Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-12-2019, 15:48
Filozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Filozof Filozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ölüm Yok Oluştur

Şu an ölsen sonsuza dek yoksun. Ve sen hala bir şeyleri anlamlı, önemli ve değerli zannediyorsun.

Alt 03-12-2019, 19:10
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

öyle.

bazen sınırlı vaktim var madem hayatımı dolu geçireyim diyorum ama ne yaparsak yapalım her eylem aynı derecede boş olacak aslında.

para kazanmaya çalışmak da sonuçta boş bir eylem, insanları hayvanları sevmek de boş bir eylem.
sanat felsefe falan da boş eylemler özünde.

bazı filozof ve sanatçılar diğer insanlardan üstün olduklarını ve sanki hayatta özel bir anlamı bulmuş gibi hissediyorlar.
halbuki bilge insanların da hayatı boş.

her insanın hayatı aynı derecede boş.
bir eylem diğer eylemden daha dolu değil.

varacağımız en üst nokta, en üst bilinç, toplu intihar olmalı.
ama zaten ölüyoruz ve insanlığın, canlılığın zaten sonu gelecek, sadece bu sebeple toplu intihar bekletilebilir.
Alt 03-12-2019, 20:16
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
varacağımız en üst nokta, en üst bilinç, toplu intihar olmalı.
Bu kısımla beni güldürdün, o halde intihar etmemeli.

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ama zaten ölüyoruz ve insanlığın, canlılığın zaten sonu gelecek, sadece bu sebeple toplu intihar bekletilebilir.
ABD böyle bir olasılığa karşı seçilmişler dışında farklı bir arayış içinde.
Eğer insanlar amaçsızlığa dogru yol alırsa veya insanların amaçları seçilmişleri yok etmeye yönelik başarı sağlayacak durumdaysa bütün insanları hiç uyanmayacak şekilde beyinlerini deforme ederek köleleştirme peşindeler.
Yani bugün dinlerle, çeşitli propaganda araçlarıyla yaptığı uyutma sisteminin ötesinde kalıcı kölelik peşindeler.
Bunu yaparlarsa kölelik vasıfları dışında hiç bir bilgiye sahip olamayacaksın.
Dolayısıyla bu şekil uyutma olayı da bir tür intihar olduğu için senin toplu intihar olmalı demene geliyor.
Alt 04-12-2019, 07:52
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Filozof´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu an ölsen sonsuza dek yoksun. Ve sen hala bir şeyleri anlamlı, önemli ve değerli zannediyorsun.

Zannetmiyorum, örneğin, değersiz olduğunu biliyorum. Kavram kargaşasından kurtulamadığını, hatta kafanın da pek çalışmadığını düşünüyoum, ama neyseki önemsiz, bunların ne önemi var, bir hiçsiniz değil mi?.

Taş yerinde ağırdır, fil ile karıncanın ebad kıyası ahmaklıktan gelir.

Hiçlik subjektif bir kavramdır, nesnelere, evrene dair indirgendiğinde kurgudur ve açıkcası ahmaklıktan başka bir anlamı da yoktur. Subjektiftir, bir çeşit kıyas yorumudur.

Dalga ile okyanusu kıyaslamak -dahi- bir nebze lokal bir anlam taşır, ama okyanusa bakıp, dalgaya hiç, önemsiz veya değersiz görmek sanrısı ahmakçadır.

Şu an ölmek? Yargı namına, bu ifade dahi sorunlu. Ölmek kelimesine anlam veren ne?

Neyse sığlıktan mıdır nedir, çok basit kavramlar dahi saçma-sapan yargılara dönüşüyor, tamamen içi boşaltılıyor.

Hiçliğin tanısı aslında form-yapı ve konumla(bulunurluk) ilgilidir, bu da kıyasla soyutlanır, hiçlik kendi başına bir durum değil, bir kıyasa vurumdur. Bir yerde olmak, başka bir yerde olmamaya anlam verir, böylece kıyas ve yokluk, hiç ifadesi mümkün hale gelir, burada yokluk ifadesi, ancak varlıkla anlam kazanır. varlığından söz edilemeyenin, yokluğu da anlam taşımaz, bu halde hiçlik, yokluk gibi ifadeler şu ya da bu şeyin şahsında, sırf yokluğa saltıklaştırılamaz. Var olmayanın yokluğu, önem arzetmeyenin önemsizliğinden söz edilemez, kuru lafazanlıklardan da genel yargılar üretilemez.

Eğer ölüm bir yok oluş ise demek ki yaşam da bir varoluştur. Kişi burada kafasına göre birisinden, diğerini saltıklaştırmamalı, ikiyüzlüce davranmamalı, birisini yok sayarken, diğerini mutlak almamalıdır.

Önem, önemsizlik, değer tüm bunlarda aslında öznenin kıyaslarıyla, tartılarıyla ilgilidir, neyin, neye göresi... Çıkarımlar.

EGO ciddi bir sorun ve sözde isyanın tarifi de, kılıfı da bu kadar çarpıtılmış nihilizm değildir, bu tarz kompleksler felsefik değil psikolojik kuruntuların ürünü.

Kısaca değerli ve önemli olmak isteminin dışa vurumu, buna karşın sonsuz evren kıyasıyla da zaten değer ve öneme sahip değiliz ki, yok efendim "koca evren kimin umurundasın, ölsen yok olacaksın" oto savunma mekanizmaları, saklı sitem, sonsuz yaşam arzusunun, sap bile olamama kaygısının vb isyanı. Kendinisi evrenle kıyaslamak, yüce ego(süper egodan öte) darı ambarından, uzanılamayan ciğerin kokmuşluğuna...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 04-12-2019, 09:09
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ölüm doğumun karşıtıdır. Bir başka canlının yaşam a tutunmasıdır. Ölüm yaşama tutunmanın biçimidir. Ölüm ölümsüzlüğün hayal edilmesidir.
Alt 05-12-2019, 21:54
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zannetmiyorum, örneğin, değersiz olduğunu biliyorum. Kavram kargaşasından kurtulamadığını, hatta kafanın da pek çalışmadığını düşünüyoum, ama neyseki önemsiz, bunların ne önemi var, bir hiçsiniz değil mi?.
.
Ne zırvaladığın umrumda değil de çarpıtılmış nihilizm kısmına takıldım. Nihilizm, varoluşu bütünüyle reddeden, her şeye karşı bir hiçlik düşüncesidir. Her şey hiçtir. Hiçlik daima olumsuzluk belirtir. Ve hiçlik her şeyin yokluğu, yok olması demektir. Demek ki buradan basit bir felsefe veya varlığa, dünyaya, insan virüsüne karşı olumlu bir düşünce çıkarmak mümkün değildir. Nihilizmden, her şeye karşı yok edici bir hiçliği ve yok oluşu anlamamız gerekir. Onu insanileştirmeye, uysallaştırmaya, basit bir insani felsefe zannetmeye çalışmayın. Hiçlik, her şeyin yokluğu demektir. Hiççilik de varlığa karşı bu yok ediciliktir, bütün varoluşu reddetmektir ve her şeyi hiç olarak görmektir.
Alt 05-12-2019, 22:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ne zırvaladığın umrumda değil de çarpıtılmış nihilizm kısmına takıldım. Nihilizm, varoluşu bütünüyle reddeden, her şeye karşı bir hiçlik düşüncesidir. Her şey hiçtir. Hiçlik daima olumsuzluk belirtir. Ve hiçlik her şeyin yokluğu, yok olması demektir. Demek ki buradan basit bir felsefe veya varlığa, dünyaya, insan virüsüne karşı olumlu bir düşünce çıkarmak mümkün değildir. Nihilizmden, her şeye karşı yok edici bir hiçliği ve yok oluşu anlamamız gerekir. Onu insanileştirmeye, uysallaştırmaya, basit bir insani felsefe zannetmeye çalışmayın. Hiçlik, her şeyin yokluğu demektir. Hiççilik de varlığa karşı bu yok ediciliktir, bütün varoluşu reddetmektir ve her şeyi hiç olarak görmektir.
Özel bir soru soracağım size..Çocuğunuz var mı veya yapmayı düşünüyor musunuz?
Alt 05-12-2019, 22:35
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Özel bir soru soracağım size..Çocuğunuz var mı veya yapmayı düşünüyor musunuz?
Hayır. Bu aşağılık ve kahpe dünyaya yeni bir köle getirmek ve varoluşun devamını sağlamak, varolup acı çekmesine ve sonra ölüp yok olup gitmesine göz yummak büyük kötülük olurdu. Ben, kendi ailemden bile bu yüzden nefret ederim, kendi bencillikleri yüzünden bana bu affedilemez, çözülemez kötülüğü yaptıkları için. Onlara da kendi aileleri bu kötülüğü yaptılar ve bu aşağılık bir sürü psikolojisinden başka bir şey değil. Üstelik, aşk, sevgi diye bir kavrama da sahip değilim. Bu da sahtedir. Nihilistim ve her şeyden nefret ederim, bütün varoluşu reddederim ve bu aşağılık, adaletsiz ve kahpe varlığın hiç varolmaması gerektiğini hatta her şeyin yok olması, yok edilmesi gerektiğini söylerim. Hiçbir şeye acımam ve hiçbir şeye de inanmam. Her şeye karşı hiçim. Ve her şey hiçtir. Ve hiçlik, sonsuz bir yokluk, çözümsüzlük, anlamsızlık ve adaletsizlik demektir.

Alt 05-12-2019, 22:38
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hayır. Bu aşağılık ve kahpe dünyaya yeni bir köle getirmek ve varoluşun devamını sağlamak, varolup acı çekmesine ve sonra ölüp yok olup gitmesine göz yummak büyük kötülük olurdu. Ben, kendi ailemden bile bu yüzden nefret ederim, kendi bencillikleri yüzünden bana bu affedilemez, çözülemez kötülüğü yaptıkları için. Onlara da kendi aileleri bu kötülüğü yaptılar ve bu aşağılık bir sürü psikolojisinden başka bir şey değil. Üstelik, aşk, sevgi diye bir kavrama da sahip değilim. Bu da sahtedir. Nihilistim ve her şeyden nefret ederim, bütün varoluşu reddederim ve bu aşağılık, adaletsiz ve kahpe varlığın hiç varolmaması gerektiğini hatta her şeyin yok olması, yok edilmesi gerektiğini söylerim. Hiçbir şeye acımam ve hiçbir şeye de inanmam. Her şey hiçtir. Ve hiçlik, sonsuz bir yokluk, çözümsüzlük, anlamsızlık ve adaletsizlik demektir.

Anladım..Peki,intihar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Alt 05-12-2019, 22:53
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Anladım..Peki,intihar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu anlamsız, adaletsiz ve kahpe dünyada, yapılacak en anlamlı iştir. Bu konuda planım vardı ama bunu yapma fırsatım olmadı. Hatta bunu yapamadığım için üzgünüm, yaşadığım için mutlu değilim. İntiharı elzem olarak görüyorum. Zaten ölüm bir yok oluştur o halde bir köşede yaşlanıp ölmektense bir intihar eylemi, bir savaş ile ölmek zorundayız. Maalesef. Doğmadan önce hiçtim, yaşarken de hiçtim ve öldükten sonra da hiç olacağım. Ben hiçim. Ve her şey hiçtir.

Önerilen Siteler