Ateizm

Mahmut Macit ve hoşgörü

Bugün Facebook ve Twitter'da Ak Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Macit isimli kişinin ateizm ve ateist bireyler ile ilgili hoş görü dolu görüşlerine rastladım. Twitter adresine girip baktığımda, tek başına inançsızlara cephe almışcasına yazılar yazdığını gördüm. Biz inançsız kişiler hakkındaki görüşlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz: kişiliği bozuk, ruh hastası, mal, faşist, tecavüze uğramış, yok edilmesi gereken vb.

Devamını oku...

Papa: Ateistler Cennet'e gidecek, Vatikan: Ateistler Cennet'e gidemez

Papa Franciscus: Tanrı hepimizi affetmiştir, hepimizi, İsa'nın kanı ile. Sadece katolikleri değil, herkesi, ateistleri bile. Papa Franciscus, salı günü yaptığı "Herkes cennete gidecek, ateistler bile" açıklamasının ardından Vatikan'dan düzeltme geldi. Rahip Thomas Rosica tarafından yapılan açıklamada 'ateistlerin cennete gidemeyecekleri' belirtildi.

Devamını oku...

Ateistim ama çoğu insandan dindarım

O, zaman makinesiyle günümüze ışınlanmış gibi… Pelin Batu’yla tarihten edebiyata ve inanç meselelerine geniş bir yelpazede sohbet ettik. İlgilendiği konuların yanında, karanlık erkek dünyasının içinde ‘Alice Harikalar Diyarı’ndan gelmiş renkli bir çizgi film kahramanı gibi çıktı karşıma. Kesinlikle bu dünyadan ve hatta bu zamandan değil. Yaşam ritmi genelden farklı. Zaman makinesi ile günümüze ışınlanmış gibi. Ben de onunla zaman kavramı olmaksızın cinsellik, kendisine yöneltilen eleştiriler, ateistlik üzerine ile rahat bir söyleşi yaptım. Tüm çıplaklığıyla sorularımı yanıtladı.

Devamını oku...

Bir Grup Ateist: Ateistlerin İfade Özgürlüğü Yok!

‘Bir Grup Ateist’ adlı grup, Sevan Nişanyan’a verilen hapis cezasını yayınladıkları bir bildiri ile protesto etti. İşte “hukuki ve düşünsel çarpıklık ve çifte standarda tüm toplumun dikkatini çekmek” amacıyla yazıldığı belirtilen o bildiri:

Türkiye ’de ateistlerin maruz kaldığı haksızlıklar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız basın açıklamasıyla da protesto ettiğimiz Fazıl Say’a verilen cezanın ardından, bu sefer de yazar Sevan Nişanyan blog sayfasında Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Üstüne üstlük, bu ceza para cezasına da çevrilemiyor.

Devamını oku...

'Otistik çocuklar cennete gidecek'

Adana’da Sosyolog Fehmi Kaya’nın, “Bütün otistik çocuklar ateist” sözlerine Anadolu Otizm Vakfı Başkanı Burhan Özfatura’dan cevap geldi: Otistik çocuklar doğrudan cennete gidecek. İzmir’de Anadolu Otizm Vakfı ile Ege Üniversitesi otistizmin bilimsel anlamda araştırılması, ailelere tanı, tedavi ve eğitim desteği verilmesi için protokol imzaladı.

Devamını oku...

‘Otistik çocuk ateisttir’

Sosyolog Fehmi Kaya, ‘otistik çocukların doğuştan ateist olduğu’ yönündeki çıkışıyla tartışma yarattı. Kaya, sözlerinin çarpıtıldığı iddiasında.

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı sosyolog Fehmi Kaya, “Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah’a inanmayı bilmiyorlar” sözleriyle tartışma yarattı. Dün gün boyu eleştirilerin odağında olan Kaya, konuşmasının çarptırıldığını ve yanlış anlaşıldığını iddia ederek kendini savunurken, haberi yapan muhabir ise haberinin arkasında olduğunu söyledi.

Devamını oku...