Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-04-2015, 20:56
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Araplar bile ayeti dövmek şeklinde anladığına göre bizim Türkler daha iyi arapça bildikleri için ayette dövün yazmıyor diye yorumlayabiliyorlar
Alt 11-04-2015, 21:29
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bundan bir iki sene evvel, Ayasofya'nın önünde, Pakistanlı ya da Afgan olduğunu düşündüğüm bir turist yanıma yaklaştı ve bozuk İngilizcesiyle bana birkaç soru sordu. Yanında karısı ve çocuğu da vardı. Kadın tümüyle örtü altındaydı, sadece gözleri görünüyordu. Çocuğunun elinden sıkıca tutmuş, hızlı adımlarla yanımıza bir yaklaşıyor bir uzaklaşıyordu. Ürkek bir ceylan gibiydi. Başta ne yapmak istediğine bir anlam veremedim. Sonra kadının tedirginliğinin iyice farkına varınca biraz empati kurabildim. Muhtemelen daha önce böyle metropol bir şehirde ve kalabalık içinde bulunmamıştı, dolayısıyla kocasından uzaklaştığında kendini güvende hissetmiyordu. Diğer taraftan yaklaşamıyordu da. Çünkü kocasının yanında mahrem bir erkek vardı. Sürekli kocasıyla göz kontağı kurmaya çalışıyor ve yaklaşmak için ondan onay bekliyordu. Ama kocası soru-cevap olayına fazla konsantre olmuştu ve kadının bu çırpınışlarının pek de farkında değildi, ya da önemsemiyordu. Kadın daha fazla stres yaşamasın diye cevabı kısa kestim ve hızla uzaklaştım oradan. Ne kadar da acınacak bir haldeydi zavallı kadın. Acizdi, mahcuptu, tedirgindi, ne yapacağını bilemez bir haldeydi. Adamın kölesiydi resmen. Karşı yola geçtim ve kaldırımdan onlara baktım; yüreğim öyle bir sızladı ki, hatırladıkça halen acısını yüreğimde hissederim..

Şimdi düşünüyorum da İslam en büyük haksızlığı kadınlara yapmıştır. Yedinci yüzyılda yaşamış bir Arap; insanların, özellikle kadınların hayatlarını büyük ölçüde kısıtlamış ve daraltmıştır. Sahip oldukları tek yaşamlarında, mutlu ve özgür bireyler olarak ömür sürmelerini onlara yasaklamıştır. O Afgan ya da Pakistanlı kadın gibi daha niceleri yaşamıştır ve yaşamaktadır. Düşündükçe çıldıracak gibi oluyorum. Bu korkunç bir şey, korkunç! Bu anlayışla savaşmak gerekir!..

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu
Alt 11-04-2015, 21:52
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dövün, dövün!

Bu devran hep böyle gitmez nasıl olsa, her baharın hazanı, her gecenin bir sabahı var.
Adetler töreler deyin dövün, yemek ısınmadı deyin dövün, gömlek ütülenmedi deyin dövün, başkasına baktı deyin dövün, hız kesmediyse dövmek adına dövün.
Nasıl olsa Tanrı Adem (Erkek) 'i kendi süretinde yarattı, Tanrı adına dövün! erkek nasıl olsa kutsanmış bir varlık, Kadın ise cennetten kovulmasına sebep olmuş varlık.
Fırsat varken boş kaldıkça dövün!

Elbet bir gün güç kadınsı enerjinin de eline geçer, o zaman erkeklerin kan dökme merakı, egosu, sahiplenme arzusu SUÇ olursa ve bu yüzden karantinaya alınırlarsa hiç şaşırmam.
Üreme mi?
Gelecekte kadınların bu yöndende erkeklere HİÇ ihtiyacı kalacağını sanmıyorum, kendi işlerini kendileri yapacaklardır, teknoloji ilerliyor nasıl olsa.
Zaten çoğu işi onlar yapıyor, tıpkı dişi aslanlar gibi, yuvayı bekle, yemeği yap, çocukla ilgilen, evi temizle, vs.
Ya Erkek?
...
Neyse daha fazla yazmayayım bu kadar yeterli olur.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 12-04-2015, 00:30
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bahadir91´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında kadına yönelik şiddete ilişkin ''yüze vurulmaması'' gerektiği şeklinde ki ifade, bunun sadece simgesel bir olay olduğunu göstermektedir bizlere. Zira yüze yönelik bir darbenin ya da vuruşun söz konusu olmadığı bir darp zaten mümkün olamaz!

Böylelikle kadına yönelik şiddete eğilimli olan erkekleri belirli kaideler doğrultusunda sınırlamak ve kadını korumak amaçlanmış olmalıdır.
Alt 28-01-2017, 03:35
Tatarka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tatarka Tatarka isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu Nisa34'de geçen dövmek ile ilgili kelime tam olarak ne anlama geliyor. Arapça bilmiyorum. Herkes farklı çeviriyor.
http://www.kuranmeali.org/4/nisa_sur..._mealleri.aspx
"vadrıbû-hunne" ve onlara vurun diye çevirmişler.

Vurun, hafifçe dövün ,diye çevirenler de var.Belki de vurdum mu oturtun gibi anlama da geliyordur Bir de bu simgeselmiş, yüze vurmak olmaz diyenler var ahahahhahaa.
Linkte şu çeviriyi yapan çok komik yapmış.

"Buna rağmen yola gelmeyenlerin kaba yerine (bir demet ot-çöple) vurun"

Sonuçta dövün diyor işte. Bu ilkelliktir, vahşiliktir.

Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.(Friedrich Nietzsche)
Alt 12-07-2018, 22:58
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Evet ama Kuran'da değilse bile halk arasınsa "dayak cennetten çıkmadır" lafı da vardır. Yani erkek olan biri saçma sapan konuşuyorsa onu da dövebilirsiniz
Alt 12-07-2018, 23:01
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

https://www.youtu.be/P8zRnQPlabg?t=2
Alt 27-07-2018, 21:59
Tengrizm Tengrizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kadın dövmeyi bile emreden bir arabın allahına özellikle kadınlar nasıl inanabiliyorlar,aklım hiç almıyor.

Önerilen Siteler