Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-03-2017, 22:51
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kabaca dinin doğuşu

Dik yürüyen,ateşi bulan ve 250.000 yıl önce yok olan homo erectus'un dinsiz/inançsız bir primat olduğunu biliyoruz..200.000 yıl önce ortaya çıkan ve 28.000 yıl önce yok olan neandertallerin ölüleri için tasalandıklarını biliyoruz..Hayvana tapınma belirtileri de,yani en ilkel din(inanç) düşüncesi de bu dönemde ortaya çıkmıştır..
M.Ö.40.000-10.000 yılları arasında homo sapiens,biyolojik oluşumunu tamamlıyor..Geç paleolitik dönem veya klanlar düzeni olarak anılan bu dönemde,homo sapiensin et yemesi,üretim etkinliği sonucu konuşmayı ve düşünmeyi başarması,hayvansal içgüdülerini cinsel ilişkilere sınırlamalar koyarak sınırlandırması;ataları neandertaller ile başlıyan tinsel kültürü bir temele oturtmuştur..Özellikle üretim güçlerinin gelişmesi,homo sapiensin tinsel(manevi) güçlerini geliştirmiştir..Hesaplamayı öğrenmesi,ilkelde olsa takvimin,yazının(piktografi) ve sanatın icadı,soyut düşünceyi daha da ilerletmiştir..
Bu dönemde yapıldığı belirlenen Wiilendorf Venüsü gibi kadın heykelcikleri,klanın kurucusu dişi atanın büyü gücünün simgeleridirler..Yani bu heykcikler,genel anlamıyla bir dine veya bir tanrıçaya ait değillerdir..
Tarımın ve ilkel hayvancılığın başladığı geç neolitik döneme kadar anaerkil bir toplum şeklinde yaşayan atalarımız,bu süreç içerisinde büyü haricinde totemizm ve animizm gibi bilinen anlamdaki dinin alt basamaklarından da geçmişlerdir..Tarım ve hayvancılık sayesinde erkekler toplum içinde kadınlardan daha güçlü konuma gelmişler ve anaerkil toplum yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştır..Zengin/soylu insan ve köle insan olgusu da bu süreçte oluşmuştur..Sonrasında özel mülkiyet,sınıfların oluşumu ve devlet,bugün anladığımız anlamdaki dini ortaya çıkarmıştır..
Mezopotamyada M.Ö.4000'lerin sonunda devleti ortaya çıkaran zengin/soylu sınıf,sınıflara/kastlara ayrılmış toplumda,dinsel tapınmayı oluşturarak/kullanarak/kontrol ederek insanları baskı altında tutmayı/sömürmeyi/köleleştirmeyi başarmıştır..Sınıflar arasındaki eşitsizlik ve devlet,kendi ideolojik kanıtlarını dinde bulmuştur..Anu veya Enlil gibi isimleri olan tanrılar da bu süreçte ortaya çıkarılmıştır..
Alt 09-07-2019, 11:40
Üye

Güncelleme..
Alt 09-07-2019, 12:17
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sonrasında özel mülkiyet,sınıfların oluşumu ve devlet,bugün anladığımız anlamdaki dini ortaya çıkarmıştır..

Mezopotamyada M.Ö.4000'lerin sonunda devleti ortaya çıkaran zengin/soylu sınıf,sınıflara/kastlara ayrılmış toplumda,dinsel tapınmayı oluşturarak/kullanarak/kontrol ederek insanları baskı altında tutmayı/sömürmeyi/köleleştirmeyi başarmıştır..

Sınıflar arasındaki eşitsizlik ve devlet,kendi ideolojik kanıtlarını dinde bulmuştur..Anu veya Enlil gibi isimleri olan tanrılar da bu süreçte ortaya çıkarılmıştır..
----------------------------------------------------------------------
Bu yazıdan ne anlamalıyız Ahlaksız Arkadaşım

Din -Devlet -Sınıfsal farklılıklar. Bu üçünün toplamı sömürü olmaktadır.

Yani, din devlet haricinde bir şey değil. Devlet sınıflar bölünmesi haricinde bir şey değil.
O zaman biz bütüne bakmalıyız. Din, Devlet, Sınıf ayrılığı .
Bu 3 lü bütünlükten birini diğerinden ayıramayız Yani bir şeyler yapacaksak üçüne birden yapacağız.

Peki üç lü bütünlüğün karşısında ne var 1 yoksullaştırılmış sınıflar 2 yoksullaştırılan sınıfların sebepleri 3 bu sınıfları oyalamak gerçeği saklamak yanlış yönlendirmek için kullanılan nesnel koşullar. 4 Baskı metotları.

Dini devleti ve sınıfsal ayrılıkları ortadan kaldırdığımızda ne olacak İnsanın doğal duruma yaklaşımı sağlanacak. Sadece dine karşı olduğumuzda ne olur Toplumları oyalayacak başka bir din ve benzeri bir şey ortaya çıkar.

Hangisi öncelikli dersen ben ekonomik koşullarla başlamak derim Yani yanımıza büyük çoğunluğu almakla başlamak .
Alt 09-07-2019, 14:25
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dik yürüyen,ateşi bulan ve 250.000 yıl önce yok olan homo erectus'un dinsiz/inançsız bir primat olduğunu biliyoruz..200.000 yıl önce ortaya çıkan ve 28.000 yıl önce yok olan neandertallerin ölüleri için tasalandıklarını biliyoruz..Hayvana tapınma belirtileri de,yani en ilkel din(inanç) düşüncesi de bu dönemde ortaya çıkmıştır..
M.Ö.40.000-10.000 yılları arasında homo sapiens,biyolojik oluşumunu tamamlıyor..Geç paleolitik dönem veya klanlar düzeni olarak anılan bu dönemde,homo sapiensin et yemesi,üretim etkinliği sonucu konuşmayı ve düşünmeyi başarması,hayvansal içgüdülerini cinsel ilişkilere sınırlamalar koyarak sınırlandırması;ataları neandertaller ile başlıyan tinsel kültürü bir temele oturtmuştur..Özellikle üretim güçlerinin gelişmesi,homo sapiensin tinsel(manevi) güçlerini geliştirmiştir..Hesaplamayı öğrenmesi,ilkelde olsa takvimin,yazının(piktografi) ve sanatın icadı,soyut düşünceyi daha da ilerletmiştir..
Bu dönemde yapıldığı belirlenen Wiilendorf Venüsü gibi kadın heykelcikleri,klanın kurucusu dişi atanın büyü gücünün simgeleridirler..Yani bu heykcikler,genel anlamıyla bir dine veya bir tanrıçaya ait değillerdir..
Tarımın ve ilkel hayvancılığın başladığı geç neolitik döneme kadar anaerkil bir toplum şeklinde yaşayan atalarımız,bu süreç içerisinde büyü haricinde totemizm ve animizm gibi bilinen anlamdaki dinin alt basamaklarından da geçmişlerdir..Tarım ve hayvancılık sayesinde erkekler toplum içinde kadınlardan daha güçlü konuma gelmişler ve anaerkil toplum yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştır..Zengin/soylu insan ve köle insan olgusu da bu süreçte oluşmuştur..Sonrasında özel mülkiyet,sınıfların oluşumu ve devlet,bugün anladığımız anlamdaki dini ortaya çıkarmıştır..
Mezopotamyada M.Ö.4000'lerin sonunda devleti ortaya çıkaran zengin/soylu sınıf,sınıflara/kastlara ayrılmış toplumda,dinsel tapınmayı oluşturarak/kullanarak/kontrol ederek insanları baskı altında tutmayı/sömürmeyi/köleleştirmeyi başarmıştır..Sınıflar arasındaki eşitsizlik ve devlet,kendi ideolojik kanıtlarını dinde bulmuştur..Anu veya Enlil gibi isimleri olan tanrılar da bu süreçte ortaya çıkarılmıştır..
Sn. Ahlaksiz, "homo sapiens'in atalari neandertaller" yerine "homo sapiens'in yakin akrabalari neandertaller" demek daha dogru sanirim. Bunun disinda kabaca dinin dogusu dusuncelerinize katiliyorum. Yeni baslayanlar ve misafirler icin referanslar da koyarak bu yaziyi tekrarlamaniz mumkun mu? Cok uzun okumaktan hoslanmayanlar icin ozellikle yararli olur eger yapabilirseniz.
Alt 09-07-2019, 19:49
Üye

Sevgili kartopu;sorunlar bunlar,çözümler şunlar tarzında bir şey demiyorum..Geçmişte yaşananların ne olduğunu ortaya koymaya çalışıyorum..
Din sorundur,dinden kurtulmayız,din kötüdür tarzında papağan gibi bu konuya takılmakta sağlıklı değil..Aynı şekilde sürekli özel mülkiyet üzerinde durmak veya devletin bir sorun olduğu üzerinde durmakta obsesif bir tavırdır..
Burada objektif bir şekilde,neyin ne olduğunu ortaya koymak daha rasyonel bir tavırdır/tutumdur..Çözüm meselesi çok farklı bir konu..Bu konuları çözebileceğimizi düşünmekte biraz ukâlalık olur sanki..

Dinin,devletten sonra ortaya çıkarıldığını,dinin toplumlarda ''afyon'' görevi gördüğünü,dinden nemalanan asalakların olduğunu biliyoruz..Dini,sokak jargonu ile konuşursam,tecavüze benzetebiliriz..Tecavüzden önce,br soyma girişimi yaşanır ki;bunu da devlet olarak görebiliriz..Yani binlerce yıldır dindar insanları,içinde bulundukları devlet soymuş,din de bu insanlara tecavüz etmiştir..Bugün de aynı şey devam ediyorsa,burada şu soru sorulabilir;''binlerce yıldır dindarlar neden bu durumdan rahatsız olup,bir çözüm üretememişler?''
Bu da evrimle alakalı bir durum..Bugün Anadolu'da bazı alışkanlıkların,Hitit imparatorluğundaki alışkanlıklardan kaynaklandığı söylenir..Atıyorum,Elazığ'da yapılan bir kebabın,Hitit'te de aynı şekilde yapıldığı söylenir..Yani insanların bazı konularda değişmesini beklemek naifliktir..Din de bu kebap konusu gibi ele alınabilir..Dinin,içinde bulunduğunuz toplumda,size bir avantaj sağlatması,sizin dine sıkı sıkı sarılmanıza ve çocuklarınıza da aynı şeyi aşılatmanıza neden olur..Bu böyle böyle binlerce yıl sürer işte..

İnsanlara bugün dinin bir zırva olduğunu söylemek,kebap yemenin sizi kanser yapacağını söylemek gibi bir şeydir..İnsanlar o kebabı yiyecek,binlerce senedir yedi ve siz buna bugün engel olamazsınız..Yani karşınızdaki kitle,dinin bir kebaptan farksız olduğunu düşünüyor ve bu kişilere aksini söylemeniz öldürülmenize neden olabilir..Turan Dursun..!

Din,evrimsel açıdan avantaj ya,bunu dediğim gibi kebap (yemek) olarak görmek lazım..Dindar birine din bir zırva dediğinizde,sanki bu kişinin elinden ekmeğini almış gibi kötü olursunuz..Bu yüzden dindarlar,kendileri gibi olmayanlara tarih boyunca hep sert davranmışlardır..

Gelecekte dine yer yok,dinle bütünleşmiş devlete de gerek kalmayacak bence..Gelecekte bu sınıf/kast konusu daha ön plana çıkacak gibi..Üst sınıf,alt sınıf gibi..Gelişen teknoloji ve bu teknolojiye sahip olanlar üst sınıfı oluşturacak ve tüm Dünya'da söz sahibi olacaklar..Teknolojiden mahrum kalanlar ise,alt sınıfta debelenip duracaklar gibi..
Alt 09-07-2019, 19:56
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

putin din toplumun afyonu değildir dedi. bu putin çok gerizekalı birisi bence. tayyipten iyi ama kazma.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 10-07-2019, 08:12
Üye

Sn Ahlaksız
Bende dini savunuyor gibi oluyorum karşınızda. Dinsizim bunu siz de biliyorsunuz
Eğer din bu kadar zararlı olmasa idi insan hayatını % 100 ünü kapsamasa çok küçük bölümünü kapsasa bu kadar dikkati çeker mi idi acaba. Bence hiç kimse dinle dindarla ilgilenmezdi.Hatta onları küçümser acınası bulurdu.

Bana göre dini bu büyüklüğe ve korkunçluğa sokan nesnel koşullar daha önemli. Avrupa da toplumun büyük kesimi dinle ilgilenmiyor hiç bir eylemde dinle ilgili protostolar görülmüyor ama aynı din orta çağda çok farklı idi yaşamın her alanında var ve müdahil di.
Belki de İslam dininin Hiristiyanlık benzeri reform a ihtiyacı var . Tamamen ortadan kalması ise insan bilinci ve devlet ve sistemlerin ihtiyacı belirleyecektir.

Sen, Ben dinsiz olmama rahmen kendimiz için dinin sorun olduğunu söylüyoruz . Niçin ? Çünkü bizim de haytımızın büyük bölünümü işgal ediyor.
Bir anımı paylaşayım . Bir arkadaşım öldü bu arkadaş dinsiz di ama akrabaları ölüyü camiye götürdi bizde cami önünde bekledik namaza katılmadık Namaza katılanlardan biri bize tepki gösterdi sizin ölünüzün namazını biz kılacağız dedi Hoca onu susturdu.
Bu iki kişi arasındaki olayda tepki veren haklı iken Hoca niçin onu surdurmak istedi. İşte sorun burda .
Hoca devletin memuru diğeri haklı ama sonunda hocanın dediği oluyor.

Şimdi sormak lazım yaşarken camiye gitmeyen bir kişiyi öldüğünde niçin götürüyorsunuz. Cami imam bu ölüyü niçin kabul ediyor. Niçin namazını kılıyor.
Bu tür sorular ve uygulamalar insan hayatının belirlenmesinde dinden çok devletin rolü olduğunu gösteriyor.

Bence dindarlar din in ekonomik yükünü çekmeli yönetimini belirlemeli, Dinsiz e de hizmet vermemeli. Bak o zaman ne olacak her kes hakkını koruyacak ve kalite gelecek.
Alt 10-07-2019, 20:53
Üye

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. Ahlaksiz, "homo sapiens'in atalari neandertaller" yerine "homo sapiens'in yakin akrabalari neandertaller" demek daha dogru sanirim. Bunun disinda kabaca dinin dogusu dusuncelerinize katiliyorum. Yeni baslayanlar ve misafirler icin referanslar da koyarak bu yaziyi tekrarlamaniz mumkun mu? Cok uzun okumaktan hoslanmayanlar icin ozellikle yararli olur eger yapabilirseniz.
Sevgili Enketum;hiç konuyla alakası olmayanlar için kabaca böyle bir şey yazdım..Daha detaylı yazmak için,detaylı araştırma yapmak lazım..Zor bir konu..
Yazdığım şeyler de tamamen şu kitaba dayanıyor;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/ilk...lkçağ%20tarihi
Tabi ki tek bir kitaba bağlanıp böyle bir çıkarım yapılamaz ama yazılanlar derli toplu olduğu için,bu kaynaktan yararlanıp böyle bir şey yazdım..

Neanderthaller,bizim tabi ki akrabamız ama aslında en yakın atamız..Vücudumuzda neanderthal genleri var..Bizi biz yapan şey,Neanderthallerle çiftleşmemiz..Bu birleşme olmasaydı,bugün homo sapiens çok farklı bir noktada olurdu,belki de hiç olmazdı..
Aynı kitapta aynen şöyle yazar;
''akıllı insan,doğrudan doğruya erken paleolitik dönemin neanderthal insanından gelmektedir..''
kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana göre dini bu büyüklüğe ve korkunçluğa sokan nesnel koşullar daha önemli. Avrupa da toplumun büyük kesimi dinle ilgilenmiyor hiç bir eylemde dinle ilgili protostolar görülmüyor ama aynı din orta çağda çok farklı idi yaşamın her alanında var ve müdahil di.
Belki de İslam dininin Hiristiyanlık benzeri reform a ihtiyacı var . Tamamen ortadan kalması ise insan bilinci ve devlet ve sistemlerin ihtiyacı belirleyecektir
Sevgili kartopu;Avrupa'nın her yerinde dindar teröristler cirit atıyor ve her ülkede,her an bombalar patlayabilir ve insanlar havaya uçabilir..Haliyle Avrupa dinden filan kurtulmuş değil..Dinden kurtulmak o kadar basit değil
Ben insanların ''gerizekalı'' olduklarını düşünüyorum..Bunun da farkında olduklarını ve ama bundan rahatsız olmadıklarını düşünüyorum..Çünkü,din insanlara bir avantaj sağlıyor..Mesela iki eli olan birisinin,tek eli olan birisine göre evrimsel anlamda avantajlı olması gibi..Haliyle dinden vazgeçmiyorlar..Avrupa'da son yüzyıllarda insanların dinden uzaklaşmasının nedeni,yapılan devrimler veya savaşlardır..İnsanlar başlarına çok çok kötü şeyler gelmediği müddetçe,alışkanlıklarından vazgeçmezler..Yapılan savaşlar ve benzeri felaketler,insanların dinden yavaş yavaş soğumasına neden olmuştur..Yalnız buna rağmen,insanlar gerizekalılığını korumaya devam ediyorlar..Dünya'nın her yerinden gelen göçmenleri,ülkelerine ''kaynak'' olarak gördükleri için kabul etmeleri gibi..

Türkiye gibi Müslüman ülkelerde,batının yaşadığı travmalar yaşanmadı..Bu yüzden ''bekleyip görmek lazım'' diyeceğim ama bizim göreceğimiz kadar kısa zaman içinde bir şeyler olmayacak..
Alt 11-07-2019, 08:32
Üye

Dinden kurtulmak o kadar basit değil
Haklısın özel mülkiyet ve devlet varken bu kurtuluş mümkün değil gibi. İnsan çok garip canlı hem menfaatini düşünüyor hem oyuncak olduğunun farkında değil
Hem cenneti istiyor hem cehennemi bir garip canlı insan. Hem yaşamak istiyor hem ölmek Belki bu gariplikte tek bir canlı yok dünyada.

İNSAN . Okunması da anlanması da zor bir kitap

Yine Hacı Bektaş Velinin sözü geldi aklıma. İnsan okunacak en büyük kitap, Kur,an da Kurtaran da İnsan demiş.
Bazı insanlar insanı ne kadar güzel anlamış ki .
Alt 12-07-2019, 03:29
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

[QUOTE=Ahlaksız;640091]Sevgili Enketum;hiç konuyla alakası olmayanlar için kabaca böyle bir şey yazdım..Daha detaylı yazmak için,detaylı araştırma yapmak lazım..Zor bir konu..
Yazdığım şeyler de tamamen şu kitaba dayanıyor;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/ilk...lkçağ%20tarihi
Tabi ki tek bir kitaba bağlanıp böyle bir çıkarım yapılamaz ama yazılanlar derli toplu olduğu için,bu kaynaktan yararlanıp böyle bir şey yazdım..

Neanderthaller,bizim tabi ki akrabamız ama aslında en yakın atamız..Vücudumuzda neanderthal genleri var..Bizi biz yapan şey,Neanderthallerle çiftleşmemiz..Bu birleşme olmasaydı,bugün homo sapiens çok farklı bir noktada olurdu,belki de hiç olmazdı..
Aynı kitapta aynen şöyle yazar;
''akıllı insan,doğrudan doğruya erken paleolitik dönemin neanderthal insanından gelmektedir..''

Sn. Ahlaksiz, bahsettiginiz kitabi okumadim. Sadece kabaca ve kisaca devam olsun amaciyla insan soy agacini paylasmak isterim izleyen bu linkle. http://humanorigins.si.edu/evidence/human-family-tree

Neandertaller ile ciftlesip kisir olmayan dol verecek kadar yakin (bilinen en yakin) akrabayiz. Daha ayrintili bir bilgi kaynagi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2583069/ Ortak ataya sahibiz, fakat neandertaller atamiz degiller. Basitce anlatimla modern insan neandertallerden evrimlesmemistir, sadece ortak bir atadan evrildik, Avrupa ve Asya'nin batisinda yakin alanlarda yasadik, nadir durumlarda ciftlestik (muhtemelen cinsel tecavuz ve kadin kacirip alikoyma durumlari). Zaten genlerimizin %99.5'i ortakti. Insanlarin tumunde sadece neandertallere ozgu olan genleri bulamazsiniz. "akıllı insan,doğrudan doğruya erken paleolitik dönemin neanderthal insanından gelmektedir..'' genetik acidan pek anlamli bir iddia olmaz.

Saygilar...

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI

Önerilen Siteler