Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-06-2010, 20:29
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili natan teşekkürler. bu iş ,bildiğin gibi merak ettiğim bir konuydu

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 29-06-2010, 21:22
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aynı şeyleri düşünüyoruz sevgili natan, kilisedeyken bir konuda ödüllendirilmiştim ozaman banada bu jesus olan balık rozetinden takılmıştı yahu dedim kendime neden balık şeklinde ki bu meret

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 29-06-2010, 22:17
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

çok ilginç bir benzerlik gerçekten... ben de dagon'un wikide şöyle bir resmini buldum; haç benzeri bir işaret var şapkasında:

Alt 30-06-2010, 16:00
fevziyapak fevziyapak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Öncelikle aşağıdaki yazı alıntıdır.
Kaynak: http://define.canpare.com/tag/define-sembol
Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur. Balığın büyüklüğü-küçüklüğü, eğimi, yönü, pozisyonu, tek-çift olup olmadığı, yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular da önemlidir. Başka Bir Yorum : Balık bolluğu, vaftizi, yenilenme gücünü ve kurbanı betimler. Hz. İsanın 5000 insanı mucizevi şekilde balık ve ekmek ile doyurması Hristiyanlar için balığı anlamlı hale getirmektedir. İlk Hristiyanlar balık işaretini bir tanışma – dayanışma işareti olarak görmüşlerdir. Pisagor’a göre balık 153 rakamına tekabül ediyordu. Hz.İsa balık tutmayı öğretirken 153 balık tutmuştu. 153 rakamı 153 cm veya 153 mt. yi anlatıyor olabilir.
Başka Bir Yorum : Balık işareti için 7 ve 50 rakamlarının önemli olduğu yönünde bir inanış da mevcuttur.
Başka Bir Yorum : Genellikle düz kayada bulunur. Tüm hatları ile balığa benzediğinde önemlli hale gelir. Sudan çıkan balığın kuyruk tarafına doğru 90 cm. geri zıplayacağı varsayımı ile geriye doğru 90 cm. ilerisinin kırılması önerilir.
Genel Ortak Kanı : Su ve suyla ilgili bir mekan kurgulanmıştır. Balık işaretinin olduğu bölgenin bir mezar olma ihtimali güçlüdür. Hristiyanlıktan önce de balık bereketi simgelemekteydi.
-----------------------------------------------------------
Benim aktaracaklarım ise şöyle;
Hristiyanlar baskı ve zulüm dönemlerinde bu işareti bir tür şüfre gibi bir birlerini tanımak için kullanırlardı. İsa'nın üç beş balık ile binlerce kişiyi doyurması ile ilgili benzetme en akla yakını olabilir. Papanın şapkasının şekli ile Dagon ve rahipleri arasında ne gibi bir ilişki var bilemem. (Papa bu her şeyi yapabilir)
Dagon Eski Ahitte adı geçen deniz kıyısındaki halklar tarafından iyi bilinen bir tanrıdır. Bir başka ilginç olay şudur,
Yunus peygamber kişiliği iyi bilinir (merak eden Yunus kitabını okuyabilir Eski Ahitte) Bu paygamber Kuzey İsraile sürgün döneminde gönderilen bir peygamber. Yunus Fenikelileri tövbeye çağırır. Fenikeliler Dagon tanrısını iyi bilirlerdi, denizci putperst bir toplumdu.
Bilindiği gibi Yunus görevden kaçmak ister denize atlar ve büyük bir balık onu yutar. Yunus üç gün balık karnında kalır ve sonunda sağ sağlim karaya balık onu kusar vs.
Yunus Fenike sokaklarında dolaşır ve çağrıya devam eder. Onu bir balığın yuttuğunu ve sonrada sağ olarak gören Fenikelilerde mucizeye inanırlar. Tabi Yunus'a da.
Bu arada belirti olarak Yunus'un cildindeki lekeleri görürler.
Aslında buradaki mesaj Yunus'un tanrısının Dagon'dan daha yetkin ve güçlü olmasıda olabilir.
İsa'da Yeni Ahitte Ferisilere Yunus mucizesini hatırlatıp kendisininde toprağın bağrında üç gün kalıp sonra dirileceğini ifade etmişti.
Sonuçta balık.... yunus, kurtuluş, mucizeler, bereket, su yada deniz gibi bir çok şeyi çağrıştırır.
Ben yinede Papa'nın şapkası ile pagan bağlantısı olacağını sanmıyorum. Gerçi Hristiyanlığın neresi doğruki oda ayrı konuya.
Alt 30-06-2010, 19:48
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben yinede Papa'nın şapkası ile pagan bağlantısı olacağını sanmıyorum - Fevzi Bey

Acaba bu cümlenizi açmanızı rica edebilir miyim Fevzi Bey

Bu arada paylaşımları için arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ben özellikle katolik kilisesinde daha pek çok güneş tapınmasından alıntı görüyorum.
Alt 30-06-2010, 23:39
fevziyapak fevziyapak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben yinede Papa'nın şapkası ile pagan bağlantısı olacağını sanmıyorum - Fevzi Bey

Acaba bu cümlenizi açmanızı rica edebilir miyim Fevzi Bey
Yani bu adamlar akıllıdır, böyle bir bağlantının kurulmasına karşı vardır bir savunmaları. Katolik camia ile hiç ilişkim olmadı ve gerçekten bu başlıkların anlamını bilmiyorum. Bu başlıkların Dagon rahiplerinden alıntı olması mantıklı gelmiyor bana. Katolik kilisesini eski antik Roma inançları ile bağlantılarını bulup eleştirebiliriz. Fakat Dagon meselesi İsa'dan önce 720 belki 1000 yılları civarı. O dönemlerden bir alıntı yada kalıntı çok uzak ihtimal. Bunu demek istedim. Başlıkların balık ağzı yada balıkla bir ilgisi olabilir fakat bunun açıklamasının Hristiyan inancı içinde olma ihtimali daha yüksek.

Acaba forumda katolik üye varmı ?
Alt 01-07-2010, 01:22
Üyeliğini Sonlandırmış

Açıklamanız için teşekkür ederim . Sanırım bu konuda ilerleyen zamanda yine paylaşıma devam edeceğiz. Bakalı neler çıkacak ortaya,

Bu arada katolik arkadaşımız var, buralarda bir yerlerdedir

İşleri biraz yoğun bu aralar..

saygılarımla
Alt 17-07-2010, 02:36
Çarmıh Yolcusu Çarmıh Yolcusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Bazen, hangi komikliğinize cevap yazacağımı şaşırıyorum doğrusu. Zira kendini maymundan türemiş olduğunu iddia edenler, kendilerini ne kadar komik duruma düşürdüklerinin farkında değiller. Natan gibileri kuyuya bir taş atıyor, sonra o taşı çıkartmakta benim gibilere kalıyor. İşin enteresan yanı, olayı katolikleştirip çarpıtması. Romalılar'a çarmıh'ın nereden nasıl geldiğini hiç araştırmadan, sadece tuhaf bir sitede bulduğu yazıları kopyalıyor. O balığın da tabi neden kulanıldığını da ve ne manaya geldiğini hiç araştırdın mı Natan efendi?
Alt 19-07-2010, 21:24
Üyeliğini Sonlandırmış

Bazen, hangi komikliğinize cevap yazacağımı şaşırıyorum doğrusu - Çarmıh Yolcusu

Buyrun efendim sadece bu alıntıma cevap verin. Diğerleri için uğraşmasanız da olur .Yüce bilginizden yararlanalım. Kendinize protestan diyorsunuz. Eğer bu doğruysa Protestanlığın temel ilkelerinden Sola Scriptura'yı da kabul ediyor olmalısınız. Bilmiyorsanız yazayım .Sola Scriptura ; 'sadece ve yalnızca Kutsal Kitap' demektir. Buyrun bu temel ilkeye inanıyorsanız AÇIKLAYIN Paskalya Bayramı İncil'e mi dayanıyor ?

Açıklıyamıyorsanız , burada verilen bilginin doğruluğunu araştırıp, sorgulayınız. Araştırmadığınız için bu durumdasınız.

Forumda artık daha az yazacağımdan siz daha kolay atıp tutarsınız üstelik. Kolay gelsin.

saygılarımla

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paskalya Bayramı'nın Pagan Kökeni

Hristiyan bayramlarından biri de Paskalya kutlamasıdır. Hristiyanlıkta İsa'nın dirilişini sembolize eder. Bu gün Kutsal bir gün olarak görülüp kutlanır. Apostolik olsun olmasın neredeyse her kilisenin vazgeçilmez adetleri arasında yer alıyor.

Halbuki bu kutlamaya ilişkin İncil'de herhangi bir işaret görememekteyiz. İsa'nın dirilişi yazmakta ancak ne Paskalya bayrama ne de Elçilerin bu bayramı kutladığına ilişkin bir iz görememekteyiz. Paskalyanın simgesi tavşan ve yumurtalayla İsa'nın dirilişine ilişkin nasıl bir bağlantı kuruluyor anlamış değiliz. Ancak herşeyden önemlisi şu ;

Bu Hristiyan bayramın kökeni nedir ? Cevap çok basit; Bu kutlama kılık değiştirmiş Pagan uygulamasıdır. Kökeni paganizmdir.Ayrıca değişik toplumların kutlamalarından da alıntı içermektedir. Noel gibi paskalya da pagan bayramı iken hristiyanlaştırılıp bu yeni dine mal edilmiştir.

Babil kökenli bereket tanrıçası İştar ve sembolü tavşan. Afrika ve Eski Anadolu inanışlarında da mevcuttur. Kışın ölen doğa bahar mevsiminde tekrar canlanır, çiçekler açar, güneş ısısını verir ,tarlalar bereketlenirdi.
Tavşan üreten ve çoğalmayı sağlayan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Tanrı iştar ve bereket sembolü tavşan !.

Bu bayram küçük asya denilen ( şimdiki Anadolu ) topraklarda da Fenikeliler tarafından kutlanırdı. Fenikelilerde bereket tanrıçası Astarte'nin simgesi tavşan ve yumurtadır. Doğanın dirilişini simgeler. Abartılı cinsel organları ve yanında tavşan -yumurta betimlemesi bu gun bazı heykellerde görülebilmektedir. Yumurtalar "yeni yaşamın ve bereketin simgesi" olarak karşımıza çıkıyor.

Görüldüğü gibi Noel gibi , Paskalya bayramının kökeni de hristiyanlık öncesi inanışlardan alıntıdır. Sonraları ,örneğin ikinci yüzyılda hristiyanlığa mal edilmiştir. Bu gün de hristiyanlar pagan kökenli bu inanışı Hristiyan kaynaklı olarak görüp kutlamaktadır.

saygılar
Alt 19-07-2010, 23:53
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili natan çoğunu bilmediğim şeyler yazmışsın. iyi bir hrıstiyan olamadın ama iyi bir ateist olacaksın

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Önerilen Siteler

Etiket
attis, aztek, bakire, dionisos, kutsal ruh, meryemana, pagan, paganizm, teslis, üçlü birlik, üçlük, İsa