
Enerjiyi harcama bosuna.
dunyanin senin mantigina ihtiyaci yok cunku.
Havayi, suyu, cevreyi kirletme bence.

Bos yere strese giriyorsun.
Hayatinda insanlari aldatiyor kandiriyorsun.
Yiyor iciyor siciyorsun.
Para kazanip o parayla IPad, tel, poantolon, gomlek, bira, sigara ot aliyosun..

Baska da bisey yapmiyosun.

Yiyip icip siciyorsun.

Eger duygun, sevgin, merhametin olmayacaksa hic bi bokun da yok.

Bu siktiriboktan dunyada ne bok yemeye yasiyorsun?

Haz almaya mi?

Haz almak nedir?

Niye aliyorsun kardesim alt tarafi kac metre kup hava aliyorsun?
Ne hazzi...

Yasayamiyorsan birak bize dunyayi..

Demek sen anneni, esini, cocugunu da sevmek istemiyorsun.
Demek zor durumda olan insana eger cikarin yoksa bir tekme de sen vuracaksin.

Seks yapmaya matematik demistin.
karinin aminda matematik ne gezer!
Kafayi mi yedin?

Git matematik sorulari coz,
Oradan haz al.
git Wilhem Reich oku.

Kitaplarini bi guzel arastir, haz ne demek cinsellik ne demek enerji nedemek..

Cinsellikte haz duygusunu ogretsin.

Beni kizdirma artik
Alt 09-03-2016, 22:48
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Madem anlamadın, o halde yazmana da gerek yok Natan. Tartışmak zorunda değilsin.

Duygu ve mantık üzerine felsefi açıdan tartışma yapıyorum. Bence çok önemli bir mesele. Sana önemsiz gelebilir.

Yahu karşımda 2 tane sözde ''süper moderatör'' var. İkisinin yorumları da tartışmaktan uzak, olayı sadece kişiselleştirmeye yönelik bir ''ad hominem''.

Bravo.
Alt 09-03-2016, 23:03
Üyeliğini Sonlandırmış

Gerceklige sirtini donmus, kafa yapiyorsun.

Her konuda tartismaya girer tartisirim.
Ama insan gerceginden uzak seyler karaliyorsun burada.

Felsefe yapmiyorsun.
Bunlarin hepsi polemik.

Haz nedir aciklar misin?
Haz nedir?

Sinir, ask, stres, merhamet, adalet, sevgi, duygudaslik, insana DAIR NE VARSA...
Hepsi su ve bu nedenle sende var.
Neyi yok edeceksin?

ORNEK

Engelli cocuklar ulke ekonomisine zarar veriyor.

O HALDE YASAMALARINA GEREK YOK,
Devlet aygiti ile yok edilsin.
Cunku benim kalkinmama zarar veriyor...

Eeee??

Oldu mu?

* S.Mod degilim ben suanda. Senin gibi bir yazarim.
Alt 09-03-2016, 23:09
Üyeliğini Sonlandırmış

Bencilligin adamakilli teorisyeni Hobbes'tur.
Bu dediklerini duysa mezarinda domalir hardcore yapar
Dost aci soyler, kusura bakma
Alt 09-03-2016, 23:39
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanda duyguların işlevi nedir? Duygular zararlı mıdır? Duygusallık güçsüzlük müdür? ve mantıklı olmak için duygusuz olmak mı gerekir?

Evrimsel süreçte duygular bizim hayatta kalmamıza fayda sağladı. Korku duygusu tehlikelerden korudu, sevgi duygusu birbirimizin hayatının devamına katkı sağladı.
Bu anlamda duygular, aynı din gibi, evrimin bir yan ürünü olarak ortaya çıkmış.

Peki bu duyguların bize şimdi katkısı nedir? Açıkçası ben duyguların herhangi bir değerini göremediğim gibi, mantığın önünde bir engel olduğunu düşünüyorum.

Şöyle bir sıralama yapsak; kadın-erkek-robot.
Bu sıralamaya göre duygusallık oranı azaldıkça mantıklı olma oranı artarken, güçlü olma oranı da artıyor. Tarihte kadının ikinci planda kalmasının nedeni de duygusallık olabilir.

Duygular, acizliğimizin bir ürünüdür. Aşk mesela bence acizliktir. İnsandaki duyguların varlığını inkar etmiyorum ama sahip olduğumuz bilinç ile bu duyguları etkisiz hale getirmeliyiz diyorum.

Dini inançlar da aciz duyguların bir sonucu. Duygunun hakim olduğu her yerde mantıksız ürünler ortaya çıkıyor.

Diğer yandan duygusuz bir hayat anlamsız ve heyecansız da gelebilir. Zaten anlam arayışı da gereksiz. Gerçekliğin özünde anlam ve duygu yok.

Evrimsel süreçte duyguların azalacağını ve zihnimizin robotsallaşarak belki de yapay zekaya dönüşeceğini tahmin ediyorum. Gelişmiş uzaylılar da birer makine olabilir.

Sizce en gelişmiş organizmalarda bile duygu var mıdır? Bir başka deyişle tanrıda duygu var mıdır?
Aslında duygu ve mantık farklı kulvarlarda anlamlı, ama bizim toplumlar şartlanmakla yetiştiği için, neyin duygudan neyin şartlanmadan geldiğinin ayrıdımına varamıyor, bu zemini kaçırmamak gerekir diye düşünüyorum..

Dinlerde olan duygu değil özünde, siyasettir, şartlanmışlıktır ve bu şartlanmışlık bir yerde duygu sömrüsüyle perçinlenir, ama neyazık ki aslında duyguyu temsil etmez, siyasidir.

Bizde deriz ki siyasi meselelerde duygusal davranmamalı, çünkü doğru çıkarımlar yapılamaz veya akıl-mantık şartanma ile safdışı kalmış olur. Bunun sebebi insanların duygusal olmasından filan değildir, aşırı uç düzeyde siyasi-ideolojik olarak şartlanmış ve hayli karıştırmış olmalarıdır..

Pavlov köpeklerde bir çok test yaptı, sebebi duygu değil, duygudan değil, şartlanmışlıktan geliyor..

İnsanların duygularından değil -ki bunu dışlamakta aslında dini kuvvetlendirebilir*-, dinlerden kurtulmak gerekir..

Kısaca şartlanmışlığı ve artlı refleksleri, köken bakımından irdelemek daha yerinde olur diye düşünüyorum...

Duygunun, bilgi, görüş ve fikir alanında anlamı yoktur? Burada mantık önem arzeder, lakin duygunun anlamlı olduğu yerde, öyle kitapik, teorik bilgiye, mantıklı çıkarıma gerek yoktur, bütün mesele neyin fikir, görüş, prensip, neyinde duyguyu tetikleyen zeminde anlam kazandığını ayırt etmektir diye düşünüyorum

Mesela sevdiğim insanlar var, kedilerim var, bir çok köpek var sevdiğim ......, bu halde zihnimden, plan, proje yapmıyorum ki, sadece sevgi duyuyorum, ne yapacağım burada mantığı? Kedi seni seviyorsam sende beni seveceksin, seni seviyorsam o halde bu işte benim çıkarım ne filan hesabına mı gireyim(önceki paragrafta ifade ettiğim * işaretli kısım)

Peki açlık, yarın ne olur, 1-2000 TL ile kapitalist(ki bence yekünü!) bir ülkede yaşama sorunu, kaygıları, sahte gündemler, insanın kendisine yabancılaştırılması, yalan-dolan hayat, apokaliptik empozlar ve felç etmeler, tüm bunların kaynağı duygu mu? (iyi düşünmeli, kaynak ne? Tümüyle bakalım, insanların korkusu demişsin, duygusundan mı kaynaklı, ortamın etkisinden mi? Savunmasız insan, duygusu hiç olmasa bile ne yapardı? Bence asıl sorun insanların yaşadığı-yetiştiği ortam temelinde... O halde değiştirilmesi gereken insanın duyguları değil bence ortamdır, korkuları mı var, neyden korkuyor? Bunlar tespite muhtaçtır...)

Kısaca Sevgili Yıldıztozu, sistem, yaşam alanı değişmedikçe, insanın duygusu, şusu, busu çerçevesi havanda su dövmektir, zira kaynak önemlidir,bir gün sonrasının kaygısı, stresi, toplum baskısıyla, yaşamsal zaruriyetin karşılanma baskısıyla vs yaşayan insan duygusuz olsa ne olmasa ne?...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 10-03-2016, 02:27
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Huzur evlerinde ağır hasta demeyim de bakımı daha zor yaşlıların bulunduğu bölüm vardır (demanslı diyabetli veremli alzheimerlı) genel ziyaretçiler bu bölüme alınmaz ya da hazırlık yapılır önceden ve saat belirlenir yakını ziyaret edebilir varsa gelmek istemişse ki hepsi yalnızdır inanılmaz yalnız. Aynı ortamda 70 kişide olsalar bu yaşlılar birbirinden nefret eder birbiriyle konuşana rastlamak zordur yaşlı yaşlıyı sevmez içi kararır karşısındakinin durumundan, kendini görür onda hele veremli bulaşıcı diye en uzak durulandır. tek eşyaları alt bezleri ve rahat kıyafetle pijamaları. Bu insanlardan biriyle on dakika konuşup ilgilendiğinde sana yalvarırlar beni çıkar burdan sana ev alayım evimi sana vereyim maaş vereyim yeter ki buradan çıkar ve beni evime götür diye ve gerçekten bu insanlar çok zengindir hayatlarını para kazanmak birikim yapmak için harcamışlardır çocukları da vardır bazısının eşi ailesi ama eşi de çocuğuda olsa insan eti ağırdır bakmak yedirmek temizlemek ilgilenmek için sevgi duygu yoksa önüne dünyaları da koysan kimse dönüp bakmaz istesen ordunalyus ol istersen 5 yabancı dil bil misal vardı 7 dil konuşan bir yaşlı ve çoğu akademik kariyerlidir. Ordaki tek arkadaşın temizliğini yapan ilkokul mezunu paraya ihtiyacı olan hızla hasta bakım eğitiminden geçmiş; yaşlı ona niçin bağırıyorsunuz lütfen yavaş konuşun rahatsız oluyorum dediğinde nediyon sen gıaa! diye bağıran kadındır/erkektir. ne mahremin vardır ne özelin ki alzahimerli de olsa insanın utanma duygusu geçmez hatırlamıyor olsa da utanır neden utandığını bilmez ama utanır. toplu halde sırayla yıkanırlar biri gelse saklanmak isterler mahçup olurlar .ha kalan şurda üçgün ömur huzur evinde geçirsem nolmuş diyordur bazısı ortamı yaşamadığı için. ben orda 4. gün intihar edeni gördüm. devlet yemek yatak ilaç ve bakım konusunda her turlu konforu sağlamıştır yani ölmek istese dahi mamaların kalitesi ve bakım buna izin vermez. her gün duzenli muayene bakım temizlik yapılır malum hasta kakasıyla oynar duvara surer kusar işer. yaşlıysa ölmek için dua eder parasının hiç bir hükmü yoktur ölmek için gün sayar bu süre on onbeş yılı buluyor bazen.

çevreyle (doğa insan hayvan)etkileşim halinde olmak duyumsamak hissetmek ve sevmek paylaşmak insanı yaşama bağlar iyi hissettirir. öyle 5 yıllık plan yapıp hayatımı yaşarım ne sevgisi ne acısı banane kimin ne yaptığından demekle olmuyor. para, sevişmek için karşınızdakinin size katlanmasını, hastaysanız tedavinize yaşlıysanız bakımıza araç oluyor içinizi ısıtmıyor.önceliklerinizi iyi belirleyiniz.

Önerilen Siteler