Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-10-2021, 19:24
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

capella79´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu başlığı "Zorunlu aşı"..Tum yazılanları bastan sona okudum. Aslında bu konunun "bu" forumda açılmıs olması benı cok heyecanlandırmıstı ama hevesım içimde kaldı. ..
Forumla ilgili beklenen heyecanı anlayAmamış hissediyorum

Bir kişinin açtığı bir gönderi bir forumu temsil etmez. Denileni doğru anlıyorsam bilim, ateizm vb kavramları etrafında toplanmış birleşmiş bir grubun aşı ve bilimi savunması normal.
Örneğin yazılan forum ateistforum olsa eminim ağzımızı açamazdık yazdırmazlardı (yani yazdırırlardı ama) linç ederlerdi, (yazdığına pişman edilirdin).
Forumun genel suskunluğuna rağmen 2-3 üyenin aşı olmayacağını belirtmesi ya da kısa katkıları yine de önemlidir.

Herkes ıstedıgıne ınanır .
Bir şeye inanmadan ziyade kavram zorunlu aşı. Zorunlu aşı demek 'corona skeptic' (korona şüpheciliği), 'lookdown skeptic' (kilitlenme şüpheciliği) aşı savunmaktan karşıtlığından da aslında farklı. Bu kavramı doğru ve iyi bakılırsa herkes eleştirmeli ama eleştiri "zorunlu kavramıyla sınırlı olmalı idi.

Muhtemelen duygusal tabanda hızlıca şeyler yazdık ve

"covid-19 artık bir dine dönüşmüştür. dini inanışlara benzerliği o kadar dikkat çekici bir hal aldı ki..........
Eğer öyleyse covid dininin yayılması engellenemez

lütfen bir yandan virüsü üretip bir yandan da aşı niyetine
Bence bu başlıkta aşı hakkında hiç bir spekülasyon yapılmamalı. Zorunlu aşı kavramındaki "zorunlu" kavramıyla ilgilenilmeliydi ve bunun hukuksal toplumsal tabanı iredelenmeli ve yazara verilirse öyle cevaplar verilmeli ve susulmalıydı, ben onu yapamadım (yapamamış görünüyorum), benden sonraki yazarlar bunu tavsiye ediyorum

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 23-10-2021, 14:45
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"İHAM Solomakhin v. Ukrayna başvurusunda[4]; tıbbi müdahalenin özel hayata müdahale teşkil ettiğini, ancak olayda bu müdahalenin kanunla öngörüldüğünü ve genel sağlığın korunması için getirildiğini, dolayısıyla hastalığın yayılmasını önlemek için getirilen bu müdahalenin demokratik toplumda gerekli olabileceğini kabul etmiş ve birey karşısında, kamu sağlığının menfaatinin üstün tutulmasının ihlal oluşturmayacağını ifade etmiştir.(...)

"(...)İnsan Avrupa Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin kararları incelendiğinde, zorunlu aşı uygulamaları ile ilgili olarak, kamu sağlığının korunmasındaki menfaate üstünlük tanındığı ve zorunlu aşı müdahalelerinin, yasa uyarınca öngörüldüğü, yani kanunilik unsurunun karşıladığı hallerde, İHAS m.8 kapsamında ihlal oluşturmayacağı anlaşılmaktadır." Olsson v. İsveç başvurusu, başvuru no: 10465/83, 24.03.1998; Solomakhin v. Ukrayna başvurusu, başvuru no: 24429/03, 15.03.2012.

"zorunlu" kavramıyla ilgilenilmeliydi ve bunun hukuksal toplumsal tabanı iredelenmeli
Bir konuda en üst norm: İHS ve mahkeme emsal kararı varsa o konu artık tartışmaya kapalıdır. İş bir KHK' ye bakar.

Bunu anlamamazlığa vermek için süzme ilerizeka gerekir.
Alt 23-10-2021, 15:14
Üye

Pasteur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"İHAM Solomakhin v. Ukrayna başvurusunda[4]; tıbbi müdahalenin özel hayata müdahale teşkil ettiğini, ancak olayda bu müdahalenin kanunla öngörüldüğünü ve genel sağlığın korunması için getirildiğini, dolayısıyla hastalığın yayılmasını önlemek için getirilen bu müdahalenin demokratik toplumda gerekli olabileceğini kabul etmiş ve birey karşısında, kamu sağlığının menfaatinin üstün tutulmasının ihlal oluşturmayacağını ifade etmiştir.(...)

"(...)İnsan Avrupa Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin kararları incelendiğinde, zorunlu aşı uygulamaları ile ilgili olarak, kamu sağlığının korunmasındaki menfaate üstünlük tanındığı ve zorunlu aşı müdahalelerinin, yasa uyarınca öngörüldüğü, yani kanunilik unsurunun karşıladığı hallerde, İHAS m.8 kapsamında ihlal oluşturmayacağı anlaşılmaktadır." Olsson v. İsveç başvurusu, başvuru no: 10465/83, 24.03.1998; Solomakhin v. Ukrayna başvurusu, başvuru no: 24429/03, 15.03.2012.

Bir konuda en üst norm: İHS ve mahkeme emsal kararı varsa o konu artık tartışmaya kapalıdır. İş bir KHK' ye bakar.

Tasma can güvenliğin için gereklidir deseler takacaksın

İletişimi öğrenmen gerekir

Hukuku o hale getirirseniz (anayasal uluslarası farketmez) geride açık belirttim o uluslarası ya da diğer toplumun üyesi/bireyi olmayacağım

Sizi bağlar...

ben 2019 dan beri (bura dışında) salgın yazıyorum, buyrulan emir -aşı- al ya da ölse (yaşama şansı verilmeyecekse) ikinci uygun duruyor defalarca belirttim ve baldıranımı ver ben çıkar giderim

Hukukun senin olsun

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 23-10-2021, 15:28
Üye

Sana söylendi benim iradem dışında benim için, benim bedenim için, aşı maşı tartışamazsın; (sen ya da başkası)

Kimsin sen

sen kimsin?

ya da kimsiniz? onlar kim?

Ne ve kim olduğunu ise eminim sana zaman gösterir- gösterecektir

Zorunlulukların zorlamaların dahi-l onu seçeni ona uyanı boyun eğeni bağlar

Ben aşı almayacağım, bitti
Zorla da almayacağım, yasayla da ...Onamadığım yasa benim yasam değil ya da o yasanın boyunduruğunda tebaa olmayacağım demektir

Diyojen e demişler seni sürgün edecekler. Asıl ben onları orada bırakacağım demiş

Tartışman gereken bu

Alt 23-10-2021, 23:36
capella79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
capella79 capella79 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sana söylendi benim iradem dışında benim için, benim bedenim için, aşı maşı tartışamazsın; (sen ya da başkası)

Kimsin sen

sen kimsin?

ya da kimsiniz? onlar kim?

Ne ve kim olduğunu ise eminim sana zaman gösterir- gösterecektir

Zorunlulukların zorlamaların dahi-l onu seçeni ona uyanı boyun eğeni bağlar

Ben aşı almayacağım, bitti
Zorla da almayacağım, yasayla da ...Onamadığım yasa benim yasam değil ya da o yasanın boyunduruğunda tebaa olmayacağım demektir

Diyojen e demişler seni sürgün edecekler. Asıl ben onları orada bırakacağım demiş

Tartışman gereken bu
Sevgili İçtenlik, hadi sen,ben zorunlu denen aşıyı olmak istemıyoruz ve olmadık. Senin durumun nedır bılmıyorum ama ben çalışmıyorum,evdeyım. O nedenle "yarın öbür gün kesın senden belge ısteyecekler" dıyenlere "o" vakıt düşünürüm dıyebılıyorum. Ama bunu dıyemeyenler, işlerını kaybetme korkusu nedenıyle mobinge ugrayanlar var. Eylülden beri "ya aşı olacaksın ya da her hafta pcr testi" dayatması var. Bir de "vay efendım bızım vergılerımızle bu ınsanlar bedava pcr olmasın" dıyen aşağılıklar var. Senın paranla,vergınle saraylar yapılıp,yandaşlara dağıtıldıgında cıkmayan sesın şimdi çıkmaya utanmıyor mu? derler adama. Herseyımız ultra adaletlı kahrolsun vergımle pcr olanlar öyle mı? Aldıgımız her seyde 500 ml. su ıcın bıle vergı odemek zorunda olan bızler sankı vergı vermeyıp asalakmışız gıbı davranılıyor.

Benden veya halktan işini kaybetme korkusuyla zorla aşı mobıngı yapacaklarına sınırlardan geçen oluk oluk Afganlara da anında aşıyı basmışlar mı? Ya da ekmek elden su gölden yaşayan Suriyeliler bu aşı mobingine maruz bırakılmışlar mı?

Pandeminin,karantınanın en yoğun oldugu zamanlar çalışan kesım bunlara dahıl edılmedı. İç içe otobüslerde,metrolarda işlerıne gıttı,kalabalık,kapalı işyerlerınde çalıştılar. Şimdi de bu dayatmanın en agırını yıne onlara yasatıyorlar. Ne kadar hakkanıyetlı değil mı?

Zorunlu aşı olayına negatıf bakmamın bır dıger nedenı de domuz grıbı donemınde hatırlarmısınız saglık ocakları yenı doğmuş,kucuk bebeklerı,çocukları olan ınsanları arayıp "domuz grıbı aşısını çocugunuza yapmalıyız aksı takdırde sorumluluk sızdedır, kağıt ımzalamak zorundasınız" dıyorlardı. Kız kardesımden bılıyorum. Yaptırmadık yıgenıme domuz grıbı aşısını....Cahılız cunku.....
Alt 24-10-2021, 00:12
Üye

Sevgili İçtenlik, hadi sen,ben zorunlu denen aşıyı olmak istemıyoruz ve olmadık. Senin durumun nedır bılmıyorum ama ben çalışmıyorum,evdeyım. O nedenle "yarın öbür gün kesın senden belge ısteyecekler" dıyenlere "o" vakıt düşünürüm dıyebılıyorum. Ama bunu dıyemeyenler, işlerını kaybetme korkusu nedenıyle mobinge ugrayanlar var. ....
Sevgili capella

Çalışmıyor ama çalışıyorum ve herkes gibi evdeyim, öyle denecekse evet işsizim

Farketmiyor gelecek gelecek
Yani bize de sıra gelecek merak etmeyin

Şimdi mobbinge uğrayanlar dünyanın heryerinde var, seçim yapıyorlar, kendi kaderleri değil mi? Şu ana kimse zorla vurmadı. Yani asker silah zoruyla değil evet işinle tehdit ediliyorsun ve bu totaliter. Almamak istiyorsa almayanlarla örgütlenmeli ve almamalı, savaşmalı .. Bu kadar.

Eylülden beri "ya aşı olacaksın ya da her hafta pcr testi" dayatması var. Bir de "vay efendım bızım vergılerımızle bu ınsanlar bedava pcr olmasın" dıyen aşağılıklar var. Senın paranla,vergınle saraylar yapılıp,yandaşlara dağıtıldıgında cıkmayan sesın şimdi çıkmaya utanmıyor mu? derler adama. Herseyımız ultra adaletlı kahrolsun vergımle pcr olanlar öyle mı? Aldıgımız her seyde 500 ml. su ıcın bıle vergı odemek zorunda olan bızler sankı vergı vermeyıp asalakmışız gıbı davranılıyor. ..
Şimdi süreç politikse öyle yorumlayamayız. Süreç sağlıksa zaten zaten onlar -kısmen- haklı. İşin aslı süreç sağlıksa da Avrupa'nın veba benzeri histerisinin tekrarı gibi bir şey.

Şimdi kişisel hakaretler uygun bağlam değildir
Aşağılık yukarılık bizdendir

Benden veya halktan işini kaybetme korkusuyla zorla aşı mobıngı yapacaklarına sınırlardan geçen oluk oluk Afganlara da anında aşıyı basmışlar mı? Ya da ekmek elden su gölden yaşayan Suriyeliler bu aşı mobingine maruz bırakılmışlar mı?

Pandeminin,karantınanın en yoğun oldugu zamanlar çalışan kesım bunlara dahıl edılmedı. İç içe otobüslerde,metrolarda işlerıne gıttı,kalabalık,kapalı işyerlerınde çalıştılar. Şimdi de bu dayatmanın en agırını yıne onlara yasatıyorlar. Ne kadar hakkanıyetlı değil mı?
Şimdi pasaportlar gelecekler gibi gözüküyor geleceği okuyamayız ama kestirmelerimiz o yönde

Şimdi burada bir kişiye kızarak yansıtarak sorun çözemeyiz ya da yansıtarak diyelim

Keşke başka tabanda görüşülebilse tartışılabilse.
Aslında mümkün. İletişimi bölerek ve her defasında sürdürerek, olayları sıraya koyarak sırayla konuşarak sorular sorarak cevabı bekleyerek vs

Bu daha uygub
Zorunlu aşı olayına negatıf bakmamın bır dıger nedenı de domuz grıbı donemınde hatırlarmısınız saglık ocakları yenı doğmuş,kucuk bebeklerı,çocukları olan ınsanları arayıp "domuz grıbı aşısını çocugunuza yapmalıyız aksı takdırde sorumluluk sızdedır, kağıt ımzalamak zorundasınız" dıyorlardı. Kız kardesımden bılıyorum. Yaptırmadık yıgenıme domuz grıbı aşısını....Cahılız cunku.....
Bu önemli değil. Hukuk ya da özgürlük. Şöyle.
8 milyarın 4 milyarını öldüren bir pandemi olsun ve bir aşı olsun ve olan herkesi de kurtarsın. Farketmiyor. Yine de olmayabilirim.
Yani hak ve özgürlükler ve totalitarizm farklı...

Alt 24-10-2021, 00:31
Üye

Zorunlu aşı kavramı şu aşamada hukuki değil
Sağlık Bakanlığı sayfasına Türkiye de zorunlu aşılama yoktur, Türkiye de aşı zorunlu değildir vb ibaresini ben koymadım
Güncel, cari, objektif hukuka göre yok. İnsan haklarına dair geçmiş uluslarası sözleşmelere aykırı..
AİHM karar mı ne sunuldu bilmiyorum ne varsa/üretildiyse o da subjektif ya da yanlış bir hukuk yorumudur ,erke dayalı mevcut konjonktüre dayalı sınırlı bir yorumdur ya da otoriter vs. dir. Şöyle diyelim o kurumun denetmeni ve üstü var mı? Onları bilirkişi yapan ne kim? Piramit gibi tepe de bir erke bağlanıyorsunuz ve en son bu oluyor.

Tamam bunu da geçelim uygulandı diyelim ve hukuka uygun ya da uyduruldu

Diyelim ki hukuka uygun ya da değil farketmez
Diyelim ki uygunsa uygun değilse kılıfına uydurdunuz ya da zaten uydururuz diyorsunuz bir KHK bakar .Ben farketmiyor diyorum.
Getir KHK nı da getir.

İptal itiraz süreçleri bitsin ve hala uygun uydurulmuş olsun.
Yine de olmayacağım_?

Ne yapacaksın?

Bir yasa ona uymamanın bir cezai müeyyidesi olur.

a-Hapis
b-Para cezası

Parayla zorunlu aşı kefaretini ödeyebiliyor muyum?

Şimdi sen hukuk sorguluyorsun

Benim gelirim yok. Başkasının trilyonluk mal varlığı var.

Bu hukuk mu?_

Öyle bir hukuku da üretemezsin. Zengine güçlüye işlemez. Diyelim Avustralya da çalışma izni iptali işten atılma ve üste 5 bin dolar para cezası var. Diyelim kişini kendini ömür boyu bakabilecek mal varlığı olsun. Öder 5 bin'i şimdi oldu mu?;

Yine garibana zayıfa işler hukukun

Bu mu senin hukukun?

Hapis diyelim. 3 sene 5 sene yattım diyelim kurtuluyor muyum aşı olmaktan. 6 ay yatıp çıkalım aşı olmayalım olur mu? ki mümkün mü?

Yani ne dediğini bilmiyorsun

Zorlamayla aşı olmaz. İş aş neyle tehdit edersen et olmazsam olmam.

Yani aşı zorlanacaksa o işin nereye nasıl evrileceğini de ben biliyorum

ve hiç bir sonuçta farketmiyor. Sanmıyorum ki toplumunun parçası olmak istiyorum
Bana göre kişisel güvenlik dahil herhangi sosyal bağlılık, birliktelik ortak değer vs içererek üreterek sizinle bir arada yaşanamaz, parçanız olunamaz.

Şiir bitti diyor Nihat Behram onun gibi "insan bitti"...

Alt 17-11-2021, 16:50
Üye

Norveç kısıtlamaları kaldırdı diyoruz ya. Bunlar aşı sayesinde./[/URL]
Cebelitarık kısıtlamaları kaldıramadı diyoruz ya. Bunlar aşı sayesinde

Detaylı bilgilenmek istiyorsan linke tıklayabilirsin.
Detaylı bilgilenmek istiyorsan linke tıklayabilirsin

https://tr.sputniknews.com/20211117/...050883596.html
https://www.express.co.uk/news/uk/15...stmas-lockdown

Alt 17-11-2021, 18:25
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yine de olmayacağım_?

Ne yapacaksın?
Olmazsan olma. Hukuk bilimi konusunda zırvalama yeter. Her bilimin bir metodolojisi var. Bunun kılıfla mılıfla alakası yok. Ben matematik bilimi için 2+2 = 4 metoduna(kuralına) itiraz ediyormuyum? Etmiyorum.

Anlamak istemediğin husus, aşının bir önlem olduğudur. Ölme riskini azalttığıdır. Avrupa ve aşı oranı yüksek ülkelerde ölüm oranları, vaka sayısına rağmen baya düştü inanmıyorsan incele.
Alt 06-12-2021, 02:07
Üye

Tam anlamadım ve yeterince kontrol etmedim ama anladığım kadarıyla bu profil bir yoğun bakım ünitesi hemşiresi ve profilinde şu yazıyor

Gerçek seni korkutuyorsa beni takip etme, sessizliğim sona erdi.

Sabitlenmiş twiti Covid hakkında size yalan söyleniyor adlı bir video

(Eğer bu aşağıdakiler önemsiz diyor ve diyecekseniz ve bunalmış bir hemşire olabilir rakamlardan haberi olmayabilir bunlar doğru mu ve o hemşire mi evet bilmiyoruz haklısınız ve bunun dışında 1,5 yıllık bir profilin öyle olacağını varsayalım. Yetişkinleri de hatta kendi rızalarıyla aşı aldığını varsayarak bir taraf bırakalım, çocuk miyokardit/perikardit vaka raporları var ve onlar kendi iradeleriyle aşı almıyor, bilinçli seçim yapmıyor.)

5 saat önce yazılmış ilk twiti

12 saatlik vardiyama 5 saat kalmış durumdayım ve şimdiden 3 vaks yaralanmasını tedavi ettim. Kalp krizi, 36 yaşında, İnme, 44 yaşında ve alt bacakta kan pıhtılaşması, 29 yaşında. Hepsi yeni aşılandı. Kalp krizi ve inme hastaları kritik öneme sahiptir. Hangi vax'a sahip olduklarını bilmiyorum.
Başka bir hemşireden yeniden twitlenmiş ikinci gönderisi

Bugünlerde bozuk plak gibi konuşmaktan gerçekten nefret ediyorum ama acil serviste gördüklerimizi bildirmeye devam edeceğim. Bugün 8. yaş gününü acilde geçiren küçük bir kıza baktım, teşhis kondu… Tahmin ettiniz… Miyokardit. Bu teşhisle gördüğüm ilk kız.
Başka bir hemşireden yeniden twitlenmiş üçüncü gönderi

İki gece önce bir hasta acil servisimize göğüs ağrısı/şiddetli baş ağrısı/SOB ile başvurdu. Hasta V-fib'e girdi ve öldü. 37 yaşındaydı, ablası sağlığının iyi olduğunu, kardiyo sorunu olmadığını söyledi. 2. vuruşunu o gün erken yaptı.
7.gönderisi kendi twiti

On gün önce, güçlendirici atıştan sadece 4 gün sonra MI olan 29 yaşında bir kadın maraton koşucusuna baktım. Dün gece kod yazdı ve bizim aşağı katta öldü.
11.gönderisi başka bir hemşirenin bir gönderisini alıntılıyor ve kendi de yanıt veriyor
Üzgünüm Sarah ve kederini hissediyorum. Dün 6 yaşında bir erkek çocukta ilk pediatrik miyokardit vakamızı gördük. Ebeveynler ilk başta ne kadar ciddi olduğunu anlamadılar ama şimdi anlıyorlar. Ve evet, geçen hafta aşı oldu. Dayan, seni ve çalışanlarını düşünerek.
Alıntılanan gönderi

5 gün içinde 2. kez acil servisimiz miyokardit nedeniyle başka bir küçük çocuğa baktı. İlki 8 yaşındaydı. Bu sefer, 10 yaşında (erkek) bir çocuk. Burada açıklığa kavuşturmak için millet, iklim değişikliği masum çocuklarda miyokardite neden olmaz. gözyaşları içindeyim
Doğru sayıyorsam 13.gönderisi

En iyi arkadaşlarımdan biri 2. vax aşısını aldığından beri regl olmadı. Şimdi 12+ hafta oldu. 31 yaşında ve hamile değil, menopozda değil ve muayenesi normal, patolojisi belli. OB/GYN'si kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor ama sanırım hepimiz nedenini biliyor olabiliriz.
19.gönderisi. Bu rakam yüksek değil genel popülasyonun aşı oranını bilmeliyiz normal

Son 21 gündeki COVID YBÜ yatışlarımızın %86'sı tam olarak aşılanmıştır. Hastalar ve aileleri hüsrana uğradı ve bazılarının uyandığından şüphelenmeme rağmen neden bu kadar hasta olduklarını anlamıyorlar.
https://twitter.com/PhilsandJenn

Önerilen Siteler