Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Kişisel > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Duyuru

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #1  
Alt 18-03-2011, 22:55
westergaard westergaard isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 14 Mar 2011
Mesajlar: 391
Standart Eski 19'culardan Kim Kaldı ?

Allah'la tanışmam 4-5 yaşlarımda oldu. "Allah Baba" şeklinde bana anlatıldı. Ben o zamanlar Allah Baba'yı Ay Dede'nin oğlu sanıyordum.

İlkokul ve ortaokul çağımda her gece uyumadan önce Allah'a dua ederdim, annemi babamı koru derdim. Her yaz tatilinde Kuran kursuna gidip Arapça harfleri telaffuz etmeyi öğrendim. Ne işe yaradığı belli olmayan bir adettir bu da.

21 yaşımda birden dindarlığım arttı ve 5 vakit namaza başladım. Ve Kuran'ı Türkçesinden okumaya başladım. Fakat hoşuma gitmeyen şeyler vardı.

Dört karı olayı, ve karı dövme ayeti gibi şeyler beni çok rahatsız ediyordu. "Bulduğunuz yerde öldürün" gibi laflar geçen Tevbe Suresine bakmak istemezdim. Ahzab Suresi de beni çok rahatsız ederdi.

Daha kötüsü internette tartıştığım ve İslama davet ettiğim Amerikan Hristiyanlar beni Ayşe'nin yaşı ile ilgili ve daha bir çok çirkinlik içeren hadislerle tanıştırdı. Bunları kabul etmem imkansızdı.

Çıkış yolu olarak reformcu İslamı buldum. Hadisleri inkar ediyorsun ve "Kuran tek başına yeter" diyorsun. Böylece Peygamberinin 9 yaşında kızla yatağa girmesi olayından kurtuluveriyorsun! Ama karı dövme ayeti (Nisa 34) ve çok karılılık ayeti hala Kuran'da durmaktaydı.

Yaşar Nuri'nin karı dövme ayetine getirdiği farklı yorumu benimsemiştim. Ve 19 mucizesinin mucidi Reşat Halife'nin web sitesini takip etmeye başlamıştım.

Reşat Halife'ye göre hırsızların eli kesilmezdi, sadece bıçakla sembolik olarak çizilirdi. Bu el kol kesme olayı da beni rahatsız eden şeylerdendi.

Sonra takip ettiğim siteyi de bırakarak Kuran'ı sadece kendim yorumlamaya başlayıp her biri 2 rekattan günde 3 vakit namaz kılmaya başladım. Hem de Türkçe Artık Mekke'ye bile dönmüyordum çünkü ayet "Allah'ın yüzü her yerdedir" diyordu. Abdest kurallarım da gene Kuran'ı yorumlayışıma göre normal İslamdan çok farklı hale gelmişti.

Beni rahatsız eden şeylerden biri de artık diğer dinlerden insanların cehenneme gidecek oluşlarıydı. Özellikle dindar Hristiyanları internette tanıdıkça onların bu kadar imanlı ve iyi insanlar olup da cehenneme gidecek olmalarını kabul edemedim. İnsanların %99 aileden gördüğü dini yaşayıp onla öldüğünü anladım. O zaman Hintliler, Çinliler, ve Avrupalılar cehenneme gitme ihtimali daha yüksek olarak doğuyorlardı. Ben ise Müslüman ailede doğarak daha şanslıydım. Bu adaletli bir yarış değildi.

Artık kuşkular kontrol edilemeyecek kadar artmıştı. Kuran'ın reformcu yorumları da beni tatmin etmiyordu. Allah nasıl oldu da bu kadar yanlış anlaşılmaya müsait ayetler indirdi de 1400 sene boyunca yanlış anlaşıldı, ta ki bu reformcular çıkıp bunları düzeltti diyordum. Düşünsene 1400 yıl boyunca kadınlar Allah'ın muğlak kelimeler kullanması yüzünden dayak yiyor ve bu dayağı toplum normal karşılıyor, kadın dava bile edemiyor. Ta ki Yaşar Nuri bey ortaya çıkana kadar. Ama işin kötüsü Yaşar Nuri'yi de şimdi herkes kabul etmiyor.

Beni dinden tam koparan noktayı hatırlamıyorum, ama bir noktada mevzu koptu işte. Çünkü baştan itibaren hep dindeki deliklere yama yapmaya çalıştım. Ama bir yerden sonra artık yama tutmuyordu.

Dindarlığımın artması, din hakkında bilgimi arttırmam, reformcu olmam ve sonunda dinin yalan olduğunu anlamam toplam bir sene süren bir süreç olmuştur.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 18-03-2011, 23:11
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 08 Mar 2008
Bulunduğu yer: Londra
Mesajlar: 22.933
evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Saygideger westergaard;

Çünkü baştan itibaren hep dindeki deliklere yama yapmaya çalıştım. Ama bir yerden sonra artık yama tutmuyordu.-westergaard-

Yukaridaki cumle, yazinin anafikrini cok guzel acikliyor. Aslinda butun mesele, deligi gorebilmek. Cunku o delige baktikca, delik buyuyor ve rahatsiz ediyor.

Ama bir an geliyorki, delik tamamen inancin yerini kapsiyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 20-03-2011, 22:46
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 12 Aug 2010
Mesajlar: 1.424
Standart

Yahu ben cok sansliymisim !

Alevi olmamdanmidir nedirse !

Ben hic fazla namaz , oruc gibi ibadetler yapmadim ! Sadece 15-16 yaslarimda iken arkadaslarimla beraber gezme mekanlarindan biride camii oldugu icin onlara özenerek onlarla en fazla 10 kere namaza gittim ! Oda sadece taklit biliyor zerre kadar dua bilmiyordum

Oruc ise sadece 1 kere tuttum !

Peki bizim alevilikde ise kücükken aileyle beraber bir kere ceme gittik bir kerede 16 yaslarimda iken ceme gittim ! Bunun harici hic cem olaylarina katilmadim !

18 yasimda cinsel kimligimden dolayi dinlerden uzaklasmaya basladim ! Cünküsü anlatmayacagim herkezin bildigi hikayeler !

Simdi ise tamamen arinmis olarak burdayim birdaha ölürümde din denen su illete geri dönmem !

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 21-03-2011, 00:32
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 26 Sep 2008
Mesajlar: 2.854
Standart

NaiL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
18 yasimda cinsel kimligimden dolayi dinlerden uzaklasmaya basladim ! Cünküsü anlatmayacagim herkezin bildigi hikayeler !

Simdi ise tamamen arinmis olarak burdayim birdaha ölürümde din denen su illete geri dönmem !
O işin bahanesi, bak Cemil İpekçi'ye, kendisini muhafazakar eşcinsel olarak tanımlıyor.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 21-03-2011, 05:51
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 12 Aug 2010
Mesajlar: 1.424
Standart

E ben napim . Bende bahane mahane yok !

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 21-03-2011, 07:47
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 26 Aug 2010
Mesajlar: 295
Standart

Sayın westergaard, ben işin reform kısmına geldim en son. Hurafelerle dolmuş bir dinde açık bulmaktan kolay ne var. Hadis ve rivayetleri atıp, orijinal islama ulaşmak şarttı tabii ki. Ancak orada da duramıyorsunuz, bir kere sorgulamaya başlayını tutabilene aşk olsun. Kur'an'da da anlayamadığım noktalar olduğunu görüyorum. Belki de yanlış anladığım yerler var, ya da birileri yanlış çevirdi? Ancak reformcuların, herkesin 1400 yıldır (Araplar dahil) bazı noktaları yanlış anlayıp, yanlış uyguladığı, Türk mealcilerin yanlış çevirdiği iddiaları bana tuhaf geliyor. Ben bunu kabul edemiyorum. Onca kişi, onca yıl yanlış anlamışsa, ya bütün dünya art niyetli, ya da Kur'an apaçık değil. O noktada tıkanıp kaldım. Ayrıca, onca yıl yanlış çevirilerin kurbanı olup, dini reddedenler ne olacak? Direk cehenneme mi gidecek?

Neyse bu geldiğim noktadan öteye gitmesi hiç kolay değil. Sonsuz cehennemle korkutan Allah, ödül olarak elma, armut ve ırmaklar vaadediyor. (Huri vs.yi de çelişki yaratıyor diye yokeden reformcu müslümanlar var) Ödüller motive edici olmayabilir ama korkutmalar bir hayli ciddi. Cehennemle ilgili ayetler okurken, Stephen King okuyor gibi oluyorsunuz.

Özetle imzamdaki noktaya kadar gelebildim, ileri gidemiyorum, daha çok okumam, üstünde düşünmem lazım. Beni sorgulamaya en çok iten şey, gördüğüm insanlar ve yaşamdır. İnsanlar korkunç hissiyat ve donanımlarla varolmuşlardır. Ego, çıkarcılık, bencillik, kıskançlık, korku, şehvet vs. ile... Bunlar birilerine ya da bazı gruplara herşeyi yaptırmış olabilir, bir kutsal kitap bile yazdırmış olabilir! Çıkarları için cinayetler işleyenleri, savaşlar çıkartanları görmek (bknz. Libya), aklı başındaki her insanı dinini, (içindeyse her türlü ideolojiyi) sorgulamaya götürmek zorundadır. İnsanlardan herşey beklenir Bilemediğimiz, anlayamadığımız şeyler var (neden varolduğumuz gibi), bu boşluklardan faydalanıp, birileri hikayeler yazmış olabilir. Metafizik olaylar bunlar, ne ispatlanabilir, ne yanlışlanabilir. Koyun gibi körü körüne inanıp, bazı kitlelerin, din ve çeşitli ideolojileri kullanıp bize çobanlık yapmalarına izin verecek çağda değiliz. Hele bu çobanların dünyayı kendilerine cennete çevirmiş olduklarını görmezden gelerek! Cemaatlere bakınız, dinin önde gelenlerine, dinci politikacılara, neden hepsi zevki sefa içinde ya, bunları nasıl olur da görmeyiz. Mesleği çobanlık olup da bu kadar mutlu mesut yaşayan başka bir kitle görmedim. Adamların ahiretle filan alakası yok ama bizden sabah akşam ahireti düşünmemizi istiyorlar ne hikmetse.

Milyarlarca insan gibi yanlış şeylere tapıp, hem kendi, hem başkalarının 3 günlük hayatını zehir ederek, birilerinin çıkarlarına hizmet ederek ölüp gitmemek için, kurcalamaya devam etmek de fayda görüyorum Sizin bir sonuca ulaşmış olmanıza sevindim, arada kalmak en kötüsü, en huzursuz durumlardan biri. Ne adam gibi uyuyabilirsiniz, ne de uyanabilirsiniz...

Bir yaratıcı arayan insanoğlunun bulabildiği tek şey kendi sözleridir.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 21-03-2011, 12:22
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 26 Sep 2008
Mesajlar: 2.854
Standart

NaiL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
E ben napim . Bende bahane mahane yok !
Hocam, sözüm zaten sana değil. Hem Müslüman geçinip hem de İslam'ın kesin kez yasakladığı bir işi meşru gören Cemil İpekçi'ye. Yani ikisi bir arada olurmuş gibi davranmasını eleştiriyoruz. Yoksa onun da ne yaptığı kendi bileceği iştir, herkes kadar saygıyı hakeder.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 21-03-2011, 12:29
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 15 May 2007
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 1.231
Standart

Beni de sorgulamaya iten harun yahya'nın yaratılış gerçeği kitapları olmuştu
Sağolsun, iyi iş çıkardı benim açımdan..

Hoş geldiniz.
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 21-03-2011, 13:24
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 12 Aug 2010
Mesajlar: 1.424
Standart

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam, sözüm zaten sana değil. Hem Müslüman geçinip hem de İslam'ın kesin kez yasakladığı bir işi meşru gören Cemil İpekçi'ye. Yani ikisi bir arada olurmuş gibi davranmasını eleştiriyoruz. Yoksa onun da ne yaptığı kendi bileceği iştir, herkes kadar saygıyı hakeder.
Bu adam zaten modaci degil mi . Birseyler fark yaptigini saniyordur.

Evet islamda kesin kez yasaklanmis ama kuranda kesin kez yasaklanmamis. Bazi můslůman escinseller bunu referans alarak hala müslüman kalabiliyorlar..

Neyse genede escinsellerin bu din iletinden kurtulma sanslari daha yüksek.

Saygilar

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 21-03-2011, 15:50
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 26 Sep 2008
Mesajlar: 2.854
Standart

NaiL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu adam zaten modaci degil mi . Birseyler fark yaptigini saniyordur.

Evet islamda kesin kez yasaklanmis ama kuranda kesin kez yasaklanmamis. Bazi můslůman escinseller bunu referans alarak hala müslüman kalabiliyorlar..

Neyse genede escinsellerin bu din iletinden kurtulma sanslari daha yüksek.

Saygilar
http://www.kuranmeali.com/ayetkarsil...sure=7&ayet=80
http://www.kuranmeali.com/ayetkarsil...sure=7&ayet=81

araf80:Lût’u da Peygamber olarak gönderdik. Hani o kavmine şöyle demişti: “Sizden önce âlemlerden hiçbir kimsenin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz?”
araf81:“Hakikaten siz kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Hayır, siz haddi aşan bir toplumsunuz.”
http://www.lahuti.com/forum/hz-lat-s-17767.html

Başka bir konuya kayıyoruz ama aslında Kuran'dan eşcinselliğe onay verildiği sonucunu çıkarmak imkansız gibi. Tabi gene inanmak isteyen istediğine inanıyor. Bugün bile eşcinsellere yönelik nefreti samavi dinlerin beslediğini, bunu meşrulaştırdığını söyleyebiliriz. Çünkü bazı bireylerin doğasında olan şeyi bir sapkınlık olarak lanse ediyor.

Saygılar bizden...

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ölümsüzlüğe 20 yıl kaldı! sinner Bilim 14 31-08-2012 22:15
Şurada Ne Kaldı Ki ? theatre İslam Forumu 24 16-04-2010 12:02
Savaştırılmadığımız Millet Ya Da Din Kaldı Mı ? theatre Tarih 29 20-07-2009 08:51
site bize mı kaldı ne:) aragonn Cafe 11 02-11-2005 12:05
Turan Tursun...Az kaldı geliyoruz... decidex Diğer Dinler 0 10-09-2005 22:49

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:18 .