Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-10-2014, 17:42
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Doğa da hiçbir şey bir anda ortaya çıkmaz. Belli bir süreç geçirmesi gerekir.İnsan nasıl anne karnında tek bir hücreden 9 ayda oluşuyorsa canlılarında oluşması için belli bir zamanın geçmesi gerekir. Hikayelerde anlatılan ise çamurdan bir heykele hayat nefesi üflenip sonrada oluşan canlının dünyaya konması.

Tanrı doğa kanunlarını çiğnemeden bir canlı yaratamaz mıydı ?

Söylediklerimi evrim teorisiyle karıştırmayın.
Alt 23-10-2014, 17:46
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sadebiri´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
toprak olur su olur ot olur bitki olur..sonra kurur ölür..ama ölme ve dirilme hiç bitmez vesselam..... selam sana güzel insan

aliyarasfal kusura bakmayın yaratma başlıklı konu değilmiyi bu konu? yaratılmayla ilgili düşüncelerimizi asmak yasaksa yasak deyin gitsin...cevaplarımız saçma ise okumayıverin....

saygılar size...

konu yaratmakla ilgili vaaz değil, ne konuyu okuyup anlamışsınız nede alakanız var konuyla. Konuyu açan benim, ne sorduğum açık, yaratılmak üstüne vaaz mı yazıyor sizce konuda?

Konuyu saçma iletilerinizle doldurarak piç ettiniz ve içerikleri hep yalan yanlış, ama siz okumak yerine yapıştırdığınızdan farkedemiyorsunuz durumu.

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 23-10-2014, 17:58
sadebiri sadebiri isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
konu yaratmakla ilgili vaaz değil, ne konuyu okuyup anlamışsınız nede alakanız var konuyla. Konuyu açan benim, ne sorduğum açık, yaratılmak üstüne vaaz mı yazıyor sizce konuda?

Konuyu saçma iletilerinizle doldurarak piç ettiniz ve içerikleri hep yalan yanlış, ama siz okumak yerine yapıştırdığınızdan farkedemiyorsunuz durumu.
((Bu soruları sorduğum için önyargılarla yaklaşmadan önce tüm arkadaşlar, basit, mantıksız, yüzeysel olduklarını düşünebilirsiniz. Asıl amacım sizlerin sorular sorarak cevaplarınızı vermeniz , eleştirmeniz, katkı sunmanız, konudan konular yaratmanız.Çünkü bilgim çok kısıtlı olabilir, mantığım yanlış sonuçlar çıkarabilir, olsun, hepimizin amacı paylaşmak ve mümkün olduğunca doğruyu ve gerçeği bulmak değil mi? Öyleyse öğretin bana, ben öğrenirken belki birileri de öğrenir. Belki hiç aklınıza gelmeyecek bir soru ya da cevap bir insanın hayatını değiştirir. ))

bu iki iletide sizin.çelişesiniz diye vermedim...kendi konunuzu kendiniz piç etmişsiniz onun için yapıştırdım.....

O bilginler ki evrenin özetidirler;Düşüncelerinin atı göklerde gezer;İş kavramaya gelinde Senin özünü Şaşkınlıktan Felek gibi başları döner.
Alt 23-10-2014, 17:52
Üye

sayın deizm;
tanrı zaten doğa kanunlarını çiğnemeden var olmuş ve evrimini tamamlamış el insana farkındalık veriyor.insana eşyayı kelimeleri öğretiyor...yukarıdada yazmıştım aynen alıyorum aşağıya;

insan aklının algı-modelleme-tasavvur-isimlendirme sisteminde çalıştığını biliyoruz. Yani insan herhangi bir duyusu ile algılayamadığı bir şeyi modelleyemez, modelleyemediği bir şeyi tasavvur edemez ve tasavvur edemediğini de isimlendiremez. Bu gerçek, insanların kendi kendilerine bir TANRI ve AHİRET HAYATI tasavvuru oluşturup modellemelerini ve bu isimlendirmeyi yapmalarını imkansız kılmaktadır.. Bütün disiplinlerce kabul edilen ve ispat edilmiş "İNSAN AKLININ" bu çalışma prensibine göre, akıl bir duyu ya da duygusu ile algıladığı bir şeyi önce tasavvur eder, sonra modeller ve ona bir isim koyar. Algı yoksa isim koyamaz. Şu anda bu yazıyı okuyan sizlerin "JÖMBRİCAK" adlı ne insan ne bitki ne hayvan olan canlı türünü bilmemeniz ve böyle bir isim koymamış olmanız bunun örneğidir. Ben size böyle bir canlı türü var dediğim anda bana onlarca soru sorarak onu tasavvur etmeye ve modellemeye başlayacaktır aklınız ve sonra ona bu ismi kendi dilinizde koyabileceksiniz yani tanımlamış olabileceksinizdir. Ben de size bu ismi söyleyebilmem ve sorularınıza doğru cevaplar verebilmem için onu daha önce mutlaka duyularımdan en az biri ile algılamış tasavvur etmiş modellemiş ve isimlendirmiş olmam gerekmektedir.

bu modelleme ve tasavvur olmadan bu konuda hiçbirşey bilmeyen duymamış bir insanın tanrı ve yaratılmışlık ve ahiret kavramları modelleyemeyeceği ortadadır.
selam ile

O bilginler ki evrenin özetidirler;Düşüncelerinin atı göklerde gezer;İş kavramaya gelinde Senin özünü Şaşkınlıktan Felek gibi başları döner.
Alt 23-10-2014, 18:09
Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hicr Suresi, ayet 26:

"Ant olsun ki, biz insanı (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş cıvık bir balçıktan yarattık."

Yanılmıyorsam tıpkı bu ayette olduğu gibi islamda ve önceki dinlerin genelinde insanın yaradılışı bu ve benzeri anlatımlarla verilir.( toprak-su-balçık v.b.) Şimdi sormak istediğim ilk soru öncelikle yaratmak kelimesinden ne anlamalıyız? Bir heykeltraşın heykel yapması gibi mi?
yoksa mistik bir gücün etkisiyle adı geçen maddenin ansızın yeni bir varlığa dönüşmesi mi? Ya da farklı bir görüşü olan var mı?

Her görüşten arkadaşların fikrini alabilirsem asıl soruya geçeceğim?

Şimdilik saygımla gittim...
Kendime sabır diliyorum.

İletimin tümünü alıntılamalı idiniz. mesaj no 6. Piç eden sizsiniz. Konuyla gram ilgisi yok yapıştırdığınız saçmalıkların. yaratılmak eyleminden ne alamalıyız konu ve bundan yola çıkarak 6. iletide konuyu net ortaya koymuşum ki anlaşılan yeni okuma zahmetinde bulunmuşsunuz.

Şimdi kuranda evrim var saçmalığını kanıtlama adına uydurup kuranda olmayan bilgileri varmış gibi tamamen yorum ve zorlamaya dayalı yazılarınızla neden piç ettiğinizi anladıysanız ve varsa bir düşünceniz konuya ilişkin paylaşın.

İyice anladığınızdan emin olun konuyu önce, çünkü inandığınızı iddia ettiğiniz kitabı bile anladığınızdan şüpheliyim.

Şimdilik saygımla gittim...

Alt 23-10-2014, 18:23
Üye

yaratılma eyleminden ne anlamalıyızdan önce yaratılmışlık adına düşüncelerimi paylaştım..türlü zorbalıklar ithamlar duydum....neyse sizi ve piç konunuzu başbaşa bırakıp bende gittim

Alt 23-10-2014, 18:26
Üye

sadebiri´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yaratılma eyleminden ne anlamalıyızdan önce yaratılmışlık adına düşüncelerimi paylaştım..türlü zorbalıklar ithamlar duydum....neyse sizi ve piç konunuzu başbaşa bırakıp bende gittim
Yaratılmışlık üstüne vaaz olmadığını belirtmiştim, ve düşünce değil zorbalığın hası , dinci zorbalığı, tebliğdir yaptığınız. Piçliğinizide alıp gidin , güle güle

Alt 23-10-2014, 18:39
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Arkadaslar, kitaba iliskin evrim konusunu incelemek icin, asagidaki linkten devam edebilirsiniz. Mesajlariniz oraya kaydirilmistir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=33228
Alt 24-10-2014, 22:11
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence yaratılış bir süreçtir.
En azından insan açısından bir süreçtir. Zaman belirtir.
Tanrı açısından süreç ifade edeceğini sanmıyorum.
Bu uzun süreçler ve değişimler, tanrının bakış açısından bir andan ibarettir muhtemelen.
Alt 04-04-2015, 01:41
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Guncelleme.

Önerilen Siteler