Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-12-2020, 17:30
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanlardan amentü belemek zaten dini-bağnaz bir siyasettir -ki bana göre dinleri besleyen en önemli faktörlerden birisi de sorguylanamzlık ve amentücülüktür... Sorgulanamaz olarak işlenen hakim anlayışların sorgulanması, kitleler ve sorgulama cesareti ve eğilim açısından uzun vadede hem bir mesafe hem de avantaj sağlar. Sorgulanamaz olanın sorgulanması, hakim olanın göstereceği kaçınılmaz bağnaz tutuculuk ve baskı kendisini ele verir... Konunun neye dair olduğu değil, sorgulanamaz olanın sorgulanmasıdır orada bağlayıcı olan.
Bir kısmını alıntıladım ama burada yazılanlara genel olarak katılıyorum. Daha geniş perspektiften bakmak lazım. Aceleci olmak doğru değil. Biz tarihimize bakarsak, islam kültüründe sorgulamak yasaktır/yoktur. Örneği de yoktur. Varsa da biri canıyla ödemiştir. Şimdi bu tartışmaları bu gözle görmek ve iyi kötü bir sorgulama kültürünün yerleşiyor oluşundan ümitli olmak lazım.
Alt 13-12-2020, 19:32
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben aslında bu düşünceye de katılıyorum. Dinlerin ayakta kalmasının nedeni, şartlara göre yeni çözüm yolları bulmalarıdır. Bu anlamda Mustafa Öztürk ve benzerleri de bu fonksiyonu icra ediyorlar. Bunda hiç tereddüt etmiyorum, böyle olduğunu düşünüyorum.
Ama yine de vahyin olmadığını bir müfessirin ima veya ifade etmesi bana ümit veriyor. bilmiyorum, burada bir çelişki varsa da onu da tartışabiliriz.
Belki şunu ilave edebilirim ki islam diğer dinlere benzemez, islamda kuran allah kelamı olduğunu bilmek ve kuranın allah tarafından korunduğunu düşünmek dinin temelidir. Yani vahiy inancı olmazsa olmaz bir şeydir. Vahiy tartışmaya açılınca dinin temelini dinamitlemiş oluyorsun. Öztürk bunu yapıyor. Bu da o dini ayakta tutmaya ne kadar hizmet eder bilmiyorum. Zaman gösterecek.
Vahiy hep tartışıldı ama sevgili hurmetli.
En basitinden Kuran'ın mahluk olup olması mesela.
Zamanında yönetime muhalif olarak ''Kuran mahluk değildir'' diyen Ahmet İbni Hanbel ile bugünkü muhalif Mustafa Öztürk'ün 'radikal' söylemleri arasında fark yok ki.

İslam'ın içinde kalanların ne dediklerinin bir önemi yok.

Müslümanların büyük çoğunluğu, bu tartışmalardan/sözlerden tarih boyunca bihaberdi, bugün de bihaberler.
Bugün millet karnını doyurmanın derdinde, Mustafa Öztürk'ü kim düşünecek?!
Mustafa Öztürk'ü müslümanlar düşünmüyor ki, ben düşüneyim?!

İslam dini içinde kalan insanların söylemleri ne kadar farklılaşırsa, bu dinde bu Dünya'ya o kadar derin kök salıyor/salacak. Bu bakımdan dine muhalif olanların, dinin içinde kalan muhaliflere sahip çıkması abuktur.!
Alt 13-12-2020, 21:14
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Müslümanların büyük çoğunluğu, bu tartışmalardan/sözlerden tarih boyunca bihaberdi, bugün de bihaberler.
Ben bugünü biraz farklı görüyorum. Şöyle ki: Bugün dünya küçüldü. Kapalı toplum olayı bitti. İnternet denen bir nimet var. İnsanların bilgiye ulaşmaları eskisiyle kıyaslanmadığı gibi, bu konularda getirilebilecek yasaklamalar ve sınırlamalar da eskisi ile kıyaslanamaz. Ben şahsen internet sayesinde hidayete! kavuştum. Bugün tanıdığım islamcılardan benim gibi farklı düşünenlerin de aynı ortamı kullandıklarını sanıyorum.
Eskiden gençlik sadece okulda ve evde büyüklerinin dayattığı bilgileri öğrenebiliyordu. Şimdi öyle değil. Gençliğin elden gittiği korkusuna kapılıyor dinciler bu yüzden.
Hayatımın değişen bu son 17 yılında dinden çıkmanın ne kadar zor olduğunu gördüm, izliyorum ve şimdi daha önceki kadar iyimser değilim bu konuda. Ama yine de ümitli olmak istiyorum nedense.
Alt 13-12-2020, 22:02
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben bugünü biraz farklı görüyorum. Şöyle ki: Bugün dünya küçüldü. Kapalı toplum olayı bitti. İnternet denen bir nimet var. İnsanların bilgiye ulaşmaları eskisiyle kıyaslanmadığı gibi, bu konularda getirilebilecek yasaklamalar ve sınırlamalar da eskisi ile kıyaslanamaz. Ben şahsen internet sayesinde hidayete! kavuştum. Bugün tanıdığım islamcılardan benim gibi farklı düşünenlerin de aynı ortamı kullandıklarını sanıyorum.
Eskiden gençlik sadece okulda ve evde büyüklerinin dayattığı bilgileri öğrenebiliyordu. Şimdi öyle değil. Gençliğin elden gittiği korkusuna kapılıyor dinciler bu yüzden.
Hayatımın değişen bu son 17 yılında dinden çıkmanın ne kadar zor olduğunu gördüm, izliyorum ve şimdi daha önceki kadar iyimser değilim bu konuda. Ama yine de ümitli olmak istiyorum nedense.
İnternet çok önemli sevgili hurmetli ama bunu abartmamak lazım.
İnternet, gelişmiş ülkelerdeki insanların değişimine bir ivme kazandırabilir ama Türkiye gibi bataklıktaki ülkelerde, internet eğlenceden öte bir şey değildir.

Bugün sokaktaki 10 kişiden 9'u kelime i şehadeti bile bilmiyor. Youtube'da böyle videolar var, bakabilirsiniz. Geçmişteki insanların görmediği eğitimi görmüşler, geçmişteki insanların kolayca ulaşamayacağı kitaplara/kütüphanelere ulaşabiliyorlar, internet gibi bir şeyleri de var ama sıfır bilgi. Hem de mensubu oldukları dinin en önemli argümanı bu.

Nefes aldığımız müddetçe, istemesekte ümitli/umutlu sayılırız. Var olmak bir mücadeledir, geleceğe dair beklentilerinizin olmasıdır zaten.
Alt 11-01-2021, 10:44
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 10-09-2023, 07:35
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Prof. Mustafa Öztürk ile söyleşi: Geleneksel İslam'ın Kritiği

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 18-03-2024, 18:51
Refahi Refahi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Mustafa Öztürk'ü seviyor ve takdir ediyorum ben. Son dönemde türeyen reformist tayfadan daha samimi geliyor. Onlar gibi ayetleri eğip bükmüyor, saçma sapan tevillerde bulunmuyor. Bunu yaparkende radikaller gibi bunların artık günümüz değerlerine uygun olduğunu, uygulanması gerektiğini söylemiyor. Elestirisini getiriyor.

Peki neden bir adım daha atıp dini aşamıyor? Onuda kendisinin cevaplaması gerekiyor sanırım.
Alt 19-03-2024, 12:09
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Refahi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mustafa Öztürk'ü seviyor ve takdir ediyorum ben. Son dönemde türeyen reformist tayfadan daha samimi geliyor. Onlar gibi ayetleri eğip bükmüyor, saçma sapan tevillerde bulunmuyor. Bunu yaparkende radikaller gibi bunların artık günümüz değerlerine uygun olduğunu, uygulanması gerektiğini söylemiyor. Elestirisini getiriyor.

Peki neden bir adım daha atıp dini aşamıyor? Onuda kendisinin cevaplaması gerekiyor sanırım.
Mustafa Öztürk için ben de aynı soruyu kendime soruyorum ama böylesi bence daha iyi, hiç olmazsa zır cahillerin belki birkaçı uyanır.
Mustafa Öztürk zanedersem başka ülkede kaçak olarak yaşıyor.
Alt 20-03-2024, 00:33
Refahi Refahi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mustafa Öztürk için ben de aynı soruyu kendime soruyorum ama böylesi bence daha iyi, hiç olmazsa zır cahillerin belki birkaçı uyanır.
Mustafa Öztürk zanedersem başka ülkede kaçak olarak yaşıyor.
Hakli olabilirsiniz. Soylediginiz anlamda toplum uzerinde bir etkisi olabilir. İlahiyatci kimligi onu daha fazla dinlenir kılabilir.

Önerilen Siteler