Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-09-2021, 12:22
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

dime dedim ki neden psikiyatristi ve nefret ettiğim herkesi öldürmüyorum.

Sırf nefret ettin, manifestonu yayınlamadılar diye, insan öldürmeyesin sakın!..

Yaşamayı hak etmeyen insanlar, başkalarına yaşama hakkı tanımayanlardır.

Bilimi devre dışı bırakmak ahmaklıktır. Ne dahisi, ne aynştaynı bre! Manyak diyorum sana bu adam. Sende bu adamı kendinle özdeşleştrime girişimindesin...

Bilim yanlışlanabilir, gözleme ve deneye dayalıdır. Bilimi devre dışı bırakmak demek. Dincilik demektir. Hurafe inancı ile karanlığa gömülmektir. Gelişime, evrilmeye kapanmak demektir.

Bu Ted gibilerin, dincilerin yeri tımarhanedir. Dünya düz müz değildir. Birilerinin sanrıları ile, evren açıklanamaz.
Alt 30-09-2021, 14:11
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bacon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sende bu adamı kendinle özdeşleştrime girişimindesin....
Empati diyelim özdeştirme girişimi değil kişiyi anlayabiliyorum.

Benim yapamadıklarımı yapmış görünüyor . Beni sınırlayan ne ? Ahlak, ilkeler, şiddeti onaylamama ya da şiddet tanımını esnetsem bile masum insanlara zarar vermeyi şiddet olarak görme ve hak olarak görmeme. Birine zarar versem vicdanımı kurcalardı... Öldürmeyi geçtim birini elinden mahrum bırakma. Mesela bu bana göre değil. Hiç değil.

Bunun dışında ben doğa/köy tabanlıyım. Doğal olarak doğayla da insanla da bağım onun kadar kopuk değil. Herhangi bir kuramdan etkilenmeme gerek yok (anarko primitivizm gibi) Özdeşemeyiz.

Şunu biliyorum. Ben yapamazdım ve sanırım yapmazdımın dışında da yapmazdım da. Bunun dışında internette vasat manifestolar yazmış yayınlamış ve bunları bitirmemiş biri olarak en azından o kısmen tanındı, birilerini irrite etti vs bir şeyler oldu.

Bu Ted gibilerin, dincilerin yeri tımarhanedir. .
Kişi ormanı tercih etmiş zaten. Toplumunuzun ya da gerçeğinizin parçası olmamayı da. Yine de Ted gibilerin dostu kardeşi olmayı yeğlerdim.. Size gelince ve bizim gibilerin yerine de gelince .Sizinle aynı gerçeği paylaşmak istemiyorum... Bizim gibilerin olmadığı gibi bir gerçeği yaşamanızı ve birebir kendiniz gibilerle beraber ve başbaşa kalarak yani kalan herkesin tıpkı senin gibi düşündüğü gibi bir toplumu yaşamanızı ben canı gönülden isteyenlerdenim ve orada olmak istemezdim ayrıca bu durumla kavgam yok..

Bizim orda bir atasözü. Bana ya ölüm ya özgürlük ver.

Bu Ted gibilerin, dincilerin yeri tımarhanedir. .
Aslında bu söylenenin bendeki tam karşılığı o yukarıda yazdığım biliyor musun? Elimde olsa yapardım. Sizin gibilerin yeri tam sizin gibilerin olduğu ve sizin gibi olmayan hiç kimsenin olmadığı bir toplum. Yarın deseler ki bu olacak vallahi seve seve göçer giderdim..

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 30-09-2021, 18:19
Üyeliğini Sonlandırmış

Aslında bu söylenenin bendeki tam karşılığı o yukarıda yazdığım biliyor musun? Elimde olsa yapardım. Sizin gibilerin yeri tam sizin gibilerin olduğu ve sizin gibi olmayan hiç kimsenin olmadığı bir toplum. Yarın deseler ki bu olacak vallahi seve seve göçer giderdim..

Hep sen sormuşsun biz cevaplamışız.

Bırak sen ted' i med' i de, şu durumda kendisini savunamayacak insanların silah taşıması bir hakmıdır, yoksa değilmidir? Kadınlar içinde aynı hak kapsamlı olarak, şarta bağlanıp, bu genişletilebilir.

Sopa ile vurmaya başladı.
Yargıtay kararlarında silah sayılıyor!.

Dernek lokalinde engellilere dayak: 24 suç kaydı olan saldırgan serbest | NTV

Şahsı 3 ayda salmışlar dışarı. Bunu salıyorsan o zaman sen bu adamdan zarar görenin başına ya bir koruma polis tahsis edeceksin. Yada adama bir silah vereceksin ki, kendisini korusun. Meşru müdafa hakkınıda geniş yorumlayacaksın bu gibi durumlarda. En ufak bir tereddüt, yakınına adım atma; rahatsızlık vermede bu birey şahsı vurma hakkına sahip olmalı.

Böyle bir ülkenin meşruluğundan söz edilebilir mi?

Bende Güney Amerika' ya yerleşmek isterim. Ama parasız hiç bir şey olmuyor, maalesef. Bu "hayvanoğlu hayvanlarla " bende yaşamaya bayılmıyorum yani...
Alt 01-10-2021, 00:44
Üye

Bırak sen ted' i med' i de, şu durumda kendisini savunamayacak insanların silah taşıması bir hakmıdır, yoksa değilmidir? Kadınlar içinde aynı hak kapsamlı olarak, şarta bağlanıp, bu genişletilebilir.

.
Silah sivil mivil değil önce ordu ve devletlerin elinden alınmalı

İlginç, cevaplamış mısın?

Yargıtay kararlarında silah sayılıyor!.
.
Şimdi yasamanın bir işlevi var. Yasa yapmak. Yasada bir boşluk olduğu ya da görüldüğü an da ..
Yasama sürekli yasayı evriltmelidir. Meclis'in birinci işlevi budur. Parlamento kanun koyma yeridir..
Parlamento'nun işlevini sorgulayın

Böyle bir ülkenin meşruluğundan söz edilebilir mi?.
Kamu vicdanında ya da kamu vicdanının vasatında o bireye cürüme karşı ne layık görülüyorsa (ya da toplum vicdanını neredeyse o suç işlenmemiş gibi ne rahatlatıyorsa/rahatlacaksa vb gibi ölçütler ki daha geniş ama kısa keselim) en uygun yasama odur. Onu yansıtmayan parlamento başka işler çeviriyor olmalı

Şahsı 3 ayda salmışlar dışarı. Bunu salıyorsan o zaman ...
Birey olarak sen müdahil olmalısın. Avukatlar ve baroları... STK'lar. Hepsi...
Bundan rahatsız olan herkes müdahil olmalı ve bu müdahil olma cari hukuk kurallarıyla işletilmeli... Yani gidip ne yapılabilirse. İlgili yargı kurumuna bakanlığına vb erişmekten baskı yapmaktan tutalım da varsa sürece müdahil olma gibi her türden sosyal hukuk hakkı, demokratik hukuk hakkı ve kamu kanalını işletmelisin. İtiraz hakkı gibi ve diğerleri... karşı koyma... fiili olmalı...

Bende Güney Amerika' ya yerleşmek isterim. Ama parasız hiç bir şey olmuyor, maalesef. Bu "hayvanoğlu hayvanlarla " bende yaşamaya bayılmıyorum yani...
Oraya ben de yerleşmek isterim. Bir yemek belgeseli vardı izledim. Bir Fransız, Burdon mu? Adını hatırlayamadım. Talihsiz bir şekilde ölmüş olmalı... Orada izlemiştim çok fazla neşe vardı ve anladığım kadarıyla bu neşe özgürlük kazanma üzerineydi. Çok fazla et, çok fazla özgürlük, çok fazla gülüş, çok fazla neşe ve çok fazla şarkı ve müzik ve dans ve etkinlik vardı....

Bu "hayvanoğlu hayvanlarla " bende yaşamaya bayılmıyorum yani...
İnsanları yargılayamayız. İnsan hayvanı. Türümüz bu. Kendimizi ,farklı eğitimli vb hissedebiliriz . Bunlar bize sorumluluk sağlar ve yükler...

Hayvanları seviyorum, vahşi olsalar bile, ilkel olsalar bile, ..

Onlara üzülüyorum...

İnsanlardan ben de bıktım ama bunu söylüyorum. İnsanlarla ilgili olumsuzlamalara sebep olan etkilerin çoğunun iktidardan b-ulaştığı ya da organizasyon/örgütlenme kaynaklı olduğunu düşünüyorum...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 01-10-2021, 01:20
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Birey olarak sen müdahil olmalısın. Avukatlar ve baroları... STK'lar. Hepsi...
Bundan rahatsız olan herkes müdahil olmalı ve bu müdahil olma cari hukuk kurallarıyla işletilmeli... Yani gidip ne yapılabilirse. İlgili yargı kurumuna bakanlığına vb erişmekten baskı yapmaktan tutalım da varsa sürece müdahil olma gibi her türden sosyal hukuk hakkı, demokratik hukuk hakkı ve kamu kanalını işletmelisin. İtiraz hakkı gibi ve diğerleri... karşı koyma... fiili olmalı...
Diyorsan ki bu işlemiyor. O ülke kokuşmuştur, çöküyordur, dağılmıştır dağılıyordur, kaos kargaşa vardır. Yani ya başının çaresine ve kendi yoluna bakmalı ve bunlara aldırmamalısın ya da düzeltmek toparlamak, birleştirmek için bir şeyler yapma, en azından denemek ya da deneyenler birleşmek iyi yol..

İnsanları yargılayamayız.
İktidarlarınız olmasa diliniz de şiddet diye bir kelime bile olmayabilirdi. Belki ceza da. ya da tam buna benzer olmazdı. Ödeme hesaplaşma gibi bireysel vicdana karşılık gelen ve bireyi bireye karşı koyan eşit güç ifade eden bir şey olurdu.

Dikey güce dayalı örgütlenme ve gücün merkeze dayandığı ya da teslim edildiği yapı. Denilebilir ki bu kader, evrim ya da doğa da var. Değil . Tam öyle değil. Aslanların bir aslan kralı yok, merkezi yok. Güç eşitsizlikleri olsa da özel bir şiddeti örneğin işkenceyi gerektirecek ya da üretecek bir süreç yok gibi.

.
Bir bireyin toplumunu ya da genelini sorunlu algılaması, suça dair güven hissetmemesi ya da kendini savunmak için ya da adalet dağıtmak için ya da denetimsiz şiddet mağduru olmamak için silah taşıma ya da meşru müdafaa hakkının genişletilmesinden vb sözetmesi ya da bunları savunması?
Bunların psikinalitik analizi yapılabilir ama endişe edileni doğru anlıyorsam örneğin Afganistan da bir kadın olarak tacize ya da hak mahrumiyetine uğrama ihtimaliyle bu ülke de sözde demokratik hak zaiyatı, gayrıresmi şiddete uğrama şansı daha az gibi..

Bireyin silahlanması, bireylerin silahlanması kavramı yerine bireyin politikleşmesi ve bireylerin politikleşmesi kavramını düşünün.
Politik/siyasal, toplumsal vb bilgi ve bilinç. Bilginin diğer herşeyin edinilmesinden öncedir.

Birey silahlanmalıdır. niye? kendini korumak için.
Birey bilgilenmelidir. Herkes kendini korumak ve diğerlerini de korumak için önce bilgi taşımalı ve bilgi ruhsatı almalı ve bilgi kullanmayı öğrenmeli ve sürekli bilgiyi yanında taşımalı...

Alt 01-10-2021, 01:38
Üye

Böyle bir ülkenin meşruluğundan söz edilebilir mi?
Sonuç olarak ortada demokratik bir toplumun evrimi olmadığı için tüm bunlar sizi otoriter totaliter bir rejimin kucağına itecek ve onu resmileştirecek-meşrulaştıracak

Meşru bir demokrasi yoksa meşru başka bir şey vardır

Bende Güney Amerika' ya yerleşmek isterim. Ama parasız hiç bir şey olmuyor, maalesef. Bu .
Bu ülke cennet ya! Sen görmüyorsun

Bütün gün şunları izlemiş biri olarak söyleyebilirim insan kendi baktığını görüyor

Alt 01-10-2021, 13:49
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu ülke cennet ya! Sen görmüyorsun

Buradan çıkan sonuş, ya dürüst ve "içten" değilsin. Ya da aşı konusunda olduğu gibi algılama sorunun var.

Anlamıyacağını bilmem lazımdı esasında, orada "ülkeden" kastın toprak ve havası olmadığını!.

Ama yukarıdaki linkte bu açık. Sen düpedüz bizim aklımızla eğleniyor, anladığın halde konuyu alakasız yere çekiyorsun.

Ben bu ülkenin bürokrasi ve hukuksuzluk cehenneminden bahsediyorum. Burası isterse karayip adası olsun. Bu yönetimle, bu bürokrasi, hukuksuzluk ve polis devletliği ile burası cehennemdir. Ve orada yaşamak zorunda kalanlar işkence altında bir yaşam sürüyordur.

Bu şahıs dikkat edersen Belçika vatandaşı. Aynı şekilde bu ülkede böyle nice dünyada itibarı olan pasaport sahibi insan geliyor sahil yörelerine yerleşiyor. Parası zaten bizim paramız karşısında değerli. Onlara bürokrasi işlemez. Bedava ülkede onların yaşamı cennet olabilir. Ben Türk' üm ve insan onur ve haysiyetinin yanından bile geçemeyecek yaşama dücar kılındım.

Verdiğin youtube daki adam espresso içiyor. Espresso, mespresso, şarap marap bunlar benim emeklime lüksden öte kaçar.

1500 lira emekli aylığı var bu ülkede. Bu para ile simitle bile beslenemezsin. Sen ne cennetinden ne mesruluğundan bahsediyorsun?

Ben anayasa hukuk kitabı prof. kitap yazarının yazdığından referans alarak bu soruyu sordum.

Bir devletin meşruluğu insan haklarına, anayasasına riayet etmediği an meşruluğu tartışmalıdır.
Bunu anlamamak aksşni iddia etmek için süzme olmak gerekir. Velihasıl.
Alt 01-10-2021, 14:02
Üyeliğini Sonlandırmış

İnsanların yaşama haklarını ihlal eden, ölümlerden 1. derece sorumlu devlet görevlisi suçlusunu kovuşturmuyorsa; o ülkenin meşruluğundan söz edilemez. Her ne kadar kağıt üzerinde o ülke ve sözde kurumları v.s. olsa ve diğer ülkelerce tanınmış olsada. Gerçekte olan apaçıktır.

En önemli organı iş yapmamakta, vatandaşı ile olan sözleşmesini tek taraflı olarak yerine getirmemektedir çünkü.
Sözleşmeyi(anayasayı-eşitliği) ihlal edenin meşruluğu bitmiştir. Vatandaşının gözünde. Diye sesli düşünüyorum. Yanlış isem düzeltiniz. Ben devletim istediğimi yargılar(poğaca çalanı), istemediğimi yargılamam(katil, yolsuz, kamu görevlisi) zihniyeti ile büyük devlet olunmaz. Aynı şekilde istediğimi görür yakalar, istemediğimi görmem(fetoş, susurluk ayranlar, adnan ve kedicikelr, s. pekerler v.b.). Sonra suçluların kullanma tarihi dolunca tü kaka diyip, görevini yapıyormuş ayağına yatarak kendi göz görmezden geldiklerini 20- 30-40 sene sonrasuçlu ilan edip, insanların aklıyla alay etmekten başka bir şey değildir. Büyük devletler bu kadar alenice hukuk dışı hareket etmez. Aynı kurumlardan daha küçüğü amerikada da, batıda da var. Ve orada başbakanlar, bakanlar, büyük iş adamları ve hatta dünya çabında şirketler yargıya hesap verirler. Amerika da gördük en son zenciyi öldüren polise müebbet verdiler ve 8-9 milyon dolar ailesine tazminat kararı verdiler. Ve sokakları savaş alanına çevirenlere kimse siz terörsitsiniz diye bir de zeytinyağlık yapıp üste çıkamadı.

Demek bu ülke cennet biz körüz. Ulan asıl kör sensin sen. Birde rumuzunu: "içtenlik" seçmiş. Davulun sesi dıştan senin rumuz olsa olsa "dıştanlık" olur. Velihasıl!.
Alt 01-10-2021, 20:35
Üye

Buradan çıkan sonuş, ya dürüst ve "içten" değilsin. Ya da aşı konusunda olduğu gibi algılama sorunun var.

Anlamıyacağını bilmem lazımdı esasında, orada "ülkeden" kastın toprak ve havası olmadığını!.
O ifade sadece eklediğim videoya bir nazire/gönderme. Sadece 3 dakikanı ayırsaydın farkedebilirdin..

Bunun gibi..

Anlamayacağını düşünüp daha geniş bir not eklemem gerekirdi..

Alt 01-10-2021, 20:47
Üye

Ben bu ülkenin bürokrasi ve hukuksuzluk cehenneminden bahsediyorum. Burası isterse karayip adası olsun. Bu yönetimle, bu bürokrasi, hukuksuzluk ve polis devletliği ile burası cehennemdir. Ve orada yaşamak zorunda kalanlar işkence altında bir yaşam sürüyordur.
.
Daha kötüden daha iyi ve daha iyiden daha kötü evet. Bu ülkenin haline üzülüp bunalıp yıllarca yazdığımı hatırlıyorum

Bence yazdıklarımı okumuyorsun asıl sorun o. Üç cümleye bakıp cevap yetiştirmeye zorluyor olmalısın

Bu şahıs dikkat edersen Belçika vatandaşı. Aynı şekilde bu ülkede böyle nice dünyada itibarı olan pasaport sahibi insan geliyor sahil yörelerine yerleşiyor. Parası zaten bizim paramız karşısında değerli.
Bugün Brezilya ya yerleşen bir Türk'ü izledim.. Dün Avusturya dan İzmir e dönüp çobanlık yapan (aslında mütevazi bir çiftlik kuran) başka bir Türk'ü

Brezilya ya yerleşen için yapılan yorumlardan biri şuydu. Bunun gibi 20 tane felan olsa tüm dünyaya dağıtılsa dünyayı ele geçirirdik

Köyün ailen/ata toprağın felan bu anlamda özel mülkiyetin var mı?

Ben anayasa hukuk kitabı prof. kitap yazarının yazdığından referans alarak bu soruyu sordum.

Bir devletin meşruluğu insan haklarına, anayasasına riayet etmediği an meşruluğu tartışmalıdır.
Bunu anlamamak aksşni iddia etmek için süzme olmak gerekir. Velihasıl.
Bir ülke onu oluşturan insanlarla oluşan bir bütün mü denmeli? Onun gibi bir şey ama yaşam sonlu ve bu süreç çok kısa olacağı için yaşamın şu ya da bu refahını ve çatışmasını tartışmak bana eskiye göre anlamlı gelmiyor. Asgari geçim ve rehafın sağlanması en iyidir ve bu sosyal devletin ödevi. Bunu yapmadığını hepimiz biliyoruz.. Bu toplumun bir başarısızlığıdır ama insanlar hakettiği gibi yaşarlar ve yanlış seçimlerin ve bilgisizliğin bedelini eminim bundan dersler alacakları düşüşlerle deneyimlerler:.

Önerilen Siteler