Mahmut Macit ve hoşgörü

Bugün Facebook ve Twitter'da Ak Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Macit isimli kişinin ateizm ve ateist bireyler ile ilgili hoş görü dolu görüşlerine rastladım. Twitter adresine girip baktığımda, tek başına inançsızlara cephe almışcasına yazılar yazdığını gördüm. Biz inançsız kişiler hakkındaki görüşlerini kısaca şöyle özetleyebiliriz: kişiliği bozuk, ruh hastası, mal, faşist, tecavüze uğramış, yok edilmesi gereken vb.

Tüm inançsız kişilerin aynı olduğunu sanan tipik cahil görüşü kendisinde de malesef mevcut. Bu saldırgan tavırlarına karşılık verenleri tarif ederken kullandığı tanımlama da şaşılacak cinsten.
Çıplak ve ellerinde içki şişeleri olan kişiler kendisini rahatsız etmiş olabilir; bunu bi' nebze anlayabilirim de; hayvan resimleri konulmasını nasıl algılamış gerçekten çok merak ettim. Bir de 'Birşey demeye gerek var mı?' diyerek olayın yorumsuz olduğunu vurgulamış. Tuhaf doğrusu. Sanırım Kur'an'ın bazı kısımlarında hayvanların hakaret olarak kullanılması onu bu düşünceye sevk etmiş olabilir:
(Ayrıca bu ayetler, bazı müslümanların neden inançsız kişilere karşı düşmanca yaklaştığına da cevap olabilir:
Araf 176, Bakara 171, Furkan 44, Araf 179, Tevbe 28, Bakara 65, Maide 60
Peki, sırf inançsız olduğumuz için bunca hakareti ve saldırı hak ediyor muyuz? Sırf düşünsel bir farklılıktan ötürü? Cevabı basit.
**
Kendisi Ak Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi'ymiş; inançsızlara karşı olan tavrından, siyasi görüşünü tahmin etmek çok zor değil. AKP cephesinden her dönem bu tarz hakaretler yapılıyor.
Bir dinin hoş görüsünü överken, o dine mensup olmayanların ayağını kaydırmak için fırsat kollamak nasıl bir çelişkidir?
Kendisi şu an bile Twitter'da polemiklerine devam etmekte. Bu tarz kişiler, devletin aldığı cephenin arkasına saklanıp hakaret ve saldırılarına daima devam edecektir.
Bu Sunni Ülke'de hakarete ve saldırıya uğramak için sırf ateist olmanız gerekmez; farklı bir siyasi görüş ve mezhep de pek alâ işinizi görür.
#Mert Dm
https://twitter.com/DnoktaM
https://www.facebook.com/dm.mert
Radikal Blog