İranlı blogcu gözaltında öldü

İranlı bir blogcunun (internet yazarı) ölümü, kendisi tutuklandıktan bir hafta sonra ailesine bildirildi. 35 yaşındaki Sattar Beheshti, İran polisi tarafından "sosyal medya ortamında ve Facebook'ta milli güvenliğe aykırı hareketlerden" dolayı gözaltına alınmıştı.

Kendisinin tam olarak nerede ve nasıl öldüğü belli değil. Ailesi, polisin kendilerine Beheshti'nin cesedinin Çarşamba günü alınmasını söylediklerini belirtiyor.

İranlı yetkililer de bu olayla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.

Tahran'ın kötü ünü olan Evin hapishanesinde bir gece geçiren Beheshti, kendisine kötü muamelede bulunulduğuna dair cezaevi yetkililerine şikâyet mektubu yazdıktan sonra meçhul bir yere götürüldü.

Beheshti'nin Facebook'ta ve kendi blog'unda siyasi ve sosyal meseleler üzerine yazdıklarından dolayı dikkat çekmiş olabileceği düşünülüyor.

Beheshti'nin ailesi, kendisinin mezarına gidilmesine izin verilmediğini; sadece kayınbiraderinin mezarı görebildiğini söyledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF - Reporters Without Borders) grubu İranlı yetkililerin Beheshti'nin "tam olarak nasıl öldüğünü" açıklamasını; uluslararası toplumun da "bu suçun cezasız kalmasına izin vermemesini" istedi. Fransa ve İngiltere de Beheshti'nin ölümü hakkında daha fazla bilgi istemiş olsa da İranlı yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

BBC