Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-04-2022, 17:47
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bürûc suresinde anlatılanların, Necran'da 523 yılında vuku bulan katliam olduğu söyleniyor;
https://islamansiklopedisi.org.tr/ashabul-uhdud

Tamam da, surede hristiyanlar ''Allah'a inanan müminler'' diye aktarılıyor.!

Kuran'da bir defa bile ''ey müslümanlar'' ifadesi geçmez.! Kuran'a göre inanmak, amenu ifadesiyle açıklanır. Mesela Hac suresi 77. ayette ''ya eyyühellezine amenu'' ifadesi, ''ey inanan kimseler'' veya ''ey müminler'' diye okunur.

İnananları ''müminler'' olarak lanse eden Kuran, Büruc suresinde müminlerden ''hristiyanlar'' olarak bahsederek, kimi muhatap aldığını veya kime hitap ettiğini alenen göstermiş olmaz mı?!

Bürûc suresi 8.ayette müminlerin, övgüye(hamd) layık Allah'a inandıkları belirtilir. Bunu özellikle belirtiyorum, çünkü Necran'lı hristiyanlar monofizitler. Monofizitler, İsa'yı tanrı/allah olarak gören hristiyanlardır.

Şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor;

Bürûc suresine göre, Necran'da İsa'yı Allah olarak kabul eden monofizit hristiyanlar katledilmiş.

Necran katliamından sonra ''Habşa'' ismindeki bir monofizit kadın şöyle demiş;

''Onların bilmeleri gerekir ki, yalnız mesihin bir insan olmadığını söylemekle yetinmeyeceğim, ona tapıyorum ve onun için övgüler söylüyorum, çünkü bütün yararlı işleri mesih bana gösterdi. Onun tanrı olduğuna, bütün yaratıkları yarattığına inanıyorum ve onun çarmıhına sığınıyorum.''

Kadın tanrı ve övgüden bahsediyor. Bürûc suresi 8. ayette de Allah ve övgü ifadesi geçiyor.!

Kuran'ın ilk cümlesi olan ''Elhamdülillah'' (Allah'a övgü) ifadesi de böylelikle aydınlanmış olmaz mı?!