Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-09-2013, 15:19
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Erdem Alaca´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. Vefik Sami, bakınız şimdi belki kızacaksınız bana ama olsun, ben bunu bir görev kabul ediyorum.

Önceki konuştuğumuz mesajda da (twitter, facebook) hisseder gibi oldum; şimdi biraz daha hissim kuvvetlendi. Siz "Depresyon" geçiriyor olabilirsiniz.

"Olabilirsiniz" diyorum, belki de hiç alakası yok; ama ben senelerdir bu hastalığı çeken biri olarak az çok sezinliyorum bazı şeyleri.

Böyle normalden fazla alınganlık, insanlarla konuşmama isteği (ağız ile/bilgisayardan değil), aşırı uyku-ya da çok az uyku isteği, gereksiz huzursuzluk, vb. gibi olağandışı şeyler hissediyorsanız kendinizce bu dönem, lütfen vakit geçirmeden bir psikiyatra gidiniz.

Beyinde salgılanan serotonin adlı bir hormon var. Bu hormonun ama fiziksel, ama ruhsal nedenlerle (bir yakını kaybetme, iflas etme, vb.) gereğinden az salgılanması durumunda, Depresyon dediğimiz illet ortaya çıkıyor.

Aslında doktor bir arkadaşımız kaydolmuştu, o burdaysa daha doğrusunu izah edebilir, ama ben devam edeyim...

Yani bu hormon seviyesi gereğinden aşağıdaysa, ilaçlarla (antidepresan) dışarıdan takviye almak şart oluyor, ilaçları verecek olanlar da psikiyatrlar (psikologlar ilaç yazamaz, telkin yapar - bundan da ben hiç bir fayda görmedim, zira benimki ileri seviyede depresyon - doğuştan, kronik majör depresyon)

...

Dediğim gibi umarım kızmazsınız, bunu ben görev bilirim her insana anlatmayı, zira tedavi edilmezse insanı intahara kadar rahatlıkla götürüyor. Son bildiğim örnek milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlu, depresyon yüzünden intihar etti genç yaşta.

Saygılarımla,
Erdem Alaca
Kızdım diyemem.
Lâkin; sanal ortam üzerinden "depresyon teşhisi" mümkün müdür; bilemem tabii. Dediğiniz gibi bir psikiyatr'a sormak gerek. Ama kendimle ilgili olarak yazdıklarım (ezilmişlik, başarısızlık) bir kahır-öfke sonucu oluşmuş değil, gerçek.

Son zamanlarda intiharı düşündüğüm oldu.
Ama düşünmek yetmiyor.
Yürek de lâzım.
Maalesef bende "yürek selânik"
Kolay kolay intihar edemem yâni.

Ama tavsiyenizi dikkate alacağım.
Bir psikiyatr'a görünmekte fayda var.

Psikologların kendileri "hafif sorunlu" olur genelde.
Onlardan bana fayda gelmez; bilirim.

Konu Vefik Sami tarafından (20-09-2013 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-09-2013, 16:52
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Intihar umutsuzluk sonucu olsa idi, sokaktaki ac, sefil yasayanlar once kendini oldururdu; Tam aksine, yasam guclukleri hayata daha da bagliyor insanlari. Vefik Sami gibi zeki zannetigim birisinin "intihari dusunme"si normal da, girismemesinin nedeni yurek degil akil. Depresyonu da beyinin yarattigini ve gecici oldugunu biliyor.
Bencil, ahlaksiz kalles kisilerin yaninda, insanliga faydasi dokunmus, daha iyi bir dunya yaratmaya calismis, durust, yardimsever, dogrucu insanlarin da varligi bir gercek; gozleri o yana cevirmek de rahatlatacaktir emeinim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.

Konu vartor tarafından (20-09-2013 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-09-2013, 16:54
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Son zamanlarda intiharı düşündüğüm oldu.
Hiç gerek yok Vefik Sami ağabey (büyüğümsünüz), yapacağınız tek şey bir seans ta olsa psikiyatriste görünmek, o zaten anlatacaktır bilimsel olarak.

Psikologların kendileri "hafif sorunlu" olur genelde.
Onlardan bana fayda gelmez; bilirim.
Belki inanmayacaksınız ama ben de yıllarca böyle düşündüm ve gitmedim - pek çok kişinin de böyle düşündüğünü zannediyorum. Sonra yaptığımın yanlış olduğunu anladım.

Kızmadığınıza sevindim, inanın bu çok yaygın ve çok ciddi bir hastalık.
İnternetten teşhis elbetteki olmaz, ben zaten doktor değilim, dediklerimde de yanılıyor olabilmem pekala mümkün; ama hissettim işte kendim de yaşadığım için bunu.

Mesela yaz başında Tuberk isminde bir arkadaşımız üye olmuştu, onda da hissetmiştim ve aynı şeyleri yazmıştım; o ciddi ciddi intiharı düşündüğünü de beyan etmişti.

Sonra siteye gelmez oldu, içim rahat etmedi bir türlü; yine utana sıkıla ona bir özel mesaj attım, nasılsınız, psikiyatra gittiniz mi diye. Ancak maalesef cevap gelmedi, kendisini de bir daha online rastlamadım.

Saygılarımla Vefik Sami ağabey,
Erdem Alaca

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...
Alt 20-09-2013, 19:29
Üyeliğini Sonlandırmış

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Intihar umutsuzluk sonucu olsa idi, sokaktaki ac, sefil yasayanlar once kendini oldururdu; Tam aksine, yasam guclukleri hayata daha da bagliyor insanlari. Vefik Sami gibi zeki zannetigim birisinin "intihari dusunme"si normal da, girismemesinin nedeni yurek degil akil. Depresyonu da beyinin yarattigini ve gecici oldugunu biliyor.
Bencil, ahlaksiz kalles kisilerin yaninda, insanliga faydasi dokunmus, daha iyi bir dunya yaratmaya calismis, durust, yardimsever, dogrucu insanlarin da varligi bir gercek; gozleri o yana cevirmek de rahatlatacaktir emeinim.
Bu mesajınız bana öyle bir şey öğretti ki, ne üniversitede öğrenilir, ne cild cild kitaplar okuyarak. Bâzı şeylerin idrak edilebilmesi için - öğrenme demiyorum - kişide o idrâke yol açacak bazı birikimlerin hayatın acı tecrübeleriyle yaşanarak, âdetâ bir taş ustasının önündeki taşa mahâretle kazıdığı gibi, bizim "yürek"lerimize de kazınması gerekiyor. Otomobili çalıştıran, marş motorunun verdiği hareket enerjisidir. İşte kitapta okunulan bir cümle ya da sanal alemde olsa bir dosttan aldığım uyarı, tıpkı bu hareket enerjisi gibi hayatım boyunca öğrenip idrak edemiyeceğim hususları nakşediyor zihnime.

İntihar düşüncesinin temelinde biraz da bencillik yatıyor gibi.
İnsan kendisi için değil, gerekiyorsa başkaları için de yaşamayı seçmeli.
Sağolasın üstad.

Konu Vefik Sami tarafından (20-09-2013 Saat 19:35 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-09-2013, 20:07
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sen de sag ol, insanliga lazimsin.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 20-09-2013, 21:42
Üyeliğini Sonlandırmış

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen de sag ol, insanliga lazimsin.
Teşekkür ederim.
Ancak; "insanlık için" yaşıyor olmam pek iddialı olur.
Benim boyumu aşar.
Alt 20-09-2013, 21:54
belangaz belangaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Imani zayif olan intahari dusunur. Sevgili vefik sami sizler kendinizi birazdaha inanmaya adasaniz intahardan vaz gecersiniz.
Alt 20-09-2013, 21:59
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Aslinda, her birimiz; insanoglu turunun birleri olarak, insanlik icin yasamamiz gerekiyor.

Gel gor ki, herbirimiz maalesef zihinsel ve davranissal olarak, insanlik disindaki her turlu degerler ugruna yasatiliyoruz.

Bunun farkina ve bilincine varmak bile, kendi basina herkesin kendi dusunce ve davranisini insanlik adina sorgulamak icin bir nedendir.

Kisi bilgilendikce ve bilinclendikce, yasam bosluguna duser. Aslinda bu yasam boslugu genelde caresizlikten kaynaklanir.

Iste burada basta bireysel bilinci almis bir beynin, bu caresizligi gidermesi kendi elindedir.

Sonucta yasami bir vucut yasasa da, onun yasami iliski olarak sosyaldir ve yasamasi sadece kendi icin degil, iliskisi icin bir elzemdir.

Yasam felsefesi, genelde YASAMAK VE YASATMAK olmak durumunda iken, her nedense, yasayan bir olarak YASAYAMAYACAGIMIZ OLUMU ya da kendimizde baskasini cesitli insanlikdisi nedenlerden ve de ortamlardan dolayi oldurmeyi dusunuruz.

Yasam her ne kosulda, sartta, durumda, duzeyde olursa olsun, YASAMAK VE YASATMAK icindir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 20-09-2013, 22:08
Üyeliğini Sonlandırmış

belangaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Imani zayif olan intahari dusunur. Sevgili vefik sami sizler kendinizi birazdaha inanmaya adasaniz intahardan vaz gecersiniz.
Bu başlığın konusu giderek "Vefik Sami" oldu.
Aslında mevzûnun bu noktalara geleceğini hiç düşünmemiştim.
Okuyan herkesten de özür dilerim.

Fakat imanımın "zayıf" olduğu şeklindeki tesbitinizi neye göre yaptınız sn. belangaz?
Burada dillendirdiğim bir-kaç satır yazıya dayanarak mı ?

Tamâmen yanlış bir tespit.

Ben MESİH imanlısıyım.
Rab MESİH beni kovmadığı müddetçe, kapısının kölesiyim.
Alt 21-09-2013, 01:14
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

belangaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Adam diyor ki;
Bencil, alçak, kalleş insanların egemen olduğu bir dünya da yaşıyoruz!...
Böyle bir Dünya'da yaşamanın hiç bir manası yok diyor..Haklı da..!
Siz bu adama ne diyorsunuz?
Belaltından vurarak imanı zayıf biri diyorsunuz..
Tam da adamın bahsettiği şey işte bu..
Senin gibi insanlara tahammül edemiyor sn.Vefik Sami..Bende tahammül etmekte zorlanıyorum..Belki bende o yaşa gelirsem eğer intiharı düşüneceğim..Belki daha da erken..

Ben sn.Vefik Sami'nin intiharı düşünmesine şaşırmıyorum da,sizin gibi birinin bu konuda gelip terbiyesizlik yapmasına şaşırıyorum..Bu kadar da olmaz artık..Sanki elinizde imanölçer var gibi,insanları böyle yargılayamazsınız..Buna izin verilmemeli bu forumda..

Hristiyanlığı eleştir,bende eleştiririm,hatta çok kötü şeyler bile söyleyebilirim bu konuda amma velakin kişilere saldırmam..Saldıranlara kızarım,hem de kim olursa olsun..
Neyse bu tepki mesajımı uzatmayayım..

İntiharı düşünen veya depresyonda olan veya canı sıkılan kişilere şu kitabı okumalarını öneririm;
http://www.scribd.com/fullscreen/733...ypffimfdn32f0u
Bu adamı okumak gerçekten kendinizi iyi hissetmenize neden olabilir..

Bencil, alçak, kalleş insanların egemen olduğu bir dünya da yaşıyoruz!...
Şu mevzu ile ilgili bir şey söyleyeyim..

Bunu insanlar genelde anlamakta güçlük çekiyorlar..Bende çok güçlük çektim ve bu sorunumun cevabını evrim teorisinde buldum..Bu teori ile insanların ne kadar vahşi olabileceklerini anlamış oldum..

Peki insanlar neden bu kadar alçaklar/namussuzlar/şerefsizler?

Kapitalizm denilen bir sistemin içindeyiz ve ekmek aslanın ağzında..İşte bu yüzden..

Bunu şuna benzetebiliriz..

Yeryüzündeki etçil hayvanlar neden çok vahşiler/çıkarcılar/benciller?
Çünkü ete ulaşmak çok zor ama ota ulaşmak kolay..Ete ulaşmak çok zor olduğu için Aslan veya Sırtlan o kadar vahşi işte..

Aynı şekilde düşünürseniz,kapitalizm içinde yaşayan bir bireyin de,para için ahlaksız/namussuz/şerefsiz olabileceğine hiç şaşırmamak lazım..

Önerilen Siteler