Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-11-2009, 23:04
egmont egmont isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

islamiyet doğduğunda bozulmamış-tahrif edilmemiş(müslümanların iddiasıdır) incil var mıydı da ''o kitabın hükümlerine uyun'' deniyor?? incilin o günkü halini meşru ve hak gören tanrı neden kuranı indirip insanlığa aynı anda iki farklı dini reva görmüş?
Alt 13-11-2009, 23:36
ozgurrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurrr ozgurrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Benim düşüncem ilk mesajımda yazdığım gibi Kur'anın incil ve incil ehli diye seslendiği ve şuanda kullanılan incillerin İsa biyografisi ve isa'dan haberi olmayan Pavlus mektuplarından oluştuğu için bizim müslümanlar, Kur'an'ın referans olarak Hristiyanlığı ve Yahudiliği almasınının dayanaksızlığının farkında ve yeni bir kitap arayışına girmişler. Öyle bir kitap olmadığı için tahrif iddaalarını sağlamlaştırmak istiyorda olabilirler.

The Greatest Story Ever Sold
Alt 15-11-2009, 12:21
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ozgurrr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuanda Habertürkte Barnabas incili tartışılıyor. Benim koyuyu açma sebebim olan Kur'anda bahsedilen incile en yakın olan incilin Hakkari'de bulunan Barnabas incil olduğu söyleniyor.

Bu incile göre Muhammed'in gelişinin müjdelendiği bu yüzdende Vatikan tarafından kabul edilmediği söyleniyor. Konuyu açarken tez olarak ortaya koyduğum ayetteki incil ehli kavramının şuanki kanonik incilleri kasdetmiş olamayacağı konuklar tarafından ifade edildi.

Bu konuda bilgisi olan ve Hristiyan arkadaşlar neler düşünüyor ?

Ayrıca benim kafama takılan şöyle bir konu var İslam ilahiyatçılarının savunduğu Muhammed'in müjdelenme meselesi. Neden bir peygamber elinde bir öğreti-kitap varken ve insanlığa yol göstermek ile yükümlü iken başka bir peygamberi müjdelesin ?
Bu Barnabas incilini genel kurmay,askeri harp lou saklıyomıuş,ama bizde değil fian diyolarmış.

Can Yücel'in Ergenokon adlı videosundada bu örgütün arkasında askeri harp akademisinin olduğu ve amerikayla bağlantısının,örtülü ödenekle ortaya çıktığı görülmüştü.

Demmeki Türkiye'deki buy örgütün bu haberle ,ergenokon,genel kurmay ve amerika üçgeninin barnabas incilini gün yüzüne çıkartmadığı ,belkide yakıp attığına delil olabilir.

Amöerika ve diğer hristiyan toplumlar bile 2000 yıllık incili yalanlıyprsa ,bu onların kalbinde hastalıktır.halklarının gerçekleri öğrenmesinden yana değiller ve sözde özgürlükten bahsedip dururlar.

Bunların alayı çete,örgüt vs.
Alt 27-11-2009, 02:06
ozturk182 ozturk182 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi biri çıksa ve 1400 yıllık olduğunu söylediği bu günkü kurandan farklı içeriği olan bir kuran ile çıksa senin tavrın ne olur acaba hiç düşündün mü? Nedense 1400 yıldır değiştirildiğini iddia ettiğiniz kitapta kendinize yontabileceğiniz ifadelere rastlayınca pek bi sahiplendiniz bu incili. Benim fikrim Muhammed in bu incil den ve tevrat dan aldığı bilgilerle kendi dininin zeminini hazırladığı yönünde.
Alt 27-11-2009, 03:04
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sence incilden alıntı yapılarak , orda Allah tarafından gönderileceği bir peygamber olsa , Hz. Muhammed bunu sahtekarlıkla başarabilirmi. Olamaz böyle bişi.
Alt 30-08-2011, 03:37
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

ozgurrr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar bu konu irdelendi mi bilmiyorum arama yaptım ama ilgili bir başlık bulamadım.

Arapça bilenler yardımcı olabilirse sevinirim ben Türkçe üzerinde araştırma yaptım.

Kur'anda bazı ayetlerde İncil kelimesi geçiyor parantez içinde geçenleri dikkate almadım ama direkt yazılan Maide 47 var ayet şu şekilde

Diyanet meali

İncil sahibleri Allah'ın onda indirdikleri ile hükmetsinler. Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, işte onlar fasık olanlardır.

Elmalılı Hamdi meali

Ehli İncil de onun içinde Allahın indirdiğiyle hukm etsin ve kim Allahın indirdiğile hukmetmezse hep onlar -dinden çıkmış- fasıklardır

Şimdi bu konuda İncil kelimesi dikkatimi çekti bu ayette hristiyanlara sesleniliyor ve onlara İncil ehli incil sahipleri deniyor. Fakat Hristiyanlar kitaplarına İncil demiyorlar yani bu Araplara ait bir kelime bakınız wikipedia ;
Türkçeye Arapçadan geçen kelimenin aslı Yunanca "Ευαγγετλιον" (Evangelion) şeklindedir ve 'iyi haber, müjde' anlamına gelir.
İncil kelimesi gerçekte Yeni Antlaşma'nın ilk dört kitabını (bölümünü) karşıladığı halde, bazen Yeni Antlaşma'nın tamamı için de kullanıldığı olur. Bazen ise, hatalı olarak, Kitab-ı Mukaddes'in tümü yerine kullanılır. Yeni Ahit'in ilk dört kısmını oluşturan kanonik İncil'ler: Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleridir.

Bu kısmı da önemli ;

İncil kelimesi gerçekte Yeni Antlaşma'nın ilk dört kitabını (bölümünü) karşıladığı halde, bazen Yeni Antlaşma'nın tamamı için de kullanıldığı olur. Bazen ise, hatalı olarak, Kitab-ı Mukaddes'in tümü yerine kullanılır. Yeni Ahit'in ilk dört kısmını oluşturan kanonik İncil'ler: Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleridir.

Yani incilin Kitab-ı Mukaddesin tümü olarak kullanmak hatalıdır. Matta Markos Luka ve Yuhanna hepsine ayrı ayrı incil demek daha doğrudur.

Şimdi gelelim tartışma konusuna dediğim gibi dikkatimi çektiği için biraz araştırmaya çalıştım ama sizin fikirlerinize çok değer veriyor ve merak ediyorum.

Burada Kur'an hangi incili kasdetmiştir ?

Hangi incilin ehline seslenilmiştir ?

İsa'nın elinde bir incil hiçbir zaman olmadı incil pavlus ve devamında Matta Markos Luka ve Yuhanna tarafından kitaplaştırılmaya başlandı ve 397 Kartaca konsilinde bugünkü yeni ahit halini aldı.

Ayrıca hiç bir zaman anlayamadığım bir konuda Özel isimlerin neden Kuran'da değiştirildiğidir bu konuda beni birisi aydınlatırsa sevinirim. Bu gün İsa dirilse kuranı kasdederek XXXX ehilleri diye seslense herhalde kimse anlamaz. Bu örnek insan isimlerinde de geçerli mesela benim adım özgur yabancılar zor telafuz etsede benzer bir ses çıkartırlar ve benim adımı ozgoor diye yazamazlar ben nasıl onların John'unu con diye yazmıyorsam ama Kuran'da geçen tarihi karakterlerin hepsinin adı değiştirilmiştir Mary-Meryem, Abraham-İbrahim , İskender-Zülkarneyn,Yahya-Yohanan gibi ve kimisi benzesede hiç alakası olmayan çok.

Konumuza dönelim şimdi hristiyanlara seslenirken onların kendi kitaplarına verdikleri adın kullanılması daha doğru değil mi ? Örneğin dostoyevski hayranlarına "Suç ve Ceza is the greatest novel ever written" desek anlarlar mı ?

Ilginc soruymus. Bu ehil konulari hayli karisik sanirim.
Alt 30-08-2011, 14:24
yalnizs yalnizs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

isaya gelen incil bir "müjdeli haberdir" kuranda isanın yahudilere haram kılınan bazı şeyleri helal kılmak için gönderildiği belirtilir. şimdi buradan bakarsak önceden yapmayın denerek haram ilan edilmiş bazı şeylerin onaylanmaya başlanacak olması "müjdedir". isanın kitabı yazmadığını biliyoruz, fakat havarilerin anlatımında isanın birçok hikayeyi insanlara gerçek anlamları ile anlattığını ve tanrının isteklerini "tam iman" adı altında basitleştirerek sunduğunu görüyoruz. isa hiç şüphe etmeden iman etiiği için su üzerinde yürümüştür, ve kendisinin yardım ettiklerinin de isaya tam inanarak yardım istemesi gerekir.

kuranda incil olarak geçmesinmin sebebi kuranın apaçık arapça olmasıdır, her dil kitabını kendi yapışı ile yazar, isimlerin bazıları araplaşmıştır çünkü kitap araplara gelmiştir anlayabilmeleri için her kelimenin arapça olması gerekir.

Brahma kendini feda ederek zerreciklere bölündü ve evreni oluşturdu; her varlık özünde Tanrı Brahma'nın zerreciklerini taşır.
Alt 27-11-2012, 02:18
Atenkhaton Atenkhaton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yukarıda neler demişim, ama şimdi (üstteki yazımdan bilmem kaç yıl sonra) ateistim. Kader(!)in cilvesine bak sen
Alt 27-11-2012, 02:21
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Atenkhaton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıda neler demişim, ama şimdi (üstteki yazımdan bilmem kaç yıl sonra) ateistim. Kader(!)in cilvesine bak sen
Bu çok tuhaf bir duygu gerçekten.

Ben de bu sitelere "İslam'ı kurtarmak" için gelip ateist oldum

İnsan, eski yazdıklarına bakınca tuhaf oluyor...
Alt 27-11-2012, 02:31
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Atenkhaton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Jingo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu çok tuhaf bir duygu gerçekten.

Ben de bu sitelere "İslam'ı kurtarmak" için gelip ateist oldum

İnsan, eski yazdıklarına bakınca tuhaf oluyor...
Atenkhaton'un nicki aynı. Jingo senin eski nickin neydi ? Eğer eskiden de üyemizsen tabi.

İnsani olan her şey kabûlüm.

Önerilen Siteler