Natan ile Söyleşi

Natan: Ben okuyan, sorgulayan, kavramların üzerine özgürce gidebilen bir yapıya sahibim. Kiliseye ortaokul ve Lise zamanımda çok sık gittim. İslam diniyle hiç ilgim olmamıştı ; İsa daha yaklaşılır biri gibi görünüyordu. Ancak bunlar çocukça şeylerdi.

Hem hristiyan hem de felsefe kitaplarını okuyordum. Ancak aklımda hep bir ikilem vardı. Kendimi kötü hissettiğim zaman Kiliseye giderdim. Orada huzur bulurdum. Ancak düşünmeyi öğrenmeye başladığımda kafamdaki soru işaretleri giderek daha belirginleşmeye başlamıştı. Felsefe ve bilimsel kaynaklar sorularımı bilimsel temelde değerlendirip akılcı düşünmemi sağladı. Diğer yanda Kilise bana araştırmamam, sorgulamamam konusunda telkinlerde bulunuyordu. Ben özgürce bir karar alıp doğru bildiğim bir şeyi yaptım; sorgulamak .

TD: Son zamanlarda td sitesinin hıristiyan üye sayısında bir artış yaşanmakta ve tartışma forumlarında da hıristiyanlık ile ilgili başlıklar arttı. Bunun nedeni sizce nedir?

Natan: TD sitesi zaten binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, epey katılımcısı olan bir site. Bilgi birikimi ve deneyimi olan kişilerin buluştuğu bir nokta olduğu için paylaşımlar diyalektik düzlemde arttı ,belki bunda bizim de bir payımız vardır. Konuların yeterli olgunlukta olması ve istekli üyelerin de katılımıyla bir artış gözleniyor.

TD: TD sitesi ile tanışmanız nasıl oldu?

Natan: Bir gün Turan Dursun hocamızın kitaplarına rastladım . Bu kitaplar o ana kadar okuduğum kaynaklardan bir ölçüde farklıydı. Çünkü Dinin üzerine en sağlam kaynaklarla gidiliyordu. Din bu serisini okurken aynı zamanda İnternette T.Dursunla ilgili araştırmaya koyuldum ve burdayım .

TD: TD sitesinin sizin inancınızı degiştirmenize bir katkısı oldu mu?

Natan: Site, insanların inançlarını değiştirmesi için bir telkin uygulamıyor. Burada bilgi birikimi olan pek çok kişinin olmasının yanında çok da sağlam projeler / makaleler hazırlanıyor. Tabii düşünen bireyler için. Benim ateist olmamda elbette bir katkısı var. Beni sorgulamaya ,kavramları eleştirmeye ve düşünmeye sevk ettiğinden batıl / hurafe olarak görülen şeyleri akıl süzgecinden geçirmemi sağladı. Bazı arkadaşlarımın beni özgürce araştırmaya teşvik etmesi beni gerçekten etkiledi.Buradaki bilgi birikiminden yararlandım.

TD: İnançsızlığınızı deklare ettiniz, bu sürecin sonucunun sizin üzerinizdeki etkisi ne oldu?

Natan: Ben aldığım karardan mutluyum ancak çevremdeki bazı inançlı arkadaşlarım o kadar memnun olmadılar. Örneğin Kiliseden bazı arkadaşlarımla aram açıldı ve şuan pek de iyi bir iletişimimiz yok.
Kilise dışında çevremle herhangi bir sorun yaşamadım. Zaten ailem de dahil en yakın çevrem ateist,agnostik ve kısaca non-teizm çizgide yer alan insanlar.Zaten çekirdek ailede bir ben inançlıydım.Sorun yaşamadım. Aksine hristiyanlığın benim için dar bir gömlek olduğunu söyleyenler oldu. Ailem alevi kökenlidir ancak dinlerden özgürdür . Belki de bu kültürümüz sayesinde kavramları daha rahat araştırıp sorgulayabiliyoruz. Üzerine gidebiliyoruz.Bilgiye açığız, araştırıyoruz,okuyoruz .

TD: Bir yazınızda "Ben İsa'nın büyüsünde sarhoş olmuştum" demişsiniz. Burada İsa'nın büyüsü derken kasttetiginiz ne idi?

Natan: Aslında Kilise uyumak ve tatli bir rüya görmek isteyenlerin gitmek isteyeceği bir yer.Hristiyanlıkta İsa karakteri tıpkı bir süperman gibi etrafta mucizeler yapan, körleri ,ağırları, dilsizleri, hastaları iyileştiren,su üstünde yürüyen, doğaya kızıp sakinleştiren bir tipleme.Gösterişi seviyor olmalı

Kilise; kişilerin günahkar olduğu,sürekli hatalar ve kötülükler yaptığı yönünde odak oluşturur, insanları karamsarlığa sürükeyip sonra da bir kurtuluşu sunar.İsa o kadar iyidir ve sevgi doludur ki ne yaparsanız yapın sizi kabul eder, ilgilenir, sonsuz hayat verir vs. Yumuşak başlı olması da etkileyici faktörlerden.

TD: Bize kısaca Hıristiyanlık, orada yaşadıklarınız, ilişkileriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Natan: Hıristiyanlık pek çok öğreti ve uygulamalarıyla eski inançlardan bir derleme içermektedir ; en çok da paganist ögeler dikkat çekiyor. Temeli bu olunnca ne kadar sevgiden de bahsetseniz ortada bir hikaye var. İnsanlar hikayelere göre yol almamalı. Kilisede pek çok arkadaş edindim, iyi insanlarla da tanıştım. Ancak gerçekler farklı bir şey, insanlar arası ilişki farklı.

Kilisede samimi insanlar olduğu kadar samimi olmayan, benimsemediği bir inancı benimsiyor gibi davranan, çirkin karakterli ve bağnaz insanlar da var. İkiyüzlü bir yaşam süren pek çok kişi benim dinimi sorgulamamı sağlayan faktörlerdendir. Gülümseyip, etrafa tatlı gülücükler yayan ama aslında hiç de "hristiyan" gibi yaşamayan insanların olduğunu bilmek beni rahatsız etmişti. Orada bilmek değil inanmak isteyenler bulunmalı. Araştırmayan, sorgulamayan, eleştirmeyen, sadece itaat eden insanlar. Özgür düşünmeyi ve sorgulamayı, özgürce araştırmayı şeytani olarak algılayan zihniyetler sevgi sözcükleriyle daha fazla insanları kandıramayacaklardır.

TD: Son olarak eklemek istedigniz bir şey var mı?

Natan: Bu platformu oluşturan ve paylaşım ortamını kuran kişilere içten bir teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca söyleşi için de teşekkür ederim. Burada yer alan makaleler ve çeşitli projeler gerçekten dikkate değer ve aydınlanmamızı sağlayan bir ışık gibi.

Öğrenme bir süreçtir . Bize devredilen ve benimsememiz istenilen tabuları akıl,mantık ve bilimsel çerçevede tekrar gözden geçirmeli , araştırmalı, ve akıl süzgecinden geçirmeliyiz.Okumak,sormak ve sorgulama gibi en temel insani özellikleri günah olarak kabul etmek bizi gericileştirir. Hristiyan olan arkadaşlarım için şu öneride bulunabilirim ki kilise önderlerinin inanç sistemini direkt almak yerine kendi düşünce sistemini ve felsefesini kendileri oluştursun ve özgürce araştırsın. Ben bu şekilde davranarak yarar gördüm ve beynimdeki prangalardan kurtuldum. Gerçeği bileceksiniz,gerçeği göreceksiniz ve gerçek sizi tabulardan özgür kılacak