10 Yaşındaki kızlarla evlilik yolu açıldı

Uluslararası kamuoyu İran parlamentosunda 10 yaşın altındaki kız çocukların evlenmesinin önünü açan bir öneriyi tartışıyor. Parlamentoya göre 10 yaşın altındaki çocukların evlenmesinin yasaklanması İslami kurallara aykırı. İnternette parlamentoya karşı bir kampanya başlatıldı. Tüm dünyaya yayılan dilekçe, İran'da 10 yaşın altındaki kız çocuklarına evlilik yolunu açan yasaya "dur" diyor.
"10 yaşın altındaki kız çocuklarının evlenmesinin yasaklanması İslami kurallara aykırı." Bu tartışmalı çıkış İran parlamentosundan...
Parlamento bir açıklamasında "10 yaşın altındaki kız çocuklarının evlenmesinin yasaklanması illegal" diyor. Yani bir anlamda  10 yaşından küçük kızlara evlilik yolunu açan yasa için düğmeye basılıyor.
Uluslararası kamuoyu tepkili. Bu tepki de internet üzerinden bir kampanya ile dile getiriliyor. Bu dilekçe, İran yönetimine "10 yaşın altındaki kızlar için evliliği yasallaştırmayın" diye sesleniyor.
Sadece başlık değil, fotoğraftaki kız çocuğunun gözleri de o yakarışı taşıyor. Dilekçede 10 yaşın altındaki kız çocuklarının evliliğe hazır olmadığı vurgusu var. O yaştaki kız çocuklarının cinsel ilişki ve çocuk taşımak için çok küçük olduklarının altı çiziliyor.
"Şeriat kuralları bu yasayı destekliyor" diyen İran parlamentosuna Kuran'dan alıntıyla örnek verilmiş. Kuran'da "9 yaşındaki çocukların evliliğin 'güçlü taahhüdünü' anlayamayacakları"na yönelik sözler anımsatılmış.
Böyle bir yasa ile çocuk istismarı, pedofili  ve tecavüzün yasal hale geleceği yönünde uyarılar yapılıyor. 40 bin imza toplanınca dilekçe, İran parlamentosuna gönderilecek.
İmza sayısı 36 bini geçmiş durumda. 1979 İslam devriminden önce İran'da kız çocukları için evlilik yaşı 16'ydı. 18 yaşındaki gençler yetişkin sınıfına girmiyordu. Ancak devrim sonrası yasalarda ergenlik başlama yaşı kızlar için 9, erkekler için 15 olarak kabul ediliyor.