Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-06-2017, 22:37
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teori tanımı üstte..Dikkatlice okuyun lütfen..
Evrimi yanlışlayamazsınız..Artık bu konu kapanmıştır..Evrim,Dünya'nın dönmesi kadar gerçektir..Yani şempanzeler sizin kuzeninizdir..Bundan 1 yıl sonra da,1000 yıl sonra da şempanzelerin sizin kuzeniniz olduğu gerçeği değiştirilemeyecek..
Evrimin yanlışlanabilir olduğunu söyleyen birisi,evrimi anlamamıştır..
EVrim denen düşünceleri anladığımı-bildiğimi iddia etmedim. Bu sebeple de evrimle ilgili tartışmalara katıl(a)mıyorum. Burada bahsetrtiğim şey teori. Teori bir olguyu açıklamaya yarar. Misâl; atom bir olgudur. Dalton 19. yy başlarında atomun parçalanamayacağını ileri sürmüştü. Buna "Dalton atom teorisi" dendi. Sonra atom parçalanınca Dalton'un teorisi yanlışlanmış oldu.

Başka bir örnek de yerçekimi teorisidir. Her insan yerçekimini bilir. Ama bunun nasıl gerçekleştiğini açıklayan düşünceler vardır. Bu düşünceler içerisinde en kuvvetli argümanlara ship olan ve şimdilik aksi ıspat edilemeyen açıklama teori olur. Teori yanlışlansa dahi, bu yerçekiminin olmadığını göstermez.

Evrim teorisi denen şey aslında teori de değil; hipotez.
Çünki; yerçekimi veya atom örneğinde olduğu gibi varlığı kesin kabul gören bir husus değil.
Alt 18-06-2017, 23:06
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Inancli biri de bilim insani olabilir. Inanc ic dunyasiyla ilgili, duygulariyla imaniyla ilgili bir konu. Inancli olabilir, inancsiz da olabilir. Bilim farkli bir alandir. Bilim inanctir, iman etmektir dese, tamam..bilim insani kimligini sorgulariz da, inancli diye "soz de" yakistirmasi gereksiz ve anlamsiz.
Alt 18-06-2017, 23:44
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrim teorisi denen şey aslında teori de değil; hipotez.
Çünki; yerçekimi veya atom örneğinde olduğu gibi varlığı kesin kabul gören bir husus değil.
Vefik sami;''hayvan'' olduğunuzu kabul etmek zor tabi..Neyse..Size göre hipotez olsun..
Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Inancli biri de bilim insani olabilir. Inanc ic dunyasiyla ilgili, duygulariyla imaniyla ilgili bir konu. Inancli olabilir, inancsiz da olabilir. Bilim farkli bir alandir. Bilim inanctir, iman etmektir dese, tamam..bilim insani kimligini sorgulariz da, inancli diye "soz de" yakistirmasi gereksiz ve anlamsiz.
Natan;bu tarz insanların bilime yaptığı kötülük inanılmazdır..Bakın evrimi bilmediğini söyleyen Vefik sami,bu kişinin açıklamasından yola çıkarak ''evrim hipotezdir'' filan diyor..Der tabi..Arkasına kocaman Nobel ödüllü profesörü almış..
Akpliler bu profesörün açıklamalarını işaret edip,okul müfredatlarından azaltılan veya kaldırılan biyoloji derslerinin doğru bir karar olduğunu söyleyebilirler ve bu akplilere söylenecek pek fazla şey de olmaz..Çünkü ne söylersek söyleyelim bizi dinlemeyeceklerdir..Sonuçta ''Nobel ödüllü bir profesör bizim yanımızda,siz kimsiniz? diyeceklerdir.. O yüzden nazikçe ''sözde bilim adamı'' dedim..Çok daha ağır şeyler demekte isterim açıkçası..

Faşizme,milyonlarca çocuğun geleceğine negatif anlamda etki edip,sigaranın zararlarını keşfettiğini söyleyen bilim adamı değil,başka birşeydir..
Türkiye yangın yerine dönmüş,gericiler her yerden darbe alıyorlar..Bu da tutmuş gericileri destekleyen bir açıklama yapmış..Bu profesöre göre,ne gerek varmış evrimin tartışılmasına filan..Allah varmış ya..Herkes ona inansınmış..Evrime inananlar da evrime inansınlarmış..Evrimi inanç sanıyor..Evrimi Allah'la bir tutuyor..Bu tam bir ışid kafasıdır..
Sen kimsin de,Türkiye siyasetini yorumlama gereği duyuyorsun?
Siyaset bilimci misin,siyasi misin,gazeteci misin?
Sıradan bir bilim adamısın..Türkiye'den defolup gitmişsin ama Türkiye'deki iktidarı yalayacağım diye,yırtınıyorsun..Çok seviyorsan gelsene buraya..Gelirler mi?Onlar oradan konuşacak,Tayyip bizi düdükleyecek..Onlar oradan oy verecek,Binali bizi düdükleyecek..
Gerçek bu..
Alt 19-06-2017, 00:09
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Celal Şengör konu hakkında konuşmuş;
Alt 19-06-2017, 00:11
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vefik sami;''hayvan'' olduğunuzu kabul etmek zor tabi..Neyse..Size göre hipotez olsun..
Benim hayvanlarla hiç problemim olmadı.
Onları, başkalarına hakâret ve aşağılama aracı olarak kullanmadım.
Bu yaşıma kadar ne kötülük gördüysem, adına "insan" denen mahlûktan gördüm.
Zor olan 'hayvan' olmak değil.

İnsan olmak

Tanrı fikrini yadsıyan, yok sayan hiçbir düşünceyi kabul edemem.
Meselenin aslı, faslı bu !..
Alt 19-06-2017, 00:28
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben biliyorum demicem cünkü benim konu hakkinda fazla bilgim yok ama izlediyim videolar beni ikna etdiyi icin evrile evrile bugüne geldiyimize inaniyorum ama kafami bir soru kurcaliyor,madem primatlardan evrile evrile bugüne geldik,neden birden cok atalarimiz yokda afrikada tek bir ciftden üredigimiz iddia ediliyor?Birde bu evrim degisimse neden evrim denince hep maymundan geldik anlasiliyor?Dünyada birzamanlaar ates topuyken degiserek toprak oldu,buda bir evrim deyilmi?

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 19-06-2017, 01:12
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bilim insani kimligi ile konusuyorsa, oyle bir agirliga sahipse, kalkip da bilimsel dusuncenin onemine ve evrime atifta bulunabilir, bu dusunceyi gelistirmek adina bir mesaj verebilirdi.

Bilim butunu parcalara bolerek inceler, kategorize eder, test eder, tanimlar. Olani ortaya koyar. Ne dedik en cahil durumumuzla? Konulari alanlarinda inceler. Biyolojik evrim olgusu..neyse dogrusu ortaya koy. Yaw, tc'nin binbir turlu derdi var, ne ugrasiyosun bu tartismalarla soylemi DOGRU BIR YAKLADIM DEGILdir.

Evrimse konu, soyle gercekleri.

Tc'nin saplantili ve fasizan yonetimi ise, onu da nesnel olarak ortaya koy.

Bu ayni seye benzedi..
Yaw paran yok, bosver duaunme, sorgulama, ogrenme..ne isin var senin bunlarla..sen olayina bak..koyver kendini bosver..

Gibisinden..

Sosyolojisi ise toplumsal normlari yada duzenekleri ortaya koyabilirsin.
antropoloji ise, o olcude nesnel verileri paylasabilirsin..

Ama bu ne yaa!!
Alt 19-06-2017, 02:26
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Teoriler bünyelerinde ne kadar güçlü argümanlar barındırsalar da yanlışlanabilir özelliğe sâhiptirler. BingBang da bir kuram olduğu için yanlışlanabilir. Bir kimsenin "Evrenin, büyük patlama ile oluştuğuna inanıyorum" demesinde bir yanlışlık yoktur.
Bir teorinin yanlışlanabilir olması, yanlış olduğu manasına gelmez.
Evrim teorisi, yanlışlanana kadar doğrudur.Bir başkasının ona inanıp inanmaması birşeyi değiştirmez.

Bilimdeki yanlışlanabilirlik, dogmatik olmayışının özelliğidir. Yoksa, kabul gören teoriler yasa olana kadar, ister inanın ister inanmayın her ikisi de makbuldür demek değildir.
Alt 19-06-2017, 12:57
Üyeliğini Sonlandırmış

NickMickyok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir teorinin yanlışlanabilir olması, yanlış olduğu manasına gelmez.
Evrim teorisi, yanlışlanana kadar doğrudur.Bir başkasının ona inanıp inanmaması birşeyi değiştirmez.

Bilimdeki yanlışlanabilirlik, dogmatik olmayışının özelliğidir. Yoksa, kabul gören teoriler yasa olana kadar, ister inanın ister inanmayın her ikisi de makbuldür demek değildir.
Ben farklı birşey söylemiyorum zâten. Teorinin yanlışlanabilirliğini "Bilimsel yasa" ile karıştırılmaması bâbında söyledim. Misâl; yer çekimi bir olgu/gerçekliktir. Yer çekiminin işleyişini açıklamaya çalışan teoriler vardır. Farz-ı muhâl; bu teorilerin tümüyle "yanlış" olması yer çekiminin olmadığını göstermez.

Fakat evrim konusu böyle değil. Darwinden bu tarafa bir araştırma konusu, hipotez. Türlerin evrimine ilişkin bulunanlar mevzuyu "yasa" düzeyine taşımadı henüz. Eğer, evrimle ilgili ortaya konanlar bilimsel yasa olsa idi herhangi bir bilim adamının "evrimi kabul etmiyorum" ya da "inanmıyorum" demesi bir matematik prof.unun 2 kere 2 üç eder demesi kadar absürd olurdu.
Alt 19-06-2017, 13:12
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aziz Sancar neden böyle bir cümle kurdu bilmiyorum

Dünyanın yuvarlak olduğuna inanmak isteyen inanır, ben Allaha inanıyorum demekten farklı değil , eğer karşılaştırma amaçlıysa resmen saçma olmuş kurduğu cümle.

evrim inanmakla ilgili bir konu dahi değil.

Neyse bence biraz ne sorulduğu ve neye göre o cevabı verdiğini kendi biliyor ki bence özensizce verilmiş bir cevap.

Çünkü çok tuhaf olmuş ve bilim ve din karşılaştırması gibi olmuş.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...

Önerilen Siteler