Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-12-2018, 23:35
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hoşgeldiniz Deniz94,
Forumları okumakla başlayın, gerisi gelecektir.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 20-12-2018, 23:56
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deniz94´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar merhaba
Çorum'a yeni üye oldum

Kaliteli nadir sayfa/forumlardan birisi burası diğer sayfalara nazaran..

Ben sorgulayan biri olarak şuan bir tür karmaşa icerisindeyim daha net bir fikrim yok bu konularda..

Bana yol gösterecek birileri lazım İslam'ı ve nasıl anlayıp öğrenebilirim ?

Ateizm, deizm, agnostik gibi felsefi düşünceleri için kitap önerisi..

Birde şu durmadan Kuran'da mucize var diyen mealcı bir kesim var bunlara nasıl cevap verebilirim?..
Hoşgeldiniz..

İslam dininin neyini öğrenmek istiyorsunuz?
Akait,fıkıh,siyer gibi..

Eğer hiç bir şey bilmiyorsanız,size siyeri tavsiye ederim..Şu kitapla başlıyabilirsiniz;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/hz-...ati/39713.html
Niye bu kitap?
İslam denilen şey,aslında bu kitapla başlıyor..Aslında daha öncesi de var denir ama bu kitap öncesinde yazılan hiç bir siyer eseri günümüze ulaşmamış..O yüzden çok önemlidir bu kitap..İçinde Muhammed'e dair,bugün mesela tvde bir kişinin bile dile getiremeyeceği cümleler vardır..

Ateizm gibi konularda Google/wikipedia gibi siteler sayesinde her şeyi öğrenebilirsiniz ama illa kitap isterseniz,şu kitap olabilir belki;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/ate...st%20manifesto
Biraz zor bir kitap ama sağlam kitaptır..

Müslümanlarla tartışmanı tavsiye etmem,çünkü seni hiç biri dinlemiyor olacaktır..Seni dinlemeyen biri için,çabalaman beyhudedir..
Bize sadece kuran yeter diyenler,yahudi taklitçiliği yapıyorlar sadece..Bir kısım Yahudiler de bize sadece tanah yeter demişler..Ciddiye alınacak sözler değil bunlar..

İslam denilen şey,kuran harici kaynaklar ile ortaya sürülmüştür..Forumda papağan gibi çok tekrarladık bu konuları..
Alt 21-12-2018, 00:17
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sade Bakara okusan zaten anlarsın saçmalığı.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 21-12-2018, 08:53
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Deniz94´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar merhaba

Ben sorgulayan biri olarak şuan bir tür karmaşa icerisindeyim daha net bir fikrim yok bu konularda..
Bana yol gösterecek birileri lazım İslam'ı ve nasıl anlayıp öğrenebilirim ?

Ateizm, deizm, agnostik gibi felsefi düşünceleri için kitap önerisi..

Birde şu durmadan Kuran'da mucize var diyen mealcı bir kesim var bunlara nasıl cevap verebilirim?..
Karmaşa falan kalmamış. Siz zaten olmuşsunuz.
Mealci kesime cevap vermek için bu forumda çok sayıda bilgi bulabilirsiniz.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 21-12-2018, 22:03
Hurma Hurma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hıristiyan doğmuş Hıristiyan olarak büyümüş sonrada islam karşısında hıristiyanlığın ne kadar saçma bir din olduğunu görüp doğru yolu bulmuş Avrupalı bir adam, Hıristiyan arkadaşlarına Hazret-i Muhammed hakkında diyor ki "İman sahibi bir insan ancak imanı başkalarınada üfleyebilir. Sahtekar bir adam kerpiçten bir ev bile yapamaz" diyor
Doğru diyor büyüksün baba
Alt 21-12-2018, 22:23
Üye

RollingStones´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karmaşa falan kalmamış. Siz zaten olmuşsunuz.
Mealci kesime cevap vermek için bu forumda çok sayıda bilgi bulabilirsiniz.
Siz de olun,ne duruyorsunuz?
Hurma´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hıristiyan doğmuş Hıristiyan olarak büyümüş sonrada islam karşısında hıristiyanlığın ne kadar saçma bir din olduğunu görüp doğru yolu bulmuş Avrupalı bir adam, Hıristiyan arkadaşlarına Hazret-i Muhammed hakkında diyor ki "İman sahibi bir insan ancak imanı başkalarınada üfleyebilir. Sahtekar bir adam kerpiçten bir ev bile yapamaz" diyor
Doğru diyor büyüksün baba
Maval okumayın burada..
Madem öyle,en yakınındaki amcasına niye iman ettirememiş?!
Bak gördün mü,bir soruyla tüm sözlerin buhar olup uçuverdi..
Alt 21-12-2018, 23:09
Hurma Hurma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Siz de olun,ne duruyorsunuz?

Maval okumayın burada..
Madem öyle,en yakınındaki amcasına niye iman ettirememiş?!
Bak gördün mü,bir soruyla tüm sözlerin buhar olup uçuverdi..

Tok canım yanlışın var tam tersi Sadece Ebu leheb iman etmemiştir. Ve Hz. Muhammed "sen iman edersen ben peygamber değilim" dedi. Hah ha.
Ebu leheb 11-12 sene mi ne? "işte ben iman ettim" diyemedi hah ha.

Bak dur Hazreti Ebu Talib müslüman değildir diyen kafirdir
oku istersen!

Hazreti Ebutalip İman sahibi bir zatı alidir..

Hazreti Ebutalip, Hazreti Fahr-i Aleme nüfuzu ile malı ile canı ile hizmet eden muhterem bir zatı alidir. Kureyşin ulularından Haşimlerin büyüklerinden ve en hatırı sayılanlarından bir zat-s kudsi-sıfattır. Kendilerini resulüllahı çok sever, Cenabı Nebide kendilerine çok hurmet ederdi.
Sanadin-i Krueyş'in bütün tecavüzlarını önlemiş İslamın teessüsünden en büyük hizmeti göstermiş Resulüllahı : "ben sağ iken sana bir şey yapamayacaklar, Allahın emirlerini istediğin gibi tebliğ et" diye teselli etmiş, müşriklerin inanılmaz boykatuna 3 sene göğüs germiş, Fahr-i Alemin etrafında pervana gibi dönmül hali ile ef'ali ile mükellef tatlı cümelleri ile Din-i celil-i İslamı tasdik etmiş Gözbebeği gibi olan oğlu Ali'sine Resulüllahın sözünün hariçine çıkmamasını daima emretmiş, "Onun götürdüğü yol saadet yoludur" diye tavsiye etmiş kendisini ziyarete gelenlere, Hazreti Muhammed'e İman etmelerini O'nun dininin Hak din olduğunu daima söylemiş: lihikmetin o günkü Sandid-i Kureyş'e karşı Lisan-ı Resmi ile İslam olduğunu belli etmemiştir..

Esasen Amm-ı Nebi Ebutalip Hazretleri lisan-ı resmi ile İslamiyetini izhar etmiş olsaydı; Hazret-i Peygamber'in artık Mekkede oturmak imkanı kalmayacaktı. nitekim Hazreti EButalip Alem-i Camele teşrif ettikten sonra Sanadid-i kureyş, Resulüllah'a Karşı ezalarına dahada şiddetlendirmişler, O, Beşeriyeth Fahr-i Ebedisine yolada tecavuzlara başlamışlar üzerien topraklar serpmişler, çirkinlikler yapmışlardı.

Hatta Hazreti Resulüllah Muhterem evladını üzerine temizlerken O Maşuk-ı Huda'nın gözleri yaşla dolarak:
"-Yavrum Amcam Ebutalib'in sağlığından müşrikelr bana bu kadar tecavuz edmezlerdi" buyurmuşlardır. Ve nihayet Habibullaha hiçret emri gelmiştir.
Fakat Hazreti Ebutalibin Halet-i ihtizarında Hazret-i Nebi'yi Cenabı Abbasa ve bütün Kureyşe ısmarladığı zaman Söylediği şu sözler onun imanı'nı İlandan başka bir şey olmadığını ispat etmişdir:
"Muhammed'din getirdiği İslam dini kalbin kabul edeceği bir şeydir. Kendisi Kat'iyyen yalan söylememişdir. ve söylemezO2nu inkar etse etse ancak lisan edebilir. Ve ben yakinen görüyorum ki Muhammed'i tanımayan başlar zelil ve hakir olacaklardır."

Şimdi: İman Hadd-i zatında bir Keyfiyet-i Maneviyye olduğuna göre. Hazreti Ebutalib'den sadır olan bir kadar parlak bu adkar samimi cümleler, hala O'nun imanınan delalet etmez mi acaba ?
Hal böyle iken yani bütün Hanaden-ı nübüvvet, Hazreti Ebutalibin İman ile gittiğine Kaail oldukları ve hadisat da onun Resul-i zişana karşı olan vefasını, fedakarlığını ve imanını isbat ettiği halde. İşin hakikatine iyi bir nazalar bakamayanlar, hazreti Ebutalibin haşsa Küfrine kaail olmuşlardır..

bu Çok açı bir vaziyetdir.
sonra bunlar: "Ehl-i Sünnet de onun küfrüne kaaildir" derler de Ehl-i Sünnete iftiara ederler.
Bir defa Ehl-i Sünnet kime denir bunu izaha çalışalım :
Ehl-i Sünnet diye : ALlahın Farziyyatına boyun kesen, Kitabullah'ı Sertac-ı ibtihaç yapan, Hazreti Resulüllah'ın sünnetinini başına adam toplayarak İhya eden canlandıran ve Hatır-ı Muhammedi'yi Hoşnud etmeklik Kudretine malik olan kimseye denir

demek ki Ehl-i Sünnet olmaklık illa Fahr-i Alemin'in sevgili babası Şefkatli validlerinin ve Muhterem amcalarının Küfr ile gitdiğigine iddia etmek manasına gelmiyormuş

Resulüllah'ın sevdiği bu Zevat-ı aliyi İlla tekfir etmektle Hatır-ı Muhammedi Tatyip mi edilecektir. Bu ne soğuk bir imandır .

Ebucehil gibi En muannid en hain İslam'ın en katı düşmanı olan bir adamın oğlu olan İkreme dahi islam olunca, Eshab-ı Basafa Ebucehl'in Fenalığını Gözlerinin önünen Getirerek İkreme'ye manalı manalı bakrlarken:
"-Benim hatırım için İkreme'ye Babasının küfründen bahsetmeyin Gücüne gider" diye Nezaket-i Muhammedisini İlan eden Beşeriyetn Fahr-i Ebedisinin şU cümlesinden de mi Hisse alınmaz ?
Yine bunlar: inneke la tehdiy men ahbete.." Ayet-i celilesinin de inceliğini anlamadan: "Sen sevdiğini Hidayete sevk edemezsin" diye Ayet-i Celileye Ulu orta mana vermeye kalkarak Hatır-ı Muhammedi'yı rencide etmişlerdir.

Buradaki İncelik şudur
Habibim (min Haysü't-teessür) sen istediğini Hidayete sevk etmeye çalışma. Fakat (min haysü't-te'sir) elbette hidayete sen sevk edeceksin. Senin Şanına teessür sıfatı yakışmaz. Sen te'sir Sıfatının Sahibisin. Senin Suretile değil. Hakikatinle Her arzun olur ve Hidayetin Menbaı sensin, Sen Suret-i Hissiyenle değil Suret-i maneviyyenler Her istediğini Yaparsın."
Nitekim Ömer meydandadır. "Ya Rab ! ÖMer ile İslamı aziz et" diye Resül-i Zişan rabbisine Niyaz eder etmez. Re's-i Saadet-i Muhammedi'yi almaya gelen Ömer Bir an içinde Pute-i Nebide Eriyerek Kesafetini Letafete Zulmetini Nura İnkılap ettirdi de Şeriatın Emniyet Bakanı oldu

Cenabı Hak nasıl "Elhamdü lillahi rabbil'alemiyn.." diye kendi rbububiyetini Mutlak i'lan etmişse, Habibibin rahmetini de "Ve ma erselnaka illa rahmeten lil'alemin diye öylece Mutlak i'lan etmiştir.
Binaenlayh Cenabı Resulüllah'ın iki Cephesi vardır. Bir cephesi Hakka nazır olan cephedir ki, O cphesine (Cephe-i Vilayet), biride Halka nazır olan Cephedir ki O cephesine de : (Cephe-i Nübüvvet) denir
İşte Resulüllah'ın Cephe-i vilayetinde olmaz, olmaz. Bilmediğide bulunmaz.
Cebhe-i Nübüvvetinde ise Muhatabbın kabiliyetine göre muamelede bulunulur.
......

Hazret-i Ebutalibin vefatından resul-i zişan ağlayarak Ahiret meraşimini, techiz ve tekfinini yapmış, Cenazeyi Bizzat teşyi ederken de:
"-Muhterem amcacağım sen bana karşı Sıla-i rahimi yerine getirdin. benim Hakkımda her fedakarlığı yaptın. Allahta sana rahmetiyle karşılasın" diye dua etmişdir.
Şimdi edebe Muvafık mıdır ki: "Hayır Resulüllahın duası da kabul olmadı. Ebutalip illa küfür ile gittié demek ? Bu sadece gayet soğukl bir düşünce ve gayet zevksiz bir imandır.
Sonra Şuda bilinsin ki: Cenab-ı Fahr-i Alem'in hiö bir arzusu derga-hı Uluıhiyette reddolunmaz.

Bazan arzu-i Nebisini değiştirdiği olmuştur ki oda Murad-ı İlahinin kendi arzusuna daha hoş gelmesininden dolayıdır. Yoksa reddolunmuş değildir.

Evet aşık ile maşuka rasından bazen öyle incelikler Öyle nazlar öyle niyazlar olur ki: Onlardan ancak Ehl-i Aaşk ve sahib-i İrfan olan bir Fayz-i manevi alabilir.
Buna daha canlı bir misal verilebilir:
Tevbe 80 ayeti kerimesi nazil olunca Hazreti Nebi. Eshab-i Basafasını toplayarak Tebessümle şöyle buyurmuşlardır:
"-Rabbim beniistiğfar etmekliğim ile etmemekliğim arasında muhtar kıldı. Ben İstiğfarı ihtiyar edeceğim. " Yetmiş defada istiğfar etsen mağfiret etmeyceğim" buyurdu. "Ben yetmişten fazla edeceğim ve onları mağfiret ettireceğim."

bundan dolayı Kitabullah!ın inceliklerini yİne o Kitabının Öğretmeni olan Cenab-ı Nebi bilir

Netice olarak söyleyelim ki:
tarafı ilahinden Ahzab 45-46 ayet-i celilesiyle Bütün mevcudata takdim edilen yani "sen bize şahid sana şahid olarak kamet-i mevzununa, Nübüvvet-i meknununa, Envar-ı Rububiyetimin hıl'atini giydirdim. Binaenlayh Kim ki çeşm-i basiretle sana nazar ederse Beni görür hakikatde Nur-ı vucudunu müşahade edenler beni müşahade ederler" diye mevcudtata tenezüllen gönderilen. (men renaiy fekad reel hak) fermanınını sahibi bulunan. aşıkan-ı Huda'nın beşiri. Haktan gafil olan mahcubinin naziri, "Senin nurun benim pertev-i nur-i zatımdır, ancak senin nurunla bana vasıl olunacak" diye beyan buyurulan ve bütün mevcudatı senin için, senide Zat-ı Uluhiyetim İçin halk etdim" diye İnd-i Süphanide rütbe alan Nebiyy-i Muazzam hakkında. "O'da haideyet edemezé diye dil uzatmak çok küçüklüktğür."
Hem Zat-ı Nebin kapısı gayet edeb ve saygı ile çalınmalıdır. Yoksa Hüsran_ı ebedi gayyasını yuvarlanı verilir.
Sonra Şu ayeti kerimeyide unutmamak lazımdır.
Ahzab 57 : Allah'a ve Resulüne eza eden kimselere dünyada ve ahiretde Allah'ın laneti olsun.

O halde Resul-i Zişanın Şefkatli annesi muhterem babası ve bütün hayatını O'nun uğrunda feda etmiş olan Sevgilisi amcası hakkında "Küfür ile gitmişdir" diye iddia etmkten daha büyük bir eza tasavvur edilebilir mi? Esasen Fahr-i alemin geçtiği kanaldan Küfür tasavvurur Mahz- dalaldir..
Müşrikler pisliktir.. ayeti celisi var.. Resulüllahın geldiği kanal pis olur mu ? böyle düşünmek mahz-ı dalaldir
Alt 21-12-2018, 23:19
Üye

Hurma;internetten bulduğun saçmasapan yazılarını okuyamam..

Müslüman değilsin,kafa buluyorsun değil mi
Hah ha demen,çok sırıtıyor da

Muhammed'in hayatını anlatan tek kaynak kitapta,yani İbni Hişam'ın siretinde aynen şöyle yazar;
''SONRA EBU TALİP MÜŞRİK OLARAK ÖLMÜŞTÜR..''
Alt 21-12-2018, 23:21
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hurma;internetten bulduğun saçmasapan yazılarını okuyamam..

Müslüman değilsin,kafa buluyorsun değil mi
Hah ha demen,çok sırıtıyor da

Muhammed'in hayatını anlatan tek kaynak kitapta,yani İbni Hişam'ın siretinde aynen şöyle yazar;
''SONRA EBU TALİP MÜŞRİK OLARAK ÖLMÜŞTÜR..''
yok hurma ciddi müslim ama ayet bükücü.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 21-12-2018, 23:26
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hurma´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak dur Hazreti Ebu Talib müslüman değildir diyen kafirdir
Başka ne dersek kâfir oluyoruz?
Hangi ayete ya da Fıkıh'a göre kâfir oluyoruz Ebu Talib konusunda?

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe

Önerilen Siteler