Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Servis Şartları & Site Duyuruları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-10-2023, 00:04
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Üye olmadan soru soranlar

Üye olmayan bir okur, forum üyelerine aşağıdaki soruyu sormuş:
Konu: Tanrı, ego, kibir vs.

Soru:
Kuran'daki Allah; 'kibirli', 'egoist' ya da 'narsist' gibi insana has sıfatlarla tanımlanabilir mi? Mesela kibir demek kendini diğer insanlardan üstün görüp de kendini gerçekte olduğundan daha büyük göstermektir. Ego insanın bencil olması ve de içindeki 'ben' sevgisinin pekiştirilmesi şeklindeki mükemmeliyetçilik anlayışıdır ki egoistler kendisinin diğer insanlardan daha değerli olduğu kuruntusunu kendi gerçekliğinden abartılı bir şekilde gösterir. Narsizm ise psikolojik rahatsızdır.
Yani biz neye dayanarak yaratıcıya bu gibi insana ait sıfatları yakıştırıyoruz? Bana bunun mantığını ve de gerekçelerini detaylıca anlatabilir mısınız?

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 01-10-2023, 03:59
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani biz neye dayanarak yaratıcıya bu gibi insana ait sıfatları yakıştırıyoruz?
Yaratıcı gönderdi diye iddia edilen kuranın kendisine dayanarak.
Kuranı sorgular nitelikte okuyunca karşımıza insanda olan her türlü pislik, zalim, egoist, bencil bir yaratıcı çıkıyor.
Ayrıca kurana bakınca bu yaratıcıyı yaratanın da yine insanın kendisi olduğu karşımıza çıkıyor.
Yani kaynağın kendisi bir kanıt olmakla birlikte önemli olan kaynağın kensinden ziyade onu ön yargısız reel anlamda okumaktan geçer.
Ayrıca ben bir soru sorayım.
"Sizden olmayanı gördüğünüz yerde öldürün" diyen bir yaratıcıya övgüler mi düzelim?
Alt 01-10-2023, 15:13
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani biz neye dayanarak yaratıcıya bu gibi insana ait sıfatları yakıştırıyoruz? Bana bunun mantığını ve de gerekçelerini detaylıca anlatabilir mısınız?
Yaratmayıcıya dayanarak.

Ben bir geniş örnek vereyim

Kadim halkların ilâhlarını "Gök ve Yer Tanrıları" diye çağırırken, onların kelimenin tam anlamıyla Dünya'ya gökten gelmiş başka bir yerin insanları olduklarını ima ediyor olduklarından şüphe edilebilir mi?
Kadim tanrılar ve araçlarıyla ilgili olarak şu ana dek sunulan kanıtlar; onların gerçekten de kanlı canlı varlıkların, gerçekten de kelimenin tam anlamıyla göklerden Dünya'ya inmiş insanlar/varlıklar olduklarına dair hiçbir şüpheye yer bırakmıyor.
İncil'i tek Tanrıya adayan Eski Ahit'in kadim derleyicileri bile, böylesi ilâhî varlıkların çok eski zamanlarda Dünya üzerindeki mevcudiyetlerini kabul etmeyi gerekli görmüşlerdir.

12. Gezegen - Zecharia Sitchin

https://1000kitap.com/gonderi/204252663

Kadim Yakın Doğu'dan çıkan kanıtlar gösteriyor ki, tanrılar uçma yeteneklerini göstermek amacıyla kanatlı veya havacılıklarının bir nişanesi olarak kanatlı üniformalar içinde resmedilmiş olmalarına karşın, uçmak için asla yapıştırılmış kanatlar kullanmaya kalkışmamışlardır. Bunun yerine, böyle yolculuklar için araçlar kullanırlar.

12. Gezegen - Zecharia Sitchin

https://1000kitap.com/gonderi/193103462
Bu dediklerime bu forumda benden başka kimse katılmıyor o yüzden sadece bireysel görüşlerim -diğerlerini ve geneli asla temsil etmez- ama sorulmuş madem benimkini katalım.

Anladığınız şekilde bir yaratıcı yok. İnsanın tanrı dediği kozmolojik/göksel diğer varlıklardır. Bunlardan bazıları bin yıllar önce ortadoğu, güney amerika gibi yerlere gelmiş, dünyaya inmiş olabilirler ve muhtemelen bugün kutsal kitap ve din adı alan efsaneleriniz böyle doğmuş olabilir. Gerçek tarihin yozlaşması. Yani onlar gerçek varlıklar ,kibirleri felan da ,egoları felan da herşeyleri felan da var.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 01-10-2023, 19:49
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaş ''yaratıcı demişte, ''yaratıcı'' denilen şey, Mısır veya Mezopotamya'da ilkel/köle insanların başlarında bulunan kişinin ta kendisidir.
Yaratıcı, yani tanrı, kraldır, insandır. Bu yüzden yaratıcı veya tanrı denilen şey, insanlara empoze edilirken, sanki insanmış gibi empoze edilir. Başka türlü empoze edilmesi mümkün değildir işte.!

Bunun farkına varan deistler veya agnostikler, kainatın içinde veya dışında, var olan veya var olabilecek bir tanrı/yaratıcı fikrini kabullenmişlerdir ama bu kişilerin bu yönde düşünebilmelerinin nedeni de, binlerce yıldır insanlara farklı şekilde aktarılan farklı tanrı anlayışlarıdır.

Arif Tekin'in ''Kuran'da Allah'' kitabı güzeldir, öneririm.
https://www.dr.com.tr/Kitap/Kuranda-...=0000000290740
Konuyla ilgili bu kitapta okunabilir ama ben okumadım bunu.
https://www.kitapyurdu.com/kitap/all...ri/259267.html
Alt 06-10-2023, 14:17
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Tanımlar kişilere göre değişmez. Yani kişiye göre tanım yapılmaz, andığınız sıfatları taşıyorsa -ki taşıyor- o halde zaten tanımlamışsınız demektir. Bu sıfatlar insana has da değildir, şu ya da bu, ne olursa olsun, tanıma uyan her davranış o sıfatlara dairdir.

Kısaca önce davranış, tanımlar da böylece soyutlanır. Biz sıfat yüklemiş olmuyoruz, aksine olana dair ifade de bulunmuş oluyoruz.

Kendini beğenmiş, aşırı üstün görmüş, diğerlerini hakir mi görmüş, kibirli davranış.
Kendsine hayranlık mı beslemiş, kendisini üstün görmüş ve empati yoksunluğu vb. mi sergilemiş? Narsist.
Kendisini her şeyden daha öncelikli, kendisini beğenmiş, benzersiz ilan etmiş, kindar davranışlar, her şeye değer vb. mi görmüş, egoist.
Şu ya da bu söyleminin yerine getirilmemesi karşısında, eziyet edeceğini, zora başvuracağını, işkence edeceğini, kısaca zorla, şiddete yönelerek karşılık vereceni mi söylemiş? Gaddar, despot, psikopat, gaspçı, egoist, menfaatçi...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler