Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-07-2011, 21:56
CasterTroy CasterTroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Korku...

Korku nedir?
Genetik midir yoksa çevresel etmenlerden mi kaynaklanır?
Nasıl yenilebilir?
Bu konuda bilimsel görüşler varsa öğrenmek isterim yalnız burada korkuyu sınırlandıracağım.

Bahsettiğim şey bilinmezliğe olan korku değil, tanrı korkusu veya cin peri korkusu değildir.

İnsana hayatı dar eden korku.
Tanımadığın bir insanla konuşmaya korkmak, sana yapılan haksızlığa baş kaldırmaya korkmak, aşağılanmayla savaşmak yerine sineye çekmek, kavgadan korkmak vs.
Alt 16-07-2011, 22:02
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

korkunun hayvanlarda gorulmesi mesela kedinin korktuguna binlerce kere sahit oldum onu ruhun degilde biyolojik vucudumuzun bir urunu oldugunu dusundurttu bana yada kedilerin ruhu var

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 16-07-2011, 22:04
Üye

Dostum korku evrimsel süreçte canlıların sağ kalmasına da yarar; ama benim bahsettiğim korku tipi bu korku değil.
Daha çok ödleklik diyelim.
Alt 16-07-2011, 23:07
Üye

CasterTroy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum korku evrimsel süreçte canlıların sağ kalmasına da yarar; ama benim bahsettiğim korku tipi bu korku değil.
Daha çok ödleklik diyelim.
korkunun nerden geldigini anladigimda cok sevinmistim ben zamanindaondan birazcik dagittim konuyu kusura bakma.

Tanımadığın bir insanla konuşmaya korkmak, sana yapılan haksızlığa baş kaldırmaya korkmak, aşağılanmayla savaşmak yerine sineye çekmek, kavgadan korkmak vs.
eger boyle bir korku varsa birisinde saglikli degildir.normalde hangi hayvanin onunden yemegini alsan hirlar yada vermemeye calisir, insanin kafasi cok karisik oldugundan atalarindaki yasamasina yardimci olan karanlik korkusu degisik sekillerde karsisina cikiyor.

yani ben kisaca derim ki hayvan oldugumuzda yasamamizi saglayan bu beyin fonksiyonu ust beyinin gelismesiyle alakasiz calismaya baslamistir.alakasizlik surda bir insanla konusmaya korkmak sacmadir cunku seni yemez oldurmez yada asagilanmaktan korkmak gene yan etki gibi bir seydir.

paslicivi bu konunun ustadidir.o insan zihni uzerine yogunlasmis bir insan anladigim kadariyla benim dikkatimi cok cekmiyo.bu arada nerdeyse hicbir seyden korkmam ben.onceden de boyleydi.universitenin bisiklet gruba uyeyim bazen uyku tutmayinca gece gece ormana, dogaya pedallamaya giderim bazen de yine gece sehirler arasi turlar yaparim.inden cinden zati tirsmiyom

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna

Konu ereninthenature tarafından (16-07-2011 Saat 23:15 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-07-2011, 23:21
Üye

su ozellikle pskilojik bir hastaliktir,fobilerin temelinde de genelde cocukluktan kaynaklanan bir olay yatar.

insanin korkmasini gerektirecek hic bir sey yok su dunyada bence ama bu benim gorusum.

korkuya boyle bakmak psikolojik-felsefik oluyor tabi, bilimsel olarak bakinca tehlikeli durumdan kacma mekanizmasi baska bir sey degil.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 16-07-2011, 23:47
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Korku ile anlatılmak istenilenin henüz gerçekleşmemiş olaylardan önce yaşanan korku olduğunu varsayıyorum. Yani potansiyel tehlikelerden doğabilecek zararlardan korkmak.

Bunu vücudun sigortası olarak görebiliriz. Canlılar çevreleri ile etkileşim içerisinde yaşarlar. Bu etkileşim gereği çevrelerinde yaşanan olaylardan da etkilenirler. Ancak yıllar süren tecrübeler, çevreden kaynaklanabilecek zararlar konusunda insan kafasında yer edinmiştir. Bu nedenle de bir olay gerçekleşmese de gerçekleşme ihtimali kişinin aklından çıkmaz. Beyin hesaplamaları sonucunda göreceği zararın engellenemez ya da telafi edilemez olduğunu düşündükçe de korku artar. Ancak bunlar tamamen kişinin geçmiş tecrübelerinedolayısıyla genetiğine de bağlıdır.

Korku kişinin aklı ve hayal gücü ile sınırlıdır. Bunu anlamak ise oldukça basit. Örneğin alkol alan bir kişi kolay kolay bir şeyden korkmaz. Ya da akli dengesi yerinde olmayan bir kişi. Hayal gücü ile sınırlı olan kısmına gelecek olursak; karanlık ve sisli bir gecede ormanda tek başınıza yürüdüğünüzü hayal edin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Burada korkunun sınırı sizin potansiyel tehlikeler konusundaki hayal gücnüz kadardır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 17-07-2011, 00:31
parola2012 parola2012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

''Herkes sisteme teslim, yeniden yapılanma için eylem yok. Halkın talebi yok. Halkımız duyarsız, ilgisiz. Çarkıfelek'e, Sibel Can'a gösterdiği ilgiyi değişime göstermiyor. Siyasi iktidar bindiği dalı neden kessin? Duyarsız yığınlar kendi varlığının farkına varmadı, çünkü örgütlenemedi. Bana sorarsanız millet sınıfta kaldı. Halkımız korkuyor çünkü ana dayağı, baba dayağı, polis dayağı, asker dayağı ile halkımızı korkutuyoruz. Bu kadar dayaktan sonra duyarsız oluyor. O kadar ki; kendisine zararlı olan yiyecek ve içecekleri söylüyoruz adam anlamıyor. Beyaz ekmek yeme, beyaz ekmek demek nişasta demek, tansiyon, kolesterol demektir diye anlatıyoruz, adam yine gidip beyaz ekmek alıyor. Boyalı içecek içme diyoruz, tabii içecek, ayran iç diyoruz adam anlamıyor. İçki, sigara tüketimi ve kumar oynamada dünyada dördüncüsüyüz. Bu muazzam halktan ne beklenir!"

Recep Yazıcıoğlu

işte türkiyede korkunun kaynağı.teşhis doğru.
Alt 17-07-2011, 02:58
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bu daha cok fobi'dir. Kendine guven mekanizmasiyla da iliskilidir.

Koken olarak daha cok psikolojik cokuntuler kaynaklidir.

Sadece kisisel degil, toplumsal boyutta da gorulebilir.
Alt 17-07-2011, 03:04
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu daha cok fobi'dir. Kendine guven mekanizmasiyla da iliskilidir.

Koken olarak daha cok psikolojik cokuntuler kaynaklidir.

Sadece kisisel degil, toplumsal boyutta da gorulebilir.
Peki nasıl baş edilebilir?
Alt 17-07-2011, 03:11
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Peki nasıl baş edilebilir?

Eger kisi bilincindeyse, uzerine giderek, uzun surecte bas edilebilir.

Degilse psikolojik yardim alinabilir.

Daha cok kendini yalniz ve mutsuz(kendiyle barisik olmayan) hisseden kisilerde gorulur. Bir sekilde toplumdan izole olma durumu mevcuttur. Veya bazen cok agir depresyon gecirilen (olum, agir hastalik vs.) durumlarla da, panik atak olarak ortaya cikar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil