Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun Sitesi Topluluğu > Öneri, Düşünce & Eleştirileriniz

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-01-2019, 16:45
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Demokrasi ve insan haklarını savunmak

Foruma ilk katıldığımdan beri bu ikinci kez başıma geliyor ve Ateist Forum'da da sık sık karşılaştığım bir durumdu. Genellikle mesaj sayısı az olan bazı üyeler, Ben:
- Demokrasi
- İfade özgürlüğü
- Din ve vicdan özgürlüğü
- Basın özgürlüğü
- Hukuk devleti
- Adil seçim sistemi
- İnsan hakları
- Toplumsal sözleşme

gibi fikirleri savunduğumda beni bir takım ülkelere hayranlık duymakla veya liberal görüşlü olmakla suçluyorlar.

Bunlar sorun olmaz. Raporlarım gider.

Ama tartışmalar sırasında da bazı arkadaşlar örneğin Sovyet "demokrasi" anlayışının üstünlüğünü, Küba modelinin iyiliklerini filan övmeye başladılar.

Ben de huylanmaya başladım.

Birincisi bir insan liberal görüşlü de olabilir. Olama diye bir şey yok ki.

İkincisi ben önce cumhuriyetçi, (demokrasi ve diğer özgürlüklere ve haklara inanan kişi) olduğumu, sonra solcu / sosyalist olduğumu foruma gelir gelmez söyledim.

Yani gerçek hayatta olsa bu kişileri döverdim (hakarete başvuranları) Çünkü bir yandan küfür edip bir yandan fikir alış-verişi yapmak imkansızdır.

Benim sormak istediğim: Koyu solcuların, yani demokrasi ve insan hakları gibi şeyleri bilmeyen ya da anlamayan kişilerin arasına mı düştüm.

Yani açık açık soruyorum: Sizler cumhuriyete inanıyor musunuz?

- Çünkü çoğunuz inanmıyorsanız, ben de forumdan ayrılan Nihilist'e filan katılmayı, buradan kalıcı olarak ayrılmayı düşünüyorum.

Saygılar.

(Karakedi ve bir arkadaşı daha vardı, bu mesaja cevap yazarsa onun genel başkanına şimdiden samimi dileklerimi iletiyorum)

L Diğerleri kusura bakmasın. Ama bu tür katılımcılar beni ciddi olarak sinirlendirmeye de başladılar.
Alt 31-01-2019, 16:56
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kavgadan kaçmak sorunların çözümü değildir. Bir müddet cevap vermezsin geçer gider. Ayrılmak senin tercihin Ama ben kimsenin ayrılmasından yana değilim.
İnsan rakiplerinin övgü ile bahsettiği sistemi de öğrenir ve onlara da yol gösterici olur. ayrıca içinde yaşadığımız düzen kapitalizm Liberal olmak onu savunmak suç sayılmıyor.

Neyi savunuyorsan öyle görün kaybeden sen olamazsın. Sınıflar varsa demokrasi gereklidir. Rejim ne olursa olsun.
Alt 31-01-2019, 17:26
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- Demokrasi
- İfade özgürlüğü
- Din ve vicdan özgürlüğü
- Basın özgürlüğü
- Hukuk devleti
- Adil seçim sistemi
- İnsan hakları
- Toplumsal sözleşme
yo aslında sizinle tartışmaya başladığımdan beri bende bir aydınlanma oldu. önceden düşmanı olduğum sistemleri daha iyi öğrenmeye başladım. bence şu an amerika ve özelde de trump yönetimi yukarıda saydığınız başlıklarda dünyanın en ileri ülkesi olarak değerlendirebiliriz.

amerikada mesela vikipedia yasak değil. bazen tatlı-sert inatlaşmalar yaşansa da basın özgürlüğünden ve insan haklarından bahsedebiliriz. zaten toplum sözleşmesini ve insan merkezli anayasayı ilk imzalayan ülke amerika olmuştur. ve günümüzde de dünya ülkelerine bu konuda öncülük etmektedir.

mesela ıraka bakalım. saddam diktatörlüğü yıkıldı ve çağdaş demokrasi altyapısı kuruldu. aynı şey esat diktatörlüğünü yıkmak için suriyede de denendi fakat amerika yalnız bırakıldığı ve putin-erdoğan-işid diktası tarafından frenlendiği için başarılı olamadı. inşallah amerika işin peşini bırakmaz.

sırada venezüela-küba-vietnam diktatörlüklerinin yıkılması var. buralarda da en kısa sürede dikta rejiminin yıkılmasını ve amerikan tipi halkçı cumhuriyetçi demokrasinin inşaasına başlanması gerekmektedir. venezüela örneğinde gördüğümüz üzere maduro bolivarcı devrim ajitasyonu yaparak kitleleri kandırmakta ve aslında venezüela altınlarını ve petrollerini kendi yandaşlarına ve ailesinin hesabına geçirmektedir.

din özgürlüğü konusunda zaten diyecek bir şey yok. amerikan tipi seküler yapı avrupa laik düzeninin bile ötesinde ilericidir, aşkındır. amerikan halkının ezici çoğunluğunun dünyanın 6bin yıl önce yaratıldığına inanması bu ideal sistemin en iyi kanıtıdır.

ifade özgürlüğü ve demokrasi konusunda da yine amerika dünyanın en ileri ülkesidir. mesela trumpın karikatürünü yapabilirsin. kıçına kazık girmiş karikatür yaptılar kimse tutuklandı mı? hayır. ama türkiyede tutuklanır. o yüzden bizde ifade özgürlüğü demokrasi yok. amerikada sistem demokrasi üzerine kuruludur. orada parti yasağı diye bir şey yok. sosyalist diktatörlüklerde tek parti vardır. grev yasaklanmıştır. tüm insanlığın kazanımı olan genel oy hakkı parti diktatoryası adına yok edilmiştir. bunlar amerikan demokrasisinde yoktur.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 31-01-2019, 18:59
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

-Demokrasi ve insan haklarını savunmak
-Yani gerçek hayatta olsa bu kişileri döverdim

Alt 31-01-2019, 19:10
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
-Demokrasi ve insan haklarını savunmak
-Yani gerçek hayatta olsa bu kişileri döverdim

Sadece o degil. Demokrasiden yana oldugunu soyleyip sosyalist oldugunu soylemesi de CELISKI olmus. Fakat once demokrasiden yana oldugunu, sonralikla sol ve nihayetinde sosyalist oldugu seklinde siralandigi icin aslinda celiski oldugunu da soylemek pek mumkun degil.

Bu sefer de ben kendimle celistim.

ben isterim ki
Alt 31-01-2019, 20:52
Üyeliğini Sonlandırmış

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kavgadan kaçmak sorunların çözümü değildir. Bir müddet cevap vermezsin geçer gider. Ayrılmak senin tercihin Ama ben kimsenin ayrılmasından yana değilim.
İnsan rakiplerinin övgü ile bahsettiği sistemi de öğrenir ve onlara da yol gösterici olur. ayrıca içinde yaşadığımız düzen kapitalizm Liberal olmak onu savunmak suç sayılmıyor.

Neyi savunuyorsan öyle görün kaybeden sen olamazsın. Sınıflar varsa demokrasi gereklidir. Rejim ne olursa olsun.
Tamam teşekkür ediyorum

Karakedi:
yo aslında sizinle tartışmaya başladığımdan beri bende bir aydınlanma oldu. önceden düşmanı olduğum sistemleri daha iyi öğrenmeye başladım. bence şu an amerika ve özelde de trump yönetimi yukarıda saydığınız başlıklarda dünyanın en ileri ülkesi olarak değerlendirebiliriz.

amerikada mesela vikipedia yasak değil. bazen tatlı-sert inatlaşmalar yaşansa da basın özgürlüğünden ve insan haklarından bahsedebiliriz. zaten toplum sözleşmesini ve insan merkezli anayasayı ilk imzalayan ülke amerika olmuştur. ve günümüzde de dünya ülkelerine bu konuda öncülük etmektedir.

mesela ıraka bakalım. saddam diktatörlüğü yıkıldı ve çağdaş demokrasi altyapısı kuruldu. aynı şey esat diktatörlüğünü yıkmak için suriyede de denendi fakat amerika yalnız bırakıldığı ve putin-erdoğan-işid diktası tarafından frenlendiği için başarılı olamadı. inşallah amerika işin peşini bırakmaz.

sırada venezüela-küba-vietnam diktatörlüklerinin yıkılması var. buralarda da en kısa sürede dikta rejiminin yıkılmasını ve amerikan tipi halkçı cumhuriyetçi demokrasinin inşaasına başlanması gerekmektedir. venezüela örneğinde gördüğümüz üzere maduro bolivarcı devrim ajitasyonu yaparak kitleleri kandırmakta ve aslında venezüela altınlarını ve petrollerini kendi yandaşlarına ve ailesinin hesabına geçirmektedir.

din özgürlüğü konusunda zaten diyecek bir şey yok. amerikan tipi seküler yapı avrupa laik düzeninin bile ötesinde ilericidir, aşkındır. amerikan halkının ezici çoğunluğunun dünyanın 6bin yıl önce yaratıldığına inanması bu ideal sistemin en iyi kanıtıdır.

ifade özgürlüğü ve demokrasi konusunda da yine amerika dünyanın en ileri ülkesidir. mesela trumpın karikatürünü yapabilirsin. kıçına kazık girmiş karikatür yaptılar kimse tutuklandı mı? hayır. ama türkiyede tutuklanır. o yüzden bizde ifade özgürlüğü demokrasi yok. amerikada sistem demokrasi üzerine kuruludur. orada parti yasağı diye bir şey yok. sosyalist diktatörlüklerde tek parti vardır. grev yasaklanmıştır. tüm insanlığın kazanımı olan genel oy hakkı parti diktatoryası adına yok edilmiştir. bunlar amerikan demokrasisinde yoktur.
- Öyleyse niye tanımadığın insanlara "liboş" filan diye hakaret ediyorsun? Fakirlikten aynı niki 3-5 kişi paylaşıyor musunuz?

Karakedi bir süre gözüme görünmesen bence iyi edersin.

Sadece o degil. Demokrasiden yana oldugunu soyleyip sosyalist oldugunu soylemesi de CELISKI olmus. Fakat once demokrasiden yana oldugunu, sonralikla sol ve nihayetinde sosyalist oldugu seklinde siralandigi icin aslinda celiski oldugunu da soylemek pek mumkun degil.

Bu sefer de ben kendimle celistim.
- Yaklaşık mesaj sayın 200. Ne olursan ol burada benden daha yenisin.

Diğer arkadaşlarla takıl o zaman. Bi dediğin bir dediğini tutmuyor.
+ tartışırken hakaret edilmez. kişiye saldırı yapılmaz.

Yani ya ilk mesajındaki gibi güzel güzel tartışacaksın. Biri başka bir şeyi savunduğunda sabırla dinleyeceksin. Sonra yine fikirleri tartışacaksın. Ya da küfür edeceksin. Hem küfür hem tartışma olmaz.

/Ben seni çözebilmiş değilim. Ama bir sorunun varsa yardım almaktan da çekinmemelisin. Onu söyleyebilirim
Alt 31-01-2019, 22:22
Tengrizm Tengrizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Demokrasi ve insan hakları tabiki savunulmalıdır.Ve gerçek demokrasi maalesef ülkemizde artık yok.Demokrasilerde basın özgür olmalıdır,ama günümüz Türkiye'sinde basın ve medya özgür değil,en ufak eleştiriye bile tahammül yok.Gerçek demokrasi Amerika'da var,ve Amerika'yı savunmak istemiyorum ama adamlar demokrasi ve insan hakları konusunda oldukça çok gelişmişler.Fakat Amerika sadece kendi çıkarını düşünür,ve Irak demokrasi bahanesiyle sömürmüştü.Yani Amerika kendine iyidir,ve sadece kendi çıkarını düşünür.
Alt 31-01-2019, 22:56
Üyeliğini Sonlandırmış

- Yani bu herifin olduğu yerde de ben tartışamam. Zaten birçok kişi ile görüş ayrılığım var. Tam konuya konsantre olmuşum, tek tek bütün cümleleri okuyarak yanıtlıyorum filan. Yırtık dondan çıkar gibi çıkıyor. Ya birilerini kışkırtıyor, ya hakaret ediyor, ya konuyu saptırıyor, cevap yazsan iki mesajdan sonra en sağ şeritten en sol şeride geçmiş oluyor.

Ama Ateist Forumda olanı söyleyeyim:

- Mantıklı düşünceli hiç kimse foruma yazamıyor. Bunlar da amaçlarına ulaşmış oluyorlar. Geriye forumun bir nevi korkuluğu kalıyor. İçindeki figüranlar da paso AKP'li ya da MHP'Li çocuk filan.

Ve sinirlenseniz, sinirlendiğinize değmez çünkü adamlar figüran. Zaten amaç için gelmiş.

Mesela bana takmış görünüyor. Belki de küfür etmemi filan sağlamak istiyor. Artık eğitimini mi alıyorlar, troll olmayı bunlara kim öğretiyorsa

Ben giderim yani. gerçek hayatta 1 gün arasam bulamayacağım salakları elektronik olarak bulmaya da gelmedim.
Alt 31-01-2019, 23:18
Üye

Tengrizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerçek demokrasi Amerika'da var,ve Amerika'yı savunmak istemiyorum ama adamlar demokrasi ve insan hakları konusunda oldukça çok gelişmişler.Fakat Amerika sadece kendi çıkarını düşünür,ve Irak demokrasi bahanesiyle sömürmüştü.Yani Amerika kendine iyidir,ve sadece kendi çıkarını düşünür.
aynen öyle. gerçek demokrasi, insan hakları, özgürlük amerikada var. avrupanın bile ilerisinde.

ıraktaki olayda haksızlık etmiyor musunuz? ırak olayını daha çok alışveriş olarak görebiliriz. amerika ıraka demokrasi ve liberal ekonomi getirdi, ırak da karşılığında doğal zenginliklerini paylaştı.

bugün inşaatta bile 1 kişi düşüp ölse kan parası veriyorsun. amerikan askerleri, sivil vatandaşları ıraktaki demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatlarını kaybettiler. halen daha ortadoğuda işid, taliban gibi örgütlere karşı özgürlük ve demokrasi savaşı veriyor. ırakın da kan parası ödemesi normal. ırakın kendine kalsa 100 yıl da geçse bugünkü demokrasiye ulaşamazdı. amerika bunu hızlandırdı. iyi de yaptı.

afganistanı yerel yönetime bıraktı noldu? bugün afganistanda her gün bomba patlıyor. o yüzden amerika afgan sorununu tekrar ciddiyetle eğilmeli. orayı da kurtarmalı. sırada suriye ve filistin var. oradaki diktatorya da yıkılmalı. ondan sonra ver elini venezüela.

rusyanın emperyal planlar yaptığı bütün ülkeler kurtarılmalı. demokrasi insan haklarının geri olduğu bütün ülkelere bakın. orada bir rusya emperyalizminin izini bulabilirsiniz.

ben isterim ki
Alt 31-01-2019, 23:26
Üye

aslında ırak körfez barış harekatı ile birlikte amerikan sisteminin siyasal sosyalizmi geri kalmış ülkeler arasında inşaa ettiğini söyleyebiliriz. çünkü bir nevi rusya emperyalizmine karşı amerika, kendi ve az gelişmiş ülkeler arasında demokrasi ve ekonomik bağımsızlık enternasyonalizmini kuruyor.

yani aslında amerika siyasa sisteminin sahip olduğu tecrübe ve kurumsallaşmayı az gelişmiş ülkelerle paylaşıyor. bunu yaparken amacı dünya barışını oturtmak. kime karşı? rusya ve çin siyasal-ekonomik emperyalizmine karşı. bir nevi 3. dünya ülkelerinin güç birliği konfederasyonu oluşturmasına öncülük ve kuruculuk görevi üstleniyor. dünya devleti olmak bu sorumluluğu gerektirir.

ben isterim ki

Önerilen Siteler