Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-07-2020, 12:29
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili spartacus;İçinde yaşadığımız toplumun,kapitalist koşullar yüzünden delirip,toplumsal bir şiddete başvurarak,bir toplumsal sosyalist/komünist devrim yapabilecek olması,bu harekete geçen insanları sosyalist/komünist/marksist filan yapmaz ki..
Çünkü dediğiniz gibi bu insanların harekete geçme nedeni,koşullardır..!

İnsanları manipüle ederek veya koşulları değiştirerek,insanları böyle bir yola sokmak çok zor değil ki..
Bu yola sokulan insanlar üzerinden,kapitalizme bir ''düşman'' yaratılarak,kapitalizm içinde yaşayan insanlara ''toplumsal baskı'' kurup,bu insanları daha da fazla sömürmek çok zor değil ki..

Sizler zokayı yutmuş balıklarsınız sadece..Kapitalizmin yarattığı sanal düşmanlarsınız..Mitolojideki şeytan figüründen farksızsınız..
Ne yazık ki böyle

''İlkçağ tarihi'' kitabını pdf olarakta şu an bilgisayarınıza indirip,dediğim şeylerin doğru olup olmadığına bakabilirsiniz..

Biz kedi değiliz..Biz diğer hayvanlardan ''farklı'' bir canlıyız/hayvanız..
İnsanı değerlendirmek/anlamak/anlatmak çok zordur..İnsan beyni gizemini hâlâ koruyor..O yüzden sokaktaki kedi,evdeki kedi örneği üzerinden;insan analizi ya-pı-la-maz..!

''Homo habilis'' demeniz de,bahsettiğim şeylerden ne kadar uzak olduğunuzu gösterir..
homo .jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Lion-man
Alt 01-07-2020, 14:27
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
B

sizde şey var mı mesela yatmadan önce Das Kapital'den iki ayet okursan komünizm cennetine gidersin diyen hocalarınız.
dinlerde olur ya genelde böyle şeyler ondan sordum.
İşte cahilin bilgiçlik taslaması buna denir

Das Kapital Komünizm i anlatmaz Das kapital kapitalizm i anlatır. Oradaki ayetler sana lazım Hani zengin olmak istiyorsun ya hatta çalmak hatta sağa sola caka satmak öğünmek böbürlenmek Sen das kapital oku ki zengin olmanın derslerini öğrenesin. Sömürü nasıl yapılıyor soygun nasıl oluyor.

Cahil kapitalist oku da öğren öyle bedavadan kapitalist dileklerinde bulunma.
Alt 01-07-2020, 14:48
Üye

bilgivehis olmayan komünizmden niçin bu kadar rahatsızsınız?

Komünizm bir hayal değil olmayan bir şey de değil. Orta çağı karıştır o tarihte hem hiristiyanlar da hem İslam dünyasında komünizm e rastlarsın hem de 100 yıl sürmüş.

Appasiler döneminde Appasi halifesine karşı çıkan Karamatiler diye anılan (zencilerin de içinde bulunan) toplum komünizm kurdu bazı yerde 80 yıl bazı adacıklarda 150 yıl sürdü. Daha ilkel çağlarda zaten komünizm (komün) binlerce yıl yaşadı.

Komünizm bir hayal değil bir eleştiri üzerine kugulanmış üretim tüketim paylaşım sistemi.
Alt 01-07-2020, 16:57
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şuanda  online konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Komünizmi geçilmesi gereken bir acemilik aşaması olarak görüyorum.
Ergenlik çağında komünizm savunulabilir.
Acemi felsefeciler ya da acemi ekonomistler de komünizmi savunabilir.
Ama devamında bu aşamayı geçmeleri gerekir.

Mesela ben de komünizmle ilk tanıştığımda ona sempati duymuştum, ama devamında komünizmin işe yaramaz bir fikir olduğunu fark ettim ve bu aşamayı geçip ilerledim.
Bazı insanlar biraz da duygusal yaklaşarak bu aşamada takılıp kalıyor, geçemiyor.

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Das Kapital Komünizm i anlatmaz Das kapital kapitalizm i anlatır.
Kapitalizmi anlattığını biliyorum, ne fark eder tamam komünist manifesto olsun hadi.

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yıldızın tozu ve ahlaksız, olmayan komünizmden niçin bu kadar rahatsızsınız?
yoo rahatsız değilim, isteyen istediğini savunur.
dinleri de savunmak serbest, komünizmi de.

ben çelişkili gördüğüm yerleri söylerim, yanlışları anlatırım.
bir de olayı kişiselleştirenlere gereken karşılığı veririm.
Alt 02-07-2020, 05:31
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili spartacus;İçinde yaşadığımız toplumun,kapitalist koşullar yüzünden delirip,toplumsal bir şiddete başvurarak,bir toplumsal sosyalist/komünist devrim yapabilecek olması,bu harekete geçen insanları sosyalist/komünist/marksist filan yapmaz ki..
Çünkü dediğiniz gibi bu insanların harekete geçme nedeni,koşullardır..!

İnsanları manipüle ederek veya koşulları değiştirerek,insanları böyle bir yola sokmak çok zor değil ki..
Bu yola sokulan insanlar üzerinden,kapitalizme bir ''düşman'' yaratılarak,kapitalizm içinde yaşayan insanlara ''toplumsal baskı'' kurup,bu insanları daha da fazla sömürmek çok zor değil ki..
Bir sistemin analizi manipüle değildir, bilimdir, bilinçtir. Örneğin İslama dair yazıların var, amacın manipüle mi? Biz olan ne ise ona bakıyor, inceliyor, onu söylüyoruz, tam tersine senin yaptığın manipüledir.

BİLİM DİYORUM YAHU. Bu bir sistem, sorunlar üretiyor, dolayısıyla ne yapıyoruz, kişilere bakmıyoruz, sistemi irdeliyoruz, hangi temelde, hangi ilişkiler, hangi temel faktörler bu sorunları üretiyor bunu analiz ediyoruz
Kişiler, dost-düşman, ama biz müm'iniz edebiyatı, masalı anlam taşımıyor.

koşulları değiştirmek zor! (bırakın artık darbeci, kişi, sürüleştirme esaslı düşünmeyi, insanalrı sisteme düşman ederek, sırf bunun için harekete geçmişlik - cehalettir, dindir, yüz kere izah ettim, kapitalizmi, alt-yapıyı bilseydiniz, bilimsel teori ile, dinsel çatışma türündeki konumlanış arasındaki farkı anlardınız. Mesele bir şeylere düşman olup, olmamak değil, SORUNLARI çözmektir, gaye budur)

Kapitalizm bir sistem. Elbette irdelenecek, eleştirilecek, analiz edilecek... Sen evrim karşıtları gibi davranıyorsun. Bir konuda atıyorum içten yanmalı, 4 silindirli bir motorun çalışma prensibinden söz ediyorum. sen çıkıp, insan deri koltuk ister, deri koltuk kullananlar var vb saçmalıyorsun. NE ALAKA?
Sizler zokayı yutmuş balıklarsınız sadece..Kapitalizmin yarattığı sanal düşmanlarsınız..Mitolojideki şeytan figüründen farksızsınız..
Ne yazık ki böyle
KAPİTALİZM bir sistem ise, bu sistemin analizi, kişilerin psikolojisinden bağımsızdır. Aksine kişilerin psikolojisi üzerinde etkin faktörlerden birisi sistemin koşullarıdır. (bunu idrak edebilir misin?)
Biz kedi değiliz..Biz diğer hayvanlardan ''farklı'' bir canlıyız/hayvanız..
İnsanı değerlendirmek/anlamak/anlatmak çok zordur..İnsan beyni gizemini hâlâ koruyor..O yüzden sokaktaki kedi,evdeki kedi örneği üzerinden;insan analizi ya-pı-la-maz..!
Aslanın sidiğinden, kartalın yuvasından söz ettiğinden beri, bunu anlatıyorum. Bunu anladıysan artık insan kötüdür, doğa da şöyle, böyle vs yönlü çarpıtmalardan vazgeçersin. Siz anlayamıyorsanız, söyleyenin suçu ne? Bu başlığa kişilerin davranışını, dost, düşman, kafir edebiyatını, aslanı, kartalı ben değil, sen dahil ettin

3. BASKI, İddian şu idi;
İNSAN DEĞİŞMEZ VE KOŞULLARIN HİÇ BİR ÖNEMİ YOKTUR.
ben ise sana, insan ve dahi canlı(!) davranışlarında koşulların belirleyici olduğunu, bu konuda kişilerin DAVRANIŞLARI değil, KOŞULLARI ELE ALDIĞIMI(bilimsel TEMEL) anlattım, hala anlayacaksın.. Diyorum ki ben koşulları irdeliyorum, bakıyorum
Bir sistemin koşullarındaki insan davranışlarını, o sistemi KUTSALLAŞTIRMAK için kullanmak nedir Ahlaksız? Hala anlayamadın ya ne demeli! Sen bunu kavrayacak kadar bir bilince sahip değilsen, senin sorunun... Değil insan, koşullar canlıların davranışlarında en önemli etken faktörlerin başında gelir(temeldir), insan=kedidir demedim, kedi-köpek dahi, yani bu düzeyde birbirine yabancı, karşıt davranış sergileyen hayvanların davranışı dahi seni çürütüyor. yani insan davranışlarının, iddialarını çürütmesi kolay olandır, ben ayrıca zor olandan örnek verdim, somuttur, bilimseldir, gözlemlenebilir.
Kaldı ki senin iddiaların SAFSATA, yani en azından 2 durumunda geçerli olabldiği örnekler verip, sadece 1 tanesine saltıklaştırıyorsun... İnişi kabul edip, çıkışı ret etmek gibi... Kölelik başlar da, biter de ikisi de mümkün, ikisinin de temel belirleyeni koşullardır, nasıl başlar, nasıl biter bu sorunun yanıtı bilimsel temellerle ortaya konabilir, kişisel lafazanlıkla değil...
''Homo habilis'' demeniz de,bahsettiğim şeylerden ne kadar uzak olduğunuzu gösterir..
Eklenti 123
https://en.wikipedia.org/wiki/Lion-man
Her cevabımda "iyi de ben başka bir şeyden söz ettim" demek zorunda kalacaksam, bu kadar bilinçsiz isen ne yapmalı?
35.000 yıl boyunca avcı toplayıcı olan atalarımızın bir bölümünün kölelerinin olması,başka yerlerde yaşayan avcı toplayıcılarının da köleleri olacağı anlamına gelir..Bu da,homo sapiens olarak var olduğumuzdan beri,kendi türümüzü köle olarak kullandığımız anlamına gelir..

Dik yürümeye başlıyoruz,sonra ateşi buluyoruz,et yemeye başlıyoruz,ellerimizi kullanıyoruz,beynimiz gelişiyor ve bu süreçten sonra birbirimizi yemeye(yamyamlık),diğer homoları(neanderthal) yok etmeye,kızılderililer örneğinde olduğu gibi köle edinmeye başlıyoruz..Bu süreç kabaca 35.000 yıl sürüyor..Sonrasında bu altyapı üzerine,din ve devlet ortaya çıkıyor ve o süreçten itibaren de kapitalizm işlemeye başlıyor..
Yani önce birbirimizi öldürdük/yedik,sonra daha faydalı bir çözüm bulduk,birbirimizi köle olarak kullanmaya başladık,sonra tapınaklar inşa eden Sümerliler/Mısırlılar,köleleri belli bir yerde toplayıp kullanmaya başladı..Son 5000 yıldır da aynı yolda ilerliyoruz..
Dik yürümeye sapiens ile başlamadı. Alet, edevat ve ellerini kullanmaya sapiens ile başlamadı. Habilis dediysem, benim söylediğim bu ve BUNA GÖRE SÖYLEDİM

Alet, edevat kullanmak demek = kölelik,sömürü demek değildir, kaldı ki kullanım maksadı, değeri sömrmek için değildir, gereksinimdir, biyolojik ve koşulalra bağlı gelişen ihtiyaçtır... İlkel dönemde kabileciliğin ortaya çıkması, kölelik değildir. İnsanın yapısı bu ve yine koşullar belirleyici..

Ama bunların konumuzla ilgisi yok, bu tarz konulara, neoların, kapitalizmin insanlık tarihinden beridir olduğu, MUTLAK olduğu iddialarına veya insanların doğayı paylaşamayacağı iddialarına karşı kanıt olarak ifade edilir, yani teorinin sebebi değil, yaşanabilirliği-yaşanmışlığı temeline ve ayrıca karşı iddialara karşı ifade edilir. Örneğin Darwin, değişiklik gösteren bir tür bulduğunda bu evrimin sebebi değil, sonucudur, anlayamadığını biliyorum.

Hala özel mülkiyet nedir öğrenemedin, insanın alet yapması ve bu aleti, ihtiyaç olarak kullanmasını özel mülkiyet(başkalarının yapması ve kullanmasını engelleyen ve eğer kullanacklarsa köle olması gerektiği şartlanması) sanıyorsun, bu bilinçle tarihe bakarsan, elbette yalnış sonuçlar üretirsin...

Sanıyorsun ki komünal yaşamda üretim yok, alet, edevat yok, üretim araçları yok, VAR! BUNALRIN HEPSİ VAR. Sonra SEN DE SAFSATASI yapıyorsun, komünizmde de doğa sömürülecekmiş vs, burada insanın, insanı sömürmesinden söz ediyoruz. İnsan doğadan geçinmek zorunda olan bir canlıdır, elbette kapitalizmden kurtulursak(yani hityaç fazlası=kar olmadığı zaman), doğa da bu kadar talana uğramayacak, ama bunlar ayrı konular.

Basit; kapitalizm bir sistemdir. her sistem gibi irdelenebilir. İnsanlar sorunlarını çözmek ister, dolayısıyla sorunların, çözümünde bilimsel yol, kaynağı tespit ve teşhisle ilgilidir.. Bu konuya insan şöyedir de, böyledir de, insan davranışı şudur, budur da, yok efendim ilk kölelik şuralarda da görülmüşte, yok müm'in-kafir edebiyatı da, BUNLAR ANLAM İFADE ETMİYOR, zira sorunlar OLGU temelindedir.

İşte SOMUT bir GERİZKALI ÖRNEĞİMİZ VAR BU başlıkta. Bir yerde insanları peynirden mahrum bırakırsanız, o arzuya dönüşür. Bir yerde birileri, KAMUYA veya aslında kinseye aitlik vasfı taşımayan alanları, özel mülkiyeti haline getirip, bu özel mülkünde insanların doğadan karşıladığı ihtiyaçları arasına yerleşirse, orada mahrum edilenler(özel mülkiyet= mahrum bırakmak esası taşır), mahrum edenin yerine geçmek arzu haline gelir. (yani biz sistemi bilinçli ele alsak da, almasak da, o istenç kendiliğinden doğar, ama biz istiyoruz ki meseleyi bilimsel analiz edelim).

Bir yerde bazıları zengin, geriye kalan çoğunluk yoksul olursa, orada yoksulların gözünde zenginlik, zengin olmak arzuya, bir yerde efendi, diğeri köle ise, kölenin, efendi yerine geçmesi vbsaplantıya dönüşür. İşte başlığımıza bir tanesi teşrif etti, psikolojik sorun yaşıyor, zengin olacağım deyip duruyor, sanki dünya ondan ibaret ve umrumuzdaymış gibi, kendisini bir şey sanıyor...

Eğer kapitalizm insanların her istediğine sahip olacağı bir sistem ise, o halde aksine kapitalizm insana yabancıdır, zira ben şimdi yerimden kalkıp, karşıdaki camekanlı, 5 katlı binaya el koymak istiyorum(böylr bir isteğim yok aslında). Yapabiliyorsam sen ve o psikolojik olarak rahatsız hale gelmiş ezik haklı, yapamıyorsam demek ki yanlış bildiğin kadar, meseleyi doğru kavramaktan da uzaksın.

Bilimsel teoriler, sonuçları üreten temel ve koşullar üzerinden anlam kazanır, sonuçlar ise tespit, sınamak, değerlendirmek, ölçmek vb açısından anlamlıdır ama her torinin sorunu NASIL(?) sorunudur. Sorunları çözmek için, sorunların temeline, kaynağına inmeli, sorunlardan kaynaklı şablonlar anlam taşımaz. Sen ne yapmaya çalışıyorsun?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (02-07-2020 Saat 06:26 ) değiştirilmiştir.
Alt 02-07-2020, 09:33
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Komünizmi geçilmesi gereken bir acemilik aşaması olarak görüyorum.
Ergenlik çağında komünizm savunulabilir.
Acemi felsefeciler ya da acemi ekonomistler de komünizmi savunabilir.
Ama devamında bu aşamayı geçmeleri gerekir.

Kapitalizmi anlattığını biliyorum, ne fark eder tamam komünist manifesto olsun hadi.
O olmadı bu olsun ne o milli piyango biletimi alıyorsun.

Bak bir de ergenlik çağında komünizm savunabilir ama olgunluk çağında savunulamaz Ne o komşu kızına aşık mı olun. ergenlik çağı ile olgunluk çağı ayrımı yapıyorsun. Acemi felsefeci falan

Bence sen savunma ki biz de şu sıkıcı ortamda eğlenceli bir şeyler bulmuş olalım.

Sen zenginlik hayali kur
Alt 02-07-2020, 12:01
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kapitalizmin ayakta kalabilmesi için üretim,tüketim ve çocuk yapıyor olmamız lazım..Çalışmazsanız ya da alışveriş yapmazsanız ya da evlenip çocuk yapmazsanız,kapitalizm ayakta duramaz..
Komünist veya sosyalist bir toplumda üretim yapıyorsunuz ki,buna mecbursunuz zaten..Muhakkak ihtiyaçlarınız olacağı için,tüketim de yapmak zorundasınız..Çocuk yapmanın yasaklanması gibi bir durum da yok..

Buyrun,sevgili spartacus..BİLİMSEL olarak,bu iki sistemin-3 argüman üzerinden-FARKINI özetleyin bize..

Ben bir fark göremiyorum..Komünizm,ılımlı kapitalizm gibi bir şey..Çünkü komünizm veya sosyalizm de,kapitalizmin bu 3 önemli argümanı olduğu gibi duruyor..!
Alt 02-07-2020, 12:02
Üye

Sen zenginlik hayali kur
sayın kartopu senle ben eşit olmamalıyız, birimiz diğerini ezmeli.
beraberlik diye bir seçenek yok.
böyle daha heyecanlı değil mi.

bakın insanlar canı sıkıldıklarında oyun oynarlar, oyun berabere biterse tatmin olmazlar ve yeniden oynarlar.
biri kazandığında bununla gurur duyar veya eğlenir.
bir kazanan bir de kaybeden olmalı.

komünizm bir futbol ligindeki bütün maçların berabere bitmesi gibi bir şey.
kazanan yok, şampiyon yok, heyecan yok.
kimse izlemez o ligi.

bakın geçen mart ayında amerikada işsizlik oranları tarihi zirve yaparken Nasdaq teknoloji borsası da yukarda zirve yaptı.
bunu izlemek çok heyecanlı, tadını çıkarın ve heyecanın içine dahil olun.

ayrıca aklını kullanan kişi kendini kapitalist sistemde ezdirmez, köleleşmez, yenilmez.
bunun bir yolunu bulur.
Alt 02-07-2020, 19:44
Üye

sayın kartopu senle ben eşit olmamalıyız, birimiz diğerini ezmeli.
beraberlik diye bir seçenek yok.
böyle daha heyecanlı değil mi.

Bu bir çağrı mı Sn Yıldıztozu. Beraberlikle sonuçlana yarışma da heyecanlı olur en azından düşman olmaz. Komünizm de bir yarış dağa ile evrenle yarış sonunda keşfedilecek koskoca evren var. Ya başka gezegenlerde bizden akıllıları varsa ya daha vahşileri varsa. Onları görmeden tanımadan keşifler yapmadan insanlık bu dünyayı terk mi etsin.

Bak üç beş kuruşluk lüks e dalmışın koskoca evreni ihmal ediyorsun. Yazık değil mi sana.Bence küçük hesapları bırak o neymiş borsa morsa Evren var koskoca evren.

Yıldıztozu ayrıca aklını kullanan kişi kendini kapitalist sistemde ezdirmez, köleleşmez, yenilmez.
bunun bir yolunu bulur.

Bende öyle düşünüyorum Her keste beyin var akıl var. Gel sen iki kelek e kendini ezdir. Köleler baş kaldırsa efendiler kaçacak delik arayacaklar Senin gibiler de hayal kurmaktan vaz geçecek. Sen haklısın.
Alt 02-07-2020, 23:08
Üye

[B]Komünizm de bir yarış doğa ile evrenle yarış sonunda keşfedilecek koskoca evren var.
tamam bunu karşıt bir argüman olarak kabul ediyorum.
demek ki argümanlarla da tartışabiliyormuşuz bak.

yalnız ben doğanın kölesi olmak dediğimde kabul etmiyordunuz, şimdi doğayla yarışmaktan bahsediyorsun.

Bak üç beş kuruşluk lüks e dalmışın koskoca evreni ihmal ediyorsun.
lükse meraklı değilim ya 5-10 milyon çalsam yeter bana.

Önerilen Siteler