Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-01-2019, 05:13
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İsrail sazanı, ah. Wiki bedava vallaha billaha allah çarpsın yemin ediyorum şu İsrail sazanı ismini koyanlar bir baksın buraya . Lafım buradakilere değil. Abuk subuk isim koyuyorlar ya. Yok ali mehmet bilmemne anadoluda gidiyorsun avlanmaya(kuş değil) adam kuşa isim takmış bildiğin atmaca, süleyman falan diyorlar. Anlamıyorsun ki.

Şimdi bakıyorum tekrar. Birincisi bu sazan türü Avrupa - Avrasya bölgesi genelinde. Yahudi sazanı dense neyse,
İsrail denmesi garip çünkü İsrailde yok böyle bir tür, orası göller bakımından zengin de değil bir diğeri İsrailin yapay DSİ
göletlerini sazanlamak gibi bi derdi mi var diyorum.
Aslında tüm balıklar birbirlerinin yumurtalarını ve birbirlerini yiyebilir. Bu tür biraz daha istilacı bir tür, genel olarak
göletlere ucuz olduğu sebebiyle doğal yaşam oluştursun diye ahmak yöneticiler tarafından atılmış. Tadı tuzu yok mu bilmiyorum ama
İsrail falan olduğu için psikolojikman da olmuyor olabilir. Her neyse.

Arıyoruz yine ne çıkacak. Yine gazze mazze saçmalamış bu it sürüsü. Bakın şu yahudilikle zerre kadar alakam yok bi kaç
tanıdığım var onun harici başka yerden daha çok tanıdığım var,
camiden de sinagogdan bilmemne hiç haz etmem din olaylarından, ama şu filistin gazze filistin gazze artık insan
kalkıp ben vuracam lan nerede bu filistin gazze falan diyor bu hale geldim. balıktan bile filistin gazze çıkıyor. yansın bu gazze yeter.

İsrail Sazanı diye bir Sazan türü yoktur... | BALIK AVI
https://www.balikavi.net › Forum › Tatlı SU Balık Avı › Tatlı SU Balık Avcılığı
neden israil sazanı dendiği bu şıkkın içinde saklı. dikkatli okuyun. İsrail'in filistin ve gazze halkına yaptıklarını düşünün yeter, bence isabetli bir isim olmuş.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 12-01-2019, 14:02
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili karakedi;Neandertal tek bir bölgede yaşamamış..Eğer virüs/hastalık gibi bir şey olsaydı,sağa sola dağılmış bu türü komple yok edemezdi..Bu türün yaşadığı bölgelere sonradan gelen tür,Sapiens..Sapiens,bu türle karşılaşıp,bu türle sevişmiş..Burada bir mutabakat var..Sonrasında Neandertal'in neden ortadan kaybolduğu meselesinde bir anlaşmazlık olabilir ama dediğim gibi Sapiens'in yaptıkları ortada..Böyle bir hayvandan merhamet beklenmez..Dediğim gibi Neandertal'i yok etmek zorunda değildi ama yok etmiş..Muhtemelen rakip olarak görmüştür ama Neandertal'leri yaşadığı yerde bırakıp,başka bir yere de gidebilirlerdi ama gitmemişler..İşte bu geri adım atmamaları yüzünden,Sapiens'in bir katil olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz..Şöyle düşünün..Bir işyerinde iki kişi çalışıyor ve iki kişi içinde yer var burada..Bu kişilerden biri diğerini öldürüyor..Çünkü tek kişi olarak işyerini ayakta tutacağını ve böylelikle çift maaş alacağını düşünüyor..Sapiensin yaptığı da tam olarak bu..Aslında beraber yaşayabilirlerdi ama hepsini tek tek gebertmişler..Öldürmek bizim doğamızda var..Bu gerçeği kimse gölgeleyemez..İlkel inançlarda ve sonra ortaya çıkan dinlerde,ortak bir öğreti olarak,belkide sadece ''öldürmeyeceksin'' emrini görürsünüz..İlkellerin tabu olarak gördüğü şeyler(X hayvanını veya Y bitkisini öldürmeyeceksin) veya Yahudilerin 10 emirinden biri olan öldürmeyeceksin..Hep aynı şeyler,insanlara empoze edilir..Öldürmenin sürekli kötü bir şey olduğu..Niye?Çünkü öldürmek,bizim doğamızda var..

Kaplanların geyikleri yemesiyle,farelerin birbirlerini öldürmesi farklı..Kaplan karnını doyurmak zorunda..Farelerin öldürme nedenleri böyle değil..Farelerin niye öyle davrandığını bilmiyorum..Doğada böyle şeyler olur..
Alt 12-01-2019, 15:00
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili karakedi;Neandertal tek bir bölgede yaşamamış..Eğer virüs/hastalık gibi bir şey olsaydı,sağa sola dağılmış bu türü komple yok edemezdi..
tamam işte o zaman insan soykırım da uygulamamıştır. homo sapiensin elinde gps tracker mı var, neandertallerin olduğu her yeri tespit etsin, gitsin hepsini mağarasında bassın?
Bu türün yaşadığı bölgelere sonradan gelen tür,Sapiens..
olabilir. o zaman canlılarda geliş sırasına göre birbirlerine centilmenlik edecek bilinç yok. neandertaller oranın tapusunu mu almış belediyeden? insan sonradan gelir fark etmez. kim güçlüyse o alır. ayrıca zayıf olanın kazanması zaten evrime aykırı ve tehlikeli bir şeydir. güçlü olan kazanır. bitti.
Sapiens,bu türle karşılaşıp,bu türle sevişmiş..Burada bir mutabakat var..
hayır mutabakat yok. ilk cinsel münasebet sevişerek olmamış. kız kaçırma eylemi gibi olmuş. kötü ama yapacak bir şey yok. o da adam olaydı sürüsünü korusaydı. insan dişisini kaçırmış, çiftleşmiş çünkü o zaman dişi-üreme sıkıntısı yaşanıyormuş. 21yydan bahsetmiyoruz, insanın yaptığını ayıplayalım.
Dediğim gibi Neandertal'i yok etmek zorunda değildi ama yok etmiş..
nereden biliyorsunuz yok etmek zorunda olmadığını? insan henüz tarım faaliyetine geçmemiş ki. üretici ekonomi yok. yarının garantisi yok. sürünün erkekleri avlanırken sakatlanıp ölse sürünün geri kalanı yok olur. vahşi doğa bu. 21yyda taksim meydanı değil.
Muhtemelen rakip olarak görmüştür ama Neandertal'leri yaşadığı yerde bırakıp,başka bir yere de gidebilirlerdi ama gitmemişler..
yav niye gitsin neandertal gitsin kaplan geyik avlayınca sırtlanlar kalabalıksa leşe geliyor. kaplan gidiyor. kaplanlar kalabalıklaşınca sırtlanlar gidiyor. vahşi yaşam böyle. yapacak bir şey yok. üzülen esra ceyhun izlesin.
İşte bu geri adım atmamaları yüzünden,Sapiens'in bir katil olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz..
ben de rahatlıkla neandertalin enayi olduğunu söylüyorum o zaman soykırıma uğrayacağını bildiği halde insanı provoke ettiyse o zaman hak etmiş bilader yapacak bir şey yok üzgünüm.
Şöyle düşünün..Bir işyerinde iki kişi çalışıyor ve iki kişi içinde yer var burada..Bu kişilerden biri diğerini öldürüyor..Çünkü tek kişi olarak işyerini ayakta tutacağını ve böylelikle çift maaş alacağını düşünüyor..Sapiensin yaptığı da tam olarak bu..Aslında beraber yaşayabilirlerdi ama hepsini tek tek gebertmişler..
hayır tam olarak böyle değil. insan beraber yaşayabileceklerini bilmiyor. daha kendi sürüsü içinde diyalojik konuşma seviyesine gelmemiş bir tür, yabancı bir canlıyla nasıl konuşarak anlaşsın? (insan o zaman diyalojik konuşmayı muhtemelen bilmiyordu diye kabul ediyorum). o yüzden beraber yaşayamazlardı. bu sizin 21yydaki FANTAZYANIZ.
Öldürmek bizim doğamızda var..Bu gerçeği kimse gölgeleyemez..
öldürmek yaşamdaki bütün canlıların doğasında var. gölgelenecek bir şey yok. her yer gölge.
Kaplanların geyikleri yemesiyle,farelerin birbirlerini öldürmesi farklı..Kaplan karnını doyurmak zorunda..Farelerin öldürme nedenleri böyle değil..Farelerin niye öyle davrandığını bilmiyorum..Doğada böyle şeyler olur..
doğada böyle şeyler oluyor işte ben de onu diyorum katliam soykırım falan bunlar komik nitelemeler. günümüz insanın dünyanı insan-merkezli yaşaması, dinci düşünceyi referans alması ile hesaplaşmak için homo sapiensi katliamcı faşist soykırımcı şerefsiz olarak göstermenize gerek yok. üsturublu bir şekilde de bu hesaplaşma yapılabilir. yapılmalıdır da.
sanırım tartışmamız kısırlaşıyor. belki bu konuyu bırakıp ana konuya dönebiliriz.
Alt 12-01-2019, 23:51
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi bakıyorum tekrar. Birincisi bu sazan türü Avrupa - Avrasya bölgesi genelinde.
Bu balıklar sadece bizde değil, sanırım Amerikada da var, ve aynı canavarlık özelliklerini orada da gösteriyorlar. Anasını ağlatıyor göllerin.

Aslında mesele bir canlının yerini değiştirince, kimyası bozuluyor, Gene Amerikanın bataklıkların da Sarı pitondu ismi galiba, teror estiriyor, çünkü orada canlı yaşamı tüketiyor.
Sanırım o yılanın anavatanı Burma idi, aynı piton orada bu davranışı sergilemiyor, orada evrim onu dengelemiş, yani onunda doğal düşmanı dengeleyen unsurları var.
Fakat Amerika da yok, biri bırakmış bataklığa demek ki doğal düşmanı da olmayınca, çoğaldıkça çoğalmış. Kim kaç tane avlayacak diye yarışma bile yapıyorlardı, tüfekle piton avlıyorlardı.

Başka şeyde insanların yerlerini değiştirin, onlarda da kimya bozulması olur.
Sibirya'nın soğuk yerlerinden birine, Avrupalı halklardan biri göç ediyor, bir müddet sonra psikolojik sorunlar ayyuka çıkıyor. Çünkü aşırı soğuk, yaşam şartları derken, bir müddet sonra ayar kaçıyor.

Diyeceğim bir canlı nerede büyüdüyse, orada kalmalı, aksi durumda psikolojik sorunlar ayyuka çıkacaktır. Sazanda da durum onu gösteriyor.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 13-01-2019, 01:11
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İsrail sazanı, ah. Wiki bedava vallaha billaha allah çarpsın yemin ediyorum şu İsrail sazanı ismini koyanlar bir baksın buraya . Lafım buradakilere değil. Abuk subuk isim koyuyorlar ya. Yok ali mehmet bilmemne anadoluda gidiyorsun avlanmaya(kuş değil) adam kuşa isim takmış bildiğin atmaca, süleyman falan diyorlar. Anlamıyorsun ki.
Haberi oku, bıktı herkes bu balıktan.

Göllerdeki yeni tehlike: İsrail sazanı
Kızılırmak Deltası'ndaki Yörükler Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yaşar Ergün, ekonomik değeri olmayan İsrail sazanının barajlarda ve göllerde balık neslini yok ettiğini söyledi.

https://www.sozcu.com.tr/2016/ekonom...azani-1520228/
İsrail Sazanı diye boşuna dememişler. Bu balığın ve kenelerin çıkışı hemen hemen aynı dönemlere denk geldi. Kenelerin ve bu balığın bu doğaya sonradan eklendiği ortada. Türkiye'de tatlı su balıkçılığını neden bitirmek istemesinler, bu bir sermaye savaşı değilde nedir? Biyolojik bir savaş gibi düşün.
Zamanında sağlıklı tavukları bile öldürdüler, kuş gribi adı altında ne büyük sermayeler savaştı da olan milletin kümesinde ki tavuklara oldu. Ardından kırmızı ete saldırı kampanyalara başlamıştı, Deli Dana adıyla. Şimdi salma tavuk ararız, köy yumurtası ararız bulamayız.
Bu İsrail Sazanına çözüm bulunamazsa normal sazanı da arayacağız.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 05-02-2019, 11:52
Cahil Ateist Cahil Ateist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eğer alttürden değil de sadece türden bahsediyorsak en eski fosil bildiğim kadarıyla ,
314±34 bin yaşında:
https://www.nature.com/articles/nature22336
Mitokondriyal Havva ise o kadar da güvenilir olmayabilir. Nadir de olsa babadan gen geçebiliyor:
https://www.pnas.org/content/115/51/13039
Alt 10-02-2019, 19:57
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cahil Ateist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer alttürden değil de sadece türden bahsediyorsak en eski fosil bildiğim kadarıyla ,
314±34 bin yaşında
anladığım kadarıyla bu konuda da bilim dünyasında 100% fikir birliği yok. yani çağdaş-modern insan derken bir homo türünden mi, yoksa alt-türünden mi bahsediyoruz. yani homo sapiens mi, homo sapiens sapiens mi.

mesela neandertaller ilk bulunduğunda homo sapiensin alt türü olduğu düşünülmüş. yani homo sapiens neandertal denmiş. insana da homo sapiens sapiens denmiş. sonradan yapılan çalışmalarla genom yapılarının farklı olmasından dolayı neandertallerin homo sapiens'in alt türü olmadığı anlaşılmış. o yüzden neandertallerden sapienslikten çıkartmışlar. yani homo neandertal ve homo sapiens olarak sınıflandırmak daha doğru.

bazı bilimadaları ise homo sapiens sapiens sınıflandırmasını halen kullanıyor çünkü bruno insanı veya compe-capella insanı'nı homo sapiensin alt-türü olarak nitelendiriyor. bu durumda bugün bizleri oluşturduğunu kültürel olarak da bildiğimiz mağara-adamı (cro-magnon) da bir alt-tür oluyor. yani homo sapiens sapiens.

sonuç olarak bugün yaşayan insana, türlerin bilimsel sınıflandırması olarak homo sapiens mi, homo sapiens sapiens mi denmesi konusunda emin değilim? bu konuda kesin bilgisi olan var mı?

karakedi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
150-200bin yıl arası rakamı birkaç yerde daha gördüm ama bunun bir kıstası olmadığı dediğiniz gibi. bu tarihte afrikada yaşayan homo sapiens'in yaşam koşulları hk bilgimiz var mı? ne yer ne içerdi? kendine baraka vs yapar mıydı? el aletleri ne kadar gelişmişti?
diye sormuşum. okuduğum kitaplardan edindiğim bilgiye göre kendim cevaplayayım. bu dönemde yapılan "yapılar"ın malzemesi taş, harç vs gibi kalıcı malzemeler değil. ağaç, yaprak vs gibi şeylerden faydalanarak yaptıkları, yerdeki çukurun yada kovuğun örtülmesiyle elde edilen geçici barıkanaklar. yani yapı değil. daha çok geçici kamp yerlerinin en basit halleri. mağara-insanları 50b byö bu geçici kamp yerlerinin daha karmaşığını yapıyor.

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili karakedi;Harari'nin homo sapiens kitabında 3 devrimden bahsedilir..70 bin yıl önceki bilişsel devrim,12 bin yıl önceki tarım devrimi ve 5 bin yıl önceki bilimsel devrim..Bilişsel devrimin 70 ve 30 bin yıl arasında olduğunu söylüyor..
ben de konuyla ilgili birkaç kitap okuduktan sonra benzer sonuçlara vardım. bilim dünyasında tartışılmaya devam eden teknik detayları biz ortalama insanlar için basitleştirerek söylemek gerekirse şöyle diyebiliriz.

1) anatomik olarak çağdaş insanın en eski üyeleri, yani Arkaik Homo Sapiens 1 milyon yıl öncesine gidiyor. fakat bunlar bize anatomik olarak benziyor, henüz kültürel benzerlikten söz edemeyiz.
2) Çağdaş Homo Sapiens hem anatomik, hem de gen yapısı olarak en çok benzeyen üyeleri 200-300bin yıl öncesine gidiyor. mitokondriyal havva dediğimiz veya @Cahil Ateist'in bahsettiği fosiller. afrika bölgesinde.
3) afrikadaki çağdaş homo sapiens çeşitli tarihlerde dünyanın geri kalan bölgelerine göç ediyor ve bugünkü ırkları oluşturuyor. ÜST PALEOLITIK DÖNEM dediğimiz, bundan 50bin yö başlamış olan çağda (yontmataş çağı) Çağdaş Homo Sapiens'in en belirgin özelliklerini gösteren mağara-adamı (cro-magnon) ortaya çıktı.

@yıldıztozu'nun dediği gibi bu rakamı vermek, ondan önceki geçmişi kestirip atmak anlamına gelmemeli. çünkü insanın evrimi çok eskiye ve diğer homo türleri ile iç içe geçmiş bir süreç. fakat ortalama bir insanın kafasında canlanması ve bilimsel teknik tartışmalar içinde kaybolup kafasının karışmadan rahatça tasvir edebilmesi için şunu diyebiliriz.

günümüzdeki çağdaş insanın ilk üyeleri 50bin yaşındadır.

fakat evrimsel olarak ilk insanları sorarsanız 1 milyon yaşında diyebiliriz (arkaik homo sapiens). insanın ilk atası diye merak ediyorsanız 3 milyon gibi bir geçmişten bahsedebiliriz (homo habilis).

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın

Önerilen Siteler