Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Sinema

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-08-2012, 03:05
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet, Türkiye'de bundan 2-3 ay vizyona girmiş ve sinemalarda oynamıştı. Ben Almanya'da sinemada filmi izlemiş, Türkçe alt yazılısınına da internetteki bir kaynaktan bakmıştım. Eğer tüm Alien serisini seyretmişseniz bu filme bakmamak olmaz. Mutlaka izlemelisiniz.
Haklısınız..4 filmi de izledim artık..Bu filmi izlememek olmaz..Nette bulursam izleyeceğim..

Bu filmde serinin kahramanı yok..!(Gerçi seri öncesinden bahsediyor demiştiniz)
Filmi tekrardan Ridley scoot çekmiş..Filmde Charlize Theron veya Guy Pearce gibi ünlü isimlerde var..İlginç bir filme benziyor..
Alt 15-09-2012, 17:37
Üye

http://www.imdb.com/title/tt1446714/

Bugün izledim prometheus filmini..Ridley scoot yine kendine yakışanı yapmış ve güzel bir filme imza atmış..Alien serisinin başlangıcı öncesinin anlatıldığı bu filmde,alienın nasıl oluştuğu anlatılıyor..Filmin sonundan da anlaşılacağı üzere,bu filmin devamı çekilmesi sözkonusu..
Alienı yaratanları bu filmle gördük te,alienı yaratan yaratıkları kimin yarattığı ileride devam filmiyle bizlere gösterilecek sanki..
Alt 17-09-2012, 10:18
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Filmi indiriyorum, ilk üç seriyi çok severek izledim, aynı zamanda predatör ve alien vs predatör filmlerinide çok severek izledim
Alt 17-09-2012, 14:57
Üye

qlause´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Filmi indiriyorum, ilk üç seriyi çok severek izledim, aynı zamanda predatör ve alien vs predatör filmlerinide çok severek izledim
1997 yılında çekilmiş 4.filmi de izlemelisin o zaman..
http://tr.wikipedia.org/wiki/Yarat%C4%B1k_(film_serisi)
Prometheus filmi gerçekten güzel olmuş..
Tanrı'larımızla tanıştırıyor bu film bizi
Alt 17-09-2012, 23:46
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yok ben 4 filmi de izledim, avp 1-2 ve predatör filmlerini de izledim, Ama hatırlayamamışım 10tb gibi bir film arşivim var, kafam karışıyor

Şu sıralar filmlere pek bakmadım, bu filmin tanıtımını görmüştüm ve çok merak etmiştim ama sonradan filmlerle aram açıldı dizilere sardım, neyse bu film tam bana göreydi en sevdiğim film türü ve tek kelimeyle mükemmel yapmışlar, sonu muhteşemdi, kadın tam benim yapacağımı yaptı, zaten kim olsa yürü gidiyoruz onların gezegene der.

Film tavsiyemdir. izlemeyen izlesin
Alt 18-10-2012, 18:53
croplatform - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
croplatform croplatform isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Blogumuzda çok önce paylaşılmış bir yazı. Aliens'in özellikle çizgi romanları hakkında kısa bilgi paylaşımı amaçlanmıştı. Umarım konuya katkısı olur.

Yaratık - Alien... Parçalı bulutlu bir kabus

Çizgi roman: Aliens / Dark Horse

Dilimize Yaratık olarak çevrilen ve aslında "Uzay Yaratığı/Canlısı" anlamına gelen Alien 1979 yılında çekilen bilimkurgu sinema şahaserinin adıdır. Başrolünde Sigourney Weaver'in oynadığı filmin yönetmeni Ridley Scott. Daha sonra devam filmleri çekilen Alien'in konusu kısaca şöyle: Bir grup astronot boş bir gezegende ölü bazı uzaylı kadavraları arasında yumurta benzeri bir şey bulur gemilerine taşırlar. Yumurtadan insanların ağzından giren, karnından çıkan bir yaratık çıkar ve gemideki tüm personeli öldürmeye başlar. Bu arada da büyür. Ripley (Sigourney), sonunda onu öldürür film biter.

Sonra da Aliens (1986), Alien 3 (1992) ve Alien Resurrection (1997) devam filmleriyle Alien vs. Predator (2004) ile Aliens vs. Predator: Requiem (2007) filmleri çekilir efsane devam eder.

1988 yılında ilk kez çizgi roman olarak Dark Horse yayınları tarafından okura sunulan ALIENS James Cameron'un yönettiği filmi referans almıştır. İlk film tekil isme sahipken ikinci film ve devamı çoğul eki taşımaktadır. Bittabii çizgi roman serisi de öyle. Ripley'in başrolde çizildiği bu ilk seriden sonrası çok farklı bir gelişme gösterir. Kötü ve korkunç bir canavarın baş karakter olduğu bu seride yaratık kimi zaman kazanır, kimi zaman kaybeder. Ancak alışılagelmiş çizgi roman kahramanlığından uzak bu seride kalıcı bir karakter veya kahraman bulunmamaktadır. Bir yaratık vardır ve öldürmek için çeşitli varyasyonlar, zamanlar, mekanlarda atraksiyonda bulunur, insanoğlu da ona karşı koyar. Kazanan ve kaybeden ha bire değişir.

Seri alışılmış kahramanlık kalıplarına uymasa da ilgi görmüş, başka yayınevlerinin kahramanları çizgi roman sayfalarında Uzay Yaratık'ıyla kapışmıştır (crossover):

Aliens vs. Predator
Aliens vs. Predator vs. The Terminator
Aliens vs. Predator/Witchblade/Darkness
Batman/Aliens
Green Lantern Versus Aliens
Judge Dredd vs. Aliens
Superman vs. Aliens
Superman & Batman vs. Aliens & Predator
WildC.A.T.s/Aliens

Yukarıdaki crossover'lar içinde en sevdiğim Green Lantern kapışmasıdır. Diğerlerine nazaran daha inandırıcı bir kurgu izler bana göre. Aliens serisi içinde ise en sevdiğim öykü Vikinglerle geçmiş zamanda yaşanan bir mücadeledir. Bir druid, savaşçılar, Alien...

Bu arada Giger'in çizimlerini / tasarımlarını da unutmamak gerek, muhteşemler.

Ümit Kireççi
"Çizgi Roman Hayatın İçinde"

Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com
Alt 12-07-2017, 20:36
Üye

Yeni filmi izledim ve çok beğendim..
Seriye layık bir film..Ridley Scott 80 yaşında ve böyle bir film çekebiliyor..Müthiş..Seri ile ilgili kafamızdaki soru işaretlerini kaldıran bir film olmuş..Alien'ı aslında kimin yarattığını görmüş oluyoruz..Yaratılanın yaratanını abandone ettiğine tanık oluyoruz..Filmin sonu da açık bırakılmış..Devamını dört gözle bekleyeceğim..10/8
Alt 14-07-2017, 19:36
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Prometheus'un yanına yaklaşamamış malesef Covenant.

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 14-07-2017, 21:36
Üye

Pyrrhon;prometheus filminde yönetmen uzun zaman sonra yine kamerayı eline almıştı ve gizem dolu bir film çekmişti..Bu filmde bu gizem son buluyor..Bu yüzden daha sönük bir film gibi algılanabilir ama bence iki filmde çok iyiydi..Gerek yönetmenin konuya hakimliği,gerek usta oyuncuların performansı ayakta alkışlanır..

Prometheus filminde gördüğümüz android David'in aslında alieni yaratan/geliştiren/yayan kişi olduğunu,Covenant filminde anlıyoruz..Bu gizemin çözülmesi önemliydi..
Ayrıca Covenant filminde senin sevdiğin felsefe de işleniyor..Bunu da çok iyi becermişler..1979 yılında başlıyan Alien filmi,son filmle bir robotun tanrılığa uzanan serüvenine dönüşmüş oldu..Müthiş..

Önerilen Siteler

Etiket
alien, alien5, ash, brett ve kane, parker, ridley scott, ripley, yaratık