Daniel'in yalvarışları üzerine İsrailoğullarını affeden Tanrı, onlara yeni felaketler hazırlar

Ve bunlari söyledikten hemen sonra, gök yüzünden Cebrail iner; güya Daniel'e hikmet ve anlayis vermek ve onun sefaatinin Tanrı tarafindan kabul edildigini bildirmek için gelmistir. Daniel'e "Ey Daniel! sana hikmet ve anlayis vermek üzere simdi çiktim. Senin yalvarislarinin baslangicinda emir çikti; ben de sana bildirmege geldim; çünkü sen çok sevilmissindir" (Daniel, Bap 9: 22) diyerek İsrail oğullarınin suçunu sona erdirmek için Tanrı'nin ceza süresini azalttigini, ve onlarin günahlarinin bu süre itibariyle sona erecegini ve ebedi salaha eriseceklerini müjdeler. Bununla beraber yine de Tanrı'nin kan döktürecegini ve felaketler getirecegini eklemekten geri kalmaz: söyle der: "Ve bu altmis iki haftadan sonra mesholunan kesilip atilacak, ve bir seyi olmiyacak; ve gelecek hükümdarin kavmi sehri ve makdisi harab edecek; ve onun sonu tufanla olacak ve ta sona kadar cenk olacak; harabiyetler takdir olunmustur..." (Daniel, Bap 9: 22-27)

Görülüyor ki Tanrı, Daniel'in yalvarislari sonucu bir yandan İsrail'in günahlarini afvederken, diger yandan yeni felaketlerden söz etmektedir. Fakat bu felaketlerin ardindan yine iyi günlerin gelecegini ve çünkü İsrail Tanrı'si olarak bunun böyle olmasini istedigini bildirir; Daniel'e hitaben söyle der: "Ve senin kavmin oğulları için durmakta olan büyük reis Mikael, o vakit kalkacak; ve millet olalidan beri o zamana kadar vaki olmamis bir sikinti vaki olacak; ve o vakit senin kavmin, kitapta yazili bulunan herkes kurtulacak. Ve yerin topraginda uyuyanlardan bir çogu, bunlar ebedi hayata, ve sunlar utanca ve ebedi nefrete uyanacaklar... Fakat, ey Daniel, sonun vaktine kadar bu sözleri sakla, ve kitabi mühürle; bir çok adamlar arastiracaklar ve bilgi çogalacaktir" (Daniel, Bap 12: 1-4)

Ve Tanrı, hikmet ve inayetine kavusturdugu Daniel'e, bütün bu olup bitecek seyleri haber verdikten sonra söyle der: "Git Daniel, çünkü sonun vaktine kadar bu sözler saklidir ve mühürlüdür... Ve daimi yakilan takdimenin kaldirildigi, ve harab edici mekruh seyin dikildigi vakitten basliyarak 1290 gün olacak. Dayanip 1335 güne yetisene ne mutlu. Fakat sen, son oluncaya kadar git; çünkü rahata varacaksin ve günlerin sonunda kendi nasibine kalkacaksin" (Daniel, Bap 12: 9-12)

Görülüyor ki Daniel'in tanimladigi Tanrı, bir takim gizli anlatimlarla İsrail oğullarıni, kendisine ve “peygamberine” karsi, mutlak itaat içerisinde tutma amacindadir.